Jaka technologia ekranów ma dziś sens – czyli „święta” wojna fanów AMOLED-ów i LCD

porównanie wyświetlaczy2

Jeśli ktoś obserwuje rozwój technologii ekranów, może na własne oczy ujrzeć potęgę i postęp, jaki poczyniła nauka na przestrzeni lat. Można śmiało rzec, że ten aspekt swoje prawdziwe sukcesy zaczął świętować za panowania urządzeń dotykowych, gdzie jakość ekranu ma szczególne znaczenie. Producenci sprzętu mocno rozwijają obecne technologie wyświetlaczy, wprowadzając swoje autorskie rozwiązania. Najlepszym tego przykładem jest rewelacyjny Super AMOLED od Samsunga i niewiele gorszy IPS z Triluminos Display od Sony. A to tylko dwie z dostępnych na rynku możliwości. Co w takim razie jest godne polecenia i jaki ekran może nosić miano króla wyświetlaczy? Zapraszam do lektury. 

Jeśli chciałbym bez wahania odpowiedzieć na to pytanie, uznano by mnie za elektronicznego Nostradamusa. A jak doskonale wiecie, przepowiednie mają się tak do prawdy, jak kot do psa. Szczerze przyznam, że opinia na temat, który ekran lepiej się sprawdzi w przypadku urządzeń mobilnych, jest uzależniony od indywidualnych upodobań. Ciężko na ten moment obiektywnie wskazać, która z dróg jest słuszna i niepowtarzalna. Do tej pory stosowano głównie ekrany LCD TFT, które były najtańszą alternatywą. Coraz częściej jednak do głosu dochodzą ekrany wykorzystujące organiczne diody LED. Mowa tu oczywiście o wyświetlaczach AMOLED, które częściej niż przedtem spotykają się z uznaniem producentów sprzętu elektronicznego. W 2014 roku prawdziwy majstersztyk pokazał Samsung, który wiedzie prym w produkcji urządzeń z tą technologią. A konkurencja? Oczywiście nie daje za wygraną. Popatrzcie zatem, co oferuje nam rynek i czy w dobie dynamicznego rozwoju tego segmentu jest się o co kłócić.

Znaczenie ekranu w urządzeniach dotykowychsuper amoled vs tft

Tak naprawdę urządzenia dotykowe powstały już na długo przed dokonaniami Apple’a i wprowadzeniem przez Jobsa swoich urządzeń. Jednak dopiero za czasów amerykańskiego wizjonera szał „dotykowców” ogarnął świat. To od tego momentu kolejne sukcesy święcił rynek sprzętu mobilnego. Kolejne doniesienia na temat wprowadzania nowych technologii zdominowały portale o tematyce poświęconej informatyce i elektronice. Dlaczego to takie cudowne maszyny każdy z nas wie. Dzięki umieszczeniu digitizera na powierzchni wyświetlacza, noszone dotąd urządzenia peryferyjne przestały mieć znaczenie. To właśnie te aspekty spowodowały, że popyt na sprzęt mobilny z roku na rok rośnie, a jego rozwój jest najbardziej dynamiczny ze wszystkich dziedzin nauki. Aby jednak popularne „dotykowce” miały sens, musi być zapewniona odpowiednia jakość przekazywanego obrazu. Zależna ona jest od wielu czynników składowych, jak grubość powłok, typ podświetlania matrycy oraz filtry i dodatki usprawniające kontrast i odwzorowanie barw. W wielu przypadkach producenci zaczęli kombinować z własnymi rozwiązaniami i patentami, aby dostarczyć klientowi odpowiednie wrażenia z obsługi ekranu palcem. Wśród nich rozróżniamy dwa podstawowe typy wyświetlaczy – AMOLED i LCD.

Szerokie spektrum wykorzystania LCD

TFT strukturaSwoje początki ekran LCD miał jeszcze w XX wieku, kiedy to firma Hitachi pokazała światu pierwszy prototyp tego wyświetlacza. Sam Liquid Crystal Display, bo tak wygląda pełna nazwa tego rozwiązania, została odkryta już 100 lat wcześniej, gdzie przypadkiem udowodniono optyczne właściwości ciekłego kryształu. Techniką zastosowaną w tym ekranie jest działanie na warstwę ciekłokrystaliczną różnym napięciem, dające tym samym zmienną przeźroczystość. Układ LED-owego podświetlenia włącza w ten sposób subpiksele czerwieni, zielonego i niebieskiego, nadając pikselom barwy. Od momentu wprowadzenia na rynek tego typu matryc zmieniło się podejście do wyświetlania obrazu. Ekrany zrobione w tej technologii zdobyły ogromną popularność w przemyśle, szczególnie elektronicznym. Swoje szerokie zastosowanie LCD miał również w komputerach, gdzie wysłużone i ogromne monitory CRT zastąpiono cienkimi odpowiednikami z ciekłokrystaliczną matrycą. Do dziś rozwiązanie to jest podstawową technologią stosowaną w wyświetlaczach. Większość obecnych „dotykowców” posiada panel z ciekłego kryształu. Za jakość prezentowanego obrazu odpowiada Thin Film Tranzystor TFT, czyli specjalny cienkowarstwowy tranzystor zastosowany w kolorowych matrycach. Najbardziej powszechnym rodzajem LCD jest ekran TFT TN. Twisted Nematic to technologia ułożenia ciekłych kryształów w sposób prostopadły do warstwy ekranu LCD. Jeśli macie jakiś budżetowy model smartfona czy tabletu istnieje duża szansa, że posiadacie właśnie takie rozwiązanie. W przypadku urządzeń o bardziej zaawansowanej konstrukcji swoje sukcesy święci technologia IPS (In-Plane Switching), która od tradycyjnej TFT TN różni się równoległym rozmieszczeniem kryształów na powierzchni wyświetlacza, co w konsekwencji daje lepsze odwzorowanie obrazu. W tym momencie jest to najlepsze rozwiązanie zastosowane w ekranach LCD. Gwarantuje szerokie kąty widzenia i zdecydowanie lepszy kontrast oraz odwzorowanie barw, dzięki czemu przekłamanie obrazu jest zdecydowanie mniejsze niż w przypadku taniej technologii TN.

Oprócz tego podziału mamy wiele innych rozwiązań producentów sprzętu elektronicznego. Upadła już Nokia wykorzystywała PureMotion HD z funkcją ClearBack, HTC – Super LCD, Apple – osławioną Retinę, Nova Display zaprezentowało zaś LG, natomiast propozycja od Sony to Triluminos Display wykorzystujące kropki kwantowe. Większość z nich to przeróżne wariacje popularnego IPS-a, które ze względu na zastrzeżoną nazwę własną tej technologii, siłą rzeczy nosiły różną terminologię. Więcej uwagi chciałbym jednak poświęcić patentowi Sony.

triluminos_display

Triluminos na pierwszy rzut oka ma bardzo kosmiczną, wręcz niespotykaną nazwę. I taka w istocie rzeczy jest sama technologia. Wykorzystanie kropek kwantowych pokrótce miało nadrobić różnice, jakie ekrany LCD tracą względem AMOLED-ów. W praktyce oznacza to zastąpienie typowego „białego” podświetlenia LED, niebieskim światłem subpiksela o tej barwie, który został przeniesiony pod czerwony i zielony odpowiednik. W efekcie warstwa niebieskiej folii oświetlając pozostałe dwa piksele, rozszerza paletę barw i daje niesamowite wrażenia wizualne, z którymi równać się może jedynie sam AMOLED od Samsunga. Co tak naprawdę daje Sony Triluminos Display? Oczywiście większy kontrast, lepszą tonację i głębszy kolor nie tracąc przy tym tak cennej białej barwy, która do niedawna była główną bolączką organicznych diod.

Dynamiczny rozwój ekranów AMOLED

AMOLED strukturaWyświetlacz wykonany w tej technologii znany jest przede wszystkim z osławionych modeli Samsunga Galaxy S i Note, chociaż renomę tą zdobył dużo, dużo wcześniej. Jego pełna nazwa to Active Matrix Organic Light Emitting Diode, która wskazuje na obecność organicznych diod emitujących światło samoistnie bez potrzeby dodatkowego oświetlania. I właściwie na tym opiera się ta technologia. Warto jeszcze dodać, że w toku ewolucji AMOLED zastąpił zwykłego OLED-a, oferując mniejsze zużycie energii i dłuższą żywotność. Technologia ta względem LCD jest bardzo młoda, ale za to niezwykle perspektywiczna. Do tej pory niewielu producentów decydowało się na ekrany tego typu, ze względu na swą wysoką cenę względem wyświetlaczy LCD. Koreański gigant idąc za ciosem, zaczął ulepszać swój wynalazek, co w konsekwencji zaowocowało technologiami – Super AMOLED, Super AMOLED Plus i Super AMOLED HD/FHD. O zaletach i wadach tego wyświetlacza pisano bardzo dużo, więc w wielkim skrócie, ekrany te dają intensywne, głębokie barwy, a także pełną czerń i doskonałe kąty widoczności bez jakiejkolwiek degradacji obrazu. Koreańczycy bazują także na dwóch autorskich rozwiązaniach stosowanych przy matrycach SAMOLED – Pentile i RGB.

Nie przedłużając, chodzi tu głównie o ilość subpikseli tworzących jeden pojedynczy piksel. W przypadku Pentile są to dwa Note 3 możliwościsubpiksele (zielony-czerwony, zielony niebieski) na linię kolorów, natomiast RGB pozwala na równomierny rozkład kolorów. Zastosowanie technologii Pentile zamiast RGB, spowodowane jest szybszą degradacją niebieskiego subpiksela. W przypadku SAMOLED Plus wróciła standardowa ilość subpikseli (dokładnie trzy). Ostatnia generacja wprowadziła rozdzielczość o wysokim zagęszczeniu pikseli (SAMOLED HD) poprawiając i tak genialne parametry tej technologii. Na zakończenie akapitu dodam, że ostatnio niewielką rewolucję wprowadził elastyczny model „organicznej” matrycy POLED, który został zaimplementowany w phablecie LG G Flex.

Która technologia to przyszłość „dotykówców”?

Do tej pory fani obu technologii toczyli ze sobą wojny o to, które rozwiązanie jest lepsze, gdyż różnice w prezentowanym obrazie były widoczne gołym okiem. Często byliśmy świadkami zarzutów w stronę AMOLED-ów, które wyświetlały przejaskrawione barwy, ich biel była niedoskonała, a jasność przeciętna. Z kolei ekranom LCD zarzucano, że prezentują zbyt wyblakłe kolory, a czerń i kontrast jest jedynie fikcją. Obecnie obie technologie za czasów panowania urządzeń mobilnych, przede wszystkim tych dotykowych rozwinęły się do tego stopnia, że granica niemal się zatarła. Ogólna ocena pozostaje już tylko subiektywną opinią personalnych preferencji. Osobiście, jako fan ciekłokrystalicznych matryc doskonale widzę, że producenci wyciskają z tej technologii ostatnie soki (czego przykładem są kropki kwantowe), byle wyrównać możliwościami AMOLED-y Samsunga, podczas gdy te w najlepsze są rozwijane bez większych ograniczeń. Dzieje się tak, ponieważ rozwiązanie to jest bardzo młode, a przez to mocno rozwojowe. Mimo całej sympatii dla wysłużonych LCD, powoli oswajam się ze świadomością, że kiedyś z powodzeniem zostaną zastąpione przez organiczne diody i nawet świetny Triluminos Display oraz IPS tego nie zmienią. Na

galaxy s5 zbliżeniedowód wystarczy prześledzić ostatnie analizy znanej już grupy Display Mate, która jednoznacznie od jakiegoś czasu wskazuje ekrany Samsunga za najlepsze na rynku. Zapewne pojawią się głosy o teście stronniczym i sponsorowanym, ale ten, kto miał galaktyczną S5-tkę i porównywał ją z innymi flagowcami, przyzna mi rację. Producenci ekranów (szczególnie Samsung), szykują się pomału do ekspansji na tabletowym rynku, wprowadzając ponad 10 calowe matryce o wysokiej rozdzielczości, co do niedawna było jedynie nutą przyszłości. Wkrótce przewaga organicznych diod stanie się faktem i wszelkie wojny pomiędzy fanami obu technologii przestaną mieć rację bytu, a zatwardziali wyznawcy ciekłokrystalicznych matryc uznawani będą jedynie za fanatyków.

Jeśli macie odmienną opinię z chęcią ją z Wami omówię. Jak według Was przedstawia się przyszłość technologii ekranów? I czy „święta” wojna obu stron, w tym przypadku nie wydaje Wam się jedynie stratą czasu? Zapraszam do komentarzy.

Fot. by youtube.com – tytułowe, wikipedia.org – S-AMOLED vs TFT, Thin Film Transistor, struktura AMOLED, Kārlis Dambrāns- Galaxy S5, Galaxy Note 3, player.de – Triluminos Display.

Komentarze

 • ” i niewiele gorszy IPS z Triluminos Display od Sony” – ke? Triluminos od Sony to po prostu taki jaśniejszy LCD. Mam z tym telewizor i nie jest to nic szczególnego, ot, bardzo dobry LCD. Czerń słaba, nie ma porównania z OLED.

  • Marcin Mierzejewski

   Witaj czytelniku.

   Wcale nie napisałem, że jest porównywalny czy taki sam jak SAMOLED-y Samsunga. Ale w świecie LCD można go umieścić w czołówce. Kropki kwantowe inteligentnie popoprawiły parametry. Jeśli miałbym wytypować lidera z technologii LCD, byłby to Triluminos. Widziałem, macałem i porównywałem. Może w przypadku telewizorów różnica jest większa, jednak na 5-6 calowych ekranach przepaść nie jest tak drastyczna.

   Pozdrawiam.

   • Jacek

    Ekrany w smartfonach i tabletach Sony(oprócz tych najnowszych jak Z2) są gorsze niż u konkurencji i były często krytykowane.

  • Ja(ten prawdziwy)

   Triluminos to TFT.

   • Marcin Mierzejewski

    Triluminos Display to filtr/powłoka kropek kwantowych umieszczona w matrycy ekranów ciekłokrystalicznych, a TFT to tranzystor na ekranie LCD. Suma summarum oba rozwiązania stanową wartość składową technologii ciekłych kryształów. Ludzkość uprościła sobie jednak i rozgranicza zwykłe TFT od np. IPS-ów. W rzeczywistości LCD może mieć i jedno i drugie. Jeśli jednak rozgraniczymy to na TFT TN i TFT IPS to będą to już zupełnie inne rozwiązania, choć wszystko to sposoby prezentacji obrazu w matrycach z ciekłego kryształu. Mam nadzieję, że nie zagmatwałem. Prościej się tego nie da wytłumaczyć.

    • Ja(ten prawdziwy)

     Chodziło mi oto, że jest “oparty” na TFT.

 • AS

  Jak zwykle, zdecyduje rynek. Nawet najlepsze technologie nie poparte zaintersesowaniem klientów nie mają szans. Technologia OLED nie od dziś jest uznawana za nadzieję dla wyświetlaczy. Z tego prostego powodu, że każdy piksel świeci własnym światłem, dzięki czemu, jeśli ma byč czarno, to po prostu nie świeci. Ten jednak aspekt jest w telefonach, a nawet tabletach drugorzędny. Pierwszoplanowy staje się w przypadku telewizora i to telewizora, który oglądamy w zaciemnionym pomieszczeniu. Tylko wówczas można docenić poziom czerni. Telefon, czy tablet to raczej urządzenia, z których korzysta się przy zewnętrznym oświetleniu, nierzadko intensywnym. Tutaj różnice między LCD, a OLED są raczej mało istotne.

  • Jacek

   Od niedawna używam telefon z wyświetlaczem SAMOLED(wcześniej byłem wiernym użytkownikiem urządzeń z LCD) i głębia czerni w tych telefonach jest świetna. Oczywiście cały interfejs jest tak dostosowany, żeby było jak najwięcej koloru czarnego. Poza tym Samoled ma idealne kąty widzenia i jest mniej prądożerny niż LCD(temu też służy dostosowana kolorystyka interfejsu). Poza tym tam jak napisał autor, z LCD wyciśnięto już prawie wszystko, a AMOLED to technologia mająca duży potencjał.

   • poly

    Zawsze się jarałem amoledami obecnie mam telefon htc bo jaram się wykonaniem aluminiowym ale gdyby tak htc zapodał amoled było pięknie.Pamiętam jak kupiłem swój pierwszy telefon SGS I9000 to wydawał mi się taki duży a ekran taki piękny .

  • goosu

   Racja dobry marketing wcisnie prawie wszystko. Podobnie bylo z plazmami w tv rewelacyjna technologia, ktora do tej pory jest praktycznie bez konkurencji w telewizorach, a jednak pod wplywem medialnej paplaniny i marketingu ludzie kupowali/kupuja gorsze ekrany LCD. Szkoda ze Panasonic przestal produkcji tych paneli. Bajki o ogromym zapotrzebowaniu na enerie i grzanie zupelnie wyssane z palca, w nowoczesnych modelach praktycznie nie bylo roznicy w stosunku do LCD, a jakos obrazu bez porownania na korzysc plazmy. Jak widac rynek zdecydowal, niekoniecznie z korzyscia dla uzytkownikow:)

 • Ja(ten prawdziwy)

  “Coraz częściej jednak do głosu dochodzą ekrany wykorzystujące organiczne diody LED. ”
  IHMO to to powinno być:
  “(…)organiczne diody LED – OLED.

  • Marcin Mierzejewski

   OLED to skrót od Organic Light Emmiting Diode, więc ujmując to w ten sposób powstało by masło maślane – “organiczne OLED-y”. Jeśli jednak chciałbym idealnie przyjąć skrót nazewnictwa musiałbym to określić w formie “organiczne LED-y”, bo skrót ten zawiera słowo “diode”. Niestety, wtedy przekaz merytoryczny uległby zaburzeniu. Nie każdy potrafi rozszyfrować skróty i łapie od razu oznaczenia, stąd też zwrot – “organiczne diody LED”.

   • Ja(ten prawdziwy)

    No tak. Ale nie wszyscy są tak obeznani, wiec najlepiej wyjaśnić np. “w skrócie OLED”.
    No ale nie ważne. Najważniejsze, że artykuł ciekawy ;)

 • Ja(ten prawdziwy)

  Nie zapominajmy, że Xperia’e posiadają technologię “Mobile Bravia Engine” odpowiedzialną za jeszcze lepsze wyświetlanie poszczególnycj obrazów.

 • John W

  Z LCD nie wyciśnięto wszystkiego – wciąż jest wyciskana kasa z ludzi na tej technologii. Dobrze że samsung stosuje oled bo zmusi to innych do zmiany. Dlatego właśnie samsung sprzedaje takd użo S5 a htc one tak niewiele. Ładne kolorki wąskie ramki i mała waga = sukces. Komu przeszkadza plastikowa obudowa? I tak od razu pokrowiec. A każdy ogląda tylko ekran. Brakuje mi tylko we wpisie czegoś na temat wad OLED. Przede wszystkim trwałość i wypalanie się pikseli. Ktoś powinien zebrać opinie w sieci na temat trwałości gdyż OLED jest od kilku lat na rynku i wysmażyć artykuł. Chętnie bym przeczytał na tabletowo bo piszecie wyczzerpujące artykuły.

  • dred

   Zgadzam sie ze wszystkim- i z pokrowcem ukrywajacym/ chroniacym plastikowa obudowe i ze zuzyciem wyswietlaczy. Zeby zapobiec przedwczesnemu zuzyciu Amoledow wprowadzono pentile i o tym wartoby odrobine szerzej napisac w tekscie, bo pentile jest mocno krytykowany, a nie każdy wie dlaczego się to rozwiązanie stosuje.

   • Jacek

    Już dawno nie używa się Penline. Nie ma ich w nowoczesnych ekranach SAMOLED.

   • Jacek

    Już dawno nie używa się Penline. Nie ma ich w nowoczesnych ekranach SAMOLED.

    • dred

     A to noe wiedzialem. 2 lata temu w motoroli razr jeszcze mialem pentile.

  • LCD

   Mi brakuje przy OLED jeszcze informacji, że jego produkcja może wyglądać trochę inaczej: są np. drukarki, które drukują ekrany dowolnego kształtu i rozmiaru, ekrany giętkie, ekrany przeźroczyste. Do tego dochodzą parametry nie do osiągnięcia przez LCD: grubość, kontrast, czas reakcji, odporność na uderzenia.
   Generalnie pomimo moich inicjałów jestem fanem OLED i pochodnych bo to jest technologia przyszłości. Kolory można programowo przytłumić (jak to robi Samsung w nowych telefonach), Trwałość przy telefonach to nie jest duży problem bo i tak mało kto po 2ch latach będzie chciał używać starego telefonu, za to jak ktoś zobaczy taki wyświetlacz w S5, zapuści na nim jakieś ładne zdjęcia albo film w FullHD żeby przekonać się co potrafi taki mały ekran, to też zostanie fanem. Polecam też jeśli ktoś ma możliwość przejść się do jakiegoś MM to może mają na półce telewizor 55 cali od Samsunga lub LG na AMOLED (taki cienki i zakrzywiony w cenie małego auta) i zobaczyć jak będzie wyglądała przyszłość.

   • misiek

    Ja mam S4 już ponad 3 lata :)

 • Jacek

  Oooo, a wszyscy(łącznie z autorem) zapomnieliśmy o świetnych ekranach IGZO od Sharpa! Przypomniałem sobie o nich, bo na tabletowo pojawił się news o nowym urządzeniu od tego producenta.

 • goosu

  Jakos nigdy nie przekonywal mnie wyswietlacz AMOLED-owy te az nadto przejaskrawione kolorki to chyba nie dla mnie, biel niebieska wali po oczach okrutnie :P, fakt czern to czern i tu zaden ekran nie moze konkurowac. Sam uzywam IPS-a w LG p970 (stary ale jary) i jakos nie czuje by odstawal od nowych konstrukcji. Oczywiscie nie wykluczam przesiadki na amoleda, ale chyba wole nowoczesne ips-y mimo ze czern nie jest idealna za to biel jest biala. Ja tam wole by bylo jak najwiecej roznych technologii jeszcze dlugo przynajmniej jest nad czym dumac przy zmianie telefonu:P

  • Jacek

   goosu – technologia AMOLED tak jak inna jest ulepszana i w najnowszych telefonach korzystających z tej technologii nie doświadczysz niebieskiej bieli. Jeśli chodzi o jaskrawe kolory, to również obecnie istnieje możliwość ustawienia programowo aby było one bardziej naturalne. To nie jest już ten sam AMOLED co jeszcze parę lat temu.

   • goosu

    Zapewne sporo sie poprawilo, pisze o moich odczuciach np. z samsunga galaxy s2 lub s3 mini. W topowych modelach juz pewnie tych zjawisk nie ma. Jest jakas strona z informacja o jasnosci nowych wyswietlaczy?
    btw. Jestem ciekaw ile poziom luminacji teraz osiagaja topowe modele, bo jak chodze po sklepach to jeszcze nie zauwazylem by jakikolwiek ekran byl jasniejszy od tego ktory mam w moim lg.

 • b@t

  jak latwo sprawdzic czy ekran to lcd czy oled ?
  nacisnac ekran ,w oledach nic nie “pływa”.

  • lola

   Człowieku, w jakim teraz telefonie jest plastik zamiast szkła na ekranie, żeby dało się go wcisnąć?

   • b@t

    nawet gorilla glass sie ugina pod naciskiem

 • adrenalina

  Osobiście porównuję budżetowego Samsunga z ekranem lcd do Samsunga Amoled i muszę napisać, że lcd o wiele bardziej mi się podoba. Raz, biała – a nie niebieska biel. Dwa, nie przesycona, a naturalne kolory. Trzy, mimo mniejszej ilości ppi mam wrażenie, że detale są wyraźniejsze niż we wyświetlaczu hd z wyższej półki.

 • janek

  Do autora…Tekst b.ciekawy i poucząjacy. Ale wszystko psuje brak zrozumienia słowa OSŁAWIONY. Autor korzysta ze słowa nie rozumiejąc jego znaczenia. Proponuje zajrzeć do SŁOWNIKA POPRAWNEJ POLSZCZYZNY

 • Raul

  Retina to nie technologia tylko marketingowy bełkot. Te same wyświetlacze stosują xhinscy producenci (w dodatku to ekrany np. LG).

 • gość

  “Osławiony”- pozbawiony dobrego imienia. To tak na przyszłość.

 • Michał Aleksander Kruk

  LCD, fsktycznie miały słaby kontrast, nie wyrabiały się z czernią, miały słabe kąty widzenia. Triluminos, z kolei pozbył się każdego z tych problemów. Kąty już nie mają znaczenia, kontrast jest świetny, a co do czerni… Cóż osobiście nie widzę różnicy pomiędzy zaczernionym ekranem a tegoż samego koloru ramką dookoła. S AMOLED? Nazwałbym go cukierkiem. Zieleń trawy w FS14 jest fluorescencyjna gdzie na konkurencie wygląda to moim zdaniem bardziej realistycznie. A co do wypalania się, to racja. Ekran SAMOLED jet wyjątkowo mało żywotny… Przykład: idzę do sklepu obejrzeć telefony. Podchodząc do każdego z samsungżw, nawet tego S6, miałem wręcz problemy z odczytaniem godziny, gdzie wszystko co Amoledem nie było, oczywiście nosiło znamiona wielogodzinnej ciągłej pracy ale dało się przynajmniej te telefony przetestować. Poza tym Sony Xperia Z3 został wyposażony w ekran Triluminos, oraz programowe wsparcie tegoż ekranu. Jest możliwość ustawienia kolorystyki ekranu i osobiście nie widzę różnicy po odpowiednim skonfigurowaniu miedzy Sony X Z3 i Samsung G S5. A oba te telefony oprócz ekranu, launchera i paru smaczków nie różnią się prawie niczym.

 • Pique12

  Mam aktualnie amoled. Obraz jaki jest na nim wyświetlany zasługuje na pochwałę. Kolory są żywe, kontrast oraz kąty widzenia rewelacyjne. O czarnym kolorze w nocy nie wspomnę bo to jest na prawdę coś wspaniałego. Jednak coś mi nie daje spokoju z tym wyświetlaczem cały czas. Mówię o zjawisku wypalania. O ile w LCD wyświetlacz przy zakupie jak i przy końcu gwarancji świeci tak samo, statyczny obraz mu nie straszny tak AMOLED z czasem ciemnieje, a statyczny obraz wyświetlany dłuższy okres czasu może mu wyrządzić prawdziwe kuku. Dla tego jadąc z moim AMOLED którego używam do wyświetlania nawigacji co jakiś czas klikam ekran by ” coś się zmieniło ” na statycznych elementach obrazu. W LCD nigdy tego nie robiłem i nie miałem żadnych problemów. Ostatnio miałem okazję popatrzeć na najnowszy IPS w telefonie. Powiem szczerze, że nic, ale to nic złego nie mogłem mu zarzucić. Mój następny telefon, chociaż AMOLED bardzo mi się podoba prawdopodobnie będzie wyposażony w LCD.

 • AmoledMeister

  Jeśli komuś przeszkadzają “cukierkowe” kolory w SAMOELDZIE – w Samsungach wejdźćcie w
  1. Wyświetlacz
  2. Tryb ekranu
  3. Ustawcie tryb, który najbardziej się podoba.
  Według mnie to po prostu w LCD kolory są wyblakłe, a w AMOLED najbliższe rzeczywistości :P Ale fani LCD widocznie się przyzwyczaili i boją się naturalności xD

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona