Lider układów mobilnych, Qualcomm, przejmuje 2400 patentów od Hewlett Packard

Qualcomm do wpisu

Qualcomm i HP dogadały się w sprawie przejęcia tysięcy patentów HP Palm, IPAQ, Bitfone. W ręce producenta układów SoC trafi 1400 patentów uzyskanych w Stanach Zjednoczonych i 1000 wniosków patentowych złożonych poza granicami kraju.

Nie jest do końca jasne ile z tych rozwiązań się ze sobą pokrywa, jednak ewidentnie będzie to całkiem spory arsenał, który wraz z doświadczeniem i własnym portfolio tworzy niezły fundament wśród technologii systemów mobilnych. Jak na razie ani Qualcomm, ani HP nie podały szczegółów przejęcia pokaźnego dobytku.

Dla przypomnienia… HP nabyło w 2010 roku udziały Palm za 1,2 miliarda dolarów, by po dwóch latach zamknąć projekt i zająć się produkcją urządzeń opartych na WebOS. System implementowany był na takich urządzeniach, jak Palm Pre czy HP TouchPad. Pomysł był mało rentowny i skończyło się na sprzedaży WebOS’a firmie LG, która do dziś produkuje „inteligentne” telewizory oparte o ten system.

Bitfone jest z kolei firmą specjalizującą się obsługą klienta biznesowego. HP nabyło jej udziały w 2006 roku.

Natomiast IPAQ to linia urządzeń PDA pierwotnie opracowanych przez firmę Compaq. Hewllet Packard przejął spółkę w 2002 roku.

Zważywszy na rolę, jaką Palm i Compaq miały przy tworzeniu PDA i wczesnych smartfonów można powiedzieć, że Qualcomm staje się poważnym graczem w tym sektorze. Jeśli zaś chodzi o HP, w dobie prac nad urządzeniami mobilnymi opartych o system Android i MS Windows, sprzedaż patentów jest co najmniej niezrozumiała. Myślę jednak, że Hewlett Packard zostawi sobie „furtkę” i na mocy umowy z producentem układów mobilnych zostawi sobie możliwość korzystania ze sprzedanych licencji.

Nie tak dawno CEO firmy HP – Meg Whiteman ogłosiła wprowadzenie nowej linii urządzeń opartych o system Google Android. System ten pojawi się między innymi na tabletofonie Slate 6 oraz tablecie Slate 7 VoiceTab.

ź: AndroidAuthority.com; Fot. by Tech Cocktail (CC)

Komentarze

  • aaa

    Wspomnijcie też o tym, że King.com zastrzegł nazwę Candy (a wcześniej zastrzegł już Saga) i teraz czepia się gier kompletnie z ich Candy Crush Saga niezwiązanych (np. jakichś Candy Slots czy coś takiego). Parodia niestety z tym prawem w USA, szczególnie że wydaje się działać na cały świat (wydasz grę z Candy w nazwie -> zostanie zbanowana nie tylko w USA). Zastrzeżone są też Tower Defense (co ciekawe przez inną firmę niż ta, która zrobiła pierwszą grę nazywającą się Tower Defense…), Sudoku (ale to tylko w Japonii – i tutaj Google zbanuje ci grę tylko w Japonii, a w USA i reszcie świata zostawi jeśli użyjesz tego słowa) oraz Scrolls.

    • Paweloso

      Jak tak dalej pójdzie i każdy będzie mógł zastrzegać prawo do używania w tytułach gier wybranych wyrazów, to tylko kolejne części istniejących już serii otrzymywały będą “normalne” nazwy, a twórcom czegoś nowego pozostaną tylko tytuły w stylu “vxovgceyt” – kompletnie bezsensowne i nie mówiące niczego o samej zawartości gier. W tym pierwszym przypadku (kontynuacje) również może być odczuwalne takie ograniczenie i coraz częściej zamiast rozwiniętego podtytułu będziemy otrzymywać gry opatrzone cyferką na końcu – smutne :/

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona