Ważne
Wiko VIEW

Surface Pro 3 – wszystko co powinieneś wiedzieć (zdanie odrębne)

image-left-cyan-hero-e1400563125164

Stało się. Surface Pro 3 oficjalnie. Premiera Surface mini wstrzymana (lub odwołana). Microsoft przy premierze SP i SP2 używał sloganu o pierwszym tablecie, który może zastąpić laptopa. O ile w przypadku tych dwóch modeli, wiązało się to ze sporymi kompromisami, to SP3 być może rzeczywiście jest pierwszym na świecie tabletem w pełnym tego słowa znaczeniu, który może być również WYGODNIE użytkowany jako notebook czy pełnoprawny komputer PC.

Surface, szczególnie w wersji Pro, został stworzony nie po to, żeby konkurować z iPadem czy innymi tabletami. Miał stworzyć nową klasę produktów – tabletów z możliwościami profesjonalnych komputerów PC. Zamiast noszenia tabletu i laptopa, chciano zastąpić te dwa urządzenia jednym. Czy to się udało? Nie do końca. Mimo świetnego wykonania, SP był ciężki, gruby, a czas życia baterii pozostawiał wiele do życzenia – szczególnie w porównaniu z tabletami dostępnymi na rynku. Bardzo trudno też używało się go na kolanach. A co to za LAPtop, który się nie nadaje? No właśnie… SP2 rozwiązał część tych problemów. Dodatkowa, głębsza pozycja nóżki ułatwiła korzystanie z urządzenia na kolanach (ale dalej nie było to optymalne), a nowy procesor z rodziny Haswell poprawił czas życia baterii o 75%. Czy to wystarczyło, do stworzenia urządzenia idealnego? SP2 był wciąż dość gruby i ciężki w porównaniu do tabletów, proporcje ekranu 16:9 sprawiły, że użytkowanie go w trybie pionowym bywało “dziwne”, a 10,6 cala, to dla wielu dużo za mało jak na urządzenie do (choćby okazyjnej) pracy. Czy kolejna iteracja produktu rozwiąże te problemy?

Opracowując Surface Pro 3 Microsoft zdecydowanie posłuchał informacji zwrotnej od użytkowników. Po pierwsze – wprowadzono więcej możliwości wyboru – dostępne będą modele z procesorami 4 generacji z serii Core – i3, i5 i i7, 4 lub 8 GB RAM oraz od 64 do 512 GB pamięci wewnętrznej (dysk SSD). Na brzegach urządzenia znajdziemy pełny port USB 3.0, wyjście Mini DisplayPort i czytnik kart microSD. Największą zmianą jest jednak ekran – zdecydowano się na 12-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 2160 x 1440 px, co daje 38% więcej powierzchni i 50% więcej pikseli w stosunku do poprzednich generacji. Lepiej rozwiązano też sprawę kalibracji kolorów – każdy model jest kalibrowany osobno, po zejściu z linii produkcyjnej. Zmniejszono ramki wokół ekranu, dzięki czemu wielkość urządzenia nie odstrasza.

Aether_Family-e1400563403603

Dwie pozycje nóżki, to był postęp w stosunku do wersji pierwszej, ale dla wielu to było za mało. Dlatego SP3 wyposażono w “kickstand”, który ma regulowane kąty i można je zmieniać płynnie w przedziale od zera do 150 stopni. Dodatkowo, klawiatura przyczepia się do ekranu, co nadaje dodatkowej stabilności. Wprowadzono  większe pokrywy klawiaturowe z lepszymi track padami. Nareszcie. Korzystanie z małego gładzika w Type Cover 2 jest bardzo niewygodne. Track pad zwiększono o 63% i poprawiono materiał, z którego jest on zbudowany. Dostępna będzie też kupowana osobno stacja dokująca, która będzie do kupienia w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

Nie zapomniano też o wydajności. Obliczeniowo, zwiększono jego moc o w stosunku do SP2, poprawiając przy tym żywotność baterii o 10%. Większy ekran, lepsza wydajność i dłuższy czas życia na jednym ładowaniu oznacza większą wagę i grubość? Wręcz przeciwnie. Całość zamknięto w obudowie o grubości 9.1 mm (!), co sprawia, że SP3 jest niekwestionowanie najcieńszym urządzeniem z procesorem Core i najprawdopodobniej jeszcze długo tak pozostanie. Dla porównania – iPad 4 miał 9,4 mm. W praktyce, urządzenie jest 2x cieńsze niż MacBook Pro i 30% cieńsze niż MacBook Air. Czas życia baterii wydłużono do 9 godzin (przeglądanie sieci na wifi), całość zamykając w urządzeniu o wadze ok. 800 g, czyli ponad 100 g mniej niż SP2. Myślę, że nawet na osobach nie lubiących Microsoftu, musi to robić spore wrażenie.

image-024-cyan-e1400563534859

Panos Panay, szef zespołu Surface, poinformował, że urządzenie powstawało 3 lata, a odchudzenie go było ogromnym wyzwaniem – szczególnie mając na względzie zachowanie dobrej wydajności i mocy obliczeniowej. Istnieją wersje Haswella bez aktywnego chłodzenia, ale mają one sztucznie ograniczone taktowanie, co mocno odbija się na szybkości procesora. Rozwiązanie z wentylatorem z kolei, negatywnie odbija się na wadze i grubości urządzenia. W związku z tym opracowano bardzo ciekawy system odprowadzania ciepła, który o 30% poprawia sprawność, w stosunku do poprzednich wersji. W połączeniu z smukłymi dyskami SSD oraz maksymalnym “upchaniem” podzespołów uzyskano coś naprawdę niesamowitego. Tablet z procesorem Core (nawet i7) o grubości 9 mm, z 12-calowym ekranem i wadze niespełna 800 g. Szczerze mówiąc – nie spodziewałem się, że coś takiego jest możliwe, stosując Haswella (a nie Broadwella).

Jedną z najważniejszych informacji zwrotnych od użytkowników, była prośba o zmienienie proporcji ekranu. Format 3:2 dużo bardziej przypomina książkę czy kartkę papieru. Szczególnie to drugie porównanie było bardzo często przywoływane podczas wtorkowej konferencji. Urządzenie wreszcie nadaje się do wygodnego użytkowania w trybie portretowym, a dodatkowe funkcje rysika, o których opowiem później, znacznie ułatwiają korzystanie z SP3 jako z wygodnego i łatwo dostępnego notatnika – co nie było oczywiste w przypadku poprzednich wersji.

SP3-e1400563719667

Używanie rysika i tabletu do notowania jest bardzo wygodne i przydatne – szczególnie jeśli nie notujemy samego tekstu, a musimy przerysowywać wykresy czy szkice. W poprzednich wersjach używano sprawdzonej technologii Wacom, która jest liderem rynkowym dla tego typu rozwiązań. W połączeniu z aplikacjami takimi jak OneNote czy Sketchbook Pro, daje to bardzo ciekawe możliwości. Rysik w SP i SP2 nie był jednak idealny. Wacom od dawna ma problemy z dokładnością rysika blisko krawędzi ekranu, a gruba warstwa szkła i efekt paralaksy sprawiały, że notowanie nie zawsze było w pełni naturalne. Nie pomagał też lekki, plastikowy rysik, który nie współgrał z metalowym korpusem urządzenia. Żeby nie być źle zrozumiany – rysik w SP2 to świetna sprawa i ten tekst powstaje właśnie na tym urządzeniu. Jednak niewątpliwie Microsoft miał pole do popisu w tej dziedzinie. I rzeczywiście – zmieniono wiele. Najbardziej kontrowersyjna zmiana dotyczy przejścia z technologii Wacom na NTrig. Wiąże się to ze zmniejszeniem liczby rozróżnianych poziomów nacisku, ale daje lepszą energooszczędność i dużo lepszą dokładność przy krawędziach ekranu. Zastosowano również dużo cieńsze szkło ekranu, który znajduje się teraz ok 0,7 mm od zewnętrznej powierzchni tego szkła, co daje wrażenie, że rzeczywiście piszemy po ekranie, bez irytującego efektu paralaksy.

Rysik wreszcie ma dwa konfigurowalne klawisze, metalową konstrukcję (aluminium) i własne zasilanie bateryjne (to ostatnie jest raczej minusem). Najciekawszym nowym elementem jest jednak przycisk na jego końcówce, który można wykorzystywać do zdalnego otwierania OneNote czy włączania aparatu. Kolejnym ciekawym wydarzeniem na konferencji było wystąpienie przedstawiciela Adobe, który zapowiedział dotykowe wersje pakietu Creative Cloud, w tym Photoshopa.

Drobniejsze zmiany?  Mocniejsze głośniki w frontowej części obudowy, miejsce na rysik w dołączanej klawiaturze czy znaczne poprawienie obu kamer (2x 5 Mpx).

Screenshot-6-e1400536013514

Wady?

Pewnie tak. Każde urządzenie ma swoje niedociągnięcia. Nóżka i Type Cover (nawet znacznie ulepszone) prawdopodobnie nigdy nie będą tak wygodne do użytku na kolanach, jak tradycyjny laptop. Aplikacje? Teoretycznie mamy wszystkie x86, ale do zastosowań tabletowych, tryb Modern dalej kuleje. NTrig zamiast Wacoma? Ma to swoje plusy i niewątpliwe minusy. Wentylator? Wada, zgadzam się. Na osłodę, wentylator zamknięto w obudowie o grubości 9 mm. Cena? Drogo? Może i tak, ale będę polemizował. Najtańszy Surface (64 GB, Core i3, 4 GB RAM) kosztuje 799$, czyli jedynie 100$ więcej niż iPad 64 GB z 1 GB RAM. Dużo? Mało? Pozostawiam to Waszemu osądowi.

Komentarze

 • Tomasz Lenartowski

  Iiiiiii ruszyli! Teraz każdy redaktor musi mieć własny tekst o Surface!

  • Marcin Mierzejewski

   Wybacz, że Cię rozczaruję. Ja nie widzę w tym modelu nic nadzwyczajnego. Wolę wybrać produkty z serii Vaio, które są nieco tańsze. Ta maszyna może i ma potężne wnętrzności, ale nie bądźmy tacy rozrzutni. Na pewno nie jest wart tyle ile życzy sobie za niego Microsoft. I dlatego, skazany jest na porażkę. Sektor biznesowy nie jest tak szeroki jak budżetowy. MS nie myśli tylko chce nabijać kieszeń na wcale nie taki zjawiskowy sprzęt (biorąc pod uwagę cały segment IT, nie tylko mobilny).

   • Vaio jest tańszy? :) Nie zapominaj, że marka Vaio jest martwa.

    • Marcin Mierzejewski

     To, że marka została sprzedana, wcale nie oznacza, że jest martwa. Sony przeniosło się na segment mobilny. I nawet jeśli ich tablety nie będą mieć logo Vaio to nie zmienia faktu, że jest to produkt tego samego producenta. Sony odeszło tylko od coraz mniej dochodowych laptopów. To zrozumiałe. Piotrze najtańszy Vaio Tap 11 jest poniżej 3 tysięcy złotych czyli jak dobrej klasy laptop. Najdroższy jest o niebo tańszy niż najdroższa wersja Surface 2 Pro. Przy trzeciej generacji poszli juz na całego, a przekonywanie, że iPad jest gorszy a w podobnej cenie mnie wcale nie wzrusza. Jest wiele modeli innych firm, które nie nabijają takiej marży. Z tego samego powodu nie biorę nigdy pod uwagę Surface’ów jak i McBooków. To istny wyzysk. Koniec kropka.

     • Najtańszy Vaio Tap to 800$ w USA (a przynajmniej od tylu startowali pół roku temu – może teraz czyszczą magazyny – nie wiem), czyli tyle co za najtańszego Surface Pro 3.

     • Marcin Mierzejewski

      W tym momencie nawet nie ma ciekawych ofert. Ciężko porównywać też ceny salonowe z okazjami na aukcjach. Suma summarum jeszcze w kwietniu widziałem Sony Vaio Tap 11 za mniej niż te 800$, o których wspominasz.

     • Rafał Gruszka

      Ceny spadają vaio bo tego nikt nie chce, proste

     • Marcin Mierzejewski

      Ceny spadają, bo marka została sprzedana i magazyny opróżniają. Widzę brak na aukcjach tego modelu, a było go pełno. Co i tak nie zmienia faktu, że na początku było za drogo, ale w dniu obu premier (inaczej ciężko mieć miarodajną ocenę) porównywałem ten model z Surfacem i był tańszy, niestety nieznacznie. A szkoda, bo ciekawy model.

     • Rafał Gruszka

      Marciunku, ciekawy jest to prawda bo sam pożądałem ten sprzet ale po oględzinach zmieniłem zdanie. Kupa kasy, plastikowa obudowa, niepraktyczny panoramiczny ekran zwłaszcza w trybie pionowym. Słaba rozdzielczość ktora kuje w oczy jesli miales np retine. Zaślepki na usb czy zasilanie były zle spasowane albo odstawały. Dla mnie duzo hajsu za ten nie wypał. Chcesz windowsa to min 12 cali w skali sp3 lub iPada bo mamy wiecej miejsca roboczego. Microsoft odwalił kawał solidnej roboty i chwała mu za to. Przez te niedpopracowane tablety na windowsie łącznie z ciężkimi i małymi panoramiczymi ekranami w poprzednich surface zdecydowałem sie na iPada air. Sprzed do zabawy wspaniały. Ekran i proporcje obrazu miodzio. Ale jakby połączyć zalety windowsa i iPada hmmm i wlasie powstał dla mnie sp3. Pozdro

     • Rafał Gruszka

      Marciunku, ciekawy jest to prawda bo sam pożądałem ten sprzet ale po oględzinach zmieniłem zdanie. Kupa kasy, plastikowa obudowa, niepraktyczny panoramiczny ekran zwłaszcza w trybie pionowym. Słaba rozdzielczość ktora kuje w oczy jesli miales np retine. Zaślepki na usb czy zasilanie były zle spasowane albo odstawały. Dla mnie duzo hajsu za ten nie wypał. Chcesz windowsa to min 12 cali w skali sp3 lub iPada bo mamy wiecej miejsca roboczego. Microsoft odwalił kawał solidnej roboty i chwała mu za to. Przez te niedpopracowane tablety na windowsie łącznie z ciężkimi i małymi panoramiczymi ekranami w poprzednich surface zdecydowałem sie na iPada air. Sprzed do zabawy wspaniały. Ekran i proporcje obrazu miodzio. Ale jakby połączyć zalety windowsa i iPada hmmm i wlasie powstał dla mnie sp3. Pozdro

     • Marcin Mierzejewski

      Uwzględniasz ceny z portali aukcyjnych czy bierzesz pod uwagę tylko oficjalnego dystrybutora?

     • Uwzględniam oficjalną cenę i tego należy się trzymać. Gdyby było inaczej, mogę powołać się, że na portalach aukcyjnych można czasami trafić Surface Pro 2 za 3000 zł. A Surface Pro za 2000.

     • “To istny wyzysk”. Zupełnie nie rozumiem takich określeń w stosunku do cen DÓBR LUKSUSOWYCH. Tak, tablet klasy premium, to dobro luksusowe (lub narzędzie pracy). To nie chleb czy woda. Nikt nie płacze, że złoto czy Bentleye są drogie. Dla profesjonalisty, to żaden wydatek. Dużo więcej musi zapłacić za pakiet Adobe, CADa, SAPa czy Visual Studio. Poza tym, wyzysk jest wtedy, gdy ktoś kogoś do czegoś zmusza. Ty masz wybór – możesz kupić Chromebooka za 200$ czy taniego plasticzaka z Windows 8.

   • marcin

    To ze wybierasz vw zamiast mercedesa bo cię nie stać albo po prostu uwazasz że nie jest tyle warty i nie chcesz wydawac tyle pieniedzy to nie znaczy ze mercedes jest gorszy. Po prostu nie jesteś w grupie celowej tego sprzetu. Pokaz mi ważące 800g o grubosci ok. 1cm 12 calowe VAIO z procesorem i7 i dotykowym ekranem to bedziemy mogli porozmawuac o wyższości jezuici jednego sprzetu nad drugim. W tej chwili jednak SP3 nie ma konkurencji i pod tym wzgledem pelen szacun dla MS. Pamietam jak kilka lat temu Apple pokazalo MacBooka Air. Byl drogi, nie miał tyle mocy co inne laptopy a jednak okazal się strzalem w dziesiatke mimo iz właśnie Sony produkowalo już wcześniej ultra przenośne laptopy. Jednak to MBA stworzylo nowa kategorie. Byc możez SP3 będzie podobnie, czas pokaze.

    • JAN

     VAIO TAP 11.

     • marcin

      vaio tap 11 (11,6″ 1920×1080 i5 4GB 128GB SSD) $1099
      SP3 (12″ 2160 x 1440 i5 4GB 128GB SSD) $999

      dobra wiem, trzeba dodac klawiature za $129

      ale to nadal jest w zasadzie ta sama cena
      SP3 trzyma na baterii 9h a vaio 6h
      no i w vaio specyfikacja konczy sie na tym i5 i 4GB a w SP3 idzie w gore az do i7 i 8GB

      wiec dlaczego twierdzisz ze VAIO jest lepsze od SP3 ?

     • Rafał Gruszka

      Mało tego, vaio to plastikowa zabawka z ktora juz zaczynaja byc problemy w postaci pekajacej obudowy. Tez myslalem nad vaio ale po odwiedzeniu sklepu i trzymaniu w ręka moj zapał szybko wystygł. Słaby ekran a miejsca roboczego na panoramicznym ekranie mniej niz na 9.7 iPadzie. Sp 3 w koncu pokazał sprzet moich ośmielę sie napisac marzeń. Niestety czasami uzywam tabletu jako zabawki i jesli jest mozliwosc posiadać pełnoprawny android to juz do szczęścia nic mi nie potrzeba

  • etanol

   Bo była premiera, ale nic nie przykryje mizerności tego sprzętu. Wydajność zawsze i chętnie w każdej ilości, ale tablet ma działać zdala od gniazdka jak najdłużej, a tu nie wyszło… Stylus bez silosa jest wart tyle co pełen portfel w domu gdy jesteśmy przy sklepowej kasie… ;P

   • 1. 9 godzin Surface na baterii, 10 h iPad. Ogromna różnica? Nie wydaje mi się.
    2. Stylus ma slot (a właściwie oczko) w klawiaturze

    • etanol

     Ale 9h czego? Słuchania radia z wyłączonym wyświetlaczem, oglądania filmów w h264 z sprzętowym wspomaganiem na 10% jasności, grania w lagujące warcaby z marketu, czy może to czas czuwania(standby), którego w x64 Microsoft nie zdążył zaimplementować.
     Czy porównujesz marketingową papkę?
     Gdzie jest ten silos? Ta klawiatura jest cieńsza od stylusa. Bardzo chętnie to zobaczę jak stylus chowa się w tej klawiaturze. Oczywiście bez demolki.

     • Internetu na wifi na 50% jasności. SP2 miał 8 h 50 min w teście The Verge. Więcej od większości tabów z Andkiem.

     • etanol

      Mam Asusa ViviTab Smart z starym Atomem i Dell Venue 11 Pro z nowym. Te wartości nie są na nich osiągalne. Pierwszy z ekranem na 15-20% i youtube będzie gdzieś koło 7. To te I5 w Surface energię czerpią z… ulotek reklamowych, albo akumulatora w klawiaturze.

     • Czyli nie masz za bardzo pojęcia o urządzeniu, którego czas na 1 ładowaniu kwestionujesz. Ja używam SP2 na co dzień i potwierdzam te wyniki.

     • etanol

      Nie wierze w 9h pracy i5(nawet tak okrojonego, gdzie rozkłada go desktopowy celeron)

     • etanol

      Daj no linka do tego testu. Pierwsze z googli mi wyskoczyło:

      “Największym minusem była i pozostała ograniczona mobilność. Co prawda
      czas pracy wyraźnie się wydłużył i sięga 6:14 h przy oglądaniu filmów
      oraz 5:05 h podczas surfowania w Sieci (poprzednik osiągał odpowiednio
      3:46 h i 4:24 h), jednak w zestawieniu z konkurentami Surface wypada
      blado. Oprócz tego tablet Microsoftu ważący około 900 g jest cięższy niż
      jakikolwiek odpowiednik z Androidem czy iOS-em.”

      http://chip.pl/mobile/testy/2013/11/test-microsoft-surface-pro-2/mobile_view
      Nie żeby serwis był jakoś specjalnie wiarygodny ale ja dostrzegam subtelną różnicę w podawanych czasach.

     • Tomasz Lenartowski

      Ja wszystko rozumiem, ale podpieranie się chipem to wyjątkowo marny pomysł. Toć to szmatławiec.

 • Tomasz Lenartowski

  “NA osłodę” – nie trzeba od razu tak krzyczeć ;P

 • marcin

  “Wentylator? Wada, zgadzam się” … ale dlaczego? bo jest? bo sie nazywa wentylator? czy dlatego ze robi swoje (podobno bezglosnie i nawet powietrza nie czuc) i dzieki temu sprzet nie nagrzewa sie i pracuje wydajnie?

  • etanol

   Bo jest częścią mechaniczną.

  • Edmund

   Dlatego ze każdy aktywny system chłodzenia będzie stopniowo łapał kurz pracował coraz głośniej i mniej wydajnie i stopniowo pojawi się problem z przegrzewaniem i ograniczaniem taktowania procesora.

  • Żeby było jasne – rozwiązanie w SP3 sprawy aktywnego chłodzenia to majstersztyk. Ale części ruchome zawsze są wadą samą w sobie. Bardziej podatne na awarie, niebezgłośne, łapiące kurz czy zajmujące “niepotrzebne miejsce”.

 • Egzo

  A czy dalej nie można wymienić baterii we własnym zakresie tak jak to było w Surface Pro 2?

 • Sony

  Dla mnie – Surface Pro – mają PODSTAWOWĄ – wadę – brak Modemu 3G / LTE.

  Ja pracuję i muszę mieć modem – bo WiFi nie jest dostępne powszechnie. Niby można użyc telefonu – ALE – to wymaga wykonywania dodatkowych czynności – i jak by nie patrzeć bateria w telefonie się wyczerpuje.
  Druga – kwestia to brak kalwiatury zmieniającej go Ultrabook’a – takiej jak w Venue 11 Pro (klawiatura Mobile) czy w Asus T100.
  Na klawiaturach Type Cover (w Venue 11 klawiatura SLIM) – pisze się mi niezbyt wygodnie. Normalna, majaca dłuższy skok i wygodne klawiasze – klawiatura od Venue typu Mobile – jest genialana jelsi chodzi o ergonomię i wygodę pisania. A Surface tego nie ma.

  Dlatego kupiłem Venue 11 Pro.

  Mam nadzieję, że konkurencja też będzie miała 12 calowy tablet.

  Po pół roku pracy z 10 calowym Venue 11 Pro – stwierdzam, że jest trochę za mały do pracy w trybie “ultrabook” – ALE – obawiam się czy 12 calowy tablet będzie wygodny ?
  Bo może się okazać – że w tybie “laptopa” jest OK – a w trybie tabletu – jest on za duży i niezbyt wygodny.

  Kupując 10 calowe tablet zrobiłem to świadomie – sprzęt ten jest na tyle mały, że można go wygodnie użyć i na tyle duży by można bylo na nim pracować.

  Zobaczymy co pokaże konkurencja :)

  • Póki Intel nie stworzy energooszczędnego modemu LTE dedykowanego serii Core – wrzucanie osobnego modułu to bateriowe samobójstwo.

   • Piotr Jabłoński

    A ile “wytrzymuje” Surface Pro 2 LTE na baterii (przy pracy w sieci komórkowej oczywiście) ?

 • James Jamson

  …można mieć zdanie odrębne i za to szacun i dlatego nie ma jednego idealnego urządzenia i każdy może wybrać to co woli jedni andka, drudzy iOSa a trzeci winde…w czym problem?!?

  • Problemem są nasze zarobki. :) Bo najlepiej byłoby mieć jedno urządzenie do pracy, inne do zabawy, jeszcze inne do grafiki itp.

 • Bolo

  Gadu gadu, ale Ja właśnie złożyłem zamówienie na SF3

 • Rafał Gruszka

  Nie dość ze mamy pełny system operacyjny to mozemy miec na nim pełnego androida? Jest to mozliwe? Instalacja andka i korzystanie ze wszystkich jego funkcji np z google play i gry clash of clan? Na takim androodzie mozna zrobic rooma? Hackować gry i aplikacje? Ktos zna odpowiedz?

  • W maszynie wirtualnej czy dual/USB boota?

   • Rafał Gruszka

    Obojetne, chcialbym zeby taki android był pełnowartościowy i uzywalny z mozlowoscja wgrywania modyfikacji i romow, hack gier itp. Dzieki

  • Tomasz Lenartowski

   Co to znaczy zrobić rooma? 0.o

   • Rafał Gruszka

    Mam na mysli romy i modyfikacje, czy mozna wszystko zrobic z androidem na windowsie? Dzieki

 • eh

  Haswell i7 to chyba będzie pracował na 1Ghz, bo inaczej to urządzenie zamieni się w grzejnik. Mam laptopa z haswellem i obciążenie CPU powoduje, że wielki wentylator ledwo daje mu radę.

 • uru28

  Sony VAIO SVT1112M2E kosztuje 3200zł choć już za 3150 można znaleźć jest lżejszy,mniejszy,ekran 11,6″ 1920×1080 o porównywalnej wydajnośc(core i3 4020y) Dysk SSD128GB!Klawiatura odpinana choć patent z “nóżką” równie “genialny” co w surface .Biorąc pod uwagę parametry i cenę wydaje mi się że M$ ma konkurencje a ceny są co najmniej nie adekwatne do tego co oferuje, a należy brać pod uwagę że sprzęt Sony do którego porównuje Surface to nie premierówka bo już jest trochę na rynku…Achów i ochów z mojej strony nie będzie pod kątem surface 3 bo moim zdaniem nie jest to sprzęt jakoś przełomowy a nic co oferuje nie uzasadnia ceny.A M$ to nie Apple o czym chyba zapomniano…

  • Mówisz o Vaio Tap czy o Ultrabooku bez rysika?

   • uru28

    Bez rysika z tego co pamiętam.Nawet miałem go brać ale nie przepadam za VAIO a i nie potrzebuję takiej wydajności (T200 mi wystarczy) więc czekam na Asusa, co nie zmienia mojej opini w kwestii ceny Surface.Owszem jest ładny ( jak dla mnie ładniejszy od sony) ale porównując najsłabszą wersję wydaje mi się że chyba trochę “pojechali” z ceną jak na warunki rynkowe.

    • Teraz pogubiłem się czy porównujesz tablet/hybrydę czy laptop (podałeś nazwę kodową ultrabooka). A z opisu wynika jakbyś mówił o Vaio Tap 11.

     • Marcin Mierzejewski

      Ten model co jest wymieniony jest drogi. W cenie 3k też bym brał… Niestety kupując Z1 przekonałem się, że Sony lubi nabijać marżę. Rozmawiałem nawet o tym z przedstawicielem firmy… Zapytałem się czemu tak cisną z ceną skoro sprzedali Vaio. Usłyszałem tylko, że marka musi mieć swoją cenę, nawet po śmierci…

     • uru28

      Sory ale sprawdziłem go z tydzień temu, ultrabook sony svt122m2ew( dokładnie ten model,sprawdziłem właśnie z wydruku z salonu)

   • Marcin Mierzejewski

    Vaio Tap z Core i3. Ja widziałem oferty poniżej 3 tysięcy. Nie biorę pod uwagę oficjalnego sklepu Sony, bo tam też ostro nabijają ceny. Ultrabooki Sony to taki sam wyzysk jak produkty Apple i MS. Jednak tablet szybko spadł z ceny…

 • vixen

  To dopiero pokazuje jak Asus czy inne Acery mają w dupie dobry dizajn i projekt. Chłopcy z M$ upchnęli core i7 w urządzeniu 9 mm i klawiaturę w coverze 4 mm. Razem 13 mm. A całość łącznie waży 1050g. A taki T100 z Atomem? Gówniany procesor który nie potrzebuje wiatraka, lekki i cienki plastik na zewnątrz, a całość z klawiaturą waży 1100 g przy ekranie mniejszym o dwa cale. I po złożeniu ma 24 mm grubości. Haahahahah, 2,5 centrymetra. 2x tyle co Surface Pro 3, który ma procesor z prawdziwego zdarzenia, dysk SSD, wiatrak i warstwę dotykową rysika. Wszystkie te tanie złomy są robione na odpie***l. Ja rozumiem oszczędzać na materiałach i podzespołach. Ale na projekcie? Ktoś to na kolanie projektował? Żałosne.

  • Mając w ofercie dziesiątki czy setki modeli, ciężko o 100% zaangażowania w każdy z nich – szczególnie jeśli mowa o urządzeniach budżetowych.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona