Wiko VIEW

Phablety są tylko dla facetów?

phablety

Z każdym kwartałem phablety stają się coraz popularniejsze, a przez większość tego procesu wydawało mi się, że są one przeznaczone raczej dla mężczyzn. 6-calowe urządzenie nie jest małe i nawet w dużych kieszeniach luźnych spodni może się nie zmieścić. Bardzo się zdziwiłem, gdy wiele dziewczyn zaczęło z nich korzystać i wcale nie było to dla nich takie uciążliwe. 

Phablet czy nie phablet?

Zacznijmy jednak od krótkiego stwierdzenia czym jest phablet, ponieważ można znaleźć w sieci dziesiątki różnych definicji. Przyjmijmy więc najpopularniejsze stwierdzenie, że phablet to urządzenie, które ma więcej, niż 5 i mniej, niż 7 cali. Jest to oczywiście bardzo dobra definicja, a jednocześnie strasznie szeroka i przez to do jednego worka trafiają urządzenia jak 5,2-calowa Xperia Z2 oraz 6,44-calowa Xperia Z Ultra. Jednak mimo tego na razie chyba nie ma lepszych ram określających, co już możemy nazywać, a czego jeszcze nie phabletem.

Phablet to męskie urządzenie!

Jak już wspomniałem przez długi czas właśnie tak myślałem. Nie jest to jeszcze tablet, który spokojnie można wrzucić do plecaka, a telefon służący przede wszystkim do dzwonienia i komunikacji ze światem. Musi być zawsze pod ręką, a ta ręka nie może być mała skoro decydujemy się na tak duże urządzenie.

Ja używam na co dzień 4-calowego smartfona i takie urządzenie w zupełności mi odpowiada. Korzystałem jakiś czas z większych telefonów i pewnie bym się do nich przyzwyczaił, ale nadal nie wyobrażam sobie korzystania z 6-calowego phabletu na co dzień. Oczywiście jako mini tablet z funkcją dzwonienia sprawdzi się on świetnie, ale granica wygody leży dla mnie na 5 calach. Dlatego zdziwiłem się, gdy spotkałem się z pewną znajomą.

Samsung Galaxy Note II

Phablet + kobieta = ?

Jechaliśmy akurat do wspólnych znajomych i zamiast poznawać dziewczynę, którą tylko kojarzyłem z widzenia ja zainteresowałem się jej telefonem. Chociaż telefon to będzie złe słowo, ponieważ wyciągnęła Note 2 z 5,5-calowym wyświetlaczem. Pewnie wielu z Was zrobi wielkie oczy, ale zamiast pytać co u niej moje pytanie zabrzmiało: Jak Ci się korzysta z tak dużego urządzenia?

Zboczenie technologiczne wygrało i przez następne kilka minut zasypałem ją gradem pytań o Note. Oczywiście chciałem poznać jej opinię o samym urządzeniu, ale to wygoda użytkowania była dla mnie najbardziej interesująca. Jest to drobna dziewczyna, która powiedziała, że nie zamieniłaby Samsunga na nic mniejszego. Wygoda, którą daje duży ekran, jest po prostu dla niej najważniejsza. Jednak gdzie go chowa, gdy z niego nie korzysta?

Do torebki!

Niby to może wydawać się oczywiste, ale wcześniej nie wpadłem, że to może być jedno z najwygodniejszych rozwiązań. Rozumiem wrzucić tam małego smartfona, ale ogromny phablet razem z powerbankiem? To dla mnie było coś bardzo dziwnego, szczególnie że bardzo sobie chwaliła takie rozwiązanie. Jest ono dla niej wygodne i dzięki temu nie musi martwić się o jego rozmiary, a jednocześnie może korzystać z zalet jakie daje tak duży ekran. Ale nie tylko phablet przyciągnął moją uwagę. Miała ona jeszcze…

Sony Xperia Z Ultra

Powerbank

Czyli dodatkowa waga i kable w torebce, które przy takim urządzeniu okazują się często zbawienne. Jak wiemy smartfony pochłaniają energię w zastraszającym tempie i codziennie ładowanie już nikogo nie dziwi (przeczytajcie też tekst Marcina skupiający się właśnie na tym temacie). Można ratować się na różne sposoby, ale to właśnie powerbank wydaje się optymalnym rozwiązaniem, ponieważ on zawsze jest przy nas. A jak się ma dużą torebkę, to wrzucenie go nie robi zbyt dużej różnicy. Dlatego ta znajoma miała na stałe podłączonego w torebce Note, a odłączała go tylko, gdy musiała coś na nim zrobić. Dla wielu może to być bardzo dziwne lub niewygodne, ale ja teraz sam korzystam z takiego układu w wielu sytuacjach i okazuje się on idealny.

To dla kogo są phablety?

W sumie to chyba dla wszystkich. Jak pokazuje moja historia nawet drobna dziewczyna może korzystać z tak ogromnego urządzenia bez żadnych przeszkód. A facet wsadzi phablet w kieszeń marynarki lub spodni i też jakoś da radę. Ja zawsze wybierałem coś mniejszego jako mój telefon, ale pewnie gdybym musiał to bym się przyzwyczaił do „patelni” w kieszeni. A jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Phablet może być dobrym rozwiązaniem dla wszystkich?

Zdjęcia: Maria ElenaKārlis DambrānsSamsungTomorrow

Komentarze

 • Ja bym powiedział, że to GŁÓWNIE urządzenie dla kobiet. W większości moich kieszeni 5,7-6 cali się nie mieści. Mieści się natomiast w każdej damskiej torebce.

 • LCD

  W sumie trochę taki tekst o niczym, bo w końcu jakieś zapotrzebowanie na rynku jest skoro Samsung produkuje takie obudowy do Note 2 jak na zdjęciu. A z kolei Note2 nie jest taki duży (albo to ja już się przyzwyczaiłem). W sumie z tym powerbankiem to mają dziewczyny fajnie: wsadzi taka wszystko do torebki + kabelek ok. 0,5m i nie musi nawet telefonu odłączać a powerbank leży sobie w torebce podczas rozmowy (no i łatwiej telefon znaleźć bo trzeba namierzyć tylko 1 z dwóch urządzeń). No i jeszcze jedna zaleta serii note: rysik, co przy dużych tipsach na pewno ułatwia obsługę telefonu :D

 • A ja to w ogóle dziwna kobieta jestem. Stanęłam na 4,7″ i ani mi się myśli ruszyć w górę – no, do maks. 5-5,3″ spokojnie mogę się przyzwyczaić, ale nic większego nie ma prawa bytu, bo… wszystkie moje telefony po prostu muszą mieścić się w moich kieszeniach. Z Notem 3 był spory problem… :-)

  • Kasiu, ja mam ten problem, że teraz wszystko poniżej 5,5 cala jest dla mnie za małe. :) Zaryzykowanie i korzystanie z takiego urządzenia jak na przykład moja Lumia 1320 skutecznie psuje układ odniesienia. :)

   • Tylko kieszenie męskich spodni są większe niż damskich… :|

    • Was nikt nie zlinczuje za noszenie torebki. ;)

     • @jakubszczsny:disqus dla mnie możesz nosić torebki ;)

     • Nie w tym wcieleniu. ;P

     • b@t

      po co zaraz torebka, kupujesz takie cos na pasek od spodni albo juz z paskiem i masz spok.

     • Nie noszę. Nie lubię. Dlatego mój smartfon musi się mieścić w kieszeni :-)

 • adrenalina

  Urządzenie nie tyle dobre dla konkretnej płci, co dla zmotoryzowanych. Dla tych co większość czasu zawodowo czy też prywatnie spędzają za kółkiem, na pewno nie pogardzą większym telefonem, którego można wrzucić do schowka i bez problemu podładować. Poza tym, wszystko co do 7 cali (sprawdzałem), ładnie mieści się w bocznych kieszeniach marynarki, a trochę mniejsze urządzenia, nawet w wewnętrznych kieszeniach. Torebka to tez dobre rozwiązanie. Najgorszy scenariusz dla takiego urządzenia to spacer w upalne lato. Choć osobiście już kupiłem sobie bez problemu spodnie, do których taki phablet zmieści się bez problemu i nie sprawi dużego kłopotu.

 • ASSSZ

  Przecież wszyscy wiedzą że większość dziewczyn lubi duży sprzęt , zwłaszcza gdy reszta podzespołów też jest o.k :-)

 • Armi

  A wg mnie phablet to sprzet dla osoby która potrzebuje na nim ‘pracowac’ czynkonsumowac multimedia w większym stopniu niż z niego dzwonić

 • niconozomu

  Też mam znajomą która przesiadła się niedawno z Note2 na Note3 i mówi, że nie wyobraża sobie mniejszego urządzenia :) A co do mnie używałem kiedyś dwóch urządzeń. Z ekranami 4,7 oraz 7 cali. Zamieniłem te dwa na jedno 5,7 i jestem zadowolony :) Ale Nexus 7 bez problemu mieścił się do kieszeni spodni ;) Fakt, nie było to wygodne ale dało się :P

 • Grzegorz Litwin

  Faplet oczywiście, że tylko dla facetów :D

 • Azawakh

  Zacznę od tego, że nie uznaję i nie będę uznawał tej pokraki słownej jaką jest phablet. Dla mnie to są mikrotablety z funkcją dzwonienia i z racji nawet już tego, że ich temat jest poruszany na Tabletowo.pl należy traktować je jako pełnoprawne tablety a nie jakąś hybrydę tabletu i smartphona.
  Uważam również, że mikrotablet znajdze zastosowanie zarówno u mężczyzny jak i kobiety np w charakterze urządzenia dla przedstawicieli handlowych – mozliwości spore a rozmiary niewielkie.

 • pakierhakierxd

  Miałem Note 2 jako główny telefon 2 mce ogólnie fajnie się go użytkowało ,zmieniłem tylko z 1 powodu jakim jest komfort noszenia,odczuwałem dyskomfort nosząc go w kieszeni …,choć się mieścił…. ,teraz mam S3 i taki rozmiar mi odpowiada,więc jak będę zmieniać to rozmiarowo tylko na coś takiego jak S4/S5/G2 :) ,to jest taki max :D

 • Londay

  Moja siostra nie wyobraża sobie życia bez jej Samsunga S4. Ja natomiast strasznie nie lubię smartfonów większych niż 4 cale. Właściwie nie mniej i nie więcej niż mój 5C. Uważam też, że płeć nie ma i nigdy nie miała nic do znaczenia.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona