Ważne

Sprzedaż tabletów w 2014 roku zwolni według raportu IDC

Tablets-versus

Niewątpliwie rynek tabletowy to – w świecie IT – jeden z najprężniej rozwijających się rynków jeśli chodzi o produkty konsumenckie. Coraz więcej osób kupuje sobie tego typu sprzęt, ceniąc jego wygodę i prostotę obsługi. Moda na tablety w roku 2013 osiągnęła swojego rodzaju apogeum, znacznie zaniżając statystyki sprzedaży komputerów PC czy laptopów. Okazuje się jednak, że i ten rynek niebawem delikatnie zwolni.

Według raportów IDC, w 2013 roku sprzedaż tabletów względem poprzednich lat wzrosła aż o 51,6%. Był to ogromny sukces sprzedawców i producentów sprzetu, więc naturalnym było to, że wiele osób zastanawiało się jak będą wyglądały statystyki w latach kolejnych. Spodziewano się dalszego wzrostu i faktycznie ma on miejsce, jednak według przewidywań będzie znacznie mniejszy, niż  ten ubiegłoroczny.

Według najnowszego raportu firmy IDC wzrost sprzedaży tabletów w bieżącym roku zatrzyma się na poziomie 19,4%. Oznacza to, że huraganowy efekt domina, jaki obserwowaliśmy w ostatnich miesiącach, zostanie zastąpiony przez stały, pewny wzrost, jednak nie aż tak znaczący. Nie powinno to nikogo dziwić – tablety to przecież nie chleb, który musimy kupować kilka razy w tygodniu. Klient który wydał swoją gotówkę i posiada aktualnie sprzęt jest przez jakiś czas wyłączony z rynkowej zabawy, zatem oczywiście statystyki musiały spaść. Rynek powoli się nasyca – ciekawe, ile jeszcze czasu potrwa tabletowa hegemonia?

Specjaliści z IDC zauważają jeszcze jedną rzecz, o której warto wspomnieć: procentowy udział sprzedaży tabletów na rynku usług komercyjnych, na tle wszystkich sprzedawanych tabletów, będzie wraz z upływem czasu zwiększał się. Oznacza to mniej więcej tyle, że coraz więcej firm będzie korzystało z tego typu urządzeń. IDC uważa, że będzie to bardzo korzystne dla rozwiązań Microsoftu, którego Windows 8 ma szansę na nawet 25% udziałów.

A Wy jak możecie określić swój wpływ na te statystyki? Macie zamiar kupować nowe tablety, czy na razie zostajecie ze swoim wypróbowanym sprzętem? Zapraszamy do dyskusji.

źródło

Komentarze

 • Kiko

  Ja jeszcze nie zakupiłem swojego pierwszego tabletu, choć nie raz byłem od tego o krok. Obecnie bardzo chciałbym kupić następcę Samsung Galaxy Note 8.0, ale Samsung jak na złość nie chce nawet zaprezentować tego urządzenia, zaczynam mieć wątpliwości czy ten tablet w ogóle pojawi się na rynku… Pierwszy Note 8.0 miał premierę w kwietniu 2013, czyli 11 miesięcy temu!

 • janko

  Nie, nie mam zamiaru kupować niczego, dopóki w tym szemranym “biznesie” tabletowym nie pojawi się jakość, uczciwość, szacunek dla klienta.

 • M Bogusx

  Moja teoria jest następująca: za kilka lat tablety CAŁKOWICIE zostaną wyparte przez phablety czy jak kto woli tabletofony. Pisze to z własnego doświadczenia. Rok temu kupiłem tablet 10 calowy (do użytku domowego) mając smartphon z ekranem 3,5 cala. Tablecik sprawdzał się w swojej roli i pewnie dalej by tak było, gdybym miesiąc temu nie kupił 5 calowego smartphone’a. jest to ekran na tyle duży i komfortowy, że nie chce mi sie dźwigać tamtego gabarytu i pamiętać o jego częstym ładowaniu. za rok pewnie kupie coś z 5,5 calowym wyświetlaczem i kto mi powie po co mi jakiekolwiek inne mobilne urzadzenie?

 • M Bogusx

  P.S. Kiedy 2 lata temu przechodziłem z Noki 6700 na rzeczonego 3,5 calowego smartphone’a, jego ekrna wydawał się duży, a 4 calowce to były jakieś wybryki natury ;) Cóź, tylko krowa nie zmienia zdania ;)

 • mały kazio

  Tablety będą wypierane przez phablety z Androidem i hybrydy z Windows.
  Microsoft wbrew wielu opiniom dołożył do pieca i koła na razie kręcą mu się wolno i większośc pary idzie w gwizdek, ale powoli nabiera prędkości. Jak się rozpędzi to za rok zobaczymy ogromny wzrost udziału Windows na rynku, a za jakiś czas przegoni Apple i Google. Apple się wypala i z roku na rok powoli traci udziały w torcie i jeśli nie wymyśli jakiejś rewolucji to będzie je tracić coraz szybciej. Dla Google najważniejsze są usługi, a ma je nie tylko na Androidzie. Jest z nimi na praktycznie każdym systemie. Własny OS i urządzenia nie są dla Google aż tak ważne z biznesowego punktu widzenia.
  Ostatnio Microsoft zaczął działac bardzo skutecznie. Skoro nie udało się wejść na rynek od góry przez drogie urządzenia, to zaczął się na rynek dostawać od dołu, czyli przez tanich, chińskich producentów. Wydaje się, że ta taktyka odniesie skutek i za rok większość z nas będzie miała tanie hybrydy z Windows.

 • AS

  Czy rzeczywiście tabletofony lub może tabfony (mój ostatni pomysł na nazwę tego rodzaju urządzeń) są alternatywą dla tabletów? Możliwe, że tak, gdy ma się 20-30 lat i dobry wzrok. Ale ten dar nie jest dany na zawsze :)

  Zgodzę się co do sporej szansy tabletów z Windows. Ostatnio daje się zauważyć obniżki cem takiego sprzętu, a jak wiemy, cena jest istotnym elementem w grze o klienta. To dlatego Apple traci udziały w rynku i potencjalne innowacje nic tu nie zmienią. Gdyby nie chińszczyzna z Androidem Apple miałby się zdecydowanie lepiej.

  Ja dzisiaj popełniłem krok, o jaki jeszcze niedawno bym się nie podejrzewał. Po prawie trzech latach korzystania z tabletu z Androidem przesiadam się na nowego iPada. Nie dlatego, że dałem się przekonać do wizjonerstwa firmy Apple, ale z banalnego powodu braku firmowego tabletu z Androidem i ekranem o proporcjach 4:3. Zamierzam na nim czytać literaturę informatyczną w formacie PDF, a dzięki proporcjom ekranu 4:3 ekran jest nieco szerszy w układzie pionowym co ma wpływ na czytelność tekstu.

  Pozostaje tylko nadzieja, że znany ze swojej hermetyczmości iOS da się jakoś oswoić. Myślę, że w takim zakresie, w połączeniu z jakąś chmurą powinien :)

  Na wszelki wypadek nie szalałem i wybrałem podstawowy wariant z WiFi 16 GB. Do tej pory 16 GB mi spokojnie wystarczało, więc tutaj też wystarczy. Apple za kolejne kilka giga życzy sobie, jak za zboże. Nie mówiąc już o modemie komórkowym.

  Jedno jest jednak pewne. iPad Air na pewno jest niebanalnym urządzeniem, jeśli chodzi o wygląd. Oby i charakter miał znośny :P

 • nnnneeeexxxett

  Klasyczne tablety będą zastępowane w ciągu najbliższych 1-3 lat:
  a) w przypadku androida smartfonami i tabfonami (4-5″) które będą wsuwane do ekranów 9-10″ – czyli koncepcja padfona
  b) w przypadku Windowsa hybrydy łączące tablet z netbookiem – jednak tutaj trzeba jeszcze dużo popracować zarówno nad ceną jak i parametrami – więcej RAMu, więce pamięci dyskowej bo bez tego nie ma szans na sukces.
  c) być może pojawią się też hybrydy łączące a i b jako hybrydy 3w1.

  Apple ze swoimi ipadami będzie tracił udziały aż do marginalizacji kilku procentowej na rynku, bo nie uda im się połączyć ani iphona z ipadem ani ipada z macbookami – już na to jest za późno.

  • Tomash

   Padfone to niewypal, który nigdy nie odniesie sukcesu IMO.

   • mały kazio

    Też tak myślę.
    Wydaje mi się to strasznie niewygodne.
    Szczególnie jak wtedy gdy tabletuję zadzwoni telefon.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona