Wiko VIEW

Skaner tęczówki oka – nowość w Galaxy Note 4

O kolejnym dziecku Samsunga z serii Galaxy Note pisano już wiele. Na Tabletowo.pl znajdziecie m. in informacje o specyfikacji oraz wpis dotyczący wyjątkowych funkcji jakie ma posiadać czwarta generacja “notatnika”. Teraz pojawiła się interesująca wiadomość, sugerująca, że poza funkcjami takimi jak Aqua Mode czy „Mutli network for Booster” w urządzeniu znajdziemy także czytnik tęczówki oka.

Informacja na temat skanera zawarta została na obrazku, zamieszczonym przeze mnie powyżej, a opublikowanym na oficjalnym profilu Samsunga na Twitterze. Widzimy na nim urządzenie z wizerunkiem oka, a także napis “Odblokuj przyszłość”. Wszystko to sugeruje, że Samsung poważnie planuje wypuszczenie sprzętu zawierającego gadżet, umożliwiający bardzo dokładne zabezpieczenie zapisanych na nim danych. Nigdzie nie ma dokładnych wiadomości, że urządzeniem tym będzie Samsung Galaxy Note 4, jednak sieć zalała fala artykułów głoszących, że jest to najbardziej prawdopodobne rozwiązanie.

Pozycja rynkowa Samsunga ostatnimi czasy była słabsza, a odnotowywane zyski są coraz niższe, dlatego też firma musi szukać rozwiązań, które poprawią sprzedaż jej produktów. Natomiast nie od dziś wiadomo, że sprawa bezpieczeństwa urządzeń jest istotną kwestią dla użytkowników i dlatego też producenci szukają bardziej zaawansowanych technologii. Jedną z nich, jeszcze stosunkowo nową i nie będącą w powszechnym użyciu, jest zastosowanie skanerów linii papilarnych, ale od jakiegoś czasu było wiadomo, że trwają “jakieś” prace nad skanerami oczu, jednak nic dokładnie nie mówiono. Być może to Samsung jako pierwszy pokaże światu gadżet wyposażony właśnie w taki skaner? Zwłaszcza, że kolejna generacja jednej z jego najważniejszych linii, czyli Galaxy Note 4, ma zostać zaprezentowana już na początku września. Bardzo możliwe, że to w nim znajdziemy to “coś”, co sprawi, że o marce będzie znowu głośniej. Wcześniej podejrzewano, że będzie zawierał skaner linii papilarnych, tymczasem być może producent poszedł o krok dalej w kwestii bezpieczeństwa.

Czy jednak taki skaner zostanie pozytywnie przyjęty przez użytkowników? Będzie gadżetem przydatnym, czy też raczej zbędnym dodatkiem, generującym dodatkowe, niepotrzebne koszty? Czy Wy bylibyście zainteresowani tak specjalistyczną i dokładną formą zabezpieczenia tabletu/smartfona?

Ciekawa też jestem jak to rozwiązanie będzie się sprawować w przypadku prób odblokowania urządzenia w nocy bądź w pomieszczeniu ze słabym oświetleniem.  Czy producent znajdzie na to sposób? Bo nie wydaje mi się, żeby sam ekran mógł emitować oświetlenie wystarczające do zeskanowania tęczówki.

Komentarze

 • Glee

  Obstawiam, że 96 % nie będzie tego używać, a 65 % zobaczy tylko czy to działa i przestanie tego używać. Rozumiem, że niektórzy strasznie chcą zabezpieczyć dane na swoim telefonie, ale czy ja wiem, czy nie lepiej szybciej wpisać wężyka ?

  • ja€ek

   nie wydaje mi się, aby robili taki bajer dla 4 % użytkowników, jeśli się zdecydują na coś takiego, to tylko wtedy, gdy ten mechanizm będzie działał w miarę szybko i niezawodnie.

   • Glee

    Serio, chciałoby Ci się przykładać telefon do oka, aby go odblokować, zamiast przesunąć kłódeczkę, wpisać pin lub wężyka ?

    • ja€ek

     nie żartuj sobie, chyba nie sądzisz, że to działałaby na takiej zasadzie? wydaje mi się, że to bardziej softwarowe rozwiązaniem niż hardwarowym.. przednia kamera aktywowana akcelerometrem, a odczyt tęczówki następowałby z naturalnej odległości trzymanego telefonu w dłoni.. inaczej to nie miałoby zupełnie sensu.

     • Takaszi

      pewnie że żartuje, no chyba, że wąskie horyzonta wadzą zdziebełko :-).

 • ja€ek

  Słuszna uwaga co do odblokowywania ekranu w nocy… i dlatego Samsung podobno będzie dodawał gratis do telefonu małą latarkę do świecenia sobie w oko ;) A tak serio, może być tak, że zastosują oba rozwiązania skaner tęczówki i czytnik palucha jednocześnie. Kto bogatemu zabroni?

  • Takaszi

   “Samsung podobno będzie dodawał gratis do telefonu małą latarkę do świecenia sobie w oko ;)” kakaowe?

   • ja€ek

    widzę, że coś ci się obiło o uszy, bo jeśli chodzi o kakaowe, to podobno już pracują nad czujnikiem zapachu ;)

  • Albo będziesz sobie musiał włożyć palec w oko i Samsung odczyta linie papilarne odciśnięte na rogówce.

 • AS

  To samo się napędza. Apple zastosowało TouchID, to Samsung stosuje skaner tęczówki. Itp, itd… Mnie to nie przeszkadza pod warunkiem, ze to będzie opcjonalne.

 • Takaszi

  “Ciekawa też jestem jak to rozwiązanie będzie się sprawować w przypadku prób odblokowania urządzenia w nocy bądź w pomieszczeniu ze słabym oświetleniem. ”

  Banał, czujnik oświetlenia i dioda podświetlająca w ciemnym otoczeniu z możliwością indywidualnego ustawienia jasności.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona