Aplikacja do ochrony danych – 1Password – za darmo, ale tylko na Androida

Programów do ochrony haseł logowania jest całkiem sporo na wszystkie systemy. Wśród nich znajduje się też produkt firmy AgileBits, dostępny zarówno dla Windowsa, iOS, jak i na Androida, przy czym, w związku z najnowszą aktualizacją, od teraz aż do 1 sierpnia można za darmo korzystać z rozszerzonej wersji programu w wersji dla ostatniego z wymienionych systemów operacyjnych (dla pozostałych jest płatny, np. na iOS kosztuje 15,99 $).

1 password 1 password - 2

Program oferuje bezpieczne magazynowanie ważnych danych i haseł do różnych kont, numerów PIN, PESEL, kont bankowych etc. oraz możliwość wygenerowania nowych, trudnych do złamania kombinacji. Kiedy już je wszystkie zapiszemy, problemem jest dla nas jedynie zapamiętanie hasła do samej aplikacji. W niej mamy możliwość posegregowania danych według kategorii oraz oznaczenia najczęściej używanych jako ulubione, by szybciej je odnaleźć. Hasła są wykropkowane, tak by nikt ich nie zobaczył, natomiast my możemy je kopiować i wklejać w razie potrzeby. Nasze cenne dane są zapisywane na urządzeniu,  można je również zsynchronizować z kontem na Dropboxie. Ponadto aplikacja ma opcję automatycznej blokady dostępu w razie kradzieży lub zgubienia sprzętu, na którym jej używamy.

Jak już wspomniałam takich programów jest więcej. Dziś opisałam ten, ponieważ aktualnie można sobie za darmo go używać na urządzeniach z Androidem. Zastanawia mnie jednak czy ktoś używa tego typu aplikacji i czy faktycznie dają Wam one poczucie bezpieczeństwa. Ja jakoś jestem strasznie nieufna wobec takich rozwiązań. Hasła mam w głowie, albo na papierze w miejscu, w którym są bezpieczne przed atakami hakerów (a z innej strony nie jestem też osobą, która miała by jakieś super tajne sprawy, dlatego nie przewiduję żeby komuś się chciało do mnie do domu włamywać, żeby szukać jakichś danych ;) ). Nie chcę jednak, by ktoś mi grzebał po mailu itp., dlatego staram się nie zapisywać w przeglądarkach haseł, dla ważnych kont mam osobne kombinacje i wklepuję je sobie przy każdym logowaniu. Nie wydaje mi się, żeby taki program jak 1 Password był mi potrzebny, a już na pewno nie wpisałabym w nim numeru PESEL… A jak Wy robicie? Może ja przesadzam ze swoją nieufnością?

Komentarze

 • janko

  “aż do 1 sierpnia można za darmo korzystać”, normalnie, oszalałem z radości, to całkowicie zmienia moje życiowe plany, od dziś “aż do 1 sierpnia”.

  Tłumacząc to na nasze: szukamy frajerów, żeby za darmo przetestowali nową wersję. Na inne systemy, gdzie klienci oczekują wysokiej jakości, zatrudnimy profesjonalnych testerów, a do testowania wersji na Androida weźmy darmowych łebków z internetu, przecież klienci z tego “targetu” i tak są przyzwyczajeni do zalewu szmelcu i tandety :)

  • Iwona Sewera

   Być może masz rację, jednak istnieje też druga opcja – jeśli ktoś przez dwa miesiące używania tego programu stworzy w nim całą bazę swoich danych, to być może potem uzna, że skoro jest ok, to już zapłaci tę jednorazową opłatę. Na razie twórcy nie podali jaka ona jest, bo wtedy by się wszyscy więcej zastanawiali, a tak to użytkownicy będą liczyć, że może nie zażądają wysokiej kwoty. Taki chyba chwyt marketingowy.

   • marabut51

    “że może nie zarzadaja wysokiej kwoty” – myślę, że to wina pośpiechu podczas pisania odpowiedzi. :)

    • Iwona Sewera

     hahaha tak, przepraszam – odpowiedź pisałam na telefonie, będąc akurat w sklepie, więc miałam warunki lekko ekstremalne ;)
     Dziękuję bardzo za czujność :)

    • Iwona Sewera

     hahaha tak, przepraszam – odpowiedź pisałam na telefonie, będąc akurat w sklepie, więc miałam warunki lekko ekstremalne ;)
     Dziękuję bardzo za czujność :)

   • marabut51

    “że może nie zarzadaja wysokiej kwoty” – myślę, że to wina pośpiechu podczas pisania odpowiedzi. :)

 • agilebits

  Jak pisze się na jakiś temat powinno się mieć choć małe obycie w temacie. Mówienie że program typu freemium jest za darmo to jak twierdzenie że trial to pełna wersja :P Co chwilę słyszę podniecone głosy: producent wydał program dla androida za darmo a ci iphonowcy muszą płaci. A właśnie że nie :P Wersja na androida jest o wiele droższa. To że program ściagamy niby za darmo z playa to nie znaczy że to pełna wersja. Taka wersja często nie oferuje nawet trybu demo. Żeby z niej w ogóle korzystać trzeba zapłacić płatnością w aplikacji. Zanim napisze się że program jest free proponował bym przeczytać opis w sklepie i przynajmniej ją przetestować. W sklepie wyraźnie napisano “Umożliwia zakupy w aplikacji”. I wszystko wiadomo :P To program typu freemium, nie jest darmowy! Zarówno prosta jak i rozszerzona wersja jest płatna (płatność w aplikacji). Darmowe opcje (w “darmowej” wersji) są tak proste że lepiej zainstalować coś lżejszego za free i z kilkoma opcjami więcej.

  • Iwona Sewera

   Jeśli byś przeczytał opis na stronie, którą podaje producent w opisie w Sklepie, znalazł byś informację, że wszystkie funkcje są obecnie odblokowane za darmo, a płatność w aplikacji w tym wypadku oznacza, że po 1 sierpnia jeśli ktoś będzie chciał dalej używać tych funkcji, będzie musiał dokonać jednorazowej płatności w aplikacji (” All features free to try until August 1

   Turns into a reader on August 1, unlock all features with a one-time in-app purchase (price TBD)”. Ceny jak dotąd nie wskazali.

   Natomiast sam wpis był dla mnie punktem wyjścia do pytania o użyteczność tego typu programów.

   • agilebits

    O rany. Chodziło mi o krzyczący tytuł który jest nieprawdą “…1Password – za darmo…”. Wiem że to taka marketingowa zagrywka. Tak jak naturalna woda mineralna bez sztucznych barwników i sztucznych aromatów :P Po co pisać prawdę jak można pokonfabulować żeby było tak fajnie :P Demo to demo a pełna wersja to pełna wersja ale to co teraz się robi żeby oszukać potencjalnych klientów woła o pomstę do nieba. Tabletowo.pl powinno w takich przypadkach ostrzegać jakie są fakty a nie jeszcze bardziej gmatwać. Ja właśnie odkleiłem kartę z googleplay bo to na co google pozwala developerom na machlojki. Programy które kupiłem w playu (drogie) powoli z każdą wersją zamiast się rozwijać zmuszają mnie na siłę do zakupu zbędnych opcji inapps. Przy jakiej kolwiek próbie działania w programie wywala nagskreany, kup to kup tamto. Ja za program dałem 50 zł! Problem w tym że staje się nie możliwe korzystanie z programu przez to. Nie można tego wyłączyć. Producent przypilnował żeby nie można było zainstalować starszej wersji która po pewnej dacie przestaje działać. Jak google zrobi z tym porządek to może wrócę. Jest to nagminne.

 • ja€ek

  Również mam ograniczone zaufanie do takich programów i nie korzystam. Sam sobie koduję hasła w głowie według własnego klucza.

  Natomiast w kwestii zabezpieczania dla mnie największym i niezmiernie wkurzającym problemem w Androidzie jest niemożność zabezpieczenia hasłem podglądu i edycji Gmaila i każdy, kto używa mojego tabletu czy telefonu, może tę pocztę przeglądać. Rozumiem, że funkcjonalność Androida wymaga, abyśmy byli stale zalogowani, ale chyba nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodać możliwość zabezpieczenia podglądu i edycji poczty hasłem?

  • Iwona Sewera

   Rzeczywiście, masz rację, że czasem by się przydała taka opcja. Co prawda osobiście nie mam za bardzo nic do ukrycia, zwłaszcza przed osobami, które mogłyby coś robić na moich urządzeniach, ale potrafię sobie wyobrazić sytuacje kiedy zablokowanie Gmaila było by pożądane.

  • Takaszi

   Oj, ciekawe z czego wynika twój brak “wiedzy/możliwości”, wyobraź sobie, że w Androidzie możesz stworzyć konto dla gościa, dodać do niego aplikacje które chcesz tam udostępniać i po problemie.

   • ja€ek

    Oj kolego, chciałeś se pierdnąć, a się zesr….ś :P Wyobraź sobie, że nie wszystkie, a właściwie większość wersji Androida nie posiada funkcji wielu kont użytkownika, a bywa i tak, że w tych nowszych, w których teoretycznie powinna być obsługa wielu kont, też jej nie uświadczysz. Ale ta wiedza (której najwyraźniej nie posiadasz) wydała mi się tak oczywista, że nie przyszło mi do głowy o tym w ogóle wspominać.

   • ja€ek

    Oj kolego, chciałeś se pierdnąć, a się zesr….ś :P Wyobraź sobie, że nie wszystkie, a właściwie większość wersji Androida nie posiada funkcji wielu kont użytkownika, a bywa i tak, że w tych nowszych, w których teoretycznie powinna być obsługa wielu kont, też jej nie uświadczysz. Ale ta wiedza (której najwyraźniej nie posiadasz) wydała mi się tak oczywista, że nie przyszło mi do głowy o tym w ogóle wspominać.

 • Takaszi

  Jest taki programik jak KeePass. Generuje plik z hasłami, który można przechowywać w dowolnym miejscu. Sprawdza się w przypadku rzadko odwiedzanych miejsc. Ponadto, przy zastosowaniu odpowiednich haseł, jest bezpieczny, oczywiście w miarę.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona