Ważne

Przełom w technologii baterii – realna szansa czy kolejny marketingowy bełkot?

lead

Czytając komentarze na tabletowo.pl, jednym z najczęstszych zarzutów, stawianych producentom sprzętu elektronicznego, jest brak postępu technologicznego w dziedzinie magazynowania energii. To prawda – baterie litowo-jonowe są od dłuższego czasu złotym standardem, a ich rozwój niemalże stoi w miejscu. Żywotność i gęstość energetyczna pozostaje bez zmian od lat.

Firmy często posądzane są o spiskowanie z koncernami naftowymi, ale rzeczywistość jest o wiele bardziej trywialna. Do budowy akumulatora możemy użyć ograniczonej liczby pierwiastków chemicznych i substancji, a tylko nieliczne potrafią zapewnić dużą pojemność energetyczną i solidną żywotność. Co jakiś czas słyszy się jednak o “przełomach”, dokonywanych przez naukowców czy nieznanych producentów. Niestety większość z tych wzmianek ma na celu jedynie darmową promocję czyjegoś nazwiska czy marki.

Czy tak samo sytuacja ma się w przypadku firmy Power Japan Plus? Dou Kani, prezes firmy, zaprezentował ostatnio akumulatory, które nie wykorzystują tlenku litu. Według niego, będzie można je zastosować zarówno w tanich latarkach jak i luksusowych samochodach elektrycznych. Firma podaje, że do produkcji nie są wykorzystywane żadne z rzadkich i drogich pierwiastków, a rozszczelnienie ogniwa nie grozi pożarem. Dodatkowo, akumulator ma charakteryzować się niespotykaną dotąd żywotnością, nie tracąc pojemności po kolejnych ładowaniach, przy większej gęstości energetycznej i 20 razy szybszym ładowaniu.

lead2

Sekretny składnik tych baterii? Bawełna. I to organiczna – ta sama, którą znajdziemy w prostych t-shirtach. Power Japan Plus twierdzi, że odpowiednia preparacja włókien węglowych umożliwia stworzenie unikalnego ogniwa z katodą, anodą i organicznym, elektrolitycznym płynem wewnątrz. Bateria pracuje ze stałą temperaturą, co powoduje brak konieczności martwienia się o chłodzenie – co jest szczególnie ważne przy dużych ogniwach w samochodach elektrycznych.

Technologia została opracowana przez naukowców z japońskiego Kyushu University w… latach 70-tych ubiegłego wieku. Dopracowywanie tego mechanizmu trwało prawie 7 lat, a przynajmniej tak twierdzi obecny producent. Dyrektor odpowiedzialny za technologię, sporą część swojej kariery spędził w firmie, która pomagała stworzyć rozwiązania dla Toyoty Prius i Tesli Model S, co w pewien sposób uwiarygadnia i urealnia całe przedsięwzięcie. Według doniesień, pierwsza seria zostanie wyprodukowana pod koniec roku w liczbie 500-5000 sztuk.

Zbyt piękne, żeby było prawdziwe? Być może. Już setki razy słyszeliśmy o przełomowych technologiach akumulatorów i baterii, i za każdym razem rozwiązania te nie trafiały do masowego użytku – zwykle z uwagi albo na koszt ich wytwarzania albo bardzo słabą żywotność. Jak będzie tym razem?

Komentarze

 • vixen

  Nie wiem czy teorie spiskowe czy nie, ale to jest mocno podejrzane, że ta technologia stoi w miejscu tyle lat. Nie ma co ukrywać, że samochody elektryczne z tanim paliwem to byłby mocny cios dla koncernów paliwowych.

  • Adam

   teorie spiskowe… I potem chodzą po ziemi oszołomy glosujace na JKM, nie szczepiace dzieci i negujący ocieplenie klimatu.

   • 1000 lat bym myślał i bym nie wpadł na to, że mój wpis spowoduje przywołanie Korwina Krula :)

   • slv

    Panowie, jeszcze mało wiecie.
    I niech każdy pozostanie przy swoim stanowisku. Ale taka mała sugestia – może mało jeszcze wiecie ? Ładując co chwila swoje urządzenia mobilne, nie mając czasu na rozglądanie się po świecie ? :-)

 • janko

  Nie chodzi o to, że nie ma postępu w bateriach, tylko, że nie ma postępu w efektywnym wykorzystaniu energii przez urządzenia elektroniczne, a nawet jest regres. Tzn. jest postęp w pojedynczych elementach, nowe cpu czy pamięci zużywają mniej energii niż kiedyś, ale co z tego, kiedy ładuje się do procesora 4 rdzenie, do tego 2GB RAM (a tandetne, wydziergane przez zatrudnionych na godziny studentów oprogramowanie i tak muli i zżera wszystkie zasoby, ile by ich nie było), ekran o obłędnej rozdzielczości (i oczywiście włączona animowana tapeta 3D), jakieś duperelowate “ficzery” typu śledzenie oczu użytkownika (każda taka duperela ciągnie prąd z baterii), i na koniec mamy “wypasiony” gadżet, który nie wytrzymuje nawet jednego dnia bez ładowania. No i oczywiście musi być supercienki, tablet czy telefon musi mieć teraz mniej niż 7mm grubości, czyli miejsca na normalną baterię już nie ma. Na śmieciach-jednorazówkach robi się najlepszy biznes.

  • Ale na to jest właśnie popyt. Czy jeśli na rynku pojawiłby się tablet z dobrze zoptymalizowanym systemem operacyjnym, oszczędnym (ale mało wydajnym obliczeniowo) procesorem i ekranem HD – czy zdobędzie on popularność dzięki 20 h na jednym ładowaniu? Nie, bo nie tego ludzie oczekują. Przyzwyczailiśmy się już do ładowania urządzeń raz dziennie.

   • janko

    Popyt jest na to, co się ludziom wciśnie, a nie na to, co jest dobre. Dlatego opłaca się w nieskończoność sprzedawać to samo, tylko trochę odpicowane i podkręcone, nie wprowadzając żadnych zasadniczych zmian, bo po pierwsze istotne ulepszenia naprawdę kosztują, a po drugie producenci nie chcą się wypstrykać. Po co sprzedawać już coś, co można sprzedać za 5 lat, skoro teraz dobrze się sprzedają trochę podbajerowane “wynalazki” sprzed 5 lat.

   • Arczi

    Co to znaczy “bo na to jest popyt”?
    To jakiś nowy Bóg, czy nowa religia?
    Popyt się kreuje! Nie bierze się z powietrza.
    Skoro kształtuje się świadomość klienta, tak żeby zadowalał się
    śmieciami, to mam taki właśnie popyt o jakim tutaj się
    pisze. Tylko co z tego! Mamy stać i patrzeć na to?!
    Powinniśmy zmienić nastawienie ludzi tak, żeby nie
    przyciągały ich co rusz “nowe” śmieci, ale to jest
    niestety temat na dłuższą dyskusje nt. konsumpcjonizmu.

    • Tak, przy założeniu, że konsumenci to stado zmanipulowanych baranów. Ja jednak tak nie uważam. To zdecydowanie zbyt duże uproszczenie. Tak, popyt się kreuje, ale są pewne granice. Bez względu na marketing i “pranie mózgów” ciężko komukolwiek sprzedawać śnieg na Alasce.

    • slv

     @Arczi
     +1

   • slv

    @PiotrGoreckiJr:disqus
    no i znowu odpowiem. Mam parę tabletów. I np. Nexusa7 i Transformera i… starego Flyera (tak, tego od HTC). I czemu często daje dziecku Flyera ? Bo na baterii wytrzyma dłuugo i działa. I jak go zostawię na 2 tyg bez ładowania, to sięgając po niego nadal coś tam baterii zostanie. Można ? Można. Czemu korzystam z MBP ? Bo jak uśpię maca to śpi i czeka grzecznie przez parę dni nadal gotowy do działania.
    I nie, nie jesteśmy przyzwyczajani do ładowania urządzeń. Właśnie to ciągłe ładowanie powoduje, że ja z tych urządzeń nie korzystam. Mimo, że poniekąd zawodowo zajmuję się technologią.
    Właśnie Autor pisząc takie rzeczy ‘o przyzwyczajaniu się do ładowania’ potwierdza (w moich oczach), że jest ‘wkręcony w wykreowany popyt’ czemu usilnie zaprzecza niżej. I co ciekawe (z mojego punktu widzenia patrząc) usilnie będzie bronił się od takiej uwagi.
    Czemu iPada można uśpić na… hipotetyczne miesiąc ? Można. (nie, nie korzystam z ipada, a iphone leży w szufladzie nieużywany – nie pasuje mi środowisko Appla w tym zakresie). Czemu Nexus7 wytrzymuje na czuwaniu 2-3 dni ? (wifi on). Mimo, że Apple umie zrobić iPada czuwającego tygodniami ?
    Takie priv zdanie.

    • Jacek

     Ja ostatnio wymieniłem swojego LG na starszego Samsunga i pomimo, że ma on mniejszy ekran, słabszy procesor, mniej RAM-u itp, to jestem zadowolony. Bateria spokojnie trzyma mi 2 dni, a od korzystania z internetu mam tablet.

     Te wszystkie nowe, hiper smartfony są przereklamowane i wątpię, że 90% ich użytkowników wykorzystuje więcej niż 50% ich funkcji.

 • adam

  A najśmieszniejsze jest to że Samsung Galaxy S20 będzie miał 20 cali, będzie gruby na 2 mm, będzie miał pulsometr łechtaczki i czujnik smrodu jak ktoś pierdnie, ale bateria starczy na 45 min bo będzie miał 64 rdzenie i ekran 5D :)

  • tom

   Dokładnie

  • Łechtasia

   buhahahha

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona