Ważne

Dział urządzeń i usług Nokii własnością Microsoftu od 25 kwietnia

elop_sinof

Microsoft ogłosił, że przejęcie części koncernu Nokia, odpowiedzialnej za urządzenia i usługi, zostanie sfinalizowana 25 kwietnia 2014 roku. Jest to finał transakcji, która została ogłoszona we wrześniu ubiegłego roku i opiewa na ponad 7,2 miliarda dolarów. Zamknięcie przejęcia przeciągało się z uwagi na prawne problemy na rynkach azjatyckich, dotyczące przepisów związanych z ochroną konkurencji i konsumenta. 

W lakonicznej, oficjalnej notce dowiedzieliśmy się też, że Microsoft zobowiązał się do zarządzenia nie dłużej niż rok domeną nokia.com oraz mediami społecznościowymi firmy, co pozwoli na prowadzenie jednolitej polityki marketingowej. Dodatkowo, firma z Redmond nie nabyła jednak zakładu produkcyjnego Nokii w Korei, co początkowo było jednym z elementów umowy.

Podczas świątecznego weekendu na plotkarskich blogach technologicznych pojawiały się informacje, że Microsoft planuje używać nazwy „Microsoft Mobile” dla nowo przejętej jednostki Nokii w nowych urządzeniach. Informacje te jednak nie są sprawdzone, a rzecznik firmy na pytanie o nową nazwę odpowiedział, że nie ma w tej kwestii nic do dodania. Pewne jest jedynie to, że nowy właściciel może używać nazwy Nokia jedynie z urządzeniami z Androidem, Asha OS i tzw. „dumbfonami”. Marka Lumia natomiast nie będzie mogła być brandowana starą nazwą. Nazwa „Microsoft Mobile Oy” rzeczywiście pojawia się w wyciekłej korespondencji z dotychczasowymi partnerami Nokii, ale określa ona jedynie twór prawny, który powstanie Finlandii i zastąpi Nokię Oyj.

We wrześniu, Microsoft ogłosił, że w ramach umowy, firma przejmie 32 000 pracowników Nokii, w tym 18 000 pracowników związanych z produkcją i projektowaniem urządzeń mobilnych. Nabyto też część patentów, a pozostała część jest udostępniana bez dodatkowych kosztów. Były prezes Nokii, Stephen Elop, po fuzji zostanie szefem departamentu urządzeń, odpowiadającym bezpośrednio przed niedawno wybranym prezesem Satya Nadellą.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona