Ważne

Zapłacimy dodatkowy podatek od tabletów?

Podatki tu, podatki tam, a jakby nam było mało, to dołożą nam nowy podatek – od używania smartfonu lub tabletu. Kto tym razem wpadł na pomysł “uszczęśliwiania narodu”? Nie, wyjątkowo to nie “wina Tuska” (choć kto ich tam wie tak właściwie), a pomysł wysunięty przez ZAiKS, ZPAV i SAWP. Chcą, by użytkownicy mobilnych gadżetów, płacili już przy zakupie urządzenia, za możliwość oglądania filmów czy słuchania muzyki.

Wspomniane przeze mnie organizacje zajmują się kwestią wynagrodzenia dla twórców. Szukając nowych źródeł finansowania, zaprezentowały projekt dodatkowych opłat od smartfonów i tabletów. Kwota miała by wynosić 1-3 % wartości urządzenia, a pieniądze stąd pochodzące, miały by trafić  do autorów. Oczywiście propozycja od razu wywołała protest przedstawicieli Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego (ZIPSEE) oraz Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji, którzy twierdzą, że przecież mobilne urządzenia nie służą wyłącznie do odtwarzania czy kopiowania pobranych utworów, a raczej do korzystania z nich za pomocą Internetu. Ponadto warto zauważyć, że nie każdy użytkownik jakiegoś sprzętu, korzysta z wszystkich jego funkcji, dlaczego zatem wszyscy mieli by ponosić koszty za samą potencjalną możliwość nielegalnego zapisywania na urządzeniu i użytkowania jakichś utworów?

Może na pierwszy rzut oka wydawać się, że co to jest ten 1% wartości urządzenia, ale gdy weźmiemy pod uwagę, że rynek tabletów i smartfonów jest wart w Polsce ok. 5,5 mld zł, zaczynają się robić konkretne sumy. Jak wynika ze wstępnych oszacowań Pulsu Biznesu, kwota, jaką by uzyskano, to minimum kilkadziesiąt milionów złotych rocznie. Czy projekt zostanie przeforsowany czy też obalony, zobaczymy dopiero za jakiś czas. Natomiast warto zauważyć, że nie jest to taki zupełnie nowy pomysł, ponieważ rok temu we Francji pojawiły się już propozycje opodatkowania tamtejszego rynku mobilnego, by zminimalizować straty wywołane piractwem. Jak na razie ich nie wprowadzono, ale, skoro to nie tylko “nasi” mają takie pomysły, chyba trzeba się liczyć z tym, że dojdą nam dodatkowe koszty.

Komentarze

 • WinaTuska

  Chyba kogoś oczy swędzą…

 • Marko

  A czy przypadkiem to nie serwisy muzyczne (np. Spotify) rozliczają się już z wytwórniami muzycznymi, dzieląc się z nimi opłatą, którą wnoszę za korzystanie z serwisu? Mamy płacić podwójnie? To może jeszcze doliczać opłaty do ceny słuchawek?

 • Tom Smith

  To może i powinni opodatkować nasze mózgi bo też sa nośnikiem informacji ? No i oczywiście wszystkie instrumenty muzyczne np dziecięce cymbałki i gwizdki bo na nich też można odtworzyć utwory z prawami autorskimi

 • Tom Smith

  A swoja droga dlaczego wybieramy co 4 lata tych samych złodziejskich polityków ? Skoro im na to przyzwalamy i ich wybieramy to tak mamy..

  • cichy1173

   Spokojnie, teraz nie wygrają :)

 • pii

  Czy tylko u mnie na kilku urządzeniach nie da się przejść na dalsze strony serwisu tzn wraca na nr 1 jak wybiorę 2 i następne?

  • Xymox4AD

   Juz to wczoraj bylo z niemożnością przejscia na następne strony.

 • ASSSZ

  Klikam następną stronę na głównej i ciągle wracam do pierwszej , o co chodzi ?

 • Qaz

  Pod mur z nimi!

 • janko

  Przy Tusku i jego kamaryli wszyscy szulerzy poczuli wiatr w żaglach.
  Jak się tak wybrało, że jest “ch*j, d*pa i kamieni kupa”, to teraz trzeba bulić. Bulić za tablety, smażone ośmiorniczki, zegarki Sławka, niejeżdżące pendoliny, nieloty drimlajnery, benzynę, która według Pana Premiera “teraz to k**wa może być i po 7zł!”, i inne takie. Głupota kosztuje.

 • soruse

  Jakby nie dość już było taniej kupować elektronikę za granicą to dysonans będzie jeszcze większy :P

 • Aaa

  ZAiKS od dawna pobiera podatki od tabletów. Informacja wygląda na jakiś bzdurny wiral powtarzany po kolei w polskim Internecie. Zaczęło się chyba od Wypoku.

  • arek

   Ale pobiera tylko od podzespołów tabletu (w praktyce karta pamięci), której wartość to kilka procent ceny sprzętu. Do tego od kart pamieci stawka wynosi ok 0,5%, a nie 2. Czyli ze sprzętu za 1000 zł dostawali ok 0,5 zł, a teraz chcą 20. Niezły postęp, bandytyzm.
   Ponadto kantują jeszcze 2 razy:
   – żądają opłaty liczonej od ceny brutto (z VAT-em, który idzie przecież do Skarbu Państwa) i od tej kwoty jeszcze naliczają VAT
   – jest wyrok europejski, że od sprzętu używanego służbowo stawka powinna być niższa – o to jakoś nie zabiegają przy okazji.

 • Takaszi

  “dlaczego zatem wszyscy mieli by ponosić koszty za samą potencjalną możliwość nielegalnego zapisywania na urządzeniu i użytkowania jakichś utworów?”

  Błąd w rozumowaniu, proszę Autorkę o przeczytanie tego i owego, tu chodzi o możliwość kopiowania w ogóle, tego legalnego też, na własny użytek też. To ma być “rekompensata” dla twórców, za to że, nie kupujemy dwóch płyty w wersji fizycznej i wersji mp3, tylko sami robimy kopię, legalnie zresztą. A do całości brakuje informacji ileż te organizacje maja kasy na koncie, ile z niej przekazują twórcom i jakie mają koszty własne ( w tym wypłaty).

  A patrząc na średnią wieku tych państwa to dopiero czuć mech i porosty. Winą polityków jest to, że nie zrobili porządku z tym dziadostwem i to od momentu posadzenia dupska na stołkach, mam na myśli polityków wszelkiej maści i opcji i każdej kadencji. Widocznie jak idą na Wiochę to mentalność im się zmienia.
  Jesteśmy dla nich ważni tylko gdy trzymamy kartę wyborczą w ręku, potem maja nas w d….. .
  Żal, po prostu żal.

 • Jaja jak berety

 • Jaja jak berety

 • revolt3421

  Wątpie aby to przeszło. Może znowu będą takie protesty jak przy ACTA.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona