Ważne

Nokia stworzyła tablet już w 2001 roku!

nokia-tablet

Jeszcze przed premierą tabletu Nokii 2520 wiele się mówiło o tym, że Finowie pracują nad takim urządzeniem. Oczywiście w większości były to tylko plotki, domysły lub szkice. Teraz jednak mamy potwierdzenie, że Nokia już w 2001 roku stworzyła tablet i wiemy nawet jak on wyglądał.

W fińskiej telewizji ISTV został przeprowadzony ostatnio wywiad z Esko Yliruusi, który pracował dla Nokii w latach 1966-2001. Odpowiadał on między innymi za tablet, który udało się zdobyć i zaprezentować podczas tej rozmowy. Na zdjęciu powyżej możecie zobaczyć jak Finowie w tamtych latach wyobrażali sobie takie urządzenie.

Oczywiście jeśli porównamy go do dzisiejszych urządzeń, to wygląda on co najmniej pokracznie ze względu na swoje ogromne rozmiary, ale w tamtych czasach to była bardzo zaawansowana konstrukcja. Nie miał on kolorowego ekranu, a jego przyciski były rozmieszczone po bokach wyświetlacza. Zastanawiające jest czy Nokia mogła zostać jednym z liderów rynku tabletów, gdyby w tamtym roku zdecydowała się wypuścić takie urządzenie, co sądzicie?

Źródło

Komentarze

 • vtem

  Nikt by tego nie kupił.

  • Luboš

   Odezwał się znawca. A ile ty wtedy miałeś lat żeby tak twierdzić. A otóż kupił by i wydawali ludzie na takie zabawki wielokrotnie więcej niż dziś. Niektóre były niezwykle popularne np. Simpad. Wbrew pozorom była cała masa takich urządzeń no ale dla niedouczonych leniwych szczypiorków świat się zaczął od ajpada :P

   • vtem

    Wtedy nie było tylu Geekow a technologia była znacznie droższa. Sory ale rynki takie jak Polska i inne mniejsze, które dzisiaj napędzaja rynek światowy nie angazowałyby się, bo po prostu obywateli nie byłoby stać.

    Co do ajpada…. phi… jablecznik…..

    • Andrzej Pszczółka

     jaka Polska napędzająca rynek, w sumie ile się sprzedaje tabletów rocznie u nas? podejrzewam, że mniej niż np iPada w samych USA. Produkcję napędzają największe rynki zbytu, my jesteśmy daleko.

     • vtem

      Chyba zapominasz o tym, że polacy, hindusi i inni kupują mnóstwo urządzeń tanich. I to napedza rynek

   • Co prawda, to prawda. Nie ujmując niczego rozwiązaniom pokroju iPgone / iOS, Android, przed nimi istniał zupełnie inny, (albo aż tak podobny) świat palmtopþw, Windows Mobile / CE, Palm OS, dla mas był Symbian… i kupa o wiele mniej znanych sprzętów pokroju SimPada. To były czasy <3

  • DiamondBack

   Tak jak nik nie kupował kommunikatorów 9000 91xx i 92xx ;) Tak jak nikt nie kupował symbianów. W ogóle w tamtych czasów nikt nokii nie kupował ;)

   A co to wpisu – Nokia wiele ryzykuje przypominając o swoim dawnym tablecie. Apple już szykuje pozew ;)

 • uru28

  Wszystko ma swój czas…Gogle VR próbowano wprowadzić na rynek w latach 90-tych i dopiero teraz jest szansa że Sony i Oculus rift zagoszczą na rynku na dobre.W 2001r. “tablet” Nokii nie miał by szans na komercyjny sukces, a cena zapewne była by kosmiczna,co nie zmienia faktu że Nokia zawsze miała u mnie + za solidne rozwiązania.Z resztą kto wie jakie “cuda” mogli byśmy dostać od Nokii gdyby nie Pan Stephen Elop.

 • extec

  W zasadzie to zaczęli od N770 N800 i n810.
  To wygląda jak prototyp siemensowskiego SIMPada.

 • jaro

  Przyciski na ramce po bokach przydałyby się, szkoda że współcześni producenci powielają jeden jedynie słyszny model zamiast wyróżniać swoje produkty.

 • dsd

  Szkoda że musicie wszystkie informacje brać od innych , z innych źródeł. Zamiast samemu coś napisać a nie tylko wciąż tłumaczyć zagraniczne portale!.

  • dred

   Pewnie. Powinni sami takie wywiady przeprowadzac;-). Na poczatek niech zagadaja Billa Gatesa albo Tima Cooka :-P

   • Ja(ten prawdziwy)

    Albo Seve’a Jobs’a.

    • Damian Flis

     Hahaha

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona