Ważne

Windows na tablecie – korzystaj z systemu w pełni (porady i sztuczki, cz. 1)

start1

Czytając recenzję Acera Iconii W4 na tabletowo.pl, doszedłem do momentu, w którym Kasia zaczęła opisywać podstawowe gesty Windows 8. W pierwszej chwili pomyślałem sobie: Po co o tym pisać, przecież to oczywiste! Gesty są tak mocno wbudowane w system, ze chyba każdy zdążył je poznać 1,5 roku po wprowadzeniu Windows 8!

Po chwili jednak, zdałem sobie sprawę z kilku rzeczy. Po pierwsze, mimo tego, że zdecydowana większość czytelników regularnie używa lub przynajmniej sporadycznie używało Windowsa, aktywnych użytkowników kafelkowej wersji jest nadal znacznie mniej. Zdecydowana większość korzysta z 7 i… XP. Po drugie, nie każdy po instalacji wersji 8 przebrnął przez cały samouczek. Patrząc jak moi mniej skomputeryzowani znajomi kopiują tekst za pomocą prawokliku i myszki (zamiast ctrl+C), otwierają menu start klikając na ikonkę (zamiast wcisnąć przycisk Windows na klawiaturze), nie używają scrolla na myszce, czy szukając folderu na długiej ich liście przewijają kolejne pozycje (zamiast wpisać na klawiaturze pierwsze litery nazwy tego folderu), dochodzę do wniosku, że wiele osób może nie zdawać sobie sprawę z licznych udogodnień, funkcji i gestów wbudowanych w Windows 8.  Szczególnie takich, z którymi nie mieliśmy do czynienia w poprzednich wersjach.

Chciałbym podzielić się z Wami moimi spostrzeżeniami, dotyczącymi usprawniania korzystania z tabletu z Windows. Niektóre porady czy funkcjonalności również i Wam mogą wydać się oczywiste, ale należy pamiętać, że dla niektórych taki tablet to pierwsze urządzenie z Windows 8.1 i warto próbować wykorzystywać je w pełni. Omówię kolejne zagadnienia i gesty w czterech blokach tematycznych: Funkcje ogólne, Przeglądarka IE11, Tryb pulpitu i Opcje zaawansowane.

start2

FUNKCJE OGÓLNE

Przełączanie między aplikacjami. Jeśli używasz dotykowego urządzenia z Windows, gest pociągnięcia palcem zza lewej krawędzi ekranu do jego środka (kilka cm) jest Twoim najlepszym przyjacielem. Wykonując ten ruch, przełączasz się pomiędzy kolejnymi otwartymi aplikacjami dotykowymi oraz środowiskiem pulpitu (o ile zostało wcześniej otwarte). Wybieranie kolejnych appek jest bardzo płynne, nawet na urządzeniach pierwszej generacji, które miały problemy z wydajnością. Mając otwartych kilkanaście aplikacji, przełączanie nie zawsze jednak jest najszybszą metodą na znalezienie tej, która nas interesuje. W tej sytuacji, z pomocą przychodzi pasek aplikacji dotykowych, który wywołujemy bardzo podobnym ruchem – pierwsza jego część jest identyczna – przesuwamy palec zza zewnętrznej krawędzi ekranu kilka centymetrów w stronę środka, ale chcąc zobaczyć pasek, wykonujemy dodatkowy ruch odwrotny – nie odrywając palca od ekranu, przesuwamy go z powrotem poza lewą krawędź ekranu. Po wykonaniu tego gestu ujrzymy wszystkie aktualnie otwarte aplikacje dotykowe, których miniaturkę możemy kliknąć, aby do nich przejść bezpośrednio.

„Snap view”. Snap view, to nazwa widoku, który pozwala współdzielić na jednym ekranie fizycznym dwie lub więcej (w przypadku ekranów FHD i większych) aplikacje dotykowe i środowisko pulpitu. Są różne metody dodawania aplikacji do tego widoku, ale podzielę się z wami tą najprostszą. Jeśli mamy otwarte obie aplikacje, które chcemy współdzielić na jednym ekranie, procedura jest następująca: Przechodzimy do pierwszej aplikacji tak, żeby zajmowała pełny ekran. Wysuwamy wspomniany w poprzednim punkcie pasek aplikacji i znajdujemy na nim druga aplikację, którą chcemy współdzielić na ekranie. Przeciągamy tę aplikację (dotknąć miniaturkę i nie puszczając przeciągnąć) lekko w prawo (jeśli chcemy, żeby była po lewej stronie) lub mocno w prawo do prawej krawędzi ekranu (jeśli chcemy mieć ją po prawej stronie) – aż do momentu pojawienia się pionowej linii dzielącej ekran. Jeśli już zdecydujemy, z której strony chcemy podpiąć drugą aplikację – puszczamy miniaturkę, a system zajmuje się resztą, czyli skaluje oble aplikacje tak, aby dostosowały się do nowej szerokości. Możemy też zmieniać proporcje, w jakich poszczególne aplikacje zajmują ekran, poprzez przesuwanie pionowego paska w lewo i prawo. Warto zauważyć, że layout aplikacji inteligentnie dostosowuje się do szerokości, co pozwala na dużo efektywniejsze wykorzystywanie przestrzeni ekranu, w porównaniu do innych systemów mobilnych, które w dużo bardziej „prymitywny” sposób rozwiązały problem prawdziwej wielozadaniowości.

Zamykanie, restartowanie i twarde zamykanie aplikacji. Gest zamykania aplikacji jest bardzo prosty – przeciągamy palcem zza górnej krawędzi ekranu, jednym płynnym ruchem, poza dolną krawędź ekranu – w przypadku otwartej na pełnym ekranie aplikacji. Podobnie możemy zamykać aplikacje z lewego paska aplikacji – przeciągamy wybraną aplikację poza dolną krawędź ekranu. Czasami chcielibyśmy zresetować aplikację, zamiast zamykać ją i ponownie otwierać. Na to też jest sposób. Przesuwamy palcem zza górnej krawędzi ekranu i ciągłym ruchem przeciągamy ją ponad dolną krawędź ekranu (ponad, nie poza) i czekamy nie puszczając. W momencie, gdy miniaturka aplikacji obróci się 180 stopni, nie puszczając przeciągamy ją na środek ekranu i dopiero wtedy puszczamy. Aplikacja wykona restart. Bardzo podobnie wykonuje się twarde zamknięcie aplikacji – różnica jest taka, że po wykonaniu obrotu o 180 stopni przez miniaturkę, zamiast przeciągnięcia jej na środek ekranu, puszczamy ją dokładnie w tym miejscu gdzie się zatrzymaliśmy. Czym się różni twarde zamknięcie od zwykłego? Zwykłe zamknięcie nie zawsze zabija proces związany z aplikacją, co pozwala na szybsze jej ponowne otwarcie. Twarde wyłączenie daje nam gwarancję, że proces związany z tą aplikacją został zabity.

Uruchamianie aplikacji, programów desktopowych i ustawień. To jest naprawdę prosta i przydatna sztuczka. Będąc na ekranie startowym i mając podpiętą klawiaturę (np. w modelu T100 czy Surface) możemy zacząć wpisywać pierwsze litery nazwy aplikacji, programu czy ustawień, co wywoła uniwersalną wyszukiwarkę systemową – wyszukującą między innymi w zasobach programowych. Wpisując kilka pierwszych liter podświetli się nam pełna nazwa aplikacji – wtedy wystarczy wcisnąć ENTER i czekać aż aplikacja się otworzy. Jeśli korzystamy jedynie z ekranu dotykowego, tą samą funkcjonalność możemy wywołać korzystając z paska opcji po prawej stronie – uaktywniamy go poprzez przesunięcie palcem zza prawej krawędzi ekranu w stronę jego środka (kilka cm). Następnie dotykamy symbol lupy i wpisujemy szukaną nazwę używając klawiatury ekranowej.

Wybór klawiatury. Korzystając z ekranu dotykowego, wystarczy, że dotkniemy pole tekstowe, a przed naszymi oczami pojawi się klawiatura ekranowa. W prawym dolnym rogu znajduje się symbol klawiatury i akronim języka. Po jego dotknięciu będziemy mogli wybrać jeden z preinstalowanych języków oraz zdecydować się na preferowany układ klawiatury lub wprowadzania tekstu przy pomocy interpretera pisma pisanego. Jeśli ktoś używa rysika, zachęcam do wypróbowania tej ostatniej metody – dokładność interpretacji jest wręcz zaskakująca. Polecam też spróbować wprowadzania cyfr poprzez szybkie przejechanie palcem w górę po literach q, w, e, r, …

Aranżowanie, przenoszenie i grupowanie kafelków. Ekran startowy może wyglądać bardzo różnie. Niektórzy stawiają na minimalizm i kilka dużych kafelków, inni wolą mieć wszystko pod ręką i ich ekran startowy przypomina bożonarodzeniową choinkę (chyba zaliczam się do tej drugiej grupy). Chcąc zmienić rozmiar kafelka, przytrzymujemy go palcem, aż do momentu mignięcia ekranu. Po tej czynności mamy wybrany jeden kafelek, ale możemy wybrać ich więcej poprzez krótkie dotknięcie kolejnych. Tak wybrane kafelki możemy przenosić (przeciągając) lub zmieniać ich rozmiar (wybierając „Zmień rozmiar” z dolnego paska menu, który będzie automatycznie widoczny w trybie zaznaczania). Kafelki są poukładane w duże grupy. Jeśli chcemy stworzyć nową, po prostu przeciągamy jeden kafelek lub całą ich grupę między istniejące już grupy lub za ostatnią istniejącą grupę. Grupy takie można nazywać i zamieniać miejscami (dotykając dwoma palcami ekran startowy i zbliżając je do siebie uzyskamy „widok grup”, które można przestawiać). Dodatkowo, możemy zmienić maksymalną liczbę kafelków wyświetlanych w pionie, poprzez wysunięcie z prawej krawędzi paska opcji, klikniecia na „Ustawienia”, potem na „Kafelki” i ostatecznie zaznaczając opcję „Pokaż więcej kafelków”. Zachęcam do eksperymentów.

Manager plików. Wiele osób narzeka, że środowisko dotykowe Windows nie ma oficjalnej aplikacji do zarządzania plikami. Nie jest to do końca prawda. Narzędziem tym jest OneDrive (kiedyś SkyDrive). Służy ono nie tylko do zarządzania plikami przechowywanymi na dysku w chmurze, ale również plikami lokalnymi. Po otwarciu aplikacji wystarczy kliknąć na duży napis SkyDrive/OneDrive w lewym górnym rogu i wybrać „Ten komputer”. W ten sposób uzyskamy dostęp do wszystkich dysków fizycznych, sieciowych i zewnętrznych. Aplikacja jest na tyle intuicyjna, że nie ma potrzeby wyjaśniania jak się nią posługiwać.

PRZEGLĄDARKA IE11

Przypinanie stron do pulpitu. Dotykowa przeglądarka IE11 oczywiście pozwala na dodawanie stron do ulubionych, ale czasami chcielibyśmy uzyskać jeszcze szybszy dostęp do naszych najczęściej odwiedzanych witryn już z poziomu ekranu startowego. Nie ma problemu – wystarczy otworzyć wybraną witrynę w IE11, uaktywnić menu poprzez krótkie pociągnięcie palcem zza górnej lub dolnej krawędzi ekranu, kliknąć na znak gwiazdki, następnie na znak pinezki – a potem tylko nadać nazwę kafelkowi i wcisnąć guzik „Przypnij do ekranu startowego”. Chcielibyście dynamiczny kafelek wyświetlający najnowsze wpisy dla tabletowo.pl? Dajcie znać w komentarzach.

Dwa okna przeglądarki w trybie Modern. Windows nie pozwala na uruchamianie więcej niż jednej instancji aplikacji dotykowych… z małym wyjątkiem – IE11. Możemy istniejącą kartę przeglądarki otworzyć w nowym oknie – wysuwając menu kontekstowe zza górnej albo dolnej krawędzi i przytrzymując miniaturkę strony do momentu pojawienia się menu kontekstowego, a następnie wybierając „Otwórz kartę w nowym oknie” (otworzy to nowe okno w trybie Snap View 50:50). Można też przytrzymać dłużej palcem link na stronie, aby uzyskać dostęp do kontekstowego menu, które będzie zawierało opcję „Otwórz kartę w nowym oknie”. To działanie również otworzy nową instancję przeglądarki w nowym oknie trybu Snap View.

„Tryb czytania”. Strony poszczególnych artykułów czy tekstów, w szczególności na blogach, często otoczone są dodatkowymi kolumnami z menu, miejscem na reklamy, “podobnymi wpisami”, kącikami społecznościowymi, itd… Szczególnie na małych tabletach może powodować to kłopoty z czytelnością i wielkością głównego tekstu. Zamiast korzystać z osobnych aplikacji-czytników, które konwertują strony, przystosowując je do tabletów i smartfonów, można użyć wbudowanej funkcji IE11. Wystarczy, że wysuniemy menu z zakładkami, z górnej/dolnej krawędzi ekranu, a na końcu pasku adresu ujrzymy ikonkę książki. Po jej kliknięciu, uruchomi się  „tryb czytania”. Aktywując go, na naszym ekranie zobaczymy jedynie powiększony tekst ze zdjęciami, bez pozostałych, zbędnych elementów, które mogą utrudniać nam komfortowe czytanie. Tryb ten działa zarówno dla orientacji pionowej jak i poziomej, choć w różny sposób. Miłej lektury!

Otwieranie „hover menu”. Wiele stron korzysta z menu rozwijanych, które pojawiają się po najechaniu na nie myszką. Na tabletach dotykowych często możemy się spotkać z problemem, jak rozwinąć takie menu. Internet Explorer od wersji 11 pozwala na uaktywnienie menu rozwijanych poprzez dłuższe przytrzymanie palcem miejsca, które w przypadku obsługi myszką musimy najechać kursorem.

„Lista lektur”. Lista lektur, to aplikacja pozwalająca na gromadzenie linków i innego rodzaju materiałów do przeczytania na później. Jak dodać stronę do Listy lektur? Będąc w IE11 wystarczy wysunąć pasek opcji z prawej krawędzi i wybrać opcję „Udostępnianie”, a następnie „Lista lektur” (dostępne od wersji 8.1). Przed ostatecznym dodaniem strony lub linku możemy wybrać jedną z istniejących kategorii lub dodać nową, własną kategorię. Chcąc po jakimś czasie wrócić do tych linków, musimy z ekranu startowego wybrać „Lista lektur” (jest to osobna aplikacja, niezależna od IE11) i gotowe – mamy podgląd i edycję wszystkich materiałów, które zostawiliśmy sobie do przeczytania na później.

Uruchomienie strony w IE11, w wersji desktop. Windows 8.1 ma dwie wbudowane przeglądarki – IE11 w wersji dotykowej i IE11 w wersji dla środowiska pulpitu. Wersja desktopowa jest bogatsza w funkcje i daje trochę więcej możliwości – szczególnie, jeśli chodzi o podgląd kodu źródłowego. Co zrobić, jeśli otworzyliśmy stronę w IE dotykowym, a chcemy ją przenieść do przeglądarki pulpitowej? Zamiast kopiować adres z paska, przechodzić na pulpit, uruchamiać IE i wklejać ponownie adres, wystarczy otworzyć menu z zakładkami z górnej/dolnej krawędzi ekranu, kliknąć na ikonkę klucza, a następnie wybranie opcji „Wyświetl na pulpicie”. Gotowe.

W następnej części trochę porad i informacji dla bardziej świadomych użytkowników – głównie dotyczących łatwiejszej obsługi środowiska pulpitu za pomocą ekranu dotykowego oraz dostępu do zaawansowanych opcji systemu, które czasem nawet na małym tablecie okazują się bardzo przydatne.

Komentarze

 • Tomash

  Niezle, z polowy rzeczy nie zdawalem sobie sprawy. Reading mode wymiata.

  • Sporo osób mówi, że ekran 16:9 nie nadaje się do korzystania w pionie. Ja zawsze korzystam z Reading Mode właśnie w pionie i nie wiem dlaczego miałoby to być dziwne.

   • Tomash

    To Surface RT czy Pro? Chodzi bardzo plynnie, a podobno rt nie daje rady pod tym względem.

    • RT. Jestem zadowolony z jego wydajności. Są miejsca, że nie jest on demonem prędkości, ale do zadań do jakich mi jest potrzebny, sprawdza się znakomicie. iPad 3 (kiedyś dostałem jako prezent) kurzy się gdzieś w szafie.

     • Tu Tylko Snapdragon!

      Ja kupiłem t100 i uwazam, ze to duzo lepsze rozwiązanie. Pełny windows, a nie żadna atrapa RT, klawiatura prawdziwa. swietne urządzenie.

     • Polemizowałbym. Nikt nie ma pretensji do iOS czy Androida, że nie da się odpalać na nich Photoshopa (x86) czy Visual Studio. Wiec dlaczego miałbym mieć pretensję do Surface czy Lumii 2520?

 • axim

  prosze uruchomic na tablecie z win 8 bez stacji dokujacej ,gry online oraz czat wp z aplikacja java bo jakos o tym sie nie pisze i nie mowi czy to w ogole dziala

  • Po powrocie z pracy wrzucę screena albo filmik.

  • Tomash

   A w czym mialby byc problem. Win 8 to pelny Windows.

  • Dodatkowo – jaki ma związek z tematem obecność (lub brak) stacji dokującej?

   • Tomash

    Mi to wygląda na próbę pokazania, ze Windows do niczego sie nie nadaje ;)

  • Darv

   Hej,

   Ja akurat korzystam z HP Omni 10 ( bardzo udane urzadzenie uwazam ) I nie mialem najmniejszych problemow z uruchomieniem chata na WP czy grania w jakiekolwiek gry Online.

   • sulo

    Chyba mało popularny tablet w polandii. Jak wrażenia odnośnie jego mozliwości?

 • maxx

  Jak ustawić taką przerwę między ikonami na ekranie startowym z pierwszego Screena??

  • To dzieje się “naturalnie”, przerwa powstaje dzięki temu, że system wyrównuje do rozmiaru większego kafelka.

 • Tu Tylko Snapdragon!

  To wprowadzanie cyfr i manager plików przez skydriva mega przydatne.

  Sprawdziłem na moim T100.

  • W managerze plików brakuje mi jeszcze możliwości otwierania dwóch okienek 50:50 jak w Total Commanderze.

  • T100 ma SnapDragona?

   • Chyba zainspirowałeś kogoś ;)

   • Tu Tylko Snapdragon!

    A kto powiedział, że T100 ma Snapdragona?

    Snapdragona ma mój smartfon.

    • Taki masz nick.
     .
     Po mału planuję nowe urządzenie, podejrzewam, że moja stara nVidia nowym prockiem świata nie zawojuje, wydajnościowo też zaskoczą i po mału przymierzam się do kupna smartfona/tabletu Sony z 800/805 – może zrobią model na normalną kartę SIM. I jak Piotr nawiązał podebrałeś mi mój przyszły nick… 8-D

 • sulo

  Dobre filmiki, ale chyba trzeba popracować nad oświetleniem ;)

  Przypinanie do pulpitu bardzo fajne. Kiedy tabletowo będzie miało dynamiczny kafelek??

  • Pierwsze koty za płoty :)

   A jak szefostwo się zgodzi, mogę taki kafelek zaprojektować i wdrożyć.

   • sulo

    To niech się zgodzi, The Verge ma świetny kafelek z wyświetlającymi się nowościami ;)

   • tomekpg

    Chcemy kafelka! :) Bardzo ciekawy tekst czekam na więcej :)

 • jestem anty

  Tablety z Windowsem? Przecież ten system jest martwy!!! Kafelki?! Kto to wymyślił?

  Może Windows ma sens na stacjonarkach, choć i tak Linux lepszy, ale na tabletach?! Ogarnijcie się. To nie ma racji bytu i umrze w męczarniach. Zapamiętajcie moje słowa.

  Jak chcecie fajny tablet, to kupcie sobie iPada.

  • Tomash

   Trollujesz tylko. A jakieś logiczne argumenty?

   • jestem anty

    Może takie, że windows to shit, który się wiesza, wywala blue screeny i łapie wirusy, podczas gdy iOS na ipadzie jest superpłynny, przyjazny i bezpieczny?

    • Pablo

     Miałeś kiedyś doczynienia z oryginalnym windowsem? Bo o tabletach z tym systemem to wiesz niewiele …

     • Niestety prawda jest taka, że wiele osób korzysta z desktopów-składaków, pirackiego Windowsa, pirackiego oprogramowania i śmieciowych programów freeware, a potem następuje zdziwienie, że system nie jest stabilny.

     • @Piotr Górecki:
      Po których morzach pływasz, że jeszcze coś pirackiego można spotkać? I czy Ci piraci to jak napadają na statki to atakują je komputerami?

     • Ja pływam tylko po morzach legalności i przejrzystości pod oficjalną banderą producenta ;)

     • Zadałem konkretne pytanie nawiązujące do Twej wypowiedzi, a Ty mi literacko odpowiedziałeś…
      .
      Już szybciej bym uwierzył w jakies Karaiby:
      http://www.filmweb.pl/Na.Krancu.Swiata.Piraci.Z.Karaibow chociaż tam zadnego komputera nie widziałem u nich na pokładzie…

     • To nie było konkretne pytanie, chyba, że pytasz czym dla mnie jest piractwo komputerowe – każdy ten temat rozumie inaczej.

      Ja kupuję oryginalne programy, oglądam filmy legalnie…

     • Nie lubię zwrotu piractwo dotyczącego dzielenia się informacją jaką jest np. program. Już sam dobór słów – PIRAT – czyli ktoś kto rabuje siłą, morduje, itd jest bardzo znaczący dla osoby, która nie zgadza się z cenzurowaniem – czyli ograniczaniem dzielenia się informacja.
      .
      Jest też odwracaniem kota ogonem – bo przerzuca ciężar negatywnej oceny z cenzora na obywatela.
      .
      Nie chcę tu wywoływac dyskusji, zwłaszcza, że ocena moralna w tej materii jest dokładnie odwrotna niz obowiązujące prawo państwowe, po prostu ten zwrot – piractwo komputerowe – mi się nie podoba.

     • Tomash

      To nie mówmy delikatnie piractwo, tylko nazywajmy rzeczy po imieniu: ZLODZIEJSTWO.

     • @Tomash:
      .
      Kończmy dyskuję, Tabletowo to nie to miejsce – zwłaszcza, że jak napisałem powyżej – inna jest moralność a inne przepisy prawa państwowego.

     • A jeszcze inna sytuacja, gdy ktoś zarabia na wytwarzaniu oprogramowania i sprzedawaniu własnością intelektualnej.

      Ja tak zarabiam i mam dość jednoznaczne zdanie w tej kwestii.

 • Student

  Czy próbował ktoś odpalać na t100 inventor autodesk lub autocad ?

  • AutoCAD na Surface Pro 2 chodzi jak marzenie, nie jestem natomiast w stanie zweryfikować jak działa na Atomach Bay-Trail. Z tego co ludzie piszą na forach – da się odpalić, ale wydajność nie jest porażająca.

 • wojda

  Dobry tekst jak zwykle. A wracając do tematu windowsa i RT – co myślisz o przyszłości Windows RT i Surface w świetle tego co napisał Jakub Szczęsny tutaj?
  http://www.tabletowo.pl/2014/03/14/co-w-koncu-z-tym-windows-rt-umrze/

  • Ja mam mocno odrębne zdanie w tej kwestii :) Dla przeciętnego użytkownika to nie Windows RT umrze, tylko… umrze środowisko pulpitu. Tak jest. Może nie w tym roku, może nie w następnym, ale umrze – szczególnie dla szeregowych userów. I wtedy nie będzie miało najmniejszego znaczenia czy nasz tablet zasila procesor x86 czy ARM – będziemy korzystać z tego samego interfejsu i tych samych aplikacji dotykowych. Desktop to historia, aplikacje dotykowe to przyszłość. I wśród tych aplikacji za jakiś czas pojawi się Photoshop, Visual Studio, etc…

 • wątpiący

  Serio polecasz internet explorera? Da się z tym żyć?

  • Nawet na Pro 2 używam IE11, mimo, że mam wybór. Na RT – wiadomo – pozostaje mi tylko Internet Explorer, z którego jestem bardzo zadowolony. Od wersji 9 zmieniło się naprawdę dużo…

 • vixen

  Surface zawsze wydawał mi się pokraczny, gruby i jakiś taki dziwny, a na wideo bardzo mi się podoba. Ramki wyglądają na niewielki, jest chyba cienki i wygląda, że działa płynnie, nawet na Tegrze 3.

  Mimo to, uwazam, że ten OS nie ma przed sobą przyszłości. A co do porad, to część z nich przyda mi się na desktopie, bo nie mam tabletu z okienkami.

  • Mi zawsze Surface Pro wydawał się gruby i wyobrażałem sobie, że jest strasznie ciężki. Dopóki nie miałem go w rękach po raz pierwszy.

 • triptik

  Ten Windows wygląda naprawdę nieźle. Nigdy nie miałem z nim do czynienia, a słyszałem tylko złe rzeczy.

 • spawnn

  Poczułem się dowartościowany, bo znałem już te wszystkie “tricki” na moim T100, choć tylko dodam dla wrogów Win8.1 (.1 ma znaczenie ;) ), że póki co nie jestem przekonany do kafelek a jedyne aplikacje jakie używam z trybu dotykowego to PDF reader i czasem facebook, tak ogólnie to 98% czasu siedzę w pulpicie i nie używam menu start :P szczególnie że w 8.1 można ustawić żeby logował się bezpośrednio do pulpitu, to już w ogóle rzadko widuje kafelki, nawet nie pamiętam jaki mam tam układ. Nieopisaną frajdę, którą poznacie tylko na tabletach z pełnym Win8 jest możliwość bardzo fajnego pogrania dotykowo w klasyczne Diablo II :D Nie wspominając o dostępności wszystkim możliwych kodeków, formatów napisów (Media Player Classic) czy każdej możliwej wtyczki do przeglądarki (a atom daję radę nie pocąc się przy otwartych kilkunastu stronek z grami flash).

  Jednak widząc jaki z Pana Redaktora power-user mam pytanie które mnie dręczy od zarania dziejów z win 8 – jest jakaś sztuczka, by wspomniane automatyczne wywoływanie klawiatury ekranowej działało także w środowisku pulpitu? Nie rozumiem dlaczego takie rozwiązanie nie powstało, na programowaniu znam się mizernie (ale co nieco wiem), ale podejrzewam że prosty fragment kodu, który przy kliknięciu w pole tekstowe sprawdza, czy mamy podpiętą klawiaturę, a jeżeli nie – to wyświetla dotykową, nie powinien być problemem nie do przeskoczenia… przecież to działało nawet przy Win 7 z dotykiem… W Internecie coś szukałem, ale na arazie bezowocnie.

  • spawnn

   Dodam jeszcze od siebie małą sztuczkę, dla ludzi, którzy (tak jak ja) lubią sprawdzać kondycję baterii swojego tabletu, żeby sprawdzić czy spadki mocy odbywają się w zadowalającym tempie itp. (analogiczne narzędzie mamy w androidzie w odpwoiedniej pozycji ustawień>bateria). Mamy komendę do wywołania z wiersza poleceń “POWERCFG /BATTERYREPORT” która generuje plik, który musimy znaleźć bodajże w folderze Windows/System32, który daje nam ładny pogląd sytuacji, aczkolwiek każdorazowe wpisywanie jej i odnajdywanie pliku jest mało praktyczne, dlatego proponuję coś takiego:

   Otwieramy notatnik i piszemy:
   @echo off
   POWERCFG /BATTERYREPORT
   start battery-report.html
   exit /b

   Plik tekstowy z tymi 4 linijkami komend w notatniku zapisujemy jako (nie samo zapisz, bo wtedy będzie miał rozszerzenie .txt), pod dowolną nazwą ale na końcu dodając: .bat (czyli łącznie: nasza_nazwa.bat ; np. battery.bat)
   Właśnie stworzyliśmy plik wsadowy, który możemy odpalać bezpośrednio lub zrobić skrót do niego na pulpicie, który wygeneruje raport, otworzy go w przeglądarce i jednocześnie zamknie wiersz poleceń, dla mnie bardzo praktyczne :) Z tego co wiem, powinno też działać na Win RT.

   • @spawnn:
    .
    “Otwieramy notatnik i piszemy:”
    Super ten łindołs jak nadal do czegoś sensownego trza wrócić do DOS’a…
    .
    “ogólnie to 98% czasu siedzę w pulpicie”
    Takich lagów to nawet Android 1.6 na sprzęcie 538MHz z 20 uruchomionymi aplikacjami nie miał…
    .
    8-D :-) ;-) Sorry – nie mogłem się powstrzymać!

    • spawnn

     Ja tam nie widzę nic złego w korzystaniu z DOSu dalej :P Pewnie jest na to jakiś programik, nie wiem, dla mnie tak wygodniej (unikam instalowania zbędnych programów). Ale i tak fajnie, że możesz sobie po prostu brakującą funkcje dopisać samemu, na tym samym urządzeniu, to jest definicja produktywnego systemu do tworzenia, w przeciwieństwie do Andka czy iOSa (do których nic nie mam, ale na smartfonach, a tablet to dla mnie ma być pełnoprawny komputer, czyli m.in. wraz z komendami DOS i innymi archaizmami ery pre-PostPC, że sobie pozwolę na stworzenie błędnego neologizmu ;) )

     Oj tam, skrót myślowy, ale faktycznie można było to odczytać w gorszący dla Windowsa sposób :P więc poprawiam: 98% czasu spędzam poza środowiskiem/interfejsem Modern UI/Menu start/kafelkami/”metrem” czy jak to tam można jeszcze nazwać :P

     • “Ja tam nie widzę nic złego w korzystaniu z DOSu dalej ”
      .
      Ale to jest sprzeczne z propagandą małego miękkiego – gdzie podobno wszystko można wyklikać w max 3 klikach i moze to zrobić nawet dziecko.
      .
      W ten sposób łamiesz ideologię używania systemu – to nie jest “koszerne”.

     • spawnn

      Od polityki i propagandy zawsze trzymałem się z daleko, więc co tam MS próbuje wcisnąć ludziom mnie w sumie nie interesuje, prawda jest taka że Win8 nie ma żadnej konkrecji jeżeli chodzi o pełnoprawny system operacyjny na tablety, więc mimo iż ma braki, staram się je jakoś rozwiązać na własną rękę, zamiast narzekać, bo alternatywa w formie ograniczonych systemów mobilnych jest dla mnie nie do przyjęcia, a jakieś linuxy czy inne cuda na tablety to na razie totalna egzotyka i pewnie dopiero bym się wkurzał na prądożerność i brak oczywistych rozwiązań. Poza tym, pewnie jak większość z nas i tak jestem przyzwyczajony do Windowsa, w tym do tego że nie jest idealny, dlatego nie wiem dlaczego Win8 miałbym traktować inaczej niż windowsy do tej pory, ot co.

   • Wyprzedziłeś mnie – o tym będzie w następnej części :)

    • spawnn

     A też o automatycznym pokazywaniu się klawiatury w trybie desktop?

     A może w takim razie dodam kolejny request – prawy klik, kliknięcie i przytrzymanie nie jest jak dla mnie zbyt wygodne, szukam sposobu żeby funkcję prawego kliknięcia osiągnąć przez stuknięcie w ekran dwoma palcami jednocześnie, na razie poszukiwania takiego rozwiązania idą marnie, może wiesz coś więcej? Jeżeli ma być to częścią kolejnego poradnika, to oczywiście poczekam, ale byłbym wdzięczny za potwierdzenie :)

     • Poszukam – ja używam rysiku i mam rozwiązany problem prawokliku :)

  • spawnn

   Znów poszperałem i coś nowego znalazłem na XDA na rozwiązanie mojego problemu z automatycznym pokazaniem się klawiatury ekranowej poza Metro, nadal nie jest idealne bo klawiatura nie pojawia się sama po kliknięciu w pole tekstowe na stronach internetowych, ale w samym systemie i programach działa tak jak powinno. Jest to programik exe, który musi być włączony żeby funkcja działała, dlatego po rozpakowaniu polecam dodanie skrótu do autostartu, żeby się sam włączał przy starcie systemu:

   Wersja 64 bitowa (Surface Pro i inne mocne sprzęty, nie testowałem ale to tylko rekomplilacja tego co używam, więc powinno być ok):
   http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=2536358&d=1390572061

   Wersja 32 bitowa (do T100 i innych atomów, testowana przeze mnie):
   http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=2566749&d=1391869406

   Wersja RT (inne rozwiązanie, nie testowane przeze mnie, ale na forum piszą że działa):
   http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2188740

   Link do tematu gdzie pojawiły się 2 pierwsze linki, które powyżej wypisałem:
   http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1992361&page=7

   I na koniec, jakby ktoś nie wiedział/nie pamiętał (to ja :P) jak dodać program do Autostartu, żeby sam się odpalał wraz ze startem systemu:
   http://blogs.technet.com/b/mkedziora/archive/2013/04/11/jak-doda-program-do-autostart-w-windows-8.aspx#.UyRCoNP4agY

   Jak ktoś zna lepszy sposób (żeby np. działał wewnątrz przeglądarki na stronach) proszę o podzielenie się!

  • Z dotykowych polecam miedz innymi Metrotweeta, Flipboarda, Facebooka, HERE Maps, VLC, Deezer, Foursquare, Nextgen Reader i StumbleUpon

 • Bart

  METRO COMMANDER – :) działa dokłądnie tak jak staruszek Norton Commander czy następca Total Commander :) DWA panela, dowolność operacji plikowych – i WSZYSTKO – dostosowane do “macania” – uzywam go cały czas. :)

  wątpiący – ja zarówno na Windows Phone 8 jak i na Windows 8.1 – używam IE – i jest naprawdę świetny – SZYBKI, płynny, wygodny. Wiem, ze to brzmi jak herezja :) ale zupełnie nie tęsknię za Operą. Sam byłem ździwiony, ze IE tak moze świetnie dzialać.

  Student – na Atomie Bay Trail – AutoCad – działa i to całkiem sensownie, oczywiście skomplikowanych projektów nie zrobimy – ale podgląd jak najbardziej, Znajomy GEODETA – uzywa 8 calowego Lenovo ThingPad 8 – na Bay Trailu do podglądu właśnie – a obecnie przymieża sie do zakupu 10 calowego Veue 11 Pro z Core i5, 8GB RAM’u i Klawiaturą by zastąpić ultrabooka.

  Ja mam Veue 11 Pro z Core i3, 4GB RAm – – kupiony w Grudniu 2013 – i od tego czasu laptop poszedł w kąt, tablet z SlowDroidem poszedł w kąt, stacjonarne komputery w zasadzie też :) jedynie gram na stacjonarce.

  Jestem anty – zmień dealera bo Ci czegoś do narkotyków dosypuje :) Windows 8.1 na tablecie zjada na śniadanko srajPadika czy Lagdroida – na których mozesz sobie “samojebkę na fejsa” walnąc i NIC PO ZA TYM.

  Mój wczorajszy dzień – Dramatis Persone – Dell Venue 11 Pro :

  Rano po przyjściu do pracy : herbatka, dokowanie i kalendarz, co mamy do zrobienia, praca, pisma, EMaile, CRM, – drugie śniadanko – odpalam MS Solitare, Minesweeper i Mahjong’a – i “robię” w nich codzienne wyzwania :) – dzwonią z oddziału, że trzeba w ERP’e dopisać Raport, dopisuje. Tuż przed 15 dzwoni znajomy, ze mu padło łącze światłowzwodowe :) – jadę, dokuje tablet w kalwiaturze, PODŁĄCZAM przystawkę OTDR – i sprawdzam co jest nie tak ze światłowodem (brudne i wypalone ferule, małe polerowanie i jest OK) Po pracy – w domu, odpalam grę – kupilem sobie w promocji Poin&Click :) od Artifex Mundi.

  Powodzenia z iPADEM czy Androidem – Raporty do ERP – NIE działa, obsługa przystawki NIE działa. a CO DZIAŁA? Słitfocie i Angry Ptaki – czyli noś frajerze ze sobą laptopa.

  Sumując mam tablet do rozrywki – a DODATKOWO – moge na nim pracować. O ile na Bay Trailu delikatnie – to taki Venue 11 z Core i3 lub i5 oraz 4GB lub 8 GB RAM’u to na serio można. Po zadokowaniu, podłączeniu zewnetrznego monitora, myszy i klawiatury mam NORMALNY PC a nie zabaweczkę jak iPAD czy Android.

  • spawnn

   +1
   z tym że atom mi w zupełności wystarcza do konsumpcji i delikatnego tworzenia treści, do poważnej pracy nie tyle co brakuje mi w pierwszej kolejności mocy obliczeniowej, a obszaru roboczego – 10 czy 11 cali to za mało, oczywiście można monitory podpisać, ale to już nie jest mi potrzebne – zawsze rozgraniczałem sprzęt służbowy od prywatnego, ze względu chociażby na mój stosunek do praw autorskich (mea culpa, wiem, ale co tam :P), więc w pracy i tak blaszak + 2 monitory muszą być :P Ale do domu/na studia/na wyjazdy pełna winda na 10 calowej dachówce nie do pobicia przez rozwiązania konkurencji (jeżeli chodzi o systemy mobilne czy linuxy), tym bardziej że cenowo wychodzi tak samo (T100 + 64Gb karta 1700 zł, czyli tyle co porządny tablet z androidem czy iPad, choć i tak za tyle nie będzie to jakiś najbardziej wypasiony model…).

  • @Bart:
   -1.
   .
   “Powodzenia z iPADEM czy Androidem – Raporty do ERP – NIE działa, obsługa przystawki NIE działa.”
   .
   Klasyczna pułapka: vendor lock-in. Ktoś kto wybierał ten system powinien teraz odpowiedzieć czemu uwiązał firmę. Brak podstawowej wiedzy? Zakup na podstawie ilości kolorów na pudełku? W biznesie jest zasada, że nie pracuje się z tylko jednym dostawcą.
   .
   Z moich doświadczeń – w poprzedniej Firmie miałem system ERP zbudowany na M$-Access i super działa na XP – ale już na “7” nie odpalał sie. Po włożeniu multum pracy w przebudowę systemu zaledwie udało się go odpalić i tyle. Praktycznie był nieuzywalny. Jedyny sensowny ruch to przepisac całość do weba – tyle, ze po 10 latach rozwoju systemu ilośc pracy jest na kolejne lata.
   .
   Jakoś tak się “dziwnie” składa – że jak ktoś poważnie podchodzi do biznesu to nie daje się wciągnąć w pułapki – patrz choćby biznes w internecie – kupujesz/licytujesz nawet na starej Nokii z Front-Browserem czy jak się ta przeglądarka nazywała, płacisz tak samo – nawet banki obsługują płatności.
   .
   I DZIAŁA! A Ty obarczasz OS-X, Androida i nie wiadomo jaki jeszcze system źle wybranego ERP’a.

   • Nie sądzisz, że skrót “M$” czy “mało miękki” jest infantylny i trochę groteskowy? To dobre na Onecie, nie tutaj.

 • Kwid

  “Chcielibyście dynamiczny kafelek wyświetlający najnowsze wpisy dla tabletowo.pl?”
  Oczywiście, że chcielibyśmy. Nie powinniście nawet pytać nas o to :)

  Tym bardziej, że na stronie posiadającej już RSS jest to banalnie proste do zaimplementowania: http://www.hanselman.com/blog/MakeAWindows81PinnedLiveTileForYOURWebsiteInMinutes.aspx

 • Bart

  Nasz ERP – działa na każdym Windows – od XP przez 8.1- każdy porządny program działa – a że ktoś napisał dziadostwo – cóż, są ich setki.

  Napisz jeszcze JAK mam podłączyć przystawkę ODTR do SrajPada – skoro NIE MA normalnego USB ? :) :) :)

  • Dokładnie. I nie da się mówić o rozwiązaniach profesjonalnych w oderwaniu od rzeczywistości. Rozwiązania te powstają dla Windows, a nie dla Andka czy IOS. I to nie “wina” producentów oprogramowania. Im po prostu nie opłaca się pisać osobnej alokacji na Andka, której użyje 50 osób na świecie.

  • A oprócz Windowsa na czym jeszcze działa? Bo jak na niczym więcej to masz vendor lock-in. Czyli biegasz na postronku.
   .
   Pomijając fakt, że nie wiem co to jest ODTR to i tak bym Ci nie napisał, bo iBada nie lubię. Dla mnie USB to podstawa.

   • Tomash

    “vendor lock-in”
    a to niby dobrze czy źle? A moze neutralnie?

    • vendor lock-in to bycie naćpanym psem na smyczy, z kórej się nie uwolnisz i bez narkotyku nie przeżyjesz i nigdzie więcej go nie dostaniesz.
     .
     http://pl.wikipedia.org/wiki/Antywzorzec_projektowy
     …”niekompatybilność komponentów jest celowym zamierzeniem dostawcy, który z uzależnienia nabywcy czerpie korzyści”…

     • Tomash

      Przestan ćpać. Wierzysz tez w smugi kondensacyjne, trójkąt bermudzki, a amerykanie nie wylądowali na księżycu…

   • Działa tylko dla Windows, bo tego systemu się używa. Nie ma sensu produkować oprogramowania dla IOS czy Android, bo to się nie opłaca, tak samo jak nie opłaca się wytwarzanie oprogramowania na Amigę, Atari, Jolle czy BlackBerry OS.

 • Bart

  Bo w biurach, sklepach, firmach – jest TYLKO Windows, no w wielu firmach jeszcze jest MS-DOS, czasem Novell. Linux to najczęściej jako serwer – bo w mojej długiej karierze nie spotkalem Linux’a jako desktopu :) w firmie. Jako serwery to tak, dośc często.

  A ogrona większosć tabletów i telefonów z Androidem – to NIE jest czasem Vebdor Lock ? :) :) Podobnie z iPAD’em ?

  skoro zarzucacie windowsowi monopol to i Slowdroidowi też zarzućcie Monopol na telefonach :

  • 100% racji. Po za tym co to znaczy monopol? Rynku nie zdobywa się przypadkiem. Android zasłużył na dominację rynku smartfonów, tak jak Windows zasłużył na dominację rynku PC.

 • Tomek

  Czemu nie wyskakuje mi klawiatura po kliknięciu na pasek adresu a w np. chromie działa?

  • kriswolf

   Mam ten sam problem. Mam tablet z win 8.1 od kilku dni nie wiadomo z jakiego powodu klawiatura nie wysuwa się po dotknięciu pola do wpisania tekstu. Muszę ją włączać ikonką na pasku. Co ciekawe dzieje się to tylko na chrome. Przy korzystaniu np z opery i vibera klawiatura wysuwa się bez problemu. Co się dzieje?

  • Monika

   tez mam ten sam problem… udało się komuś go rozwiązać?

  • krzysztof

   u mnie to samo. działało i przestało. może jakaś aktualizacja była?

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona