Ważne

Mamy rozkład jazdy aktualizacji urządzeń Samsunga do Androida KitKat

Samsung logo

Na rynku wciąż jest mało urządzeń z Androidem KitKat na pokładzie. Jeśli Google poważnie myśli o walce z defragmentacją swojego dziecka, musi mocniej naciskać producentów sprzętu. I tak chyba się właśnie dzieje. Ostatnio Sony, a teraz Samsung opublikował etapy aktualizacji swoich urządzeń do najnowszej wersji systemu. Przyjrzyjmy się, jak wygląda sytuacja.

Według tego co przedstawia poniższa grafika, aktualizacją do wersji 4.4.2 objęte są najnowsze terminale koreańskiego koncernu. Nic dziwnego, przyzwyczaiłem się do myśli, że wsparcie w przypadku Androida to okres 18 miesięcy. Z tabelki wynika, że system ten został już przygotowany dla Samsunga Galaxy S3 LTE oraz S4 Mini. W końcowej fazie testów znajdują się modele Galaxy Grand 2, Galaxy Mega 5.8 i Galaxy Mega 6.3. Sprawa aktualizacji nie jest jeszcze do końca wyjaśniona w przypadku Samsunga Galaxy Note 3 Neo oraz S4 Mini LTE. Tutaj oprogramowanie nadal jest wnikliwie sprawdzane. Wiadomo natomiast, że najnowszej wersji Androida nie otrzyma popularna S-trójka. Według producenta model ten z powodu małej ilości pamięci RAM i słabej specyfikacji ma poważne problemy ze stabilnością. Ciekawe tylko dlaczego Google twierdzi, że KitKat został przystosowany na słabsze urządzenie, a sam Samsung może aktualizować model Grand 2 bez problemu. Tego tak naprawdę się nie dowiemy. Być może to zagrywka marketingowa. Właścicieli tego modelu jest bardzo dużo, a zmuszając ich do kupna S-czwórki czy S-piątki, Azjaci wygenerowaliby niezłe zyski. Są to jednak tylko spekulacje.

Samsung-Update-Schedule-630x419

Jednocześnie trwają testy i badania kolejnej wersji Androida 4.4.3 KitKat, który został już jakiś czas temu zapowiedziany. Samsung chce być na topie i swoje najlepsze słuchawki obejmuje tym procesem. Zapewne będą to jednak niewielkie, kosmetyczne zmiany, które poprawią stabilność i usuną najczęstsze błędy. Taką aktualizację miałby dostać Samsung Galaxy S4 oraz dwie wersje najnowszego modelu Samsunga Galaxy S5 – SM-G900H, SM-G900F.

Samsung-Update-Schedule-2-630x360

Myślę, że wszystko jest na dobrej drodze, aby coraz więcej modeli dostawało najnowsze wersje oprogramowania. Przynajmniej tego życzyłoby sobie Google. Samsung jak to Samsung, wypuszczając kilkadziesiąt modeli, ciężko utrzymać mu możliwość aktualizacji dla wszystkich swoich urządzeń. Wielu użytkownikom może się to nie podobać, ale trzeba przyznać, że obecnie jest nieco lepiej, niż to było jeszcze 2-3 lata temu. Ciekawe czy inni producenci zaczną się przykładać do odnawiania oprogramowania dla swoich urządzeń. Trzeba przecież zauważyć, że nie tylko flagowce istnieją na tym świecie.

Źródło: Androidandme.com, fot. by Samuel L. Livingston-tytułowe

Komentarze

 • ravagehd

  Wiadomo coś o 4.4.2 dla Note 10.1 2014 LTE?

  • Bodzio

   Jak bedziesz coś wiedziła daj znac …tez czekamna ta aktualizacje

 • zawiedziony

  Szajsmung Galaxy tab 3 ? kiedykolwiek coś się pojawi ? miał mieć… nigdy więcej nie kupię żadnego produktu tej firmy

  • Daryjusz

   przecie to lista smartfonów…. a nie tabletów…..póki co

 • johnny

  dodają śmieci i są problemy:) ja w S3 od dawna mam KitKata i dziala o wiele szybciej niż oficjalny 4.2-4.3 od Samsunga.

 • Bartoosh21

  co do sytuacji z SIII i jego rzekomym braku RAM.. no cóż Samsung i jego wodottyski… Mam Samsunga Galaxy S Advance od ok roku.. niby nie flagowiec ale był chwalony w wielu recenzjach jako telefon ze średniej półki.. teraz dostałem służbowego Galaxy S Duoz.. pierwszy ma chyba 768 MB RAM ale dla użytkownika zostaje 625 – z czego na okrągło ok 400 jest zajęte! drugi też ma dostępne 625 (nie mam na nim żadnych dodatkowych aplikacji) i co? też ciągle ok 400MB RAM jest zawalone… po co robić takie rzeczy?!? obydwa telefony się przycinają.. masakra…

  • Barbarella

   Kolejny przykład niezrozumienia zasad działania pamięci RAM w smartfonach. To bardzo dobrze świadczy o urządzeniu, gdy ma “zawalony” RAM. Bo ten RAM właśnie po to tam jest. Im więcej zajętego RAMu tym mniej lagów i szybsza praca telefonu i aplikacji. Warto to w końcu zrozumieć. Chciałbyś mieć z 625 MB zajęte 25 MB, a resztę wolne? Klął byś wtedy że ci się wszystko wolno otwiera i co za szajsung jeden w kółko się przycina. W swoim Note 3 mam 2,7 GB ramu z czego prawie 2GB zajęte cały czas. I bardzo się z tego cieszę, bo mogę odpalić 20 apek na raz, uruchomić aparat, powerampa i pakiet office i wszystko hula jak trzeba. Po to właśnie jest RAM, aby był zajęty!!!
   A co do sytuacji z S3 to wszyscy wiemy, że gadka z ramem to wymówka – ten tel i tak był długo wspieranyoficjalnie i ma mnóstwo custom romów.

   • Bartoosh21

    Sorry ale ja w swoim telefonie zauważam straszne lagi.. wchodząc do menadżera urządzeń raczy mnie widok wolnych 70MB RAM.. hmm dziwnym trafem telefon przyspiesza kiedy zwalniam RAM..

    posiadam również tablet MODECOMu z 2GB RAM.. zajęte stale 650MB i wszystko śmiga aż miło.. jakoś nie widzę zależności między “więcej użytego RAMu szybsze działanie urządzenia”

    • Barbarella

     To zmień telefon, czego wymagasz od sprzętu z 700MB ramu? A że gdy czyścisz ram i chwilę ci chodzi szybciej, to prawda. Ale trwa to chwilę, bo apki zaraz wstają i pracują w tle, po to aby ci się szybciej otwierała poczta, przeglądarka, player itd. Tak działa andek.
     Przykład tabletu nie jest zbyt dobry, bo tam masz 2GB, a to wielka różnica – chociażby wiedzą o tym posiadacze S3 i Note 2. Gdy na tym tablecie masz zajęte 650 to masz jeszcze kupę wolnego ramu, który oczywiście zawsze się przydaje.
     Jednym słowem – nie oczekuj od telefonu z 700mb braku lagów, tym bardziej z nakładką Samsunga, ale zrozum, że ubijanie apek i ramu nie ma sensu, bo potem i tak cała energia procesora idzie na ich wstawanie, co nie tylko muli fona, ale i żre baterię. Zresztą poczytaj fora i znajdziesz tam wszystko o RAM.

 • Gites

  Tjaaa… czyli ujęty na lutowej liście uaktualnień Galaxy Note 8.0 (GT-N5120) wypadł z najświeższej listy. Suuuper. Dzięki ci szajsung :(

 • gooutandbuy1

  Wiadomo coś na temat tabletów? Interesuje mnie aktualizacja Galaxy Tab 3 8″.

 • Artur

  Czy Galaxy NOTE 2 może liczyć na aktualizacje ?

  • Marcin Mierzejewski

   @jaro, @Artur – według tego co wynika z tabeli, aktualizacja jest w toku. Trzeba natomiast poczekać, aż dotrze ona do całego świata. Druga kwestia to branding. Jeśli urządzenie jest od operatora, trudno upatrywać się, że aktualizacja przyjdzie w pierwszej kolejności.

  • cezary

   Juz byla aktualizacja z 2 tyg temu

 • jaro

  Co z aktualizacja dla Note 2. Niby juz jest ale ciagle trzeba czekac. Apple jest jednak pod tym wzgledem mistrzem.

 • Raf

  Czy wiadomo kiedy 4.4.2 dla Note 10.1 2014 edycja Wifi ?

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona