Ważne

Windows 9 w drugim kwartale 2015?

start-windows9

Informacje dotyczące nowej wersji Windows pojawiają się od dłuższego czasu, ale wciąż nie ma oficjalnego stanowiska Microsoftu co do nazewnictwa i terminów. Jakiś czas temu wydawało się, że nowa wersja o kodowej nazwie “Treshold” ujrzy światło dzienne już pod koniec bieżącego roku – pod nazwą Windows 9 lub Windows 8.5.

Wszystko wskazuje na to, że Menu Start wróci do części użytkowników w roku 2014, ale na prawdziwą dużą aktualizację będziemy musieli poczekać kolejne kilka miesięcy. Informacja ta wydaje się prawdopodobna za sprawą użytkownika Faikee, który umieścił screeny wskazujące na to, że wersja 9 ujrzy światło dzienne w 2 lub 3 kwartale 2015 i to dopiero w wersji preview. Oczywiście nie jest to stanowisko oficjalne, ale poprzednie przecieki tego użytkownika wskazują, że najprawdopodobniej rzeczywiście jest on pracownikiem Microsoftu i nie ma powodów, żeby podejrzewać, że to tylko głupi żart.

win9concept3

Jeśli firma będzie działać zgodnie z harmonogramem, co ostatnio się często udaje, to rzeczywiście powinniśmy mieć możliwość ściągnięcia wersji poglądowej za ok. rok. Od terminu premiery, dużo ciekawsze pozostaje zagadnienie nowych funkcji oraz unifikacji z Windows Phone. Oczekuje się między innymi pełniejszej integracji z Bingiem i Cortaną i powrót Menu Start (choć być może ono wróci jeszcze wcześniej). Pożądane byłoby również zaktualizowanie Modern UI w taki sposób, żeby pozwoliło ono na tworzenie bardziej zaawansowanych aplikacji, łatwych w obsłudze nie tylko dotykiem, ale również przy użyciu myszki i klawiatury. 

Otwarta pozostaje również kwestia nazewnictwa. Etykietka “Windows”, mimo skrajnych emocji, które budzi, najprawdopodobniej zostanie, ale wydaje się, że zniknie cyfra 8, źle kojarząca się z niezbyt udanym debiutem wersji 8.0. Windows 9? Wszystko na to wskazuje. Tempo z jakim firma z Redmond wprowadza zmiany i kolejne aktualizacje może robić wrażenie. Stary Microsoft, który aktualizował systemy co kilka lat odszedł w niepamięć. Dynamicznie zmieniający się rynek wymaga innowacji, a nie tylko trwania. Prezes, Sayta Nadella, zdaje się rozumieć tę zależność i prowadzi firmę dobrymi torami, które (wbrew temu co się mówi) zostały podłożone przez Steve’a Ballmera.

Komentarze

 • adam

  Wow. Co to za screen na pierwszym foto.

 • mk13

  Takie podejscie tylko zacheca do przejscia na linuxa! Bo to nie jest tylko rozwój, ale zwykle marketingowe zlodziejstwo!!! To nie gry zeby wypuszczac kontynuacje co 2-3 lata!!! Bo te systemy nie kosztuja tyle co gry!!! Gdyby tak było nie mialbym nic przeciwko ale niech to bedzie za gora 150-200zł!!!! XP sie sprawdzał jako system mainowy przez prawie dekade i mogłby dalej gdyby sepy z M$ nie stwierdzili ze trzeba troche posepic. I nie mowcie ze to wolny wybór, bo M$ takowego nie dał przy podcinaniu skrzydeł XP jak to rzekomo nie dało sie DX10 na XP wypuscic. Obrzydzenie mnie bierzę na to firme

  • Bee!

   Bredzisz. Systemy M$ na licencji OEM nie kosztują więcej niż 2 krotność kwoty, którą wymieniłeś. Co do Linuksa, jakoś Ci nie przeszkadza to, że na rynku jest kilkanaście dystrybucji, które co kilka miesięcy wypuszczają nową wersje a 3 lata dla Windows to za szybko. Świat się zmienia, sprzęt się szybko rozwija i trzeba oprogramowanie do tego dostosować, ale rozumie, że wg. Ciebie M$ powinien wspierać, poprawiać (oczywiście za darmo) do końca życia stare systemy, bo Tobie tak pasuje. Oczywiście, że jest wolny wybór, zawsze możesz nadal korzystać z XP, ba nawet z Win 95, nikt Ci tego nie zabrania. Producenci telefonów wypuszczają na rynek kilkadziesiąt modeli telefonów każdego roku, do nich też masz pretensje, że Twój model jest gorszy niż nowsze modele, że produkują nowe zamiast ciągle aktualizować ten stary, sprzed 10 lat? P.s. co to jest system mainowy?

   • mk13

    Jeśli nie widzisz problemu w kwestii ze w okresie nieco ponad 6 lat mieslismy 3 NOWE WERSJE SYSTEMU, gdy uprzednio w tym czasie taki XP sobie spokojnie radził jako jedyny, a każda wersja kosztuje tyle samo XP a po dodaniu nieco ponad 1,5 roku dobija do czwartego systemu, no to bierze mnie politowanie ze bronisz tego podejscia. Bo kazdy zdrowo myslący potencjalny konsument skazany na ten monopolistyczny produkt powinien drzec z obawy ze to przechodzi własnie tak bez echa. Swiadomośc społeczenstwa zanika, co powinno przerazac jeszcze bardziej.

    • troll

     Co z tego, skoro dwie z nich byly darmową aktualizacją

     • mk13

      Udajesz g$$#%, czy liczyć nie umiesz? Vista(2007), “7” (2009), “8”(2012) i to wszystko normalne płatne wersje!!! a nie darmowe aktualizacje. XP dla przypomnienia wyszedl w 2001. Czyli 6 lat a tu tak dokladnie przez 5 lat M$ probuje wciskac trzy kolejne systemy. Ale widzę ze szkoda języka strzępić, jest takie przysłowie, na głupotę (niestety) nie ma lekarstwa.

     • 1. Jeśli liczysz w ten sposób, to bądź chociaż uczciwy. Następna płatna wersja pojawi się nie wcześniej niż w 2015 roku, czyli od Windows 8 nie “musisz” za nic płacić przez trzy lata.
      2. Na boga, masz wybór. Nie chcesz aktualizować to nie rób tego. Zostań na Viście czy 7-ce, która dalej ma pełne wsparcie.
      3. Update z Vista do 7 kosztował 40$, a z 7 do 8 – 29$. Dla mnie to uczciwa cena. Ale jeśli sądzisz inaczej, to… nikt Cię nie zmusza do aktualizacji, tak?
      To tak jakby mieć pretensje, że producent samochodów często wprowadza nowe modele. A co Cię to obchodzi? Skoro dalej wspierają i serwisują Twój model.
      Przeraża mnie wieczne marudzenie i wszędobylska polaczkowatość. Rzadkie aktualizacje – źle bo to brak postępu, brzydkie wzornictwo, bla bla bla. Częste aktualizacje? Wciskanie kitu, robienie z ludzi idiotów, itd…

      Najważniejsze, że… MASZ WYBÓR. Jeśli irytują Cię nowe wersje, to z Tobą coś jest nie tak, nie z systemem.

    • Mnie przeraża jedynie Twoje malkontenctwo i defetyzm.
     1) Nikt Cię nie zmusza do płatnych aktualizacji systemu – możesz nadal pracować na XP.
     2) Aktualizacje / nowe wersje, to rzecz DOBRA. Większa funkcjonalność, nowsze zabezpieczenia ładniejszy interfejs, lepsza wydajność.
     3) XP kosztował ok 2,5x tyle co Windows 8.
     4) Windows 8.1 i 8.1 Update, były DARMOWYMI aktualizacjami.
     5) Nie jesteś “skazany” na Windows. Nie chcesz płacić? Używaj Linuxa. Albo kup sobie drogi sprzęt z OSX.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona