Ważne

Recenzja tabletu LG G Pad 8.3 – nietypowy, ciekawy, ale czy idealny? (wideo)

recenzja-lg-g-pad-8.3-tabletowo-01

Na rynku mamy do czynienia z bardzo różnorodnymi urządzeniami pod względem przekątnej ekranu. Choć najpopularniejsze bez wątpienia są trzy: 7″, 9,7″ i 10,1″, coraz większym wzięciem cieszą się modele z wyświetlaczami 7,85″ lub 8″. Koreański koncern LG postanowił iść o krok dalej i zaprezentować sprzęt o jeszcze bardziej nietypowej przekątnej – 8,3″ (nie wiem czy pamiętacie jak dawno, dawno temu, pierwszy tablet LG miał równie nietypową przekątną: 8,9″ – LG Swift Tab).

Jest nim oczywiście LG G Pad 8.3, którego recenzję znajdziecie poniżej.

Parametry techniczne LG G Pad 8.3 (V-500):
– wyświetlacz IPS 8,3″ 1920 x 1200 pikseli, 273 ppi,
– czterordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 600 1,7GHz,
– Android 4.2.2 Jelly Bean z nakładką LG,
– 2GB RAM,
– 16GB pamięci wewnętrznej,
– slot kart microSD,
– Bluetooth 4.0,
– WiFi 802.11 a/b/g/n (2.4/5 GHz),
– GPS,
– aparat 5 Mpix z autofokusem,
– kamerka 1,3 Mpix,
– akumulator o pojemności 4600 mAh,
– wymiary: 216,8 x 126,5 x 8,3 mm,
– waga: 338 g.

Przegląd wideo

Jakość wykonania, porty, złącza,

Sprzęt LG prezentuje się elegancko i może się podobać, choć przyznam, że osobiście (jak nigdy!) do gustu bardziej przypadła mi czarna wersja kolorystyczna, z którą miałam do czynienia na targach IFA w Berlinie. Jego obudowa składa się po części z plastiku – górna i dolna ramka przy krawędziach, natomiast prawie cała powierzchnia obudowy jest aluminiowa.

Sama jakość wykonania urządzenia stoi na wysokim poziomie, czyli nie ma tu zaskoczenia, bo właśnie tego spodziewałam się po sprzęcie tego koreańskiego koncernu. Szkielet obudowy jest na tyle sztywny, że nie poddaje się wyginaniu nawet przy większym użyciu siły. Wszystkie elementy obudowy natomiast są ze sobą dobrze spasowane, nic nie odstaje i nie ugina się pod palcami. Jedyne zastrzeżenia mogę mieć do szczelin przy łączeniach obudowy plastikowej z aluminiową, które w niektórych miejscach są nieco większe niż w pozostałych oraz na froncie przy ramce okalającej ekran – tu przy odrobinie szczęścia można włożyć paznokieć – acz nie w każdym miejscu. Są to jednak szczegóły, które raczej nie powinny mieć odzwierciedlenia w późniejszym użytkowaniu modelu – chyba, że bardzo się o to postaramy.

recenzja-lg-g-pad-8.3-tabletowo-03 recenzja-lg-g-pad-8.3-tabletowo-04 recenzja-lg-g-pad-8.3-tabletowo-05 recenzja-lg-g-pad-8.3-tabletowo-08

Na prawej krawędzi znajdziemy włącznik oraz przyciski do regulacji głośności. Na dole znalazło się miejsce dla portu microUSB. Lewa krawędź jest całkowicie pusta. Natomiast u góry mamy do dyspozycji 3,5 mm jack audio, slot kart microSD – pod zaślepką oraz port podczerwieni.

Z tyłu umieszczony został obiektyw aparatu oraz głośniki – w lewej części obudowy. Urządzenie nie posiada HDMI, ale za to oferuje wsparcie dla bezprzewodowego Miracast (swoją drogą, świetnie działa – sprawdzone).

Po podłączeniu tabletu do komputera pojawiają się cztery opcje do wyboru, w zależności od tego, co aktualnie chcemy zrobić. Są to:
– doładuj tablet,
– synchronizacja multimediów,
– oprogramowanie LG,
– wyślij obraz (PTP).

recenzja-lg-g-pad-8.3-tabletowo-usb

Przesyłanie danych (1GB) z komputera do tabletu trwa 155 sekund, natomiast z tabletu do komputera – 68 sekund. Do portu microUSB, dzięki odpowiedniej przejściówce, możemy podłączyć akcesoria peryferyjne w postaci myszki, klawiatury, pamięci zewnętrznej typu pendrive. Niestety, próba podpięcia zewnętrznego modemu 3G każdorazowo kończyła się fiaskiem.

W niewielkim pudełku wraz z tabletem otrzymujemy jedynie kartę gwarancyjną, instrukcję obsługi oraz ładowarkę sieciową wraz z kablem USB.

recenzja-lg-g-pad-8.3-tabletowo-20 recenzja-lg-g-pad-8.3-tabletowo-17

Działanie, oprogramowanie

Tablet LG G Pad 8.3 pracuje pod kontrolą systemu Android w wersji 4.2.2 z nakładką producenta, która dodaje wiele interesujących funkcji.

Wybudzenie tabletu następuje poprzez dwukrotne kliknięcie w wyświetlacz (funkcja KnockON) lub standardowo – przez kliknięcie przycisku wybudzania i przesunięcie palcem po ekranie (lub w jeszcze inny sposób, który możemy zmienić w ustawieniach). Naszym centrum dowodzenia jest belka systemowa wysuwana z góry. Znajdziemy tu dosłownie wszystko: oczekujące powiadomienia, ikony systemowe, szybkie ustawienia, aplikacje QSlide oraz możliwość zmiany jasności ekranu i głośności wydobywającego się z głośników dźwięku.

recenzja-lg-g-pad-8.3-tabletowo-belkasystemowa

Co ważne, w ustawieniach mamy możliwość zmiany kolejności przycisków pod ekranem, dzięki czemu niekoniecznie musimy korzystać z domyślnego ustawienia, od lewej: ustawienia, home i wstecz. Dodatkowo możemy dodać dwie ikony: rozwijanie panelu powiadomień i QuickMemo. Niestety, nie spotkałam się z możliwością schowania tej belki, przez co między innymi w niektórych grach (bo też nie we wszystkich) jest ona cały czas widoczna na ekranie.

recenzja-lg-g-pad-8.3-tabletowo-klawisze recenzja-lg-g-pad-8.3-tabletowo-klawisze2

Dłuższe przytrzymanie przycisku Home powoduje pojawienie się listy otwartych aplikacji z możliwością zamknięcia wszystkich na raz oraz przejścia do menadżera zadań.

LG do naszej dyspozycji oddało możliwość ukrycia, tj. zapisania trzech uruchomionych aplikacji, po lewej stronie ekranu – funkcja ta zwie się “Przesuń na bok”. By to zrobić wystarczy umieścić trzy palce na ekranie (gdy otwarty jest dany program) i przesunąć nimi w lewo. Następuje wtedy zapis bieżącego ekranu i wyświetlenie ekranu głównego. Aby ponownie otworzyć zapisane aplikacje, należy przesunąć palce w kierunku środka ekranu.

recenzja-lg-g-pad-8.3-tabletowo-zsuńwbok recenzja-lg-g-pad-8.3-tabletowo-zsuńwbok2

Na uwagę zasługuje funkcja QSlide, dzięki której możemy uruchamiać wiele aplikacji jednocześnie w różnych oknach. Trzeba jednak pamiętać, że w danej chwili można mieć otwarty jeden program główny i dwa dodatkowe okna – ze względu na przekątną ekranu jest to całkowicie zrozumiałe. Sama funkcja jest bardzo przydatna i z pewnością znajdzie zwolenników. Zwłaszcza, że można ustawiać przezroczystość okien.

recenzja-lg-g-pad-8.3-tabletowo-apki

Z ciekawszych aplikacji dodawanych przez LG trzeba jeszcze wymienić QuickMemo (zrzuty ekranu z możliwością dodawania notatek), QuickRemote (pilot do urządzeń elektronicznych) oraz QPair (“przedłużenie smartfona” – po sparowaniu z telefonem na ekranie tabletu wyświetla wszelkiego rodzaju powiadomienia i informacje o połączeniach przychodzących/wiadomościach, etc.). Dodatkowo również inteligentny ekran, który pozostaje włączony, kiedy tablet wykryje twarz oraz Smart Video, dzięki któremu odtwarzanie wideo zostaje wstrzymane, kiedy sprzęt nie może wykryć twarzy. W większości przypadków działa, ale nie zawsze.

recenzja-lg-g-pad-8.3-tabletowo-ekranfunkcje recenzja-lg-g-pad-8.3-tabletowo-qpair

Ciekawą opcją jest pamięć bezprzewodowa, która umożliwia uzyskanie bezprzewodowego dostępu z komputera do zdjęć i innych plików na tablecie.

recenzja-lg-g-pad-8.3-tabletowo-użytkownicy recenzja-lg-g-pad-8.3-tabletowo-pamięć

Urządzenie, jak przystało na sprzęt z czterordzeniowym procesorem Qualcomm Snapdragon 600, działa szybko i wydajnie, choć nie idealnie. Nie zdarzyła mi się żadna sytuacja, w której tablet by się zaciął, jakoś szczególnie “zadławił” ilością otwartych aplikacji czy odmówił posłuszeństwa przy przeglądaniu wielu stron w przeglądarce. Czasem jednak można było wyczuć, że sprzęt lekko zwalnia przy większym obciążeniu. Nie jest to w końcu Snapdragon 800…

O ile jednak nie można mieć zastrzeżeń do działania tabletu, tak do temperatury, jaką osiąga jego obudowa – już tak. Podczas dłuższego korzystania z urządzenia, zwłaszcza podczas znacznego obciążania (głównie grania w wymagające tytuły), obudowa – głównie przy obiektywie aparatu, a więc w górnej części – potrafi się nagrzać do 39 stopni, co jest wyraźnie odczuwalne przez nasze dłonie. Sytuacja jeszcze się pogarsza (średnio o 1-2 stopnie), gdy tablet włożony jest do etui.

Czasem na ekranie tabletu pojawiał się następujący komunikat:

recenzja-lg-g-pad-8.3-tabletowo-temperatura

Test pamięci systemowej (AndroBench dla 64/64 MB):
– szybkość ciągłego odczytu danych: 60,16 MB/s
– szybkość ciągłego zapisu danych: 9,1 MB/s
– szybkość losowego odczytu danych: 11,67 MB/s, 2989.04 IOPS(K)
– szybkość losowego zapisu danych: 0,47 MB/s, 122.59 IOPS(K)

recenzja-lg-g-pad-8.3-tabletowo-androbench recenzja-lg-g-pad-8.3-tabletowo-16

WiFi, Bluetooth, GPS, irda

Moduł WiFi w LG G Pad 8.3 nie należy do najbardziej czułych, z jakimi miałam do czynienia w tabletach. Co prawda do jakości połączenia internetowego nie mogę mieć żadnych zastrzeżeń, tak siła sygnału była porównywalna do innych, nawet dużo tańszych, tabletów. Metr od routera wynosiła -41dB, natomiast dziewięć metrów dalej: -57dB.

GPS działał sprawnie – nie miał problemów z szybkim łapaniem fiksa i wyznaczaniem nowej trasy, jeśli skręciłam nie w tą ulicę, co trzeba. Bluetooth również posłusznie przesyłał dane między dwoma urządzeniami.

Warto pamiętać, że LG G Pad 8.3 jest jednym z niewielu tabletów oferujących port podczerwieni, który umożliwia używanie go jako pilota do telewizora, DVD lub odtwarzaczy blue-ray (podobną funkcję oferują np. tablety Samsunga). Połączenie go z urządzeniem jest bardzo proste i działa z wieloma produktami innych producentów. Mi udało się bez żadnych trudności sterować plazmą Panasonic.

recenzja-lg-g-pad-8.3-tabletowo-02

Wyświetlacz

Wyświetlacz ma rewelacyjną rozdzielczość, jak na swoją przekątną – 1920 x 1200 pikseli przy 8,3 calach, co przekłada się na zagęszczenie pikseli wynoszące 273 ppi. To sprawia, że przeglądanie stron internetowych, wszelkiego rodzaju dokumentów czy PDF-ów jest bardzo komfortowe, bo czcionki są nadzwyczaj ostre, wyraźne i czytelne.

Do tego ekran bardzo dobrze odwzorowuje kolory, choć czasem można odnieść wrażenie, że są nieco przesycone i oferuje świetne kąty widzenia.

Oczywiście wśród czujników znalazło się miejsce dla czujnika natężenia światła, dzięki czemu ekran sam może dostosowywać swoją jasność do panujących wokół nas warunków oświetleniowych. Możemy również zmieniać jasność wyświetlacza ręcznie, choć… no właśnie. Trochę dla mnie niezrozumiały jest sposób, w jaki się to odbywa. Gdy korzystamy np. z przeglądarki internetowej i chcemy zmienić jasność ekranu, wysuwamy belkę z góry ekranu, która… zasłania cały jego widok. Sama belka jest pomieszaniem ciemnych kolorów (szarego i czarnego), przez co zmieniamy jasność “na czuja”, bo nie jesteśmy w stanie stwierdzić, jak będzie wyglądała żądana aplikacja po zmianie jasności.

recenzja-lg-g-pad-8.3-tabletowo-21

Wideo

LG G Pad 8.3 z odtwarzaniem standardowych próbek wideo poradził sobie następująco:
– mkv, 480p, xvid, as l5, 1mbps, he aac, napisy: płynnie, z dźwiękiem, z napisami,
– mkv, 720p, h264, 3mbps, vorbis, napisy: płynnie, z dźwiękiem, z napisami,
– mkv, 720p, h264, hp 3.1, 600kbps, aac/mp3 dual audio: płynnie, z dźwiękiem, obie ścieżki dźwiękowe dostępne,
– mkv, 720p, h264, hp 5.1, 6mbps, ac3, napisy: płynnie, z dźwiękiem, z napisami,
– mp4, 720p, h264, hp 5.1, 6mbps, ac3: płynnie, z dźwiękiem,
– mp4, 720p, h264, mn 3.1, 3mbps, aac: płynnie, z dźwiękiem,
– mkv, 720p, h264, hp 3.1, 3mbps, aac: płynnie, z dźwiękiem,
– mkv, 1080p, h264, hp 4.1, 40mbps: płynnie,
– mkv, 1080p, vc1, ap l3, 18mbps, ac3: płynnie, z dźwiękiem,
– mkv, 1080p, h264, hp 4.1, 10mbps, dts, napisy: płynnie, z napisami, bez dźwięku – nie obsługiwany kodek dts.

W LG G Pad 8.3 głośniki znalazły swe miejsce w lewej części tylnej obudowy. Producent szukał idealnego miejsca do ich umiejscowienia i to widać. Nie poszedł bowiem w ślady wielu innych firm, które posiadają głośniki na którejś z krawędzi lub na froncie tabletu. Tu głośniki mamy z tyłu, co nie jest może najbardziej fortunne podczas gdy urządzenie leży na jakiejkolwiek powierzchni na “pleckach”, ale już w każdej innej pozycji nabiera to sensu.

A jak jest z jakością dźwięku? Głośniki są całkiem głośne, choć do rozkręcenia imprezy zdecydowanie nie wystarczą – mam też wątpliwości czy dadzą radę podczas szybkiej jazdy starszym samochodem (starszym, bo w takich głośniej ;)). Tym bardziej, że wydobywający się z nich dźwięk pozostawia wiele do życzenia. Zwłaszcza na najgłośniejszym ustawieniu podczas słuchania muzyki – nie polecam ze względu na charakterystyczne charczenie i tłumienie dźwięku. Wyraźnie słychać, że dźwięk jest zniekształcony i przytłumiony, przez co najlepiej do tabletu podłączyć słuchawki. Których oczywiście nie znajdziemy w zestawie.

recenzja-lg-g-pad-8.3-tabletowo-15 recenzja-lg-g-pad-8.3-tabletowo-18

Gry, benchmarki

Granie na LG Pad 8.3 to czysta przyjemność. Bez najmniejszych problemów odpalimy na nim GTA: San Andreas, Real Racing 3, Asphalt 8: Airborne, GTA 3 i wiele więcej wymagających tytułów. Jest tylko jeden mały problem, szczegół, który może przeszkadzać – jest nim belka systemowa, która nie podczas każdej gry się chowa.

Benchmarki
NenaMark2: 60
NenaMark1: 59,9
Quadrant: 11939
AnTuTu:  22894
CFBench: 28250, 25054, 26332
An3DBench: 7531
An3DBenchXL: 40502
Vellamo: html5: 2508, metal: 729
3D Mark:
Ice Storm: 10075
Ice Storm Extreme: 6395
Ice Storm Unlimited: 9308

recenzja-lg-g-pad-8.3-tabletowo-bench01recenzja-lg-g-pad-8.3-tabletowo-bench02recenzja-lg-g-pad-8.3-tabletowo-bench03recenzja-lg-g-pad-8.3-tabletowo-bench04 recenzja-lg-g-pad-8.3-tabletowo-bench05recenzja-lg-g-pad-8.3-tabletowo-bench06recenzja-lg-g-pad-8.3-tabletowo-bench07recenzja-lg-g-pad-8.3-tabletowo-bench08 recenzja-lg-g-pad-8.3-tabletowo-19

Aparat

Już wchodząc w aplikację aparat na tablecie widać, że firma LG mocno skupiła się na tym aspekcie. Interfejs aparatu jest bowiem bardzo przyjemny i przyjazny – zarówno pod względem wizualnym, jak i funkcjonalnym.

Mamy to bowiem przede wszystkim wiele trybów fotografowania do wyboru – od normalnego przez wysoką dynamikę (tak nazwano tryb HDR), dwa tryby panoramiczne (zwykły i VR), zdjęcia seryjne (sześć zdjęć robionych jedno po drugim), retusz (“skóra twarzy jest jaśniejsza i gładsza”), time catch shot, sport aż po tryb nocny.

Do tego dochodzi szereg ustawień: migawka głosem, jasność ekranu, ostrość (autofokus, touchfokus, śledzenie twarzy), rozmiar obrazu (2560 x 1920 4:3, 2560 x 1600 8:5, 1280 x 960 4:3), ISO (auto, 100, 200, 400, 800), balans bieli (auto, mocne światło, słoneczny, oświetlenie, pochmurno), efekty koloru (brak, monochromatyczny, sepia, negatyw), samowyzwalacz (3, 5 i 10 s), geotagowanie, dźwięk migawki oraz przycisk głośności (opcja robienia zdjęcia lub zoomu).

Oczywiście zdjęcia możemy robić zarówno przednim, jak i tylnym aparatem – podobnie jest z nagrywaniem wideo (1280 x 720, 320 x 240, 176 x 144 przy kamerce przedniej, 1920 x 1080 30 fps przy tylnej).

Zdjęcia zrobione LG G Pad 8.3 są poprawne, ale do idealnych im brakuje. Zwłaszcza, jeśli mówimy o tych wykonanych w słabym oświetleniu lub po prostu nocą – tu winę można zgonić głównie na brak diody doświetlającej, która i tak jednak na niewiele by się tu zdała. Jak to w urządzeniach mobilnych bywa.

Kilka przykładowych zdjęć:

recenzja-lg-g-pad-8.3-tabletowo-fotki-01recenzja-lg-g-pad-8.3-tabletowo-fotki-02recenzja-lg-g-pad-8.3-tabletowo-fotki-03recenzja-lg-g-pad-8.3-tabletowo-fotki-04 recenzja-lg-g-pad-8.3-tabletowo-fotki-05recenzja-lg-g-pad-8.3-tabletowo-fotki-06recenzja-lg-g-pad-8.3-tabletowo-01fotki2recenzja-lg-g-pad-8.3-tabletowo-01fotki3

Przykładowe panoramy (ostatnie dni zimy się załapały…):

recenzja-lg-g-pad-8.3-tabletowo-fotki-01panorama recenzja-lg-g-pad-8.3-tabletowo-fotki-02panorama recenzja-lg-g-pad-8.3-tabletowo-fotki-03panorama

Warto jeszcze kilka słów poświęcić aplikacji Galeria, do której dostęp mamy już z poziomu aparatu – w prawym dolnym rogu. Po przejściu do dowolnego zdjęcia uzyskujemy podgląd ostatnich kilkunastu zrobionych fotografii – na pasku przy dolnej krawędzi ekranu, możliwość powrotu do galerii – w lewym górnym rogu oraz usunięcia, podzielenia się w serwisach społecznościowych, dodania do SmartShare (możliwości przesyłania treści do innych urządzeń przez Bluetooth lub WiFi) oraz przejścia do aparatu – w prawym górnym rogu. W każdej chwili widok zdjęcia możemy pomniejszyć chwytając ekran w dwa palce i przejść do możliwości szybszego przeglądania obecnych w galerii zdjęć. Wtedy to możemy usunąć daną fotkę przeciągając ją w górę lub udostępnić – przeciągając ją w dół ekranu.

recenzja-lg-g-pad-8.3-tabletowo-galeria1 recenzja-lg-g-pad-8.3-tabletowo-galeria2

Jest jeszcze jedna aplikacja do przeglądania zdjęć – “Zdjęcia”. W niej z kolei mamy już dostępne możliwości edycji zrobionych fotografii (łącznie z przycięciem, obrotem czy dodaniem efektu: stara klisza, dramaturgia, ostry środek, czarno-białe czy retrolux).

Akumulator

Czas pracy akumulatora LG G Pad 8.3 nie zachwyca. Przeglądanie stron internetowych z włączonym WiFi i jasnością ekranu ustawioną na maksymalną wartość, która i tak do najwyższych nie należy, jest możliwe przez pięć godzin. Gdy jasność zmienimy na minimalną – czas ten wydłuża się o trzy i pół godziny. Co ciekawe, bardzo podobny czas działania można uzyskać podczas oglądania wideo – w obu przypadkach jest około piętnaście minut krótszy. Granie w gry rozładowuje tablet na maksymalnej jasności ekranu w niecałe cztery godziny.

Dostępny jest tryb oszczędzania energii, w którym możemy ustawić, by ten włączał się przy 30% naładowania akumulatora. Wtedy też wyłączana jest autosynchronizacja, WiFi – gdy nie jest potrzebne, Bluetooth – gdy nie jest używany, wibracja dotyku, z kolei jasność ekranu automatycznie zniżana jest do 20%, a wygaszenie ekranu ustawione na 15 sekund.

Ładowanie akumulatora trwa nieco ponad pięć godzin.

recenzja-lg-g-pad-8.3-tabletowo-oszczędzanieenergii recenzja-lg-g-pad-8.3-tabletowo-09 recenzja-lg-g-pad-8.3-tabletowo-10

Etui

Osobny, acz krótki akapit, należy się etui przeznaczonemu do LG G Pad 8.3. Jest eleganckie, doskonale pasuje do wzornictwa urządzenia i świetnie się z nim komponuje. Wykonane jest z przyjemnego w dotyku materiału, a oprócz zadania ochronnego (chroni zarówno tylną obudowę produktu, jak i jego ekran), może spełniać także rolę podstawki.

Muszę również zaznaczyć, że każdorazowe zamknięcie etui powoduje blokadę wyświetlacza, a odchylenie – wybudzenie. Oczywiście pod warunkiem, że takową funkcję włączyliśmy w ustawieniach (z tego, co pamiętam, była domyślnie włączona).

recenzja-lg-g-pad-8.3-tabletowo-akcesoria

Trzeba też pamiętać o tym, że Quick Cover nie działa tak, jak Smart Cover w iPadzie, czyli nie przytwierdza się w żaden sposób do ekranu po zamknięciu etui. A szkoda, bo wielokrotnie zdarzyło mi się, że tablet sam się wybudził podczas transportu w plecaku lub torbie.

recenzja-lg-g-pad-8.3-tabletowo-11 recenzja-lg-g-pad-8.3-tabletowo-30

Podsumowanie

Tablet LG nie jest typowym przedstawicielem gatunku. Już na pierwszy rzut widać, że mamy do czynienia z ciekawą konstrukcją – nie dość, że z nietypową przekątną ekranu (jakby nie było – inną niż wszystkie), to jeszcze z głośnikami znajdującymi się nietypowo po boku tylnej obudowy. Ale to i tak kropla w morzu. Dopiero włączenie urządzenia pokazuje, z czym tak naprawdę mamy do czynienia. To sprzęt z bardzo dobrym ekranem – pod każdym względem oraz świetnym zapleczem autorskich aplikacji, dzięki którym korzystanie z urządzenia staje się przyjemniejsze i bardziej intuicyjne (bo czy może być coś prostszego niż dwukrotne stuknięcie w ekran w celu wybudzenia tabletu?). Niestety, nie obeszło się tu bez wad. Mamy tu średni czas pracy akumulatora, problemy z temperaturą obudowy podczas dłuższego użytkowania… W LG G Pad 8.3 producent nie zdecydował się też na implementację 3G. O ile to nie jest wada (nie każdy potrzebuje wewnętrznego 3G), nie rozumiem tu jednego – dlaczego zatem sprzęt ten nie oferuje możliwości podłączenia zewnętrznego modemu 3G? W czym by to przeszkadzało koreańskiemu koncernowi?

LG G Pad 8.3 to zdecydowanie udana konstrukcja. Trzeba jednak pamiętać, że do ideału jej mimo wszystko nieco brakuje.

Plusy:
– prawie idealna jakość wykonania,
– świetny wyświetlacz,
– przydatne dodatki systemowe od LG,
– ogólna płynność i wydajność działania,
– port podczerwieni,
– wsparcie dla Miracast,
– rozbudowany tryb fotografowania,
– brak problemów z obsługą wideo (poza brakiem wsparcia dla .dts).

Minusy:
– brak wsparcia dla zewnętrznych modemów 3G,
– przeciętny czas pracy akumulatora,
– nagrzewanie obudowy podczas dłuższego użytkowania,
– przeciętne głośniki,
– zmiana jasności wyświetlacza “na czuja” (brak podglądu danej aplikacji podczas dokonywania zmian).

Braki:
– 3G,
– HDMI.

Cena: ok. 1150 złotych

_
Uprzedzając ewentualne pytania – recenzja Sony Xperia Z2 Tablet pojawi się w środę.

Komentarze

 • janko

  Gdyby kosztował 500zł, byłby “do wzięcia”, oczywiście na teraz, jedyna istotna zaleta tego tabletu to ekran o dużej rozdzielczości. Ale wchodzi coraz więcej tabletów z ekranami o dużej rozdzielczości, dlatego za miesiąc czy dwa atrakcyjna cena tego tabletu to będzie nie 500zł, ale może 400zł. A z tym 1150zł to ktoś nieźle odleciał w kosmos :)

  • legions91

   400zł? O nie. Nie w tym roku. Snapdragon 600 to potężny układ. Ustępuje Snapdragonowi 800 i 801 i Samsungowemu Octa (nie wiem jak z nowymi 8-rdzeniowymi Mediatekami) i niczemu poza tym. Gdy HTC One będzie stał za te 500zł to LG G Pad również.

   • Tomash

    A Tegra 4?

  • Tomash

   Kolejny komentarz Polaków biedaków cebulaków. Za drogo? Nie stać Cię? Nie kupuj.

   • @Tomash:
    To już w komentarzu nie można napisać, że cena czegoś jest przesadzona?

    • Tomash

     Kolejny user, który nie rozumie jak dziala wolny rynek?

     • A na Tabletowie handlujesz sprzętem czy o nim dyskutujesz?

     • Tomash

      Nawet gdybym sprzedawał, to jakie to ma znaczenie? Ludzie którzy nie rozumieją rynku są jak ludzie, którzy zloszcza sie jak deszcz pada, złoszczą sie jak zima jest zimno albo obrażają sie na cenę zlota.

     • Takie ma znaczenie, że gdybyś sprzedawał na jak to określiłeś >>wolnym rynku<>wolny rynek<< istnieje tylko w książkach.

 • “funkcja ta zwie się „Przesuń na bok””
  .
  Czyli już rozpoczęło się kopiowanie funkcji z Ubuntu Phone OS.

 • Colo

  Tablet fajny ale za drogi. Ja kupiłem Galaxy Tab Pro 8.4 za 1290 zł i moim zdaniem ten model obecnie lepiej wypada od tego LG

  • Kamilkadze

   Tak z ciekawości ile trzyma bateria? Recenzje mówią że jest niezadowalająca, a nawet trzyma krócej od G PAD’a.

 • barwniak

  Trochę drogo jest, ale bez przesady.
  Dostajemy fajny ekran, szybki procesor, sporo ram-u i co najważniejsze szybką pamięć wewnętrzną.
  Niestety, ale żaden “chińczyk” nie ma pamięci wewnętrznej, gdzie odczyt jest na poziomie 60MB/s, raczej 15MB/s. Zapis w tabletach nie jest tak istotny jak w PC. W końcu 9MB/s to 72mb/s. Na dzień dzisiejszy mało kto ma szybszy net w PL.
  Z tabletem, tak jak z PC i tak jak z każdą rzeczą. Jest tak szybka/wytrzymała jak najwolniejszy/najsłabszy element. A w każdym sprzęcie elektronicznym posiadającym magazyn danych, to właśnie ten element jest najwolniejszy. Spowalnia całe urządzenie do swoich możliwości.
  Może 60MB/s to nie high end, ale warte 1000zł+ jak na 2014 rok.

  Pani Kasiu, czy nabyła już Pani może w celach testowych szybką kartę microSD UHS? Chętnie bym zobaczył jak podpięli ten czytnik, czy można dostać powyżej 30MB/s.

  • ddd

   Mnie zniechęciły trzy rzeczy: maksymalna jasność ekranu na poziomie 300 nitów, słaba bateria i nagrzewanie się tabletu tak, że potrafi się wyłączyć.

   • Gość

    U mnie ani razu się nie wyłączył z tego powodu.
    W mieszkaniu korzystam na podświetleniu 20% bo jest za jasno.
    Jak byłem na zewnątrz to przy 100% dawało radę. Bardziej martwi mnie bateria, ale wierzę że da się to zoptymalizować bardziej i to kwestia sterowników do S600.

  • Niestety, korzystam z karty microSDHC Samsunga 64GB 10 class.

   • barwniak

    Do testów mogła by Pani poświęcić te 120zł. Za tyle można kupić SANDISK MICROSDHC SD 8GB EXTREME PRO UHS-1 na którym idzie osiągnąć blisko 100MB/s.

  • I tu Pana zaskoczę – Onda V819 3G (jesień 2013) była pierwszym chińczykiem z takimi prędkościami pamięci – minimalnie przekracza 60MB/s, kości od Samsunga.

 • Gość

  Mam ten tablet od pół roku i wcale nie przeszkadza mi to ustawianie jasności ekranu. Moim zdaniem przydąłoby się bardziej czułe wifi, i lepsza optymalizacja zarządzania energią. Ponieważ zapowiada się aktualizacja do 4.4.2 więc kto wie.

  Co do łączności 3G albo 4G, to zdaje się, że w USA LG wypuściło model z wbudowanym modemem LTE dla Verizon. Prawdopodobnie planowali to wcześniej, ale coś nie wyszło.

  Tablet fajnym, tylko bateria i czasem ten aparat. Choć jak się ustawi na ISO 800, to zdjęcia wychodzą lepsze.

  • A jakie masz szumy na tym ISO800?

   • Gość

    Całkiem spoko. Ja szumów nie dostrzegam. Po prostu mam mniejsze rozmycia.

 • onet

  Jeden z lepszych na rynki tabletów do “czytania” ….

 • cncbeam

  Kupiłem LG G Pad’a na początku grudnia i od tego czasu jestem zadowolonym użytkownikiem tego urządzenia. Trzeba zadać sobie pytanie w jaki sposób i gdzie będę korzystał/korzystała z tabletu. W moim przypadku 80% czasu to domowe użytkowanie więc jasność ekranu ustawiam na nie więcej jak 70-80% lub przy zgaszonym oświetleniu na 20-30%, przy przeglądaniu stron oraz zasobów Youtube’a po około 3 godzinach zostaje jeszcze ponad 50% akumulatora, raczej dłuższych sesji jak 3-4 godziny nie robię więc zawsze sprzęt ma szanse na doładowanie.

  Kilkukrotnie testowałem GPS’a na trasie i nie napotkałem problemów z działaniem, przy ustawionej jasności ekranu na maksymalną da się spokojnie korzystać z urządzenia w słoneczny dzień.

  Z pewnością wadą są zamontowane głośniki lub też ich ustawienia zaszyte w systemie, gdyż grają jakby przytłumione… schowane w metalowej puszcze i tylko na niektórych poziomach głośności dźwięk zyskuje poprawę. Na XDA Dev. piszą iż na niektórych nieoficjalnych ROMach głośniki grają lepiej, czekam na najnowszą odsłonę systemu i sprawdzę poprawę. Na słuchawkach dźwięk jest w porządku. Fora wspominają również o wadliwej niebieskiej lini na ekranie przy rozgrzanym urządzeniu… u mnie taki efekt nie występuję lub też nie jestem w stanie go dostrzec. Nie przypominam sobie również momentu, w którym system uległby zawieszeniu lub samoczynnemu restartowi co było zmorą moich dwóch innych urządzeń z Androidem.

  Przed zakupem długo zastanawiałem się nad Nexusem 7 II, jednak przegrał między innymi przez przekątną ekranu. Różnica pomiędzy 7′ a 8′ jest spora, posiadam jeszcze Blackberry Playbooka więc mam porównanie, żona po przesiadce na Dell Venue 8′ też jest bardzo zadowolona z poprawy komfortu podczas chociażby przeglądania stron.
  Muszę również przyznać iż nakładka od LG jest bardzo funkcjonalna, z pewnością w jakimś stopniu powoduje czasem lekkie “zamulenia” systemu jednak na razie nie planuje wgrywania Custom Romów dla poprawy wydajności i tak już szybkiego G Pad’a. Czekam co pokaże najnowszy Android.

 • tiko

  Kasiu przed nagrywaniem wideo idz z tymi paznokciami do kosmetyczki nie wypada zeby kobieta miala takie paznokcie…

 • armi

  niby cena jest proporcjonalna do jakości urządzenia ale …

  w tej chwili Samsung Tab Pro 8.4 kosztuje 1299 zł …

  z chęcią bym kupił tego LG na kilka m-cy ale patrząc po allegro to ludzie którzy dostali te tablety gratis do TV mają problem je sprzedać za 800-850 zł

  jak na nowy sprzęt strasznie duża utrata wartości

  • zmiertek

   Myśle więc że cena z allegro jest uczciwą ceną za ten sprzęt, sam kiedyś rozważałem zakup tego Lg ale wybrałem modecom 9000.

   • ddd

    Ja wybierałem swój nowy tablet pomiędzy Lg Gpad 8.3 a Samsung Note 8 i po przeczytaniu wielu recenzji wybrałem ten drugi. Tablet LG ma niewatpliwie lepszą rozdzielczośc i ciekawszy wygląd(choć to kwestia gustu) ale…

    Po pierwsze – pomimo bardzo fajnego ekranu ma małą jasność maksymalną. Przy korzystaniu w domu to nie będzie odczuwalne za bardzo, ale już na zewnątrz przy świecącym słońcu na ekran, to już będzie problem.

    Po drugie – rozczarowujący czas działania baterii. Mimo wszystko szukanie gniazdka, noszenie wszedzie ładowarki czy przenośnego akumulatorka nie jest do końca konfortowe.

    Po trzecie – nagzewająca sie obudowa. Teraz jeszcze nie jest aż tak gorąco, ale przy temperaturze na dworze powyżej 30 stopni, może to sie okazać jeszcze większą tragedią. Duża temperatura ma wpływ na działanie urzadzenia i przeszkadza w jego użytkowaniu.

    Gdyby nie te wady, to wybrałbym LG, ponieważ to naprawdę dobry sprzęt z wieloma ciekawymi funkcjami.

    • cncbeam

     Dokładnie tak jak piszesz, przed zakupem warto zastanowić się jak będzie się użytkowało dany sprzęt i dokonać decyzji zakupowej.
     Jeżeli ktoś często nie ma dostępu do gniazdka zasilania (pomijam tutaj powerbanki) to będzie męczył się z LG G Padem kombinując w lewo i prawo jakby tutaj przedłużyć jego żywot. Odradzam takim osobom zakup tego tabletu, są inne lepsze pozycje na liście.

     Odnośnie Twojej uwagi dotyczącej nagrzewającej się obudowy to trzeba zaznaczyć, że problem dotknie grających użytkowników. Mi ani razu nie pojawił się komunikat o wysokiej temperaturze urządzenia (tablet w skórzanym etuii) lecz moje sesje w wymagające gry 3D nie trwają dłużej niż kilkadziesiąt minut. Sam jestem ciekaw czy przy wysokiej temperaurze otoczenia nie będzie niemiłych niespodzianek.

     Jasność maksymalna jest wystarczająca aby skorzystać z tabletu w słońcu, z pewnościa np. Nexus II poradzi sobie z tym o wiele lepiej, natomiast problemem będą refleksy i odbicia męczące na dłuższą metę, pomijam już przewagę czasu pracy na baterii miażdzącą LG G Pad’a. Tutaj nawet największa jasność nie poprawi sytuacji tak jak matowe ekrany.

     • ddd

      Podobno tablet najbardziej nagrzewa się w tym etui dodawanym do kompletu.

      Co do jasności, to chodzło mi własnie o odbicia i refleksy. Dzięki temu, że jest większa luminacja, to ekran jest wtedy czytelniejszy na “pełnym słońcu”. Sam fakt posiadania przez urządzenie matowego ekranu też nie jest wystarczające – wiem co mówię, bo posiadam taki ekran w netbooku.
      Bądź co bądz – tablet uzywamy w róznych sytuacjach i warunkach , tym bardziej, że to urządzenie mobilne.

      Mimo wszystko, jest to sprzęt godny polecenia.

      Ps.Gratuluje pojawienia się aktualizacji;-). Ja jeszcze na swoją od Samsunga czekam;-)

     • cncbeam

      Dziękuję, jeszcze nie mam monitu o możliwości dokonania aktualizacji a do Korei Południowej mi nie po drodze :)

      Odnośnie matowego ekranu miałem na myśli właśnie ekrany komputerów przenośnych, nie wiem jaki masz w netbooku ekran ja już kilkanaście różnych przerobiłem i te dobre naprawdę dają radę. Inna sprawa, że taki ekran trzymany jest pod innym kątem aniżeli tablet :). Te moje mniej więcej 20% wykorzystanie to właśnie przeróżne warunki “pozadomowe” gdzie spokojnie dawał radę, generalnie zawsze mam go przy sobie i jeszcze nie nawalił. :)

   • armi

    Cena z Allegro jest w miarę ok
    Ja muszę mieć sprzet z FV

    Cena ok 999 zł była by ok

    Patrząc na ruch cenowy samsunga z tab pro 8.4 myśle ze jest duża szansa na obniżkę ceny LG tym bardziej ze ten miał premierę pare miesięcy temu

  • janko

   To jest typowy objaw “przedrożenia” sprzętu, po wyniesieniu za próg sklepu jego realna wartość momentalnie spada o 30%, chociaż nic się nie zmieniło, jest dokładnie taki, jak ten na półce, nawet nie rozpakowany i ani razu nie używany.

   Według mnie to nie jest tablet do kupienia, może jest i “fajny”, ale widać, że to jakiś model “testowy”, bez 3G, grzeje się, bateria krótko trzyma, ale przede wszystkim wiadomo, że za chwilę w tej samej cenie (albo niższej) będzie coś dużo lepszego, a przynajmniej może nie aż tak wadliwego. I to nie za parę miesięcy, tylko albo już jest, albo będzie na dniach, wtedy szczęśliwi nabywcy, którzy właśnie wyskoczyli z 1100zł, obudzą się z ręką w nocniku. Ani nie sprzedadzą tego, co właśnie kupili (chyba, że za 300-400zł), ani nie kupią nowego, bo właśnie wydali 1100zł. Pułapka na napalonych gadżeciarzy.

   • Gość

    Słuchaj zawsze tak jest że za chwile wychodzi coś lepszego i szybszego. Takie jest życie w tej branży. Co do baterii to bliżej tych 5 godzin.

  • Kamilkadze

   O to chodzi że dostali za darmo razem z tv, więc nawet jak by oddawali za 500 to by sporo zarobili. Promocja z G PADem się skończyła teraz dają nexusy. Na dzień dzisiejszy już nie kupisz nówki z tej promocji, natomiast w Listopadzie-Grudniu nie było problemu żeby znaleźć go za 900.

 • fgsg

  pomijajac cene , ktora jest wysoka ,,,, to bateria dyskfalifikuje ten tablet .

  • Gość

   Wiesz 5 h to dla mnie mało, ale jednak nie jest wartością tragiczną. Pytanie na ile to kwestia optymalizacji a na ile samej baterii.

   • janko

    Podobno to jest 5h z maksymalną jasnością ekranu (nie pamiętam kiedy używałem swojego tabletu z maksymalną jasnością dłużej niż kilka sekund, gdy koniecznie coś chciałem zobaczyć na zewnątrz w pełnym słońcu), a z minimalną jasnością ponad 8h. Pytanie jaki jest realny czas pracy tabletu, z jasnością odpowiednią do używania go w domu/pracy/tramwaju. Jeśli to będzie 7-8h, to nie ma się czego czepiać, lepiej niż większość “chińczyków”. A jeśli to będzie tylko trochę ponad 5h, to na szczaw i mirabelki z takim “tabletem”.

 • Figaros

  Miażdży mnie tekst typu “tablet się nie zaciął ani nie zadławił ale czuć różnicę bo to nie snapdragon 800” Mój Nexus 7 2013 ma procesor słabszy niż snapdragon 600 a nie ma mowy o jakimkolwiek “zadławieniu”
  W takim razie nasuwa się pytanie jak sugeruje autor tekstu że jeśli to nie S800 to chyba nie warto inwestować w żaden tablet na innych podzespołach.
  Co do tabletu to zajebisty i cena według mnie jest adekwatna do sprzętu ,gdybym teraz kupował tablet i nie byłoby na rynku Galaxy Note Pro 12.2 to kupiłbym własnie ten model,mimo że to nie Snapdragon ani 800 ani 805 nara cześć

  • armi

   W tej chwili masz tab pro 8.4 za 1299
   Snapdragon 800, większa rozdzielczość itd / tylko ja jakoś nie przepadam za Samsungiem

 • “- zmiana jasności wyświetlacza „na czuja” (brak podglądu danej aplikacji podczas dokonywania zmian).”
  a ktory tablet na androidzie daje taką mozliwisc ?
  chyba tylko mody cyanogena maja opcje przesuwania palcem po notification bar w celu zmiany jasnosci (bez sciągania belki).

  • Hm, każdy? Chodzi o to, że normalnie belka z regulacją jasności nie zasłania całego ekranu, dzięki czemu widzimy na bieżąco jaki poziom intensywności aktualnie osiągnęliśmy ;-)

   • Kamilkadze

    Posiadam ten tablet już kilka miesięcy i jestem zadowolony. Mile zaskoczyła mnie ilość aplikacji od LG. Co prawda nie gram godzinami w najnowsze produkcje ale nigdy nie pojawił mi się komunikat o przegrzewaniu. Nie mam żadnych problemów z płynnością. Wszystko działa aż miło. Na tablecie bardzo wygodnie czyta się dokumenty i ogląda filmy, rozmiar sprawia że jest on mobilny i dobrze używa się go jedną ręką.
    Jedynym drobnym minusem jest bateria, co prawda nie oczekiwałem działania przez 12 godzin, ale mógłby działać dłużej. Mam nadzieję że aktualizacja poprawi ten aspekt. Generalnie jeśli chodzi o baterie zawsze może być lepiej.
    Nie rozumiem o co chodzi z problemem przy ustawianiu jasności, ja nie mam żadnego.
    Jeśli chodzi o 3G to nie każdy go potrzebuje, sam z premedytacją wybrałem tablet bez niego. Jest to kwestia gust i potrzeb.
    Jeśli chodzi o ceny które obserwowałem przez pewien czas to na “Alledrogo” widziałem nówki sztuki w przedziale 900-1000 a w skrajnym wypadku nawet +/- 850.
    Podsumowując polecam sprzęt, recenzja delikatnie spóźniona, jeśli ktoś ma pytania to zapraszam.

 • roztropny

  Cebulandii ciąg dalszy, wg mnie cena jest rozsądna – dostajecie sprzet z dobrymi parametrami, solidnie wykonany za nieco ponad 1000 pln. To odpowiednia cena ze te parametry. Jak za drogo nie kupujcie i tyle kupcie mante lub cos innego za połowę tej ceny i narzekajcie dalej. Dzieki za recenzję.

 • cncbeam

  Właśnie pojawiła się nowa aktualizacja, jestem na etapie pobierania.

  • cncbeam

   A więc 4.4.2 już zainstalowane, wszystko poszło gładko. Pierwsza różnica oprócz przezroczystej górnej belki to znaczna poprawa dźwięku na głośnikach.

 • pawelz

  Mam ten tablet od 3 miesięcy – wielkość 8,3” sprawdza się świetnie, przegrzewanie – nie występuje w czasie normalnej pracy i grania, owszem wyraźnie wyczuwalny jest wzrost temperatury w okolicy aparatu przy silnym obciążeniu – ale w żadnym razie nie przeszkadza. Czułość WIFI – nie jest najważniejszy sam parametr a faktyczny zasięg – tu jest porównywalny z laptopem. Przed zakupem G-Pada kupiłem Modecom 9000, i oddałem go następnego dnia – zasięg WIFI kończył się w połowie tego jaki mam z telefonem, nie mówiąc o G-Padzie (oczywiście serwis Modecom’u nie potwierdził problemu – wg nich tak ma być (SIC!)).

  Podsumowując – na szczęście kupiłem G-Pada przed przeczytaniem tej recenzji.

  Jakość ekranu i ogólne wykonanie jest na najwyższym poziomie. Mam etui (kopione w Chinach przez Ebay) które posiada magnesiki przy brzegach, dzięki czemu nie otwiera się samoczynnie.
  Czas pracy baterii jest wystarczająco długi żeby zmęczyć mnie i dwóję moich dzieci – kolejno używając.
  Korzystam na wyjazdach z mobilnego routera 3G WiFi więc brak obsługi modemów mnie nie dotyczy, a jest znacznie wygodniejsze i bezpieczne dla złącza.

  Cena faktycznie nie jest niska, ale nie widzę urządzenia z lepszym stosunkiem jakości do ceny. Polecam.

 • maciek

  Jaracie się tym tabletem jak ksiądz na widok nowego ministranta. Prawda zaś jest taka, że to badziew, ale żaden z tych którzy go kupili nie przyzna się do tego. Na Alledrogo niedawno za 8 stów nikt go nie chciał – to jest prawdziwa ocena tego tabletu. Charczące głośniki, wadliwy wyświetlacz (Y.T.) 5 godzin na baterii, cieniutka jasność, brak HDMI, a do tego brak 3G. Chwalcie ten szmelc nadal zgodnie z przysłowiem – “każda liszka swój ogonek chwali”

  • Bartoosh21

   dziś przyglądałem mu się w Saturnie… przyjemnie się trzyma, na prawdę ładny ekran.. jak ktoś opiera zakup takiego sprzętu na 3 minutowej zabawie w sklepie to może się podobać.. ten test powiedział mi że jednak go nie chce :)

   • zadowolony

    To se kolego kup tableta tego za 4500 zloty, czyli Aple 64Gb ,ludzie!!!!!zaden tablet dlugo nie trzymie,max 8godz. Mam na mysli czas pracy

    • Bartoosh21

     o co Ci chodzi człowieku… leje na Apple ciepłym moczem, więc nie wiem skąd Twoje odwołanie do ich sprzętu ;]

     nie mam 1200zł na tablet dlatego bym go nie kupił, fakt fajne ma funkcje ale mi do życia nie potrzebne.. Boże co za oszołomy w tych internetach grasują ;/ P.S. słownik by się przydał

 • lol

  Glos jakby miala umrzec

 • Kamila

  Witam! Zastanawiam się czy lepszy ten model czy LG Pad 8 LTE?

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona