Ważne

Cortana, Windows Phone 8.1 – pierwszy dzień konferencji Build

Microsoft-Build-Conference-BUILD-2013

Rozpoczęcie konferencji mamy już za sobą. Tak, jak się spodziewałem, Microsoft skupił się najpierw na Windows Phone, a ściślej – nad wersją 8.1. Nie zostałem zaskoczony dosłownie niczym nowym – wszystko bowiem było wiadomo już dużo wcześniej. Nie wiedzieliśmy jednak, jak to będzie wyglądać, oraz jak dokładnie ma to działać. Joe Belfiore, który stał dzisiaj przed publicznością w San Francisco wreszcie powiedział nam coś więcej o tym, co nas czeka wraz z aktualizacją dla smartfonów działających pod kontrolą systemu Windows Phone.

W telefony wkroczy kobieta

A będzie nią Cortana, znana na pewno osobom, które grały w gry z serii Halo. Ta pani jest niczym innym, jak asystentem głosowym działającym podobnie, jak te od Google i Apple. Oprócz tego, że możemy ją zapytać na przykład o to, jaka pogoda będzie jutro o godzinie 13:30 w Nowym Jorku, czasami zdarzy się, że zachowa się jak naturalna kobieta i zakwestionuje to, co powiedzieliśmy przed chwilą. Wystarczy, że Cortana zauważy, że ustalamy pewne zadanie na datę wcześniej już zarezerwowaną na inną rzecz i o tym nam przypomni. Ponadto, zrozumie mowę naturalną, zatem nie będziemy przywiązani do sztywno ustalonych fraz, jak w Xbox One. Źródłem informacji Cortany mają być zewnętrzne aplikacje innych producentów oraz Bing, natomiast będzie ona dostępna wszędzie tam, gdzie użyte zostanie jej API, zatem nie będzie problemu w używaniu jej w innych aplikacjach. To bardzo zdrowe i atrakcyjne podejście Microsoftu.

cortana

Oprócz, rzecz jasna pełnej automatyzacji Cortany pod względem ustalania naszego adresu domowego, czy też miejsca pracy, użytkownik będzie mieć możliwość określenia owych danych, jeżeli na przykład asystentka się pomyli. Nie będzie problemem także wyłączenie Cortany w pewnych aplikacjach, w których nie życzymy sobie, żeby nasza aktywność była śledzona – na przykład w wiadomościach e-mail oraz SMS.

Tak oto, Cortana także będzie uczyć się naszych zainteresowań – oceni, czy bardziej interesujemy się koszykówką, niż piłką nożną i jakie informacje nas interesują. Oczywiście i te ustalenia asystentki będą zdatne do modyfikacji przez użytkownika.

ms_build_2014_windows_phone_joe_belfiore_cortana-100259149-large

Cortana tym samym zastąpi wywoływany przez przycisk wyszukiwania ekran Bing’a. Możliwe też będzie umieszczenie jej na ekranie startowym, gdzie w formie kafelka wyświetli nam najważniejsze informacje.

Windows Phone 8.1 – wiemy wszystko, ale…

Wiemy, jak będzie to wyglądać. Najbardziej wyczekiwaną funkcją nowego systemu Windows dla smartfonów było oczywiście centrum powiadomień, znane głównie z Androida. Tak oto Microsoft wysłuchał uważnie uwag skierowanych pod jego adresem w kwestii Windows Phone i prezentuje miejsce, w którym znajdą się wszelkie powiadomienia z aplikacji. Nawet samo rozwiązanie kwestii centrum jest podobne do tego z systemu Google – na samej górze znajdą się informacje o baterii, szybkości sieci i mocy sygnału, następnie przyciski do obsługi najważniejszych ustawień telefonu (np. WiFi, tryb samolotowy, obrót ekranu), a na samym końcu powiadomienia. Funkcję tę wywołamy przez pociągnięcie górnej krawędzi w dół.

WP-8_1-leak-Notification-Centre

Także i kafelki otrzymają drobny facelifting. Od wersji 8.1 nie będą już tylko różnokolorowymi kwadratami na ekranie startowym – mogą one się przeistoczyć także w otwory, przez które będzie wyświetlać się ustawione przez nas tło. Microsoft stawia na personalizację, co podkreślał też Belfiore na konferencji. Oprócz tego, pojawi się wsparcie dla VPN-ów, Swype, WiFi Sense oraz liczne usprawnienia dla przeglądarki Internet Explorer 11. Kiedy aktualizacja trafi do smartfonów? Za kilka miesięcy, jednak wersja dla deweloperów będzie dostępna jeszcze w tym miesiącu.

A godzinę przez konferencją @evleaks zaskoczył…

nokia-lumia-930-evleaks

Pamiętacie Lumię Icon? Świetnie, bo jest ona łudząco podobna do Lumii 930, którą pokazał @evleaks na godzinę przed konferencją Build. Icon była dostępna tylko w sieci Verizon, natomiast jej międzynarodowym sukcesorem (oraz następcą 920) ma być właśnie 930. Charakteryzuje się ona 5-calowym ekranem wyświetlającym treści w rozdzielczości 1080p, 2 GB pamięci RAM, Snapdragona 800 z czterema rdzeniami po 2,2 GHz każdy, 32 GB pamięci wewnętrznej, którą możemy zapełniać sporo ważącymi zdjęciami z aparatu PureView o rozdzielczości 20 MP. Całość będzie zasilana z baterii o pojemności 2420 mAh, natomiast całość będzie kontrolowana przez Windows Phone 8.1.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona