Wiko VIEW

Nawet Samsung odczuwa nasycanie się rynku tabletów

Samsung

Wiele osób wróżyło zmierzch laptopów i komputerów PC, spowodowany inwazją tabletów, zapoczątkowaną przez iPada. To prawda – sprzedaż urządzeń i udział w rynku mobilnym rosły bardzo szybko w ostatnich latach, ale tempo tego wzrostu zaczyna powoli spadać. Kurczy się również rynkowa sprzedaż produktów, wyrażona w liczbie sztuk.

Tendencję tę dobrze widać w planach Samsunga na rok 2014. Obniżono zamówienia na poszczególne podzespoły, zmniejszając szacowaną sprzedaż tabletów w 2014 roku na 60 mln sztuk. Jest to o 10-20 milionów mniej niż planowano początkowo. Liczba ta blednie jeszcze bardziej, gdy porówna się ją ze 100 milionami egzemplarzy sprzedanych w roku ubiegłym.

Nie tylko Samsung

Koreański gigant nie jest jedynym, którego dotyka nasycanie się rynku tabletów i spowolnienie (a nawet całkowite zatrzymanie się) wzrostu. Wiele firm, jeszcze kilka lat temu zakładało, że tablety całkowicie wyprą komputery PC. Nadeszły jednak dotykowe Ultrabooki, Chromebooki i hybrydy, które znacznie ograniczyły szybką ekspansję dachówek. Okazało się, że większość osób nie jest w stanie całkowicie zrezygnować z komputera PC i traktuje tablet (najczęściej budżetowy) jedynie jako jego uzupełnienie.

Gartner, firma analizująca zachowania klientów, szacuje, że udział tabletów w rynku wzrośnie o prawie 40% do roku 2016 (procentów, a nie punktów procentowych), ale w porównaniu z ubiegłorocznym 70-procentowym wzrostem, liczby te wyglądają coraz mniej optymistycznie.

tablet_tabpro

Liczy się nie tylko sprzedaż, ale też zyski

Od samej liczby sprzedanych sztuk, ważniejszy jest zysk całkowity i zysk jednostkowy. Podczas gdy Samsung sprzedaje więcej tabletów z Androidem niż wszyscy pozostali producenci, dochody nie są tak duże, jak by sobie życzono. Na przykład, w pierwszym kwartale, koreańska firma sprzedała niespełna 30% mniej tabletów niż Apple, jednak zyski były mniejsze o ponad połowę. Jest to zrozumiałe, biorąc pod uwagę fakt, że większość ze sprzedawanych modeli, to urządzenia budżetowe obciążone niską marżą.

Trudno powiedzieć czy polityka wprowadzania na rynek dziesiątek podobnych urządzeń o długich nazwach, wypełniających całe spektrum – od tanich modeli z kiepskimi parametrami, do flagowców cenowo porównywalnych z iPadami – to dobre rozwiązanie, czy nie. Na razie wygląda na to, że tak. Nikomu nie udało się powtórzyć sukcesu Apple’a, który osiąga świetnie wyniki liczbowe i finansowe, mając w portfolio jedynie kilka urządzeń. Przykładem klęski kopiowania polityki biznesowej firmy z Cupertino, jest porażka sprzedażowa linii Surface. Microsoft chciał iść w stronę rynku premium, charakteryzującego się wysokimi cenami i świetną jakością wykonania, ale wynik tego zabiegu znamy wszyscy. Samsunga można krytykować za wiele rzeczy, ale nie za to, że nie potrafi znaleźć swojego miejsca na tym trudnym rynku.

Komentarze

 • steveminion

  Samsung się kończy :)

 • Rynek się nasyca a ja wciąż nie widzę żadnego tabletu spełniającego moje oczekiwania..

  • lukasztm

   A czego oczekujesz od tabletu ??

   • Jakby xperia z2 miała rozdzielczość Nexusa 10 i nie była wodoszczelna to by spełniała moje oczekiwania

    • Widzę, że nie tylko ja uważam pozakrywane, gumowane porty za minus ;)

     • Takaszi

      Może inaczej. Gdyby Nexus7 II, przy wyposażeniu w ładowanie indukcyjne był wodoszczelny, byłby ideałem :-) A tak jet tylko genialny.

     • Tomasz Lenartowski

      Może tak: gdyby surface pro miał stację dokującą z dodatkową baterią i dyskiem, linuxa w dual boocie i kosztował tyle samo byłby ideał :P. Dla każdego coś innego

     • O to to!

 • kamil

  Ludzi nie stać by co rok zmieniać dachówkę a tym bardziej w przypadku braku znaczącego kroku technologicznego. Trzeba przyznać jednak ze produkty samsunga powyżej 1 tys. zł są naprawdę całkiem niezłe.

 • Jacek.P
 • janko

  Ale pitolenie. Niech zrobią dobry, kompletny, niezawodny, dopracowany tablet i sprzedają go w rozsądnej cenie, a potem przez kilka lat zapewniają mu wsparcie, a nie traktują człowieka, który ciężko przepłacił za tandetny kawałek plastiku, jak ostatniego frajera do wydymania i śmieją się z niego w żywe oczy. Ja na pewno dłuuuuugo nie kupię nowego tabletu, chociaż mnie na to stać.

  • Takaszi

   Ja też nie kupię nowego, bo po co? Zakup który dokonałem był kompletny i przemyślany. Skoro spełnia moje oczekiwania to po co? Zmiana dla zmiany? To nadaje się do leczenia.

 • uru28

  Nasycenie rynku jest “prawdziwe” dla Apple i sprzętów na Androidzie.Sprzęt na Winx86 będzie miał krzywą w górę.Tu do nasycenia rynku jeszcze daleka droga a i sporo osób jako kolejny tablet do kupna wskazuje właśnie sprzęt z Windowsem…

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona