Wiko VIEW

9GAG dla Windows Phone – tak powinna wyglądać lekka aplikacja lolcontentu!

Co prawda, od wydania tej aplikacji minęło sporo czasu, jednak ja dojrzałem ów fakt stosunkowo niedawno i po dosyć długim czasie codziennego korzystania z tej propozycji mogę stwierdzić jedno – jest ona zrobiona książkowo. I co najważniejsze, na phablecie wygląda ona naprawdę dobrze. Jeżeli lubicie zagraniczny lolcontent, męczy was Kwejk – zapraszam na 9GAG-a. Teraz także oficjalnie dla Windows Phone.

Społeczność ładnie łatała dziury w ofercie aplikacji

Rudy Huyn, jeden z aktywniejszych deweloperów tej platformy, oferujący w swoim portfolio szereg przydatnych aplikacji skupiał się głównie na zaspokajaniu braków Sklepu dla Windows Phone, które niegdyś były naprawdę spore. Dzisiaj jest już nieco lepiej, większość popularnych propozycji wylądowała już w platformie mobilnej Microsoftu. Jednak przez długi czas brakowało mi aplikacji 9GAG-a z prawdziwego zdarzenia. I czekałem naprawdę długo, niemal dwa lata, odkąd posiadam telefon z Windows Phone na pokładzie. Teraz, aplikacja Rudy’ego nie jest już potrzebna, ale jemu należą się podziękowania za to, że mogłem sobie w miarę komfortowo przeglądać 9GAG-a w telefonie.

Jest spójnie

Górna belka, chowająca się w trakcie przeglądania zamieszczonych na stronie obrazków to odnośnik do opcji aplikacji – przeniesienia się do panelu użytkownika, wybrania sekcji przeglądanych treści – Hot, Trending, Fresh, TV, a niżej – wybrania tych spośród popularnych obecnie tagów. Na samym dole możemy odznaczyć opcję “Safe Mode”, która jest przyciskiem służącym do ukrywania treści, które mogą być odrobinę zbyt pikantne, a tym samym wyświetlanie ich może narazić nas na srogie spojrzenia osób o nieco surowszej moralności.

Oprócz tego, belka ta pozwala na odniesienie się do głównej strony 9GAG-a, zalogowanie się i odświeżenie wpisów. Jest minimalistycznie, ale spójnie i czytelnie.

wp_ss_20140627_0002  wp_ss_20140627_0001

Co do samych wpisów na 9GAG-u, aplikacja pozwala nam na ocenienie danego obrazka (w górę i w dół), a także umieszczenie go w mediach społecznościowych – w ramach tej aplikacji jest to Facebook, Twitter oraz WhatsApp. Zauważyłem, że w trakcie dodawania treści, które nam się podobają aplikacja nie odwołuje się do programów do obsługi mediów społecznościowych zainstalowanych w telefonie, lecz przenosi nas na stronę internetową otwartą w przeglądarce. To mogłoby zostać rozwiązane nieco lepiej, ale nie stanowi przeszkody dla osób, które chcą się podzielić ciekawą treścią ze swoimi znajomymi. Na dolnej belce pojawia się ponadto opcja udostępnienia wpisu i można wybrać medium, w którym chcemy go umieścić, jednak powinno pojawić się to w przyciskach tuż pod obrazkiem.

Klikając na tytuł wrzuconego obrazka, możemy sprawdzić także sugerowane treści, a także napisać komentarz. Oczywiście, jeżeli posiadamy konto w 9GAG – jego założenie jest proste i generalnie, warto je mieć.

I w miarę szybko

Aplikacja jest gotowa do pracy w mniej niż 2 sekundy i nie jest tak ociężała, jak na przykład Facebook, który jest ogromną kobyłą i w dodatku bardzo prądożerną. 9GAG mimo faktu, że na stronie pojawia się dużo GIF-ów, które czasami dosyć  długo się ładują. Drenaż baterii w normie, szybkość aplikacji też. Na pewno nie uświadczymy czkawki naszego urządzenia podczas zabawy z aplikacją.

Czy warto? Warto. Lolcontent, szczególnie dobry – zawsze jest w cenie. Do pośmiania się, poczytania, ponudzenia się w pracy jest jak najbardziej ok.

9GAG-a dla Windows Phone pobierzecie stąd:

Komentarze

 • Tomasz Lenartowski

  Wygląda podobnie do tej na Androida. Co prawda na robocie są ikonki przy opcjach w lewym menu i belki się trochę różnią ale to detale. Jeśli działa tak samo dobrze albo lepiej – tak trzymać.

  • Wygląda na to, że appka androida jest napisana w HTM5/JS i jest częściowo natywna. Tak mi się wydaje sądząc po screenach. A to co wyszło dla WP to mobilna wersja strony, która zawsze będzie chodzić wolniej niż rozwiązania natywne. Szkoda, że deweloperzy potraktowali WP jak g*** w które nie warto inwestować.

   • Tomasz Lenartowski

    Z moim niemal zerowym kontaktem z WP muszę uwierzyć na słowo. Na oko nie jestem w stanie tego stwierdzić.

    • Ja wszedłem na m.9gag.com i się boleśnie o tym przekonałem. Równie dobrze mógłbym przypiąć ten adres do kafelka na ekranie startowym. Żadnej wartości dodanej, czyli dotykowych gestów, interfejsu przystosowanego do smartfonów, itd…

     Ale rozumiem twórców 9gag. Po pierwsze nie musieli się zmęczyć, bo stworzenie takiej appki zajmuje kilka minut. Po drugie, przez to, że appka jest jedynie pojemnikiem dla przeglądarkowej wersji, możemy dalej trzepać statystyki odwiedzin w google analytics i wyświetlać reklamy :)

     PS Jeśli userzy WP i W8.1 chcą taką appkę dla tabletowo.pl, mogę wyklikać dzisiaj.

     PPS: Już wyklikałem. Śmiga ;)

 • Ja mam zgoła odmienne zdanie. Takich deweloperów trzeba wieszać za jajca na suchej gałęzi. To żadna aplikacja tylko wrapper dla mobilnej strony www. Taką aplikację pisze się w 5 minut. A właściwie wyklikuje. C***, dupa i kamieni kupa, jeśli to ma być “oficjalna” appka. No i hamburger menu, które nijak ma się do Modern UI. Wejdż z komórki na http://m.9gag.com i zobacz, że wygląda to identycznie jak appka.

  Co innego aplikacja Rudy’ego, do której linkujesz na końcu wpisu. Ta jest natywna i szanuje wskazówki co do wzornictwa WP.

  • Przeglądarka i appka – znajdź 2 różnice ;)

   • Ja(ten prawdziwy)

    Po lewej niema paska stanu i jest pasek wyszukiwania.

  • Ja(ten prawdziwy)

   Styl Pańskiego komentowania jest gorszący. Takie wypowiedzi nie przystoją dojrzałej osobie. Ponadto redaktorowi, na dodatek z poważnego portalu.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona