2014 - rok przełomu dla Intela? | Tabletowo.pl

2014 – rok przełomu dla Intela?

Dołącz do dyskusji 0

Skoro napisałem o Rockchip 3288 opartym o najnowszy rdzeń ARM A12, to wypadałoby napisać coś o konkurencji. A największą nowością w tym roku dla tabletów było niewątpliwie wprowadzenie przez Intela procesorów Bay Trail w wersji Z.

Rodzina procesorów Intela dla tabletów powstała późno, ale generalnie została przyjęta bardzo dobrze. Procesory wykonane w technologii 22 nm, dwu- lub czterordzeniowe o niskim poborze mocy i wysokiej wydajności, ze zintegrowaną grafiką IntelHD, zapewniające dobry stosunek wydajności do ceny, odniosły sukces. Dziś już mało który producent nie ma lub nie zapowiada swojego sprzętu z procesorem Intela (nawet Nexus 7 trzeciej generacji ma mieć Z3000).

Dziś rodzina Bay Trail jest już bardzo liczna, ale Intel śmiało patrzy w przyszłość: zapowiada m.in. nową generację Atomów  „Merriefield” (2-rdzeniowe) i ” Moorefield” (4-rdzeniowe) – ciągle w procesie 22 nm i bez zintegrowanego modułu LTE , ale z ulepszoną grafiką, jeszcze mniejszym zużyciem energii i ponownie poprawioną optymalizacją procesów wewnętrznych. Wydajność ogólna ma wzrosnąć  1,7 raza w stosunku do serii Z3000. Od tego momentu Intel planuje podbój rynku przy pomocy systemów 64-bitowych (pierwszy ma być ponoć właśnie Nexus 7 trzeciej generacji z Androidem 4.4 w wersji 64-bitowej – Intel oficjalnie już nad nim pracuje razem z Google) – w tym czasie bowiem ma już być w pełni dopracowana wersja Microsoft Windows 8.1 64-bit.

intel_d_4

W połowie roku pojawi się wreszcie moduł łączności LTE – wysoce zintegrowany, uniwersalny modem dający szansę na jeszcze mocniejsze zaistnienie na rynku.

Wreszcie w końcu 2 kwartału Intel wprowadzi  technologię 14 nm – czyli ponownie mniejsze zapotrzebowanie na energię, lepsza grafika, a wydajność ma wzrosnąć o 100% . Nowe procesory otrzymają nazwę kodową Chery Trail i dwa lub cztery rdzenie Airmont (nowa generacja). I to do nich według Intela należy końcówka przyszłego roku.

Nie mówię o tak dalekiej przyszłości jak przełom 2014/2015, bowiem wtedy wg. Braiana Krzanicha (CEO Intela) dokona się prawdziwa rewolucja o nazwie Intel Broxton…

źródła: Intel, Brotel.net, tablet-news

oiot.pl, czyli wszystko co chciałbyś wiedzieć o Internecie Rzeczy
– nowy serwis Tabletowo o Internecie Rzeczy. Sprawdź!

Komentarze

Przeczytaj następny wpis niżej
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona