Ważne

Windows 8.1 Update gotowe do ściągnięcia

Wczoraj o godzinie 19:00 czasu polskiego (10:00 PT) światło dzienne ujrzała długo oczekiwana aktualizacja systemu operacyjnego Windows 8.1. Przez ostatni tydzień można było ją ściągnąć z MSDN i zainstalować ręczne, a od wczoraj dostępna jest przez usługę Windows Update, którą możemy uruchomić z panelu sterowania.

Aktualizacja dostępna jest za darmo dla wszystkich użytkowników Windows 8 i 8.1, a najłatwiej zainstalować ją w następujących krokach:

  • Przechodzimy do ekranu startowego.
  • Zaczynamy wpisywać z klawiatury „Windows Update” lub uruchamiamy wyszukiwarkę systemową i wpisujemy tę frazę (w przypadku urządzeń dotykowych bez klawiatury), i wybieramy wyświetloną pozycję Windows Update.
  • Wybieramy „Wyszukaj aktualizacje”.
  • Wybieramy znalezione aktualizacje, w tym „Windows 8.1 Update” (niecałe 900 MB) – trzeba zaznaczyć ręcznie.
  • Postępujemy zgodnie z komunikatami i po zainstalowaniu restartujemy komputer.

Gotowe!

Aktualizacja, oprócz obniżenia wymagań sprzętowych, przynosi głównie usprawnienia dla obsługi komputera za pomocą myszki i klawiatury. Od teraz, otwarte aplikacje Modern mogą wyświetlać się na pasku zadań pulpitu, a po otwarciu aplikacji pełnoekranowej i najechaniu myszką w prawy górny róg, pokażą się nam przyciski do zminimalizowania i zamknięcia. Istnieje też opcja bootowania i wybudzania bezpośrednio do środowiska pulpitu.

Dodatkowo, ekran startowy (jego prawy górny róg) wzbogacono o wyszukiwarkę i przycisk Power, do szybszego wyłączania i restartowania urządzenia (przycisk power nie pojawia się jednak na wszystkich urządzeniach – ciężko znaleźć prawidłowość, ale na pewno na urządzeniach z Windows RT i niektórych urządzeniach dotykowych brakuje tego przycisku, podczas gdy na laptopach, desktopach, czy tabletach takich jak Surface Pro, przycisk ten jest widoczny).

Mimo tego, że nowe urządzenia, które od początku będą miały zainstalowany Windows 8.1 z tą aktualizacją, dostaną więcej wolnej przestrzeni dyskowej (mniejszy rozmiar instalacji Windowsa), istniejące urządzenia, na których tę aktualizację zainstalujemy, dodatkowej przestrzeni nie odzyskają. Związane jest to z kompresowaniem danych instalacyjnych i niestety nie da się tego zrobić za pomocą pojedynczej aktualizacji bez reinstalacji systemu z nowego obrazu.

A czy Wy zainstalowaliście już Windows 8.1 Update na swoich maszynach? Czy wszystko odbyło się bez kłopotów?

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona