Console OS, czyli Android natywnie na tabletach linii Surface Pro?

Jakiś czas temu pisałem o projekcie Console OS, który szuka dofinansowania na Kickstarterze (sam zdecydowałem się wesprzeć projekt drobną kwotą). Czym jest Console OS? Odsyłam do poprzedniego wpisu, ale najogólniej mówiąc, jest to system operacyjny oparty o najnowszego Androida, który działa natywnie na komputerach klasy PC architektury x86.

Nie jest to zwykły port – deweloperzy dostosowują sam system do konkretnych urządzeń, na które ono trafi, tak aby w pełni wykorzystać sprzętowe możliwości i zapewnić pełną funkcjonalność i kompatybilność. Zalety? Dual boot ze wsparciem dla Windows Secure Boot, Android 4.4, dostęp do Google Play czy wsparcie dla klawiszy, kamer i sensorów w samym urządzeniu. Rozwiązanie nie opiera się na wolnej maszynie wirtualnej, a na natywnej obsłudze procesorów x86, wraz z wieloma standardami wbudowanymi w systemy i sprzęt komputerów PC.

Każdy, kto wsparł projekt powyżej pewnej kwoty miał możliwość zaproponowania jakie kolejne sprzęty mają otrzymać oficjalne wsparcie i optymalizacje. Okazało się, że ponad połowa ze wszystkich próśb dotyczyła tabletów z linii Surface Pro. Szczerze mówiąc dziwi mnie aż tak duże zainteresowanie Androidem na Surface, w szczególności biorąc pod uwagę fakt, że użytkownicy tabletów SP zwykle są fanami rozwiązań Microsoftu.

W związku z tym, że dachówki linii SP wykorzystują nietypowe rozwiązania, podzespoły, sensory i dopinane klawiatury – dostosowanie Console OS do tego tabletu wymaga ogromnego nakładu pracy programistycznej. Twórcy zbiórki zdecydowali się podwyższyć kwotę o 75 000 $, co pozwoli na zgromadzenie funduszy umożliwiających pełne wsparcie dla Surface Pro – w tym trzeciej generacji.

Sami zobaczcie co o tym pomyśle mówi twórca przedsięwzięcia:

Komentarze

 • lagdroid

  Tylko, że jak ktoś kupuje surface za 1200$, to nie po to, żeby instalować na nim lag-droida.

  • Też mi się wydawało, ale jak posłuchasz twórcy Console OS – okazuje się, że jest zgoła inaczej.

 • om nom

  Mam Surface Pro pierwszej generacji. Nie zawsze potrzebuję zaawansowanych funkcji windowsa. Windows 8 nie jest, aż tak przystosowany do dotyku jak Android oraz nie ma tylu aplikacji do rozrywki co zielony robocik. Może android dla SP nie jest potrzebny, ale według mnie to ciekawe rozwiązanie i należy dać mu szansę. Próbowałem BlueStacks ale to lagująca pomyłka, za którą z tego co pamiętam każą sobie płacić 2$ lub oferują instalację kilku, prawdopodobnie szpiegujących, nie potrzebnych aplikacji.

 • Tomasz Lenartowski

  Świetny pomysł. Czy to już czas, by zacząć zbierać na Surface?

  • Ja osobiście nie czuję potrzeby Androida na moim Surface (raczej nie używam wielu appek i nie lubie nadmiaru powiadomień), ale z przyjemnością zrobię tego dual boota choćby z ciekawości.

   Bardzo podoba mi się podejście twórców – nie jakieś generyczne rozwiązanie, które chodzi na wszystkim, tylko, że… średnio. Tutaj mamy do czynienia z dedykowanymi wersjami na każde z urządzeń z osobna.Optymalizacja pod software i hardware. Dual boot z wsparciem UEFI/Secure Boot w przypadku Surface Pro. Tak trzymać.

   • tm

    A ja na odwrót. Bardzo chętnie bym miał dual boota na mojej stacjonarce.
    Przynajmniej bym miał prosta i przejrzystą galerię do zdjęć której od jakiegoś czasu szukam na windę i nie mogę znaleźć i nikt tez (nawet ci najbardziej gardłujący za Windowsem) nie potrafią mi doradzić :/
    Odzwyczaiłem się od Windowsa i wcale nie chce mi się przyzwyczajać. Mi jakoś android nie laguje, chodzi płynnie i stabilnie – równie szybko co stacjonarka i7.
    A na windzie ciągle czegoś brakuje, ciągle coś nie działa, ciągle coś niekompatybilne…. Ech!

   • Tomasz Lenartowski

    A ja się nie mogę przegryźć przez dotykową część W8, a na Andka mam już bardzo dużo apek. Więc W8 by robił za ultrabooka a android za tablet.

    • Pewine wiele z tego to kwestia przyzwyczajeń. Ostatnio jak testowałem taby z Andkiem to ciągle próbowałem gestów z W8 i wszystko było “nie tam gdzie być powinno”. Dopiero po kilku dniach zaczęło mi się komfortowo korzystać z KitKata.
     Żona z kolei jest “dwusystemowa” – na smartfonach tylko Android (obecnie przesiadka z S3 na G3), a do tego odpinana hybryda z Windowsem do poważniejszej pracy. Nawet nie róbowałem jej przekonywać do WP bo wiem, że nie ma tam niektórych appek, których potrzebuje.

     • Tomasz Lenartowski

      Pewnie tak. A jak już jesteśmy przy dual boocie to… jak tam z recenzją Trio? Dalej nie odesłali działającego modelu?

     • Zgadza się. I coraz gorzej to widzę. Z tego co słyszę model stracił oficjalne wsparcie.

 • Romario997

  Tylko po co komu na SP android? Szmelc z dzadoidem mozna kupić za grosze.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona