Ważne

Problemy z instalacją Windows 8.1 Update

Część użytkowników skarżyła się na problemy z zainstalowaniem najnowszej aktualizacji dla Windowsa – 8.1 Update. Problem dotyczy niewielkiego odsetka osób, jednak warto być przygotowanym i wiedzieć jak w kilku prostych krokach można spróbować rozwiązać pojawiające się problemy.

Jeśli Windows nie wyświetla nowej aktualizacji, nie możemy sprawdzić statusu aktualizacji czy wyrzucane są błędy przy próbach ich zainstalowania, można spróbować następujących kroków:

 • Uruchomić Panel sterowania.
 • W grupie System i zabezpieczenia wybrać: Znajdź i rozwiąż problemy.
 • Wybrać opcję: Rozwiąż problemy z usługą Windows Update.
 • Kliknąć Dalej i postępować zgodnie z komunikatami.

W wielu sytuacjach powinno rozwiązać to pojawiające się problemy. Jeśli jednak narzędzie to nie pomoże, warto spróbować następującej metody:

 • Otworzyć stronę pomocy Microsoft.
 • Kliknąć Uruchom teraz, w celu pobrania narzędzia FixIt do usuwania problemów.
 • Uruchomić pobrane narzędzie.
 • Kliknąć Dalej i postępować zgodnie z komunikatami.

Ta druga metoda pomogła mi rozwiązać wiele problemów z Windows Update w przeszłości.

Nie tylko użytkownicy prywatni borykają się z problemami z tą aktualizacją. Dużo więcej kłopotów mają administratorzy w dużych firmach – komputery pracowników po aktualizacji do 8.1 Update zaczęły wykazywać kłopoty z WSUS – Windows Server Update Services. Service Packi dla Windows Server, po przejściu do najnowszej wersji systemu 8.1, po prostu przestały być dostępne. Do czasu dostarczenia łatki, Microsoft zdecydował się na zdjęcie 8.1 Update z systemu WSUS. Oznacza to, że administratorzy IT nie będą na razie mogli dystrybuować tej aktualizacji dla pracowniczych stacji roboczych. Problem ten dotyczy jednak jedynie klientów korporacyjnych i zwykli użytkownicy nie mają się czym martwić – 8.1 Update jest wciąż dostępne w usłudze Windows Update.

Ilu czytelników tabletowo.pl pomyślnie zaktualizowało swój system do 8.1 Update? Jakie są Wasze wrażenia?

Komentarze

 • jsdjsj

  Nie dość że nie chciało się zaktualizować, tylko coś mielilo i mielilo, to jeszcze system po aktualizacji probowal mi zainstalować aktualizację do VisualStudio 2010, ktore mam zainstalowane jako isolated (zmodyfikowane VS pod inne architektury) i musiałbym reinstalować program, aby przywrocic ide do porządku.

  Usunąłem ten system, bardzo niewygodnie sie na nim pracuje – od kafelek można dostać szału – część opcji do wyklikania w okienkach, część w kafelkach. zainstalowalem archlinux i od razu lepiej, co prawda nie na niego kilku przydatnych programow, jak np. atmel studio, wiele programow cad/cam i podobnych, ale poza tym praca jest zdecydowanie wygodniejsza – architektura systemu tez duzo lepiej przemyslana , za przyklad podam jak wyglada sprawa z bibliotekami (co dla zwyklego uzytkownika i ma znaczenia – np. gdy instaluje aplikację w qt zalikowana dynamicznie na co pozwala licenzja “darmowa” – ile taki program zajmuje pod Windows a ile w jakiejkolwiek dystrybucji Linuksa).

  • jsdjsj

   Do tego do niedawna (nie wiem jak się sprawa ma obecnie) bylo chyba cos nie tak z kompatybilnoscią z Autodesk Inventor 2014 (albo 2013, nie pamiętam) i po instalacji tego programu coś się psuło z procesem explorer.exe – cały pulpit łapał crache co kilkanaście minut. Porażka.

  • Na czym konkretnie zainstalowałeś tego Archa? Jaki masz model sprzętu?

 • Mateusz_18

  Ja mam niestety złe wrażenia. Od kilku miesięcy miałem 8 na laptopie na dysku SSD – chodziło super szybko i stabilnie. Po aktualizacji na 8.1 mój komputer zaczął mieć 3-4 sekundowe “zamyślenia się” na prostych czynnościach typu otwórz folder, albo przy uruchamianiu skrzynki e-mail. Co się dzieje ???

  • Podglądałeś w Menedżerze zadań zużycie procesora i RAMu? Który proces powoduje takie zmuły?

   • Mateusz_18

    8.1 lubi “sklep” ok. 30% CPU oraz “internet explor”. – też ok. 30% i jeszcze “windows defender” ok. 20%, czyli cała para idzie na jakieś głupoty.

 • Bart

  Nic nie pomogło :) próbowałem nawet konsoli i DISM, SFC, grzebałem rejestrze. W moim przypadku miałem błąd 80073712.

  Skończyło się na “odświerzeniu” systemu – czyli instalacją od nowa.

  Pozytyw jest taki, ze podobnie jak w Windows Phone 8 – Windows 8.1 przechowuje wszystko w Chmurze – więc tapety, ustawienia, programy, konta pocztowe – wszystko ocalało :) procedura reinstalacji trwala w przypadku mojego Venue 11 Pro nie całą godzinę.

  Po reinstalacji Update poszło od kopa – wnosek :

  POCZEKAĆ – na rozwiązanie problemów :)

 • Ja miałem problem. Szczerze mówiąc nie wiem skąd te sposoby. Niektórym wyskakiwały błędy (różnej maści), mnie wyskoczył jednak po wielokrotnej próbie (Windows robi automatycznie 3 podejścia do aktualizacji) komunikat, że “Nie można ukończyć aktualizacji. Wycofywanie zmian. Nie wyłączaj komputera”.
  Byłem już na tyle sfrustrowany, że zdecydowałem się – po przekierowaniu przez admina profilu Microsoft Me na facebooku – zadzwonić do Pomocy Technicznej Microsoft. Radę jaką usłyszałem trochę ze śmiechem na twarzy przyjąłem, ale spróbowałem. Udało się – o dziwo.
  1. Całkowicie wyłączyć program antywirusowy – ja używam AVG Free.
  2. Podjąć próbę aktualizacji – ja zdecydowałem się na aktualizację ręczną z portalu Windows Download Center.

  • Też miałem taką pętlę aktualizacji z wycofywaniem zmian przy poprzedniej drobnej aktualizacji – pomógł FixIt oraz ręczne usunięcie istniejących aktualizacji najnowszych i zainstalowanie ich ponownie z Download Center.

 • niekrytyKrytyk

  U mnie na stacjonarce nie było problemów.

 • pakierhakierxd

  Zaktualizowałem i jest wszystko ok :)

  • pakierhakierxd

   Też mam Avg ale Is i nie miałem problemów :)

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona