Ważne

Mozilla prezentuje Unreal Engine 4 w przeglądarce Firefox

Zapewne większość z Was miała okazję w młodości grać za pośrednictwem przeglądarki. Gry online swojego czasu były bardzo popularnym zabijaczem czasu, zwłaszcza dla dzieci na lekcjach informatyki w szkołach. Przeróżne czołgi, strzelanki, czy gry wyścigowe o prostej grafice, miały jeden wspólny mianownik – potrafiły skutecznie zabić nudę i pomagały umilić czas. Wygląda na to, że granie za pośrednictwem przeglądarki będzie miało zupełnie inny wymiar już w najbliższej przyszłości, bowiem Mozilla skutecznie przeportowałą silnik Unreal Engine 4 do swojej przeglądarki. Kto wie, czy rozwiązanie to nie trafi na system operacyjny Firefox OS oraz na mobilną przeglądarkę dla tabletów – fakty jednak faktami, że pierwsze teasery zapowiadają bardzo ciekawe możliwości przeglądarki fundacji Mozilla.

Rok temu w Firefoxie zadebiutował silnik Unreal Engine 3, co było dużym osiągnięciem. Po skutecznym porcie kolejnej wersji silnika możemy zaobserwować, jak duży skok jakościowy daje to graczom. Mozilla zdecydowała się pokazać możliwości Unreal Engine 4 w jej przeglądarce na specjalnym wideo promocyjnym – krótka wędrówka po grach Epic Soul oraz Swing Ninja, daje nam pełny obraz tego, że granie w przeglądarce może być naprawdę przyjemne.

Miejmy nadzieję, że rozwiązanie Mozilli trafi na urządzenia mobilne, jak najszybciej będzie to możliwe. Nowe możliwości zostaną na pewno docenione przez graczy, a ewentualny sukces może przynieść znaczący wzrost popularności zarówno samego Firefoxa, jak i platformy mobilnej Mozilli.

Źródlo

Komentarze

 • “Gry online swojego czasu były bardzo popularnym zabijaczem czasu, zwłaszcza dla dzieci na lekcjach informatyki w szkołach”

  No żesz… a ja w podstawówce kułem na blachę komendy DOS-a, bo szkoła poskąpiła na nowsze komputery…

  • Łukasz Ładecki

   Ja nawet nie będę pisał jak to było u mnie, bo w moich czasach największym osiągnięciem był telefon stacjonarny i kolorowy telewizor. To było chwilę po wyginięciu dinozaurów. Za to na plastyce graliśmy analogowo w statki albo w piłkę nożną (papierową). To też zalicza się do takich gier? ;- )

 • Ja poruszyłbym jeszcze kwestię, że sama obsługa silnika przez przeglądarkę nie rozwiąże problemu sprzętowego – pewnie 99% sprzętu mobilnego nie ma mocy obliczeniowej, żeby to pociągnąć – szczególnie, że nie jest to rozwiązanie natywne (a przez to sprzętowo wspomagane/optymalizowane).

  • Znawca.it

   Źle żeś powiedział. Większość urządzeń mobilnych obsłuży to bez problemu. Może nawet lepiej niż niektóre komputery.

   • kl

    Pewnie że bez najmniejszego problemu dadzą radę.

    Tutaj dostępny na Androida ich ostatni silnik – https://play.google.com/store/apps/details?id=com.epicgames.EpicCitadel

    Pod Chrome również działa.

    • Mihau

     Oczywiście, na pewno telefony z układami-pierdziawkami (bo takie one są w porównaniu do pecetów) poradzą sobie lepiej z nienatywną obsługą w przeglądarce nowego, wypasionego silnika, niż komputery stacjonarne…

     Epic Citadel to Unreal Engine 3, który ma ponad 7 lat, silnik z newsa to nowa wersja, która dopiero co wchodzi do użytku. To, że telefony/tablety sobie z nim radzą, dowodzi tego, że dogoniły 6-7-letnie pecety :P. I to akurat jest prawda.

     Może za jakiś czas pojawi się port UE4 specjalnie pod urządzenia mobilne, ale nie sądzę, że to stanie się szybko – mocy obliczeniowej za dużo one jednak nie mają. A nawet jak już będzie dostępny, to raczej nie zobaczymy dużych, ciężkich gier wykorzystujących jego możliwości, tylko właśnie graficzne benchmarki albo proste nawalanki z dobrą grafiką.

   • Mylicie wersje silnika Unreal. A to, że na tablecie pójdzie to lepiej niż na kompie jest po prostu śmieszne.

 • Gliko

  Mozilla zamiast zajmować się pierdołami lepiej usprawniłaby swoją przeglądarkę a dokładnie fatalną obsługę JavaScript. U mnie objawia się to tym że jeśli w jednej zakładce jest coś przetwarzane to przycina całą przeglądarkę (przykładowo w jednej mam jakieś radio online a w drugiej wyświetlam galerię obrazów w google i to potrafi mi zacinać radio). Raczej nie jest to wina mojego komputera bo RAMu dużo, system 64 bitowy, procesor i7.
  Często skaczę pomiędzy zakładkami i strasznie mnie to denerwuje. Lubie Firefoxa ale chyba po wielu latach trzeba się przesiąść. Czy inne przeglądarki też tak mają?

  • ” U mnie objawia się to tym że jeśli w jednej zakładce jest coś przetwarzane to przycina całą przeglądarkę ”
   .
   Ja używam nocnych buildów FF – i mam wrażenie, że ostatnio właśnie się za to wzieli. Od kilku dni przeglądarka biega z powrotem jak stary NetScape na Athlonie.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona