Ważne

Microsoftowi dual-boot się podoba, Google nie do końca

Ostatnimi czasy pojawiło się kilka ciekawych koncepcji tabletów mających możliwość uruchamiania dwóch różnych systemów operacyjnych, a konkretnie Windowsa 8 i Androida. Części użytkowników pomysł się spodobał, części nie do końca, ale na pewno obojętnie wobec zagadnienia nie stanęły firmy produkujące obie platformy. O ile Microsoft popiera koncepcję multibootowania, o tyle Google robi, co może, by pomysł ten zniszczyć w zarodku.

Krążą plotki, jakoby Gigant z Mountain View ostatnio próbował doprowadzić do przełożenia debiutu tabletu Asus Transformer Book Duet TD300 korzystającego z rozwiązań dual-boot. Nie wiemy czy finalnie cokolwiek z tych działań wyszło (trudno znaleźć produkt w sprzedaży, ale po redakcjach krąży egzemplarz testowy), ale pokazuje to dobitnie, że w Google zadowoleni z tego pomysłu Asusa na pewno nie są. Dlaczego?

Na tego typu rozwiązaniach zyska jedynie Microsoft, ponieważ jego system, będący dotąd w totalnej niszy, zacznie wreszcie pojawiać się obok bardzo znanej platformy jaką jest Android. Ludzie kupując tablet będą mieli większą styczność z ekosystemem oferowanym przez firmę z Redmond, będą także częściej porównywać oba rozwiązania i dostrzegać zalety i wady ich obu. Niewykluczone, że część osób po pewnym czasie korzystania z usług dual-boot w końcu przesiadłaby się na rozwiązania Microsoftu, co byłoby dla Google bardzo złe.

Microsoft z drugiej strony nie ma zupełnie nic do stracenia – jego platforma raczkuje mimo ogromnych sum w nią wpompowanych. Skoro nie pomaga marketing, to być może multi-bootowanie byłoby dla Giganta z Redmond skuteczną metodą na pozyskiwanie użytkowników Androida.

Okazuje się, że Google próbuje czynić naciski na producentów, by ci wycofali się ze swoich pomysłów produkcji urządzeń z dwoma systemami. Nie jest to zbyt elegancki ruch, ale i Microsoft w przeszłości nie raz grał w podobne karty. Stracić mogą tylko użytkownicy, którym kolejny raz chce odbierać się możliwość wyboru.

Wam jak się podoba koncepcja dwóch systemów na jednym tablecie? Kupilibyście tego typu produkt?

źródło, źródło

Komentarze

 • barwniak

  Ehh z tytułu wywnioskowałem, że dual boot dotyczy win8.1 w dual-u z Win phone 8 i Android z Chromium.

  • kl

   kolega Rafał Kaczor czyli autor tych wyssanych z palca informacji ma teraz za zadanie sprostowanie nieprawdziwych informacji.

   Dziś się okazało że w rzeczywistości sprawa wygląda dokładnie odwrotnie, to właśnie Microsoft robi wszystko żeby tablety czy laptopy z dual-boot nie pojawiły się na rynku. Właśnie zmienił swoją licencję na system blokując możliwość tworzenia takich urządzeń z dual-boot i już teraz zablokował Asusowi wydanie zapowiedzianego już urządzenia z Androidem i Windowsem.

   http://online.wsj.com/news/articles/SB10001424052702303546204579438351054533592

   • kl

    Natomiast na rynku smartfonów gdzie Microsoft sobie kompletnie nie radzi i jego system jest niszą, nie tylko nie widzą nic przeciwko ale wręcz sami w desperacki sposób próbują wcisnąć swój nieudany niepopularny system na urządzenia z Androidem.

    Ot cały, były monopolista i typowe dla nich zachowanie.

    Na laptopach gdzie jeszcze mają dominującą pozycję (choć za sprawą ogromnego sukcesu Chromebooków na zachodzie szybko tracą dominację) odbywa się blokowanie konkurencji przez szybką zmianę licencji na swój system.
    Natomiast na smartfonach gdzie się kompletnie nie liczą – próba wpychania na chama w desperacji swojego systemu.

   • Fajnie, że jest publiczny dostęp do artykułu z tego linku…

 • Jakub Szczęsny

  No, gdyby nie polityka Microsoftu, to Google nie miałby nic przeciwko. A tymczasem Google dobrze wie, w co gra gigant z Redmond. Dobitnie pokazał to w przypadku Nokii X. Tak, jak kiedyś Ballmer krzyczał: “Developers, developers, developers, developers!”, tak dzisiaj Microsoft dzisiaj krzyczy: “Services, services, services, services!”.

  • Tomash

   Ale dzisiaj Microsoft ma uslugi, a dalej brakuje deweloperów programujacych aplikacje dotykowe

   • Jakub Szczęsny

    No, właśnie – ma. Co z tego, jak więcej osób korzysta z usług Google? W takim układzie rzeczywiście nie ma nic do stracenia i pokazuje użytkownikom alternatywy w opozycji do rozwiązań Google. To właśnie usługami Google zyskał sobie przywiązanie internautów i szkoda, że dopiero teraz Microsoft to dostrzega.

    • Z tym, że Google zarabia na swoich “bezpłatnych usługach” targetując reklamy w swoich użytkowników. Microsoft (na razie) nie.

     Zgadzam się, że ekosystem usług jest ogromnie ważny, ale Microsoft ma trochę inny model biznesowy i liczba użytkowników korzystających z ich bezpłatnych usług (na razie) nie ma aż tak wielkiego znaczenia, skoro i tak +70% dochodów firmy to licencje dla dużych oraz średnich korporacji i OEMów.

 • aaa

  Niech więc Google pchnie bardziej Androida w stronę pełnoprawnego systemu – obsługa Steam, natywne aplikacje, desktopowa wersja itp.

  • Android jest systemem na smartfony i bez całkowitego przepisania systemu od zera, nigdy nie będzie dobrym rozwiązaniem dla bardziej wymagających użytkowników.

 • Zecik123

  Rozmarzyłem się. Gdyby tak 5w1. Windows, Android, OS, Chrome i Piwo. Ewentualnie można dodać kilka gadżetów.

 • Luboš

  Google robi w majty. I bardzo dobrze :D :D :D Ale w sumie to ja już ze dwa lata temu kupiłem matce netbooka acera z dual bootem win 7 i android … Potem ukazało się znacznie więcej takich urządzeń tylko były mało popularne to google nie miało nic przeciwko jak lansowało się obok windowsa. W sumie ma czego się bać bo jak wziąłem do ręki pierwszy raz tableta z pełnym windowsem, nie jakimś bezużytecznym RT (przynajmniej obecnie), wyposażonego sprzętowo podobnie jak te z androidem nie jakieś ścierwo za 5000 zł to kompletnie odechciało mi się androida na amen. Nawet kafelki już tak nie odrzucają, bo można je już obejść a zabytkowy corel draw 9 na tym chodzi lepiej niż kiedyś na XP :D

 • dla mnie osobiście to świetny pomysł dla każdego coś miłego

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona