Nie ma żartów – reCaptcha już jest w Aero2

aerocaptcha

Aero2 to firma, wokół której krąży wiele skojarzeń. Dla jednych jest to po prostu operator, który oferuje darmowy dostęp do mobilnego Internetu, dla drugich – operator, który ów dostęp do Internetu oferuje tak, żeby ludzi do niego zniechęcić. Limit prędkości, rozłączanie połączenia po 60 minutach – to takie niedogodności, które można jeszcze przełknąć. Teraz Aero2 już kompletnie pojechało po bandzie i oprócz rozłączania połączenia po godzinie, będziemy musieli do tego jeszcze wpisać kod reCaptcha w przeglądarce. Jak dla mnie – śmiech na sali, żenada i robienie sobie żartów z użytkowników tej usługi.

To bardzo zła wiadomość dla osób, które korzystają z tego sposobu dostępu do Internetu w tabletach, czy w konfiguracji z inną kartą SIM w urządzeniach obsługujących dwie karty. Po godzinie bowiem, aby ponownie połączyć się z siecią, trzeba będzie wejść do przeglądarki i wpisać kod. Zatem utrzymywanie stałego kontaktu w urządzeniach mobilnych (co jest jedną z ich najważniejszych funkcji) będzie wręcz niemożliwe. Chyba, że ktoś jest masochistą i co godzinę będzie grzecznie wklepywał podsuwany pod nos kod. Wydaje mi się jednak, że takich osób nie ma zbyt wiele.

Aero2 – wyszło szydło z worka

O ile jeszcze dla komputerów takie rozwiązanie może być akceptowalne (chociaż problematyczne, nie oszukujmy się), to już w przypadku urządzeń mobilnych, jest to właściwie ukrócenie „rozpasania” użytkowników, którzy za pomocą Aero2 pilnowali, by nie dopłacać operatorom komercyjnym za coś, co mogą mieć za darmo. Kroki Aero2 mogą wydawać się całkowicie absurdalne w dobie ciągłego rozwoju sektora urządzeń mobilnych, które już są głównym kanałem komunikacji z Internetem.

Od samego początku BDI starało się zniechęcić Polaków do skorzystania ze swojej usługi. Proces wyrobienia karty SIM jest nieco karkołomny i wymaga wypełnienia jakichś śmiesznych papierków, uiszczenia dwóch opłat i… cierpliwości. Na własną kartę SIM trzeba trochę poczekać i w żaden sposób nie pomaga to w tym, by z usługi skorzystało jak najwięcej osób. Ba, tutaj przecież chodzi o to, żeby z tego mogło korzystać jak najmniej klientów!

Jak donosi blog Spider’s Web – osoby, które mają problemy z odczytaniem kodu reCaptcha mogą wystąpić z wnioskiem o wyłączenie tego utrudnienia, jednak trzeba go podeprzeć orzeczeniem o niepełnosprawności. Zatem wyłączanie tego „na lewo” będzie po prostu niemożliwe. Ponadto, przez blogera Spider’s Web zostało wysłane zapytanie do UKE o to, czy rzeczywiście Aero2 może nakładać tak restrykcyjne ograniczenia. Autor ponadto przytacza punkt czwarty decyzji rezerwacyjnej, który brzmi:

Jakiekolwiek ograniczenia treści lub protokołów dostępnych dla użytkownika korzystającego z dostępu nieodpłatnego nie będą dalej idące niż takie same ograniczenia stosowane dla użytkownika korzystającego z usług odpłatnych

I tutaj wypada mi po prostu docenić spostrzegawczość oraz refleks Dawida Kosińskiego. Rzeczywiście, stosowanie takich praktyk, gdy obowiązuje taki zapis, to po prostu kpina. Ale to już wiedzą klienci Aero2, którzy już obsypali postami pełnymi niezadowolenia profil Aero2 na Facebooku.

Co za darmo, to do…

Chrzanu – pomyśli ten, kto przeczyta ten tekst. Tak wcale być nie musi. Gdyby tylko BDI rzeczywiście kierowało się swego rodzaju misją (i przy okazji zarobkiem – jedno nie wyklucza drugiego), to takich ograniczeń by zapewne nie było. Jednak od zadowolenia użytkowników, wypełnienia wziętego na siebie obowiązku ważniejsze są pieniądze. Nie dziwi mnie to, jednak odrobinę smuci. Mam jednak nadzieję, że UKE przyjrzy się praktykom Aero2 i coś w tej sprawie zdziała. BDI uczyniło swoją usługę już na samym początku niezbyt atrakcyjną, pomimo jej bezpłatności. A teraz dodatkowo utrudnia korzystanie z darmowego dostępu do Internetu tym, którzy już z niego korzystają.

Internauci, nie puśćmy tego płazem

Ważne jest teraz to, by milczeniem i brakiem działania zostawić tej kwestii samej sobie. Im większy szum powstanie wokół posunięcia BDI, tym większe są szanse, że to ograniczenie zostanie zniesione. A powinno być, o ile UKE uzna, że działania Aero2 są niedopuszczalne.

Komentarze

 • armi

  f*ck
  i jak tu synchronizować poczte w smartfonie czy na tablecie ?

  • Nazir

   Kupić starter w Play lub T-mobile i masz net na full bez kombinowania , ale nic za darmo :)

   • armi

    Top odpowiedzcie gdzie będzie najlepsza oferta na taki internet

    ‘Wymagania’ :)
    Użycie danych ok 100-300 MB m/c
    Brak abonamentu

    • Arrczi

     Proszę bardzo,

     Karta bez abonamentu,

     Formuła 3w1 Play

     SMS do wszystkich 0zł.
     W sieci rozmowy 0 zł.
     100mB na miesiąc 0zł.

     Są jeszcze inne.

     Osobiście kupuję raz na kwartał LTE w plus 12,5GB za 60zł.
     Śmiga, aż miło i nie wykorzystuję wszystkiego bo w domu mam WiFi.

     Nie dziękuj :)

     • Albo 4 w 1 – za 7 zł więcej, 1 GB internetu / msc.

    • Play – Lubie to: 50zł co kwartał i masz 1,5GB&lejek + rozmowy
     .
     Viking Mobile – 19zł @ 2GB&lejek + rozmowy

    • elcede

     ja przed aero2 kupowałem na allegro karty orange ważne na rok a ilość danych czasem się dało ustalić ze sprzedającym (generalnie brałem 6-7GB i jeszcze mi zostawało na koniec). Gdyby nie słabszy zasięg orange u mnie w domu to raczej bym nawet karty aero2 nie zamawiał. A tak będzie musiała trafić do laptopa jako awaryjna do internetu, a do telefonu przeproszę się z kartą z orange.

     • armi

      No i dla mnie to rozwiązanie Orange z Allegro będzie chyba najlepsze
      Tez kiedyś tego używałem

     • pakierhakierxd

      Najgorzej tylko że karty Orange na Allegro podrożały,te z długim terminem teraz 6gb-50zł.

  • Janisz

   Areo niedośc że zasięg jest słaby to jeszcze robiom utrudnienia jak tak dalej będzie to zmienię operatora brak słów.

 • Damian

  To jest wręcz skandaliczne co te Aero wyprawia,już 2 raz dzisiaj przepisywać musiałem nieczytelną captche na laptopie i na telefonie:/:(

  • Darryyjjuuszzz

   ja na tablecie póki co, dzisiaj raz wpisywałem. Ale fakt, ten kod mało czytelny.

 • Dlatego wychodzę z założenia – “płacę, wymagam”. A w przypadku Internetu mobilnego na kartę, nie są to wielkie koszty. Jak coś jest za darmo, to albo jest kiepskie, albo ograniczone, albo zarabia na nas w przebiegły sposób.

  Mimo wszystko ciekawy jestem co UKE będzie miało do powiedzenia w tej sprawie, bo zapis:
  “Jakiekolwiek ograniczenia treści lub protokołów dostępnych dla użytkownika korzystającego z dostępu nieodpłatnego nie będą dalej idące niż takie same ograniczenia stosowane dla użytkownika korzystającego z usług odpłatnych”
  jest bardzo nieostry pod względem prawnym.

  • Bo ten zapis w żaden sposób nie określa sposobu podłączania do usługi. Dotyczy jedynie dostępu do TREŚCI i PROTOKOŁÓW. A to nie ma żadnego związku z reCapchą.

   • Czyli… nie będą blokować pornografii, stron konkurencji, protokołu https, FTP, itd…

    Gadam do siebie.

    • Jakub Szczęsny

     U CRAZY! :)

   • Wezyr

    jak to nie ma związku? Jak nie wprowadzisz kodu reCaptcha to nie masz “dostępu do treści”. A co więcej, dostęp do treści może być zapewniony bez reCaptchy skoro był takowy dotąd. Zatem jest tu wyraźne ograniczenie i utrudnienie więc UKE powinien interweniować.

  • Nazir

   Korzystam z T-Mobile , Plus i Play i nie narzekam a z Aero2 ostatni raz korzystałem w Sopocie w lipcu 2013 bo chciałem sprawdzić jak tam działa sieć

  • janko

   Zmartwię cię, ale za Aero2 też płacisz, obojętnie czy korzystasz czy nie. Czy jest ktoś, kto myśli, że Solorz/Żak/Podgórski/Krok/Zeg rozdaje coś za darmo? Raz zapłaciłeś, dając temu osobnikowi bardzo cenne pasma częstotliwości, które można było sprzedać na normalnych warunkach jakiemuś normalnemu operatorowi, drugi raz płacisz poprzez rządowe “dotacje” dla “zaprzyjaźnionych” z POstkomuną firm, trzeci raz zapłacisz, gdy jednak naprawdę będziesz chciał mieć mobilny internet, wtedy po prostu pójdziesz kupić kartę SIM i abonament, być może właśnie u tego samego Solorza, któremu już dwa razy zapłaciłeś za jego “działalność”.

   Tak się robi “interesza” na Zielonej Wyspie! Patrzajta i uczta się, młodzi! To kraj wielkich możliwości, tu można nawet pisać “bul” przez u zwykłe i zostać prezydentem.

  • pakierhakierxd
   • fajny jest w tej odpowiedzi punkt:
    “5) zagwarantowania, takiej organizacji i konfiguracji sieci oraz jej funkcjonalności, która zapewni interoperacyjność z dostępnymi na rynku urządzeniami końcowymi.”
    .
    Konkretny przykład: mam urzadzenie modem GSM – do niego podłaczony popularny dekoder DVBT Ferguson T65/T650i na którym jest np. player YouTube jakieś radio i takie tam ale nie ma przegladarki by wklepać txt z rysunku.
    .
    To jak ten punkt jest zagwarantowany ?

 • uru28

  Drodzy Państwo.Należy wyraźnie zaznaczyć iż tu nic nie jest za darmo i nikt nie robi łaski.Tak się składa iż częstotliwości należą do Państwa czyli do nas płacących na to Państwo, a “darmowy internet” był wymogiem na uzyskanie tej konkretnej częstotliwości.Osobiście jestem za tym by zamiast forsować durne pomysły jak Olimpiada w moim rodzinnym Krakowie która jest imprezą całkowicie komercyjną wydać ułamek tych środków na infrastrukturę darmowego internetu dla mieszkańców.W moim mniemaniu dostęp 512kbps powinien być ogólnie dostępny na terenie całego kraju i zapobiegać “cyfrowemu wykluczeniu”,a jeśli ktoś potrzebuje większych prędkości do pobierania dużych ilości danych to proszę,może dopłacić. Z resztą sam nie wiem czemu w aero2 nie ma opcji właśnie z dopłatą do większych prędkości.Z tego co zagłębiałem się w dokumenty w przetargu nie było mowy o tym że nie mogą wyższych prędkości wykorzystać komercyjnie.

 • Arrczi

  Od początku to całe “darmowe” Aero2 było przekrętem. Blokują tylko częstotliwość i to do 2016 r.

  • kom

   Mylisz się bo za częstotliwość gdzie używasz neta zapłacili pełna i gruba kasę. W zamian za udostępnienie 20% pasma na 900 MHz, dostali dużo taniej LTE TDD 2600 MHz.

 • mT

  dzisiaj musiałem pierwszy raz wpisac to captcha i szlag mnie trafił prawie
  jakies wzorki że w trasie będąc nie byłem w stanie ich poprawnie wstukać (udało sie za 5 razem) !!!!
  co to qra jest ????

  • aaa

   Swoją drogą, by zwrócić kartę i odzyskać depozyt trzeba zachować kartonik, z którego się ją wyciągało na początku. Ciekawe czy ktokolwiek to zachował…

 • Lucyna

  Witam w dniu dzisiejszym na tablecie z aero2 wcale nie mam połączenia z internetem. Do tej pory nie miałam problemów, czy w takiej sytuacji pozostało tylko odesłanie karty do aero2 czy to tylko chwilowe trudności związane z wprowadzeniem kodów captcha

  • dred

   Ktoś dawno temu wymyślił takie cudo jak znaki interpunkcyjne, żeby łatwiej było zrozumieć slowo pisane:-)

 • hehehe internet z bozej laski za darmo i po co wam te tablety z 3g hehehe place i wymagam a nie za darmo

  • Jakub Szczęsny

   Hola, hola – były jakieś zasady. Do czegoś się zobowiązali. Mieli trzymać się zasad, a mają je w nosie. O to nam chodzi.

  • Nazir

   Popieram , sam mam tablet z 3G i korzystam z karty sim Plus Lte i zero problemów z netem a do tego mogę sobie jeszcze dzwonić i wysyłać-przyjmować sms od wszystkich

   Mam Aero2 i generalnie może z niej skorzystałem 3 razy po 1,5 godziny przez ostatnie 3 lata

 • Mikelonsky

  Nie wiem na ile to było “przygotowaniem” do tego co mamy od dzis a na ile prawda ale w 2013 można było przeczytać w prasie iz Aero2 jest często wykorzystywane przez niektórych użytkowników do ciągłego przesyłania dużej ilosci danych (torrenty)

 • Nazir

  Świetny pomysł i popieram , skończy się kombinowanie przez piraciarzy i dzieciaków z tym Aero2 .

  60 min. w zupełności wystarcza na sprawdzenie poczty i poczytanie news w necie a jak komuś za mało to się połączy drugi raz .

  Dla cwaniaków i piraciarzy polecam kupić starter w Play i tam dusić net i płacić za wszystko.

  • Tomash

   Swiete slowa. Aero przestanie byc narzędziem januszy internetu.

  • elcede

   Tylko jak nie używasz telefonu to po godzinie od wpisania hasła przestanie ci się poczta synchronizować i nie będziesz tez juz dostępny przez komunikatory takie ja hangouts. Ja wczoraj jak zobaczyłem ze jakiś głupi kod musze wpisać, co udało się za 5 razem, to mnie wkurzylo porządnie bo bez żadnej zapowiedzi. A po wpisaniu kodu przyszło kilka maili i wiadomości.
   A teksty o Januszach sobie darujcie. Kto potrzebuje lte albo to niech sobie płaci. Ale ja korzystam z darmowego internetu dlatego ze ta firma dostała coś ode mnie jako obywatela, czyli koncesję na częstotliwości i musi się ze swojej części umowy wywiązać.

   • dred

    Skoro do zycia niezbedna ci poczta i komunikatory, to zainwestuj w wygode posiadania stalego dostepu. Swoja droga troche zenujace to zycie w sieci.

    • elcede

     To uważasz ze za te częstotliwości o wyłączność nie należy nam się nic o wszyscy powinni używać tylko płatnego internetu? Bo tego aero powoli nie da się używać. Mi parametru aero wystarczyły, jak chciałem coś ściągać to używałem WiFi w pracy czy w domu, a do synchronizacji wystarczało aero2. W takim wypadku komisja przyznająca częstotliwości tez powinna utrudniać im korzystanie z tego.

     • dred

      Przeciez mozna uzywac aero, jedynie jest to niewygodne. Jezeli zalezy ci na wygodzie, to musisz placic, jezeli na darmowym necie-musisz godzic sie na kompromisy. Przeciez w tym aero chodzi o to, zebys po sprobowaniu jak to jest, polecial do sklepu po karte sim z pakietem danych.

     • aaa

      @dred – frajer z ciebie, bo ty też za aero zapłaciłeś Solorzowi swoimi podatkami.

     • elcede

      @dred to ja Ci podam taki przykład: jesteś na emeryturze i oddałeś swoje mieszkanie do banku a w zamian oni do końca życia będą Ci wypłacać dodatek do emerytury i pozwolą Ci mieszkać w mieszkaniu. Jednak po jakimś czasie przychodzą i mówią, że co godzinę prąd w mieszkaniu będzie się wyłączał i żeby go włączyć, musisz iść do piwnicy i przepisać kod z obrazka. I dalej twierdzisz, że to jest jedynie niewygodne? Mieszkasz za darmo i powinieneś się cieszyć, że w ogóle masz prąd, czy z kolei bank próbuje Cię przerobić i liczy, że nie będzie Ci się chciało chodzić co godzinę do piwnicy?
      Aero2 nie jest za darmo, bo komuś się tak zamarzyło, ale dlatego, że firma dostała pewne częstotliwości z wyprzedzeniem na wyłączność za niższą cenę czyli dużą przewagę na rynku i za to miała świadczyć usługę darmowego internetu. Jeśli torrenty ją ograniczały, to trzeba wyciąć dostęp do torrentów a nie utrudnić życie wszystkim użytkownikom.

     • dred

      @aaa musze cie rozczarowac, bo ja nie z lemingow i nie glosowalem na kolegow Solorza-Zaka z POstkumuny. Ale zalozyc sie moge wnoszac po roznych komentarzach na tym blogu, ze wiekszosc z was popierala i nadal popiera rudego lisa z Po. No to deraz macie”darmowe” Aero.

     • Co mają torenty wspolnego z aero? Nie rozumiem dlaczego mają być blokowane?
      .
      Co to za różnica jakiego rodzaju protokół jest użyty? Ma działać i tyle.
      .
      Poza tym skoro dostęp jest dla każdego to jak zrywa co godzinę to jak zastać np iso dvd Debiana?

 • Fedurrr

  Dzis 1 raz zostałem zmuszony do wpisania tego kodu. Niby nic takiego ale denerwujace, nie wyobrazam sobie wpisywac kodu jadac na gps gdzies w trasie.
  Ps
  Codow na torrentach z aero2 nie ma i nie bylo. Jakie duze dane?

 • marekbn

  Najgorszy żart na Prima Aprilis jaki mnie spotkał. Z Aero korzystam bardzo rzadko , tylko wtedy gdy nie mam dostępu do wi-fi . W umowie koncesyjnej nie ma zapisu zabranijącego BDI wprowadzenia kodów Capcha . Ok. ,,Bezpłatny” dostęp z ograniczeniami : prędkość , czas połączenia . A teraz jeszcze Capcha ! Raz że mało czytelna , po drugie soft jest niedopracowany. Problem z nawiązaniem połączenia’ a jak już się uda to po wpisaniu Capchy ponownie trzeba się łączyć . I zabawa zaczyna się od nowa . Najgosze że po zakończeniu połączenia , zawiesza system w tablecie . Wczoraj dwa razy. No i taki drobiazg . Pobór energii dwa razy większy niż poprzednio. Gratulacje BDI !!! Niesamowicie ułatwiliście życie wszystkim którzy mają słabszy wzrok, słabiej sobie radzą z mediami , i tym dla których Aero to jedyna możliwość dostępu do internetu . Argument o pobieraniu dużych pakietów danych to bzdura wyssana już nawet niewiem skąd ! Bardziej chodzi o zniechęcenie do korzystania.

  • uze

   Dokładnie. Gdyby argumentem było obciążenie sieci ilością przesyłanych danych, to by wprowadzili kody po przekroczeniu jakiegoś limitu, a nie co godzinę. 100-200MB transferu pomiędzy kodami sprawiłoby że wielu użytkowników problem zauważałoby realnie kilka razy w tygodniu/miesiącu. A nie jak to niedługo będzie wyglądało co godzinę.

   Oni wszystko utrudniają. Nie dość, że trzeba wielkiej cierpliwości aby tą kartę dostać, to będzie trzeba niedługo jeszcze większej aby z niej korzystać. No i na koniec – ostateczne utrudnienie:

   “Zwrot Karty SIM Aero2 BDI (tylko chipa), bez obudowy (adaptera) nie upoważnia do zwrotu Depozytu.”

   • @Uze:
    “Gdyby argumentem było obciążenie sieci ilością przesyłanych danych, to by wprowadzili kody po przekroczeniu jakiegoś limitu”
    .
    Mają przeznaczyć 10 czy 20% infrastruktury na aero – więc to nie jest argument. Jak wszyscy zaczną korzystać to normalnie się przycina pasmo i tyle. Ilość danych nie może być limitem.

 • Paweł

  OK niech będzie to ograniczenie do 1 godz., ale nie można tego zrobić w prostszy sposób.

 • Marcin

  Na poczatku uwazalem ze to paskudnie ze strony Aero2, ale dzisiaj zmienilem zdanie. W miejscach gdzie mialem zasieg Aero2, ale ciezko bylo cokolwiek odebrac, od dzisiaj internet hula ze hej. Siec odetchnela i znowu zaczyna spelniac zalozenia a mianowicie mozna okazjonalnie sprawdzic internet. Tak wiec ja jestem za :)

 • Arturro

  Powiem tak. Używam tablet nexus 7 2013. Wczoraj pojawił się faktycznie kod do wpisania w przeglądarce – tak zrobiłem ale zrobiłem to tylko raz i aero działa teraz bez wpisywania kodu za każdym razem jak włączę sieć 3g.. ktoś to wytłumaczy? Nie narzekam bądź Boże :) Po prostu u mnie nic się nie zmieniło , wpisałem tylko raz wczoraj kod i działa tak jak działało wczśniej.

  • Ja mam nieco inne doświadczenia. Kilka razy przepisywałam kod, w dodatku jestem przekonana, że dobrze (dwie osoby potwierdzały), a captcha nie chciała przejść… :/

   • Marcin Mierzejewski

    Dokładnie. Mi się wczoraj nie chciał załadować kod do godzin wieczornych. Miałem wielokrotnie do czynienia z Captcha. Nigdy nie było takich problemów z odblokowaniem. Nie wierzę, w to, że przy 70 próbach ani razu nie wpisałem dobrze. Tym bardziej, że wielokrotnie na forach i portalach logowałem się w ten sposób za pierwszym razem. Sprawa powędrował do BOK w mailu. Nie będę pobłażał takim zagrywkom. Jedno to utrudniać a drugie to całkowicie blokować. Będzie trzeba to UKiK się tym zajmie…

  • Darryyjjuuszzz

   ja w galaxy tab 2 10.1 wczoraj wpisałem kod 2 razy: raz o 11 i drugi raz po 19 a dzisiaj już nie pytało mnie o kod póki co. Dopiero co wprowadzają, więc pewnie po pewnym czasie wszystkich to dosięgnie.

  • Arturro

   Wychodzi na to, że faktycznie jest to jeszcze w fazie testów skoro każdy ma inaczej. Jeśli kod będzie wchodził za pierwszym razem nie będzie jak dla mnie wielkiej tragedii jest to na pewno lekkie utrudnienie ale da się przeżyć. Aero używam jedynie w celu napisania maila czy przeglądnięcia strony kilka razy dziennie.

   • aaa

    @Arturro – problem jest taki, że wszelka możliwa synchronizacja (w tym maili) leży w takim schemacie. Zero powiadomień o mailach, gdy się jest na wyjeździe na przykład, chyba że ręcznie co godzinę wstuka się captchę. Idiotyzm, celowy by zniechęcić, ale idiotyzm.

  • Paweł

   ze strony aero2.pl:

   “Przez pierwszy tydzień od daty wdrożenia mechanizm CAPTCHA będzie wprowadzany sukcesywnie, tak aby każdy użytkownik mógł zapoznać się i przyzwyczaić do nowego sposobu autoryzacji. Oznacza to, że nie będzie konieczności wpisywania captcha przy każdym wznowieniu sesji. Po tym okresie, autoryzacja przez mechanizm CAPTCHA będzie wymagana co 60 minut Bezpłatnego Dostępu do Internetu.”

  • uze

   Działa non-stop, bo wyraźnie zaznaczyli w komunikacie, że w początkowym okresie będzie to stosowane wybiórczo aby użytkownicy się zdążyli przyzwyczaić. Później mogą włączyć co godzinę i wtedy nie będzie to już takie fajne.

   • uze

    Mój komentarz można skasować – wyżej Paweł napisał dokładnie co i jak ;)

 • marekbn

  UZE . U mnie już działa dokładnie tak samo . Chodzi z automatycznym wznawianiem bez żądania autoryzacji. No i szybkość zdecydowanie wyższa. Nawet systemu mi nie zawiesza . Ciekawe jak długo ? Jak na razie jest ok.

  • uze

   Pewnie za 7 dni zmienisz zdanie. U mnie na razie jest podobnie.

 • przechodzien

  AERO2 NIE JEST DARMOWE !!

  Nie robcie ludziom wody z mozgu. To ze dany uzytkownik nie placi nie oznacza ze to jest za darmo. Wiadomo jaka firma zostala ZWOLNIONA z olbrzmiej oplaty za czestotliwosc.
  Pieniadze zamiast trafic do budzetu zostaly w prywatnej kieszeni.
  Czyli PANSTWO (MY) juz zaplacilismy z gory.

  W zwiazku z umowa zobowiazala sie do dostarczania bezplatnie czesci pasma 20%
  Nie wywiazuje sie z obowiazku i NIE DOSTARCZA uslugi i ciagle ja blokuje w coraz to nowy sposob. Nie jest to zgodne z zapisami umowy. Ale poniewaz to kolega kolegi, a sady w tym kraju rozpatrza to w 2030 roku to mozecie sobie popisac blogi i newsy, a i tak nic sie nie zmieni.

  • @przechodzien:
   +1
   .
   Wydaje mi się, że lepiej sprzedać na licytacji te częstotliwości a nie czarować rzekomą darmowością. Swoją drogą jak ktoś nie korzysta z netu to czemu ma płacić? Niech każdy płaci za siebie – w rozrachunku końcowym wyjdzie taniej.

  • marekbn

   Tym bardziej że umowa o koncesję jest tak ” dziurawa ” że operator może robić co chce , pod warunkiem spełnienia wymagań minimalnych . A takie jest oficjalne stanowisko UKE . http://pastebin.com/raw.php?i=CzCU2Rm6 . Czyli wszystko jest ok ! Masz rację ! Polska to kraj kolesi i układów . I nasi włodarze dziwią się gdzie nagle zniknęło 2 mln obywateli ( podatników ) . Ciekawe dlaczego ? Wedłu mnie wprowadzenie kodów autoryzacji jest pogwałceniem pkt @ umowy koncesyjnej :2) zapewnienia dostępu przez sieć o charakterze otwartym i udostępnienia go nieoznaczonemu gronu odbiorców, analogicznie do działających punktów dostępowych WiFi (tzw. hot spoty);

  • dred

   Wiecej i czescie glosujcie na Po. ida wybory samorzadowe i do eurokupy, wiec bedziecie mieli okazje pokazac platfusom co myslicie o polityce kolesiostwa.

   • Post Mortem UK- ipad

    off topic: PO,PIS,SLD whatever wszedzie idioci (poza waska grupa specialistow,ktora akurat cenie) i zlodzieje…
    realnej opcji nie ma ,wszedzie prochno i moralna zgnilizna
    Btw:jak pamietam za PIS lepiej nie bylo

    jeszcze wiele lat uplynie jak to haniebne pokolenie polskich politykow wyginie,to moze cos sie zmieni i prywata ustapi kolektywnemu mysleniu,ku dobru wiekszosci a nie tylko wybranych jednostek przy zlobie

    reasumujac =Polska

 • mrT

  Mam w rodzinie dwie osoby około 68 lat które do tej pory korzystały z aero do przeglądania netu. Jak one maja sobie poradzić z przepisaniem tego g… i zresetowaniem na dodatek połączenia, jak młodemu trudno jest rozszyfrować. Walić taką usługę na ryj solorza.

  • Post Mortem UK- ipad

   no jakby nie spojrzec to s.k…….

   dopiero co mifi mamie kupilem ,czuje ze bedzie jazda z tym Captcha

   • To samo chciałem zrobić – i jak to ma działać?

    • Marcin Mierzejewski

     W tym momencie, ten sposób rozgłaszania Aero2 np. po mieszkaniu mija się z celem. Sam posiadam taką alternatywę. Żeby wznowić połączenie musisz przebrnąć przez Captcha, a następnie zresetować sam router MiFi. Jest to nie tyle niewygodne co mija się z przeznaczeniem tego urządzenia. W przypadku smartfonów w technologii dual sim, problem ten łatwo, można rozwiązać. Włączając sprawnie tryb samolowy za pomocą szybkich ustawień, a następnie przywracając 3G. Jednak samej Captchy się nie pozbędziesz. Co prawda chodzą słuchy, że jest to do złamania. Ale po pierwsze trzeba posiadać nie lada umiejętności hakerskie. Po drugie znać się na programowaniu. A po trzecie nie każdy chce być przestępcą…

 • mrT

  Jeśli już chcą przyblokować torrenty czy inne usługi pobierania dużych ilości danych to powinni uzależnić captchę od ilości pobranych danych w ciągu np. jednego dnia. Dlaczego sporadyczni oglądacze stron www i użytkownicy poczty elektronicznej mają przez to “cierpieć”. Moim zdaniem ta cała sytuacja to ewidentny przewał żeby wymusić kupowanie netu komercyjnego… UOKiK powinien się tym zająć.

  • marekbn

   Zobacz moj post i wklejonego linka . Tam jest oficjalne stanowisko w tej sprawie. UOKiK nie kiwnie palcem w bucie .

   • Arrczi

    Niekoniecznie.
    Jeśli wszyscy zainteresowani napisali by listy do UOKiK, rządu, prezydenta, telewizji itd. z Żądaniem wyjaśnienia zaistniałej sytuacji (łącznie z wyjaśnieniem przedłużnia terminu całego tego Aero) to może by to coś dało. Niemam Aero, ale pośrednio sprawa dotyczy wszystkich i również jestem zainteresowany wyjaśnieniem tego przekrętu.

    • marekbn

     Arrczi! Jak rozkręcisz całą sprawę to masz mój głos . Wklej tylko linka do pobrania kwitów lub wyrażenia innej formy poparcia a napewno nie tylko ja będę zainteresowany. A swoją drogą wyśle maila do UKE i UOKiK .

     • Arrczi

      Z chęcią, tylko musiał bym mieć trochę czasu na takie pismo. Trzeba się wczytać w SIWS przetargu, jakie były intencje zamawiającego, stworzyć stronkę internetową (blog) żeby informować zainteresowanych itd. Do tej pory nie interesowało mnie Aero2, czytałem swego czasu regulamin i zrezygnowałem bo mi nie pasił. Obecnie mam kocioł w pracy i domu. Nie mam teraz do tego głowy. Myślę, że tv była by silnym orężem w walce przeciw takim praktykom. Pozdrawiam.

     • Arrczi

      Ps.
      Szanse są naprawdę spore, bo sprawa dotyczy dostępu do internetu, czyli można dotrzeć praktycznie do wszystkich zainteresowanych.
      Przykład nc+

     • marekbn

      Napisałem maile do Fakt-u i TVN .Zobaczymy może sprawę nagłośnią. Najbardziej liczę na TVN . Raczej nie lubią konkurencji :-)

     • Arrczi

      Są jeszcze tak fajne portale jak tabletowo.pl, które nagłaśniają sprawę. Nie wiedział bym o tym szicie gdybym regularnie tu nie zaglądał. :)
      Dziękuję pani Kasiu za świetną pracę.

     • Arrczi

      UKE nie pomoże ;(

      Mafia rządzi i dzieli jak chce.

      “W nawiązaniu do wiadomości e-mail przesłanej do Urzędu Komunikacji Elektronicznej w sprawie korzystania z BDI świadczonej przez Aero2 Sp. z o. o., pragnę przedstawić następujące wyjaśnienia.

      Spółka Aero2 udostępnia bezpłatny dostęp do Internetu (BDI) na podstawie decyzji wydanej przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 10 listopada 2009 r., zmieniona decyzją Prezesa UKE z dnia 4 września 2012 r., a dotycząca rezerwacji na rzecz Aero2 częstotliwości z zakresu 2570-2620 MHz. Graniczną datą wygaśnięcia BDI jest 21 grudnia 2016 r., po upływie którego Spółka Aero2 nie będzie miała obowiązku świadczenia BDI.

      W omawianych decyzjach Prezes UKE zobowiązał Aero2 do:

      1) przeznaczenia, co najmniej 20% pojemności sieci na świadczenie BDI i świadczenia usług odpłatnych, wyłącznie wówczas, gdy równocześnie na tym samym obszarze i w tym samym czasie zostanie zapewniony BDI;

      2) zapewnienia dostępu przez sieć o charakterze otwartym i udostępnienia go nieoznaczonemu gronu odbiorców, analogicznie do działających punktów dostępowych WiFi (tzw. hot spoty);

      3) wprowadzenia i zapewnienia mechanizmu zarządzania ruchem w sieci, który zapewni:

      czas jednorazowego dostępu do BDI na poziomie nie dłuższym niż 60 minut;
      prędkość dostępu na poziomie nie mniejszym niż 128 kb/s i nie większym niż 256 kb/s w ciągu pierwszych 12 miesięcy oraz nie mniejszym niż 256 kb/s i nie większym niż 512 kb/s w okresie kolejnych 36 miesięcy;
      4) zapewnienia, że ograniczenia treści i protokołów dostępnych dla użytkowników korzystających z BDI, nie będą dalej idące niż takie same ograniczenia stosowane dla użytkowników usług płatnych;

      5) zagwarantowania, takiej organizacji i konfiguracji sieci oraz jej funkcjonalności, która zapewni interoperacyjność z dostępnymi na rynku urządzeniami końcowymi.

      Pragnę w tym miejscu zaznaczyć, iż wskazane w decyzji rezerwacyjnej wymagania dotyczące wprowadzenia i utrzymania mechanizmu zarządzania ruchem w sieci dotyczą jedynie nieodpłatnego powszechnego dostępu do sieci Internet z wykorzystaniem częstotliwości z zakresu 2570 – 2620 MHz. W rezerwacji nie zostały zamieszczone natomiast inne wymagania dla Spółki które ma stosować oraz ograniczenia, których nie mogłaby wykorzystać.

      Niemniej jednak na podstawie wpływu do Urzędu znacznej ilości zapytań konsumentów w sprawie wprowadzenia do korzystania z BDI kodu captcha Urząd wystąpił do Aero2 o przedstawienie wyjaśnień.

      Dokonana przez UKE analiza przesłanych wyjaśnień oraz wykonywania obowiązków przez Aero2, nie wskazuje na niewykonywanie przez Spółkę zobowiązań określonych ww. decyzją.

      Należy podkreślić, iż dostarczana przez Aero2 BDI jest niekomercyjną forma dostępu, z tytułu której Spółka nie pobiera opłat abonamentowych. Obecnie wzrost popularności BDI powoduje, że zmalała efektywność w rzeczywistym zapewnieniu przez Aero 2 usługi zgodnie z decyzją rezerwacyjną. W praktyce korzystania z BDI przerwana sesja jest automatycznie łączona ponownie przez oprogramowanie sterujące urządzeniem z którego korzysta użytkownik BDI, praktycznie bez konieczności ingerowania przez korzystającego w ten proces. Jak się okazuje w rezultacie ponad połowa użytkowników BDI korzysta z automatycznego wznawiania sesji, wydłużając znacząco czas sesji efektywnej, co ma negatywny wpływ na dostępność BDI dla wszystkich zainteresowanych.

      Należy zaznaczyć również, iż Aero2 zapewnia BDI drogą radiową, w ramach możliwości technicznych, co wiąże się z tym, że jego jakość zależy od ilości Użytkowników korzystających w jednym czasie z usługi. Jak wynika z przedstawionych przez Spółkę statystyk od stycznia 2013 r. średnio każdy korzystający z BDI generuje ponad 2,5 GB transferu miesięcznie, a 17% użytkowników ściągnęło miesięcznie więcej niż średnio komercyjny użytkownik sieci. Tak wysoki wolumen ściągania danych wynika właśnie z automatycznego wznawiania sesji co z kolei powoduje ograniczony dostęp innym potencjalnie zainteresowanym, którzy chcieliby skorzystać z ofert BDI.

      Wprowadzenie przez Aero2 konieczności wpisywania przez użytkowników BDI po każdej zakończonej sesji kodu captcha może ograniczyć i utrudnić użytkownikom korzystanie z tej usługi jednakże z drugiej strony zwiększy powszechność dostępu do BDI, w szczególności wśród osób wykluczonych cyfrowo, nie mających innej formy dostępu do Internetu, używających BDI jako dostęp do wiadomości i poczty, czy przeglądania stron www, a nie do ściągania wszelkiego rodzaju plików muzycznych, filmów, czy tez do prowadzenia działalności gospodarczej, jak również ma na celu poprawę stopnia przestrzegania przez użytkowników BDI zawartego w decyzji rezerwacyjnej obowiązku aby jednorazowa sesja nie trwała dłużej niż 60 min, a także zmniejszenia ryzyka zaburzenia konkurencji względem ofert komercyjnych.

      Ponadto wprowadzenie kodów, tak jak Pan podnosi w zapytaniu, może utrudnić wykorzystanie BDI np. przez osoby słabowidzące czy też wykorzystanie BDI w urządzeniach z małym ekranem, jednak kwestie te nie są regulowane decyzją. Niemniej jak Spółka zapewnia mechanizm, który zamierza wprowadzić przewiduje także korzystanie przez osoby o ograniczonej zdolności widzenia.

      Odnosząc się zaś do tego czy wprowadzenie kodu kaptcha naruszy pkt 4. c. c) decyzji wskazać należy, iż decyzja stanowi jedynie, że jakiekolwiek ograniczenia treści lub protokołów dostępnych dla użytkownika korzystającego z dostępu nieodpłatnego nie będą dalej idące niż takie same ograniczenia stosowane dla użytkownika korzystającego z usług odpłatnych. Z zapisu tego nie wynika, że po wprowadzeniu kodu kaptcha dla użytkowników BDI, Aero2 musiałaby zastosować takie kody dla użytkowników korzystających z usług odpłatnych.

      W związku z powyższym, dopóki nie zaistnieje sytuacja różnicująca przez Spółkę ograniczenia treści lub protokołów dostępnych dla użytkownika korzystającego z BDI oraz dostępnych dla użytkowników korzystających z usług odpłatnych, trudno mówić o naruszeniu zapisów decyzji.

      Mam nadzieję, iż przekazane wyjaśnienia będą dla Pana wystarczające.

      W przypadku dodatkowych pytań bądź wątpliwości zapraszam do kontaktu telefonicznego z naszym Centrum Informacji Konsumenckiej UKE 801-900-853 (koszt połączenia zgodny z cennikiem operatora telekomunikacyjnego) lub 22 534-91-74 od poniedziałku do piątku w godzinach pracy Urzędu 08:15 – 16:15.

      Z poważaniem,
      Andrzej Płachecki

      Centrum Informacji Konsumenckiej
      Urząd Komunikacji Elektronicznej”

     • marekbn

      Arrczi ! Dostałeś standartową odpowiedź jakiej UKE udziela wszystkim ! Jednak nie jest brane pod uwagę jedno . Pkt 2 . wyjaśnienia :
      – zapewnienia dostępu przez sieć o charakterze otwartym i udostępnienia go nieoznaczonemu gronu odbiorców , analogicznie do działających punktów dostępowych WIFI ( tzw.hot spoty ) .
      Jawne pogwałcenie regulaminu . Punkty dostępowe hot spot o charakterze otwartym nie posiadają zabezpieczeń . Tym samym wprowadzenie kodów Captcha zamienia sieć otwartą w sieć o charakterze zamkniętym . Być może źle interpretuję ten punkt wyjaśnienia UKE , ale w moim odczuciu tak niestety jest ! Już nie wspomnę o problemach ze zdobyciem karty AERO 2 oraz bezczelnym żądanie zaświadczeń lekarskich od osób o słabszym wzroku i mających problem z wpisaniem nieczytelnego kodu . A problem z wpisaniem kodu za pierwszym razem mają chyba wszyscy ! UKE czytanie ze zrozumienim i to własnych wypoocin intelektualnych to cenna umijętnośc . A tego jednak Wam brakuje ! Arrczi!!! jeśli możesz skopiuj to i wyślij do UKE . Ja zrobię to późnym wieczorem . I o to samo proszę każdego kto czyta ten wpis . Może coś ugramy z AERO :-)

     • Gdzie to się konkretnie wysyła? Może ktoś podąc linka i wymagania formalne do takiego zapytania ?

     • marekbn

      E-mail do UKE [email protected] w temacie wpisz AERO2 .

     • marekbn

      Mala w takiej formie wysłałem do UKE .

      Wszyscy zainteresowani wprowadzeniem kodów Captcha przez AERO 2 otrzymują od Państwa standartowe wyjaśnienie , sprowadzające się do jednego ; wszystko jest w porządku ! Chyba nie do końca ! Jednak nie jest brane pod uwagę jedno . Pkt 2 . wyjaśnienia :
      – zapewnienia dostępu przez sieć o charakterze otwartym i udostępnienia go nieoznaczonemu gronu odbiorców , analogicznie do działających punktów dostępowych WIFI ( tzw.hot spoty ) .
      Jawne pogwałcenie regulaminu . Punkty dostępowe hot spot o charakterze otwartym nie posiadają zabezpieczeń . Tym samym wprowadzenie kodów Captcha zamienia sieć otwartą w sieć o charakterze zamkniętym . Być może źle interpretuję ten punkt wyjaśnienia UKE , ale w moim odczuciu tak niestety jest ! Już nie wspomnę o problemach ze zdobyciem karty AERO 2 ,(wraz z opłatą 20 zł ” kaucji” która nie jest zwracana w przypadku wyłamania z karty sim częsci mikro sim ,Proponuję ponownie przyjrzeć się problemowi pasującej do większości urządzeń mobilnych) bezczelnym żądaniu zaświadczeń lekarskich od osób o słabszym wzroku i mających problem z wpisaniem nieczytelnego kodu . A problem z wpisaniem kodu za pierwszym razem mają chyba wszyscy. Dla osób słabiej radzących sobie z komuterem , zwłaszcza starszych jest to praktyczne odcięcie od usługi BDI.(patrz pkt. 2) Tłumaczenie wprowadzenie ograniczeń sporym obciążeniem i dużymi ilościami pobieranych danych , świadczy o nieprzygotowaniu operatora do świadczenia usługi , czyli łamania warunków koncesji. W warunkach koncesji zawarte są ograniczenia dotyczące czasu i prędkości transferu , a nie ilości pobieranych danych . UKE czytanie ze zrozumieniem to cenna umiejętnośc . A tego jednak Wam brakuje ! Proponuję ponownie przyjrzeć się problemowi posiłkując się opiniami internautów z takich potrali jak Tabletowo ,Spider s Web i innych

     • Otwarte hot spoty tez często maja capche lub inny komunikat np z koniecznością akceptacji regulaminu.

     • marekbn

      Tak Piotrze , ale tam kod jest czytelny i wiadomo że jest to cos co właściciel udostępnia Ci z własnej dobrej woli !

     • marekbn

      A oto odpowiedź UKE :

      Szanowni Państwo,

      Dziękujemy za przesłanie wiadomości. Uprzejmie informujemy, iż każda sprawa jest przez nas wnikliwie analizowana. Dołożymy wszelkich starań, aby odpowiedzi na Państwa wiadomość udzielić możliwie szybko, aczkolwiek z uwagi na dużą liczbę spraw wpływających do Urzędu Komunikacji Elektronicznej każdego dnia, prosimy o wyrozumiałość.

      Jednocześnie informujemy, że odpowiedź powinna być udzielona w następujących terminach:

      w przypadku pytań i w innych kwestiach nie wymagających podejmowania dodatkowych wyjaśnień – w terminie nie dłuższym niż 14 dni;
      · w sprawach wymagających przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego – w terminie do 30 dni od dnia wniesienia sprawy.

      W przypadku dodatkowych pytań bądź wątpliwości zapraszamy do kontaktu telefonicznego z naszym Centrum Informacji Konsumenckiej UKE 801 900 853 (koszt połączenia zgodny z cennikiem operatora telekomunikacyjnego) lub 22 534-91-74 od poniedziałku do piątku w godzinach pracy Urzędu 08:15 – 16:15.

      Niniejsza wiadomość została wygenerowana automatycznie, w związku z czym prosimy na nią nie odpowiadać

 • Bee!

  Łaski nie potrzebuje, wyrzuciłem kartę Aero2 do kosza.

 • Fedurrr

  Mało że trzeba kod przepisać to jeszcze trzeba połączenie zerwać i wznowić,paranoja jakąś i kpina. Szkoda ze nie ma juz promo6gb za 6zl w orange, w wakacje fajnie to działało.

 • Robert

  Kompletny idiotyzm. Mam tablet z tym i teraz poczty nawet nie odbierze.

 • Jeśli aero2 z captcha zabiło twój tablet/smartfon to wyraź swój sprzeciw przyłączając się do nas na:

  https://www.facebook.com/pages/ANTY-aero2-Captcha/1572191319673546.

 • xXx

  Witam,

  Piszę w sprawie obrazków, które trzeba wpisać aby aktywować internet. Obrazki są kompletnie nieczytelne. Od godziny próbuję wpisać prawidłowy kod, niestety z negatywnym rezultatem. Jestem studentem IV roku informatyki, tażke wiem co piszę. Nie ma żadnych programów, które były by w stanie odświeżać(przepisywać) automatycznie kod z obrazka. Moje pytanie brzmi -dlaczego utrudniacie ludziom korzystanie z internetu ? Koślawe litery z czarnymi plamami na tle, są naprawdę nie na miejscu … Proszę, abyście Państwo coś z tym zrobili… normalne proste CZYTELNE słowa naprawdę ułatwią korzystanie z Państwa darmowego internetu.

  // taką wiadomość wysłałem do spółki areo2 // kto popiera łapka w górę //

 • Raf

  Solorz mam aero2 ale za wasze postępowanie nigdy nie kupie lte…. Z czystej jak wy złośliwości i na przekór….są na szczęście inne alternatywy

 • kris

  chyba z 20 odswiezalem bo kodu nie moglem odczytac !

 • david

  Prosze blagam niech ktos sie tym zajmie, wpisuje kody po 30 razy i nic nie wchodzi, obrazki wogole nieczytelne, mozna ich do sadu podac ?

 • aero tfu

  zulosz ssak to pospolity zlodziej… cenzuruje neta… poszukajcie dawnych zdjec/montazy z “kapciowym” > wszystko usuniete, cenzura zlodzieja dziala

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona