Ważne

60% posiadaczy BlackBerry PlayBook nadal korzysta ze swoich tabletów

playbook1

BlackBerry PlayBook to tablet wprowadzony na rynek w roku 2011, czyli prawie 3 lata temu. Mimo, że urządzenie posiada tylko 7-calowy ekran o rozdzielczości 1024 x 600 pikseli, 1 GB pamięci RAM oraz dwurdzeniowy procesor o zegarze 1 GHz, to nadal jest wspierane przez producenta. Wygląda na to, że posiadacze jeżynkowego tabletu również są mu wierni – w badaniu przeprowadzonym na jednym z największych forów tematycznych poświęconych ekosystemowi BlackBerry aż 60% głosujących potwierdza, że nadal korzysta aktywnie z PlayBooka.

Serwis CrackBerry przeprowadził ankietę, w której starał się zbadać jaka część użytkowników nadal używa swojego dość leciwego już urządzenia. Okazało się, że aż 59,54% głosujących opowiedziało się za tym, że PlayBook nadal im wystarcza, i że aktywnie używają go do przeróżnych celów. 22,42% badanych przyznała szczerze, że zmieniła ekosystem, a co za tym idzie również i tablet. 18,04% osób biorących udział w ankiecie stwierdziła, że nie potrzebuje żadnego tabletu, ponieważ jest w stanie posiadania smartfona BlackBerry.

Jak widać, niezbyt świeża specyfikacja nie odstrasza wiernych posiadaczy BlackBerry PlayBooka od jego użytkowania. Pokazuje to dobitnie, że urządzenia niekoniecznie muszą starzeć się tak szybko, jak chcieliby tego producenci, np. urządzeń z Androidem. Warto wspomnieć, że w przypadku BlackBerry nie ma tylu możliwości modowania tabletu, co w przypadku tabletów z systemem Android, więc trudniej – siłą rzeczy – „utrzymać urządzenie przy życiu”. Jednak, jak widać, i bez tego firma była w stanie zapewnić sobie rzeszę wiernych klientów.

Czy zatem wspieranie 3-letniego tabletu się opłaca? Być może finansowo niekoniecznie, jednak profity wizerunkowe płynące z takich działań są widoczne gołym okiem. Miejmy nadzieję, że niektóre firmy dostrzegą tę zasadę – dla swojego i naszego dobra.

[źródło, źródło]

Komentarze

 • “aż 60% głosujących potwierdza”
  .
  To samo jest na innych platformach – przeglądarka + zestaw iluśtam ulubionych gier i działamy.

 • andrzejbzyku

  Ale co taka ankieta na portalu poświęconym BB, a więc czytanym przez posiadaczy BB, nam mówi? Nic konkretnego, bo jest pewnie mnóstwo ludzi którzy Playbooka mieli i użytkowników dawno leży w szafie, tak samo jak ich wchodzenie na ów portal. ;)

 • uze

  lol.

  Jestem posiadaczem BB Playbook, kupionego z ciekawości aby zapoznać się z możliwościami systemu kanadyjczyków. Przez tydzień, może kilkanaście dni od kupienia (a kupowałem gdy był już dojrzały, a nie tuż po urodzeniu tego projektu) próbowałem znaleźć do tego jakieś sensowne zastosowanie. Ale nie znalazłem.
  Wydałem dość sporo kasy na aplikacje i gry, aby się przekonać czy jest jednak jakiś potencjał w tym sprzęcie, skutek jest taki, że leży i się kurzy. Nie nadaje się absolutnie do niczego (może poza kilkoma gierkami, które również są na Androidzie, więc nie ratuje to sytuacji tego tabletu). Masa aplikacji to nieudolne porty z Androida, które chodzą tak sobie, bo mimo że część znanych programów da się przeportować, to jednak nie da się z nich korzystać równie wygodnie jak w ich naturalnym środowisku.
  BB go zabiło tym, że nie dostał aktualizacji do obecnego w najnowszych telefonach systemu, ludzie którzy go używają i sobie chwalą, to albo nie mają żadnych wymagań i (lub) rozeznania w możliwościach konkurencji, albo są to zaślepieni jeżynami fanatycy kanadyjskiej firmy.

  Więcej aplikacji, a miażdżąco więcej jeśli chodzi o przydatność jest na wiekowy telefon Samsung Wave, będący nieudanym eksperymentem z własnym systemem Samsunga niż na ten tablet. (wiem co piszę, bo też mam ten prototyp Koreańczyków)

  Ten tablet ma tylko 2 plusy – jakość wykonania i głośniki.

  • hubu79

   A ja do YouTube i internetu wolę PlayBook jak androidowy tablet.
   Mam wrażenie, iż android jest bardziej zaśmiecony.
   Nie brałem udziału w badaniu ale zaliczam się do 60% posiadaczy ;)

   • uze

    Owszem, Android jest pod wieloma względami (a playstore w szczególności) jak wielkie wysypisko śmieci. Ale w dobie recyklingu wysypiska zyskały nową wartość :)

    Internet na PB, ma może i swoje plusy, szczególnie że ostatnio zaczęły się pojawiać alternatywne przeglądarki, ale niestety nie da się zainstalować AntiGame Origin, więc dla mnie każda z PBkowych przeglądarek jest przez to skreślona. Co do YT natomiast, to faktycznie – oryginalna apka od Google jest syfiasta, bo nie da się włączyć FullHD, ale od czego mamy XDA i apkę odblokowaną? :) Z tym że przy PB problem materiału HD nie jest może tak bardzo palący, ze względu na dość niską rozdzielczość wyświetlacza…

    PlayBook mógłby być wartościowym sprzętem, gdyby producent nie postawił na nim krzyżyka. No i gdyby miał następców, bo nie ma co ukrywać – system choć sprawiał niegdyś wrażenie płynnego w porównaniu z robotową konkurencją, to niestety do najnowszych Androidów mu wiele brakuje, nawet pod kątem tej demonizowanej bolączki googlowego systemu jaką jest płynność i lagi interfejsu.
    Ja byłem bardzo zawiedziony postawą jaką wykazało się w przypadku tego sprzętu RIM i niestety nie dam już im więcej szansy.

  • Skoro masz sprzęt to mam pytanie o przeglądarkę www:
   .
   Czy jest dostępna jakaś “duża” przeglądarka (FF/Chrome/Opera) w miarę najnowszej wersji?
   .
   Jaki pokazuje czas w teście SunSpider?
   .
   Ile pokazuje punktów w http://html5test.com/ ?
   .
   I analogicznie dla firmowej przeglądarki. Z góry dzięki.

   • uze

    Mogę sprawdzić po weekendzie, bo wyjechałem, a nie mam tego przy sobie.
    Na pewno gdy ostatnim razem uruchamiałem (kilka miesięcy temu) to nic z wielkiej trójki nie było dostępne.
    Ale były 2 dość dobre zamienniki systemowej (Maxthom i jeszcze jedna dość fajna, ale w tej chwili nie pamiętam nazwy).

    • Chętnie poczekam.

     • Uze

      Systemowa przeglądarka:

      html5te.st/adce421f0da0ca59

      http://goo.gl/W4TrS6

      Chrome/FF/Opera są niedostępne.

      /pisane z BB PB ;)

     • No to supeł!
      .
      SnapDragon S4@1,20GHz ma 2260ms w FF.
      S4 Play@ 1.0GHz ma równo 2222ms.

   • hubu79

    Ja się mało znam na tych testach. Ja używam przeglądarki OrigamiBrowser i jest dużo szybsza jak firmowa.

 • przechodzien

  Czy uzywanie jako przycisk do papieru zawiera sie w stwierdzeniu “że aktywnie używają go do przeróżnych celów’ ?
  Sprzedajac PlayBooka bylem zdziwiony tym ze ktokolwiek go kupil.
  Wrecz bylo mi zal kupujacego.

 • aaa

  Ja swojego przerobiłem na zegarek. :)

 • Bart

  Może przez używanie rozumie się postawienie go na biurku i niech robi za fotoramkę ? :) Mój znjomy znalazł apke na PlayBooka, która wyswietla mu zegar i dane pogodowe :) taka troszkę bardziej zaawansowana cyfrowa ramka. :) Używa? używa :)

  BB była fajne wtedy gdy nikt inny nie miał sprawnie działającego i bezpiecznego PushMail – i tyle. Obecnie kazdy chda system to ma – i przewaga BB zniknęla. Stąd ich problemy – na bezpiecznej rządowej łączności nie da się utrzymać tak dużej firmy.

 • Co Ci daje ten pushmail? Nie widzę żadnej zalety a wręcz brak bezpieczeństwa.

 • jedrek

  Używam 4 sztuk PlayBook. Dwie są z3g. Internet z t-mobile pracuje bez problemu, filmy, Java przelewy, maile. Nie potrzebuje aplikacji z android więc ich nie używam. Lubie te tablety.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona