Wiko VIEW

Najwięcej tabletów z Windows sprzedał…

devices[5]

…Microsoft. A przynajmniej na to wskazują analizy firmy AdDuplex, które sprawdziły się przy okazji badań rynku Windows Phone. Na dane te trzeba patrzeć z dużą dozą podejrzliwości, z uwagi na metodykę badania, jednak przedstawione wyniki są zaskakujące.

Od dawna mówi się o porażce sprzedażowej związanej z linią Surface, a w szczelności z modelem Surface RT, który miał zalegać w magazynach, w ogromnych ilościach. Jak jest w rzeczywistości? Wyników liczbowych nie poznamy, dopóki Microsoft nie zachcę ich wyjawić, ale możemy pokusić się o pewne oszacowania, oparte na analizie AdDuplex. Po pierwsze, warto zrozumieć jakiej metodologii użyto. AdDuplex, to jak sama nazwa wskazuje, platforma reklamowa, która wyświetla reklamy w wielu aplikacjach Windows 8. Stwarza to pewien problem – wyniki są “stronnicze” na korzyść urządzeń z dotykowymi ekranami – w szczególności tabletach, bo to właśnie na tych urządzeniach najczęściej korzysta się z aplikacji Modern UI. W badaniu, pod uwagę brane są wszystkie urządzenia z Windows 8 i 8.1, również laptopy i desktopy. Dodatkowym czynnikiem zaburzającym wynik końcowy jest fakt, że AdDuplex działa głównie w USA. Na podstawie danych zgromadzonych przez platformę reklamową, która jest w stanie stwierdzić na jakim urządzeniu i jak często jest wyświetlana, sformułowano następujące wnioski:

 • Aż 14,5% urządzeń, na których odpalano aplikacje z AdDuplex, to tablety Surface RT
 • Na drugim miejscu, znalazł się tablet Surface 2 z 2,2% “udziału w rynku”
 • Popularny ASUS T100 zajął 3 miejsce z wynikiem ok 2%
 • Microsoft wyprzedza HP o 0,6 punktu procentowego i z poziomem 18,8% jest liderem “udziału w rynku”

manufacturers[2]

Jakie płyną z tego wnioski? Najbezpieczniej powiedzieć, że żadne, bo jest to tylko zgrubne przybliżenie i niedokładne oszacowanie sytuacji rynkowej, obarczone dużym ryzykiem błędu. Mimo wszystko, można pokusić się o kilka konkluzji. Po pierwsze, użytkownicy tabletów Surface z pewnością używają dużej liczby aplikacji. Po drugie, świąteczna wyprzedaż Surface RT za 199$ sprawiła, że najprawdopodobniej znalazł on wielu nabywców w tym okresie. Po trzecie, polityka Microsoft dotycząca wprowadzenia własnej linii urządzeń może powoli procentować. W dzień przed premierą kolejnych urządzeń tej firmy, jest to z pewnością dobra informacja. Zła natomiast jest taka, że Microsoft dalej pozostaje daleko, daleko w tyle za takimi firmami jak Apple czy Samsung, które sprzedają dziesiątki milionów tabletów z konkurencyjnymi systemami operacyjnymi. Czy firma z Redmond ma jakiekolwiek szanse na dołączenie do tego grona?

Komentarze

 • adam

  Ciekawe czy w stanach można zobaczyć surface na ulicy. Ja na razie widziałem tylko w filmach i serialach jako lokowanie produktu. Np w Elementary często się pojawia.

  • Staszek

   Ja jestem zadowolonym użytkownikiem surface pro (1) ale nie znam nikogo więcej kto by jeszcze miał surface rt/pro. Świetny sprzęt niestety mało popularny.

   Te badania nie mają się w żaden sposób do rzeczywistości.

 • Ja

  “Czy firma z Redmond ma jakiekolwiek szanse na dołączenie do tego grona?” – nie ma. Korzystanie z tabletu z Windows to calkowita porazka. I nie dlatego, ze samo Windows jest zle – interfejs jest wymyslony bardzo dobrze – ale dlatego, ze brak aplikacji przeznaczonych do obslugi paluchem. Totalnie. Mozna sobie zaprojektowac prom kosmiczny na AutoCADzie, ale nie zrobi sie wygodnie prostych, codziennych rzeczy, do jakich swietnie nadaje sie iOS i Android. A do takich zastosowan potrzebuje tabletu 95% uzytkownikow. Tablet z Windows moze sie podobac, ale tylko do momentu, kiedy obejrzy sie w dzialaniu konkurencje.

  • Rav

   Aplikacji jest dużo – sam od Grudnia mam Dell Venue 11 Pro – z Core i3 – do tego mam dok / klawiaturę MOBILE – czyli de facto mam Ultrabooka.
   W klawiaturze mam dodatkowy akumulator.
   “Srajpadzik” czy “SzmalecDroid” – może się wypchać :) mój Core i3 pracuje z dokiem 12 godzin.
   Mam gry, rozrywkę – z na dodatek non-stop siedzę w ERP czy CRM’ie – w trasie nie musze się “bujać” z Androidem czy iPadem – mam – NORMALNY system. A jak “od dokuję” to mam wydajny, szybki – tablet do rozrywki.
   zwłaszcza wśród przedstawicieli i biznesu widać takie tablety – ALE – obniżka cen an licencję Windows – oraz pojawienie się Atomów Bay Trail – JUZ powoduje, że trzeba być IDIOTĄ – by kupić iPad’a czy Androida – mam na myśli te markowe.
   Za 1000 zł kupię Tośkę Encore.

   • Tomasz Lenartowski

    Zapomniałeś, że masz system do PRACY

   • rulid

    Masz gry ? Ale ile można układać pasjansa ?

 • Bart

  Rulid – nigdy nie grałem dłużej niż 2 godziny :)
  Mój Venue 11 z Core i3 – pracuje około 6 – 8 godzin zależy co robię i czy mam włączone WiFi czy 3G. Z klawiatura MOBILE spokojnie 12 godzin – raz dociągnąłem do 16 :) ale to była walka o każdy Wat mocy :)
  A gry ? jest ich MASA – naprawdę bardzo dużo, sam kupiłem chyba wszystkie gry Artifex Mundi :) – jest tego naprawdę dużo, ogromna masa różnych gier dostosowana do dotyku.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona