Ważne

Spowolnienie rynku tabletów spowodowane przez smartfony?

Analizy firm DisplaySearch i Gartner wskazują na to, że rok 2014 będzie pierwszym od 2010, w którym nie zwiększyła się sprzedaż tabletów (szacowana na 53 miliony sztuk). Przyczyn może być kilka, ale jako główną podaje się zmniejszenie zainteresowania małymi tabletami na nienasyconych jeszcze rynkach wschodzących.

Z czego może wynikać ten spadek zainteresowania? Badania wskazują, że 58% wszystkich tabletów na świecie to urządzenia z ekranem 7-7,9 cali. Problem w tym, że w latach kiedy sprzęt o tych wymiarach święcił tryumfy (lata 2012-2013), wielkość przeciętnego ekranu smartfona wynosiła 3,5-4,8 cala. Dzisiaj LG wypuszcza G3 z ekranem 5,5 i większość osób nie nazywa tego nawet phabletem, a słuchawki 6-calowe przestają na kimkolwiek robić wrażenie. Na szczycie góry jest Xperia Z Ultra z tabletowym ekranem 6,4 cala.

tablet vs smartfon 2

Osoby będące w posiadaniu mocnego smartfona 5-6 cali nie czują potrzeby wydawania dodatkowych pieniędzy na niewiele większy tablet, który często charakteryzuje się słabszymi parametrami, rozdzielczością i szerokimi ramkami wokół ekranu. Częściową odpowiedzią na tą sytuację okazały się 8-calówki, które powoli wypierają z rynku mniejsze rodzeństwo, ale problem dalej pozostaje. Duży smartfon dalej jest w stanie zastąpić mały tablet, a ten drugi niesie ze sobą bardzo niewiele wartości dodanej poza nieznacznie większym ekranem.

Gartner przewiduje, że do 2018 roku ok. 12% wszystkich tabletów będzie miało ekrany większe niż… 11 cali. To byłby znaczny zwrot od trendów rynkowych, które wyznaczył Kindle Fire i pierwszy Nexus. Trendów tak silnych, że zmusiły Apple do wyprodukowania iPada Mini, choć sam Jobs zaklinał się, że małe tablety nie mają racji bytu.

Co myślicie o małych tabletach w sytuacji, gdy mamy pod ręką dużego smartfona?

Komentarze

 • barilla

  Dla mnie od samego początku jedynym słusznym rozmiarem były okolice 10 cali. Nawet jak mój smartfon miał te 3,8″ to siedmiocalowy tablet wydawał mi się śmiesznie malutki. 8 cali jak ipad mini to nadal kompromis, nieco lepiej ale wciąż mało. 10 cali, 16:10 lub 3:2 (dobry krok MS z Surface pro 3) to mój ideał na dzień dzisiejszy. Jak powalczą nieco z wagą to pewnie przekonam się i do większych, ale na razie wynalazki pokroju note pro 12 są po prostu nieco za ciężkie do dłuższego użytkowania.

 • hergar

  Mam nadzieję, że jak dachówki zjedzą małe tablety, to producenci przypomną sobie o ekranach 4-4.5 cala. Na szczęście jest Xperia Z1 Compact i Iphone 5s.

 • Diabeł

  To było do przewidzenia.Po co tablet,skoro można mieć duży smartfon,który zastąpi oba produkty.Chociaż ja postąpiłem odwrotnie.Mając note 1,przeszedłem na note 8″,z którego również dzwonię.Widok znajomych widzących mnie rozmawiającego z tabletu ,,bezcenny”.Hehe.

 • Mam smartfona z ekranem 4,8 cała i porównując go z Note 3 kolegi nie różni się wiele wielkością. Mam też 10 cali tabletu i 7. Nie wyobrażam sobie mieć mały tablet typu tego 7calowca. Wielkie tablety to przyszłość.

  • Diabeł

   7 cali według mnie jest za małe,ósemka do internetu spokojnie wystarczy,natomiast do oglądania filmów to już zdecydowanie 10″,a najlepiej minimum 12″.Skoro laptopy mają po 15-18″,to dlaczego tablety tej wielkosci miałyby się nie sprawdzić.Według mnie jak najbardziej,i myślę że tak bedzie w przyszłości.Skoro jeszcze niedawno taki laptop uważano za sprzęt mobilny,to tablet tym bardziej.

   • Piotr Kubiak

    Do oglądania filmów… Hmm. Ja jednak wolę plazmę w największym na swoje możliwości rozmiarze. A tak na poważnie to ktoś traktuje tablet jako odtwarzacz do filmów?

    • mymek

     W pociągu czy gdzieś czemu nie, ale jak mam wybierać tv i tablet to zawsze wybór padnie na tv

 • armi

  Czyli jednak Jobs miał rację ze małe tablety nie maja racji bytu :)

  Z drugiej str w tej chwili pisze z n7 II :)

 • Marek

  Tablet i smartfon z małymi ekranami nie nadają się do pracy tylko do zabawy. Nie ma to jak porządny desktop z dużym monitorem

  • Tomasz Lenartowski

   A to źle?

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona