Ważne

Corning Gorilla Glass prezentuje ekrany, którym nie straszne światło słoneczne

Ekrany to bardzo modne elementy naszych smartfonów, dlatego producenci skupiają się w dużej mierze właśnie na nich. Jednak zamiast poprawiać ich energooszczędność, jasność czy odwzorowanie kolorów najważniejsze dla firm jest powiększenie rozdzielczości. Dopiero pisałem o Lenovo K920 z 6-calowym ekranem o rozdzielczości 2560 x 1440 pikseli, a to przecież tylko jeden z wielu przykładów. Dobrze, że w tym wszystkim są jeszcze firmy, które myślą nieco rozsądniej.

Niedawno pisałem Wam o Japan Display i ich 7-calowym wyświetlaczu o jasności 1000 nitów oraz zapotrzebowaniu na energię niższym o 40% w stosunku do standardowych ekranów LCD. Bardzo wielu osobom spodobał się ten pomysł i nic w tym dziwnego. W końcu jest to rozwój, który rzeczywiście przynosi nam realną zmianę. Mam jednak nadzieję, że na takich właśnie wyświetlaczach pojawi się nowa powłoka ochronna od Corning Gorilla Glass.

Jak widzicie na filmie w tej szklanej płytce jest tylko jedna dziura. Ten większy okrąg to szkło Corning Gorilla Glass, które według zapewnień producenta może zwiększyć widoczność aż o 90%! Oczywiście jeszcze trochę czasu minie zanim ta technologia pojawi się w tabletach i smartfonach, ale już teraz prezentuje się znakomicie.

Dla mnie to jest sensowny rozwój ekranów. Wczoraj pracowałem chwilę na zewnątrz i zrobienie czegokolwiek było prawie niewykonalne. Gdybym miał taką powłokę na wyświetlaczu to nie byłoby z tym żadnego problemu. A Wy co sądzicie o tym rozwiązaniu Gorilla Glass?

Komentarze

 • Jak powiedzieliby starożytni Czesi: “wow, bring it to me!”. Ciekawe jakie będzie pierwsze urządzenie wykorzystujące nową technologię. Szybka wygląda jak od iPada mini…

  Odbicia i refleksy to według mnie największa zmora ekranów we współczesnych tabletach.

 • LCD

  No w końcu. Tyle czasu czekam na porządny mat w smartfonie a nie te wszystkie połyskliwe powłoki. Tylko czemu dużo czasu ma minąć? Co to za problem wprowadzić to jeszcze w tym roku albo na początku przyszłego? To nie elektronika, żeby potrzebowała dużo różnych testów.

  • ASSSZ

   A może po nagrzaniu wybucha …? He he

  • deduch

   Po pierwsze – certyfikacja i dopracowanie technologii wytwarzania na skalę przemysłową, po drugie – przygotowanie linii produkcyjnej, po trzecie – negocjacje i podpisanie umów z kontrahentami, po czwarte – opracowanie i przygotowanie powłok o wymaganych przez klienta specyfikacjach, po piąte – transport, montaż w gotowych produktach, cały proces wprowadzania ich na rynek. Mało?

   • LCD

    Po pierwsze: takich rzeczy nie pokazuje się światu, jeśli się nie ma certyfikacji, umów z producentami sprzętu itp. Ja myślę, że to raczej pokazówka żeby nakręcić szum wokół tego tematu i sprawdzić reakcje ludzi i w ciągu pół roku a najpóźniej 3 kwartałów będą już sprzedawać telefony z tym.

  • aaaa

   Matowe ekrany wyglądają fatalnie poza biurem – światło sloneczne lub lamp rozprasza się w nich na calej powerzchni tak, że nic nie widać. Oraz jest bardzo podatne narysowanie. To powody dla których króluje teraz połysk. Mat jest dobry tylko na monitory do biura, ew. na telewizory.

   • LCD

    Co Ty opowiadasz? Ja dzięki matowemu ekranowi w moim poczciwym T42 dokończyłem prace licencjacką siedząc na fotelu pasażera i pisząc tekst w mocnym słońcu. Jak bym miał ekran z połyskiem to mógłbym się tylko opalać.

 • Ja(ten prawdziwy)

  -10 do wku*****ia w słoneczne dni.
  To bluźnierstwo doskonale oddaje uczucia towarzyszące z “odblaskowymi” ekranami…

 • eryk

  Otwór nie dziura… litości…

  • deduch

   ani ani – poprawnie w stosunku do kontekstu byłoby neutralne stwierdzenie “obszar o dobrej widoczności”

 • DeaD

  jak ktos oglądał to tam nie ma dziury/otworu tylko zwykle szko czy coś jest w srodku…

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona