Wiko VIEW

Programiści Google pracują nad optymalizacją KitKata w Nexusie 5 – ma działać dłużej

google-nexus-5-battery-life-3

Mimo że Nexus 5, jak i system KitKat, spotkały się z ogólną aprobatą, to nie obeszło się bez zgrzytów. Największą bolączką Nexusa 5 jest spory wpływ na czas pracy z baterii. Okazało się, że w dużej mierze to wina systemu i tego, że nie zamyka on przeróżnych procesów, kiedy przestają być potrzebne. Programiści już pracują nad optymalizacją kodu pod kątem wykrytego problemu.

Wychodzi więc na to, że winą za krótkie działanie Nexusa 5 należy bardziej obarczyć system, aniżeli pojemność akumulatora, która według wielu i tak nie jest wystarczająca.

Android w wersji KitKat może sprawiać problemy z czasem działania na jednym ładowaniu nie tylko w Nexusie, ale wszędzie tam, gdzie jest zainstalowany w czystej formie. Można bowiem przypuszczać, że producenci w swoich nakładkach zadbali o to, by nieaktywne procesy były odpowiednio wcześnie „zabijane”, o czym – najwyraźniej – zapomnieli ludzie z Mountain View.

Problem jest dosyć kłopotliwy, jeden z użytkowników zauważył, że w ciągu dwóch minut traci około 1% baterii. Czym jest to spowodowane? Otóż w tym przypadku jest to wina niezakończonego procesu, który wykorzystuje kamerę. Proszę sobie wyobrazić sytuację, kiedy po skończeniu rozmowy na Skype i zamknięciu aplikacji, kamera nadal działa i pobiera niepotrzebnie energię.

Takich przypadków, jak ten ze Skype, może być znacznie więcej. Inne urządzenia z Androidem KitKat również mogą być narażone na szybsze rozładowywanie się baterii. Póki co jednak nie wiemy, jak długo trzeba będzie czekać na stosowną aktualizację systemu.

batman-a batman-b

źródło

Komentarze

 • Kiedy kiedy kiedy

  A kiedy będzie aktualizacja jakakolwiek dla Asusa Transformera Infinity TF700T? Stary taki i zapomnieli o nim? :D

 • w Nexusie 4 po aktualizacji do kitkata bateria trzyma dramatycznie słabo… ładowanie codziennie to norma :/

  • Codzienne ładowanie to chyba ogólnie norma dla smartfonów :)

   • LG L7 II – jak nie korzystam z gier/wifi/netu/radia/muzyki tylko jako telefon to spoko wytrzymuje 3 dni.
    .
    .
    .
    A jak korzystam to na samym necie z komórki leci 10%/godz a nawet więcej…

    • Mój służbowy telefon wytrzymuje ok 10 dni ;)

     • Nokia 6310i?
      Żeby nie było – nie zgrywam się, to wciąż jest świetny telefon ze względu właśnie na swoją baterię.

     • Tomash

      Jakas Nokia z qwerty, nawet nie wiem co to za model :)

     • Dokładnie, Nokia C3, chyba najpopularniejszy telefon w korporacjach.

  • Kamil Zawiślak

   Czyli teza się potwierdza ;D

 • nex

  tez zauwazylem ze na nexuse 7 2013, bateria trzyma zdecydowanie
  krócej niż na wcześniejszej wersji systemu,

  muszę przyznać że pod tym względem n7 2012 był lepszy niż “nowy” N7

 • Adam

  Ja ostatnio zacząłem mieć problemy z baterią w Nexusie 4. Swój wątek opisałem na forum Google: https://productforums.google.com/forum/#!category-topic/nexus/other-discussions/nexus-4/2YaNPD5uHC0

  Telefon, przez noc potrafi “zeżreć” 20% (Wifi off, NFC off, Mobile data off, sync off)

  Będę zgłaszał problem do LG, może pomogą.

 • asdf

  Google jest jak komunizm: stwarza problemy i bohatersko sie z nimi zmaga.

  • Ładne :) Coś w tym jest. Najpierw brak trimingu pamięci, teraz brak zabijania procesów-zombie.

   • Przecież trimming nie dotyczył RAMu więc w czym problem?

 • przemek

  pani kasiu, i załogo kiedy w planach i czego recenzje?

 • Ja akurat Nexusa nie mam chociaż rozważałem zakup. Po aktualizacji NOTE 3 do KitKat odczułem, że bateria trzyma dłużej. Grając w PvZ bateria także nie grzeje się tak bardzo jak przed aktualizacją. Jest praktycznie 10 stopni mniej – nie dochodzi do 50 stopni tylko do 40 stopni. Jednak tak czy inaczej ładuję telefon co 2 dni. Czasami codziennie jak w łóżku gram kilka godzin.

 • janko

  No jak to, miało być tak dobrze, a tu taka skucha… A takie było pianie z zachwytu, że ten KitKat to będzie rewolucja, przynajmniej jeśli chodzi o oszczędność energii! No bo taki nowy, no i ma tego ART-a, ma być superoszczędny, superszybki, a w ogóle to super się sprawdzi na starych urządzeniach, które mają 512MB RAM i małą baterię! Google – miszcz szemranego marketingu.

  A ja na swoim Tabie 7 właśnie pożegnałem się z KitKatem CM11 i wróciłem do fabrycznego 4.1. Wreszcie wszystko działa i bateria trzyma jak dawniej, 8h, a nie 5-6h.

  • Adam

   +1. Po instalacji na Nexusie 7 (2012) tablet tal lagował, że musiałem wykonać factory reset. Dalej laguje. Może to aplikacje są teraz tak wolne, a nie sam system?

   • janko

    Sam Kit Kat u mnie nie spowolnił działania aplikacji, pojawiło się trochę lagów w różnych sytuacjach (np. włączanie/wyłączanie klawiatury, przełączanie między aktywnymi aplikacjami), niemniej powrót do 4.1 przyniósł mi sporą ulgę, przede wszystkim bateria dłużej trzyma. Do zainstalowania KitKata skłoniły mnie wrzutki internetowych ściemniaczy/naganiaczy, podszywających się pod “forumowiczów”, którzy podobno doznali szoku, jak zobaczyli szybkość działanai KitKata i jak długo trzyma bateria! Nie wiem czy oni to robią za pieniądze, niektórzy pewnie tak (jak opłacana z naszych podatków młodzieżówka PO, całymi dniami gardłująca za Donaldem na wszystkich możliwych portalach internetowych), ale niektórzy pewnie z czystej głupoty, albo odurzenia googlowym marketingiem, pod wpływem którego rzeczywiście widzą te nieistniejące cuda.

    • Albo wymienili 3 letnie urządzenie z CPU 1x650MHz@200appek na 4×1,5GHz@sam-system i wtedy faktycznie mogło przyspieszyć.

 • barwniak

  “Największą bolączką Nexusa 5 jest spory wpływ na czas pracy z baterii.”
  Zdanie do przeredagowania.

 • cienias

  mam nexusa 4, kitkat – bateria trzyma 3-4 dni z czego nie rozmawiam wiele 1.5h rozmów (bluetooth), trochę słuchania muzyki. nie jest źle ale trzeba uważać na niezakończone procesy – ubijać je ręcznie.

  • janko

   Nie rozśmieszaj, trzeba uważać? Ubijać ręcznie? Pilnować, żeby telefon czy tablet działał, bo sam nie działa jak należy? Jest XXI wiek, czy może nadal druga połowa XX? Wtedy były takie komputery, których musiała stale pilnować ekipa fachowców, żeby się taśmy perforowane nie zacinały, żeby w czeluściach szaf nie narosło za dużo pajęczyn, itd.

   • Niestety muszę się zgodzić. Płacąc tyle za urządzenie oczekuje się, że będzie ono choć odrobinę dopracowane. Nie po to kupuję SMARTfona, żeby był… głupi i żebym musiał myśleć za niego.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona