Ważne

Dwa systemy na jednym tablecie? Ramos i10 Pro z Androidem i Windowsem w 2014 roku

Nie, tym razem to nie plotka. Jeden z większych producentów tabletów w Chinach, właściciel marki Ramos, ogłosił, że podjął współpracę z Intelem w celu dopracowania tabletu z procesorem Intel Bay Trail T obsługującego dwa systemy operacyjne: Androida oraz Windows 8.1. Modelem tym ma być planowany do wprowadzenia w przyszłym roku Ramos i10 Pro (analogia do Della – seria Venue jest na Androidzie, Venue Pro – z Windows 8) – ulepszony  brat modelu i10 (więcej RAM-u, lepsza matryca), który został zaprezentowany na targach w Hong-Kongu.

Ramos i10 – źródło: padnews.cn

Swoim wyglądem tablet przypomina nieco smartfona HTC One: posiada głośniki stereo, ładne aluminiowe wykończenie i, według testerów z Chin, wysoką jakość wykonania. Dla przypomnienia, mamy tu do czynienia z 10-calowym ekranem o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli , 1 lub według innych źródeł 2 GB RAM oraz procesorem Intel Z2580 Clover Trail.

Ja osobiście z niecierpliwością czekam na taki właśnie tablet, przy czym decydująca będzie cena.  I tutaj właściwie brak wiarygodnych informacji. O ile źródła chińskie twierdzą, że Ramos i10 Pro ma kosztować około 250 dolarów, tak już w USA za Intelem podaje się cenę raczej 400 dolarów.

Czarny i10 też nieźle wygląda (zdjęcie: padhz.com)

Ważne , że tego typu jaskółka otworzy sezon na dwusystemowe,  szybkie tablety o nowatorskim ( przynajmniej w świecie tabletów) wyglądzie. Znając szybkość reakcji rynku, można oczekiwać w ciągu kilku miesięcy wysypu konkurencyjnych modeli…

Źródło: padanews, tablet-news, padhz

Komentarze

 • Darek

  A ja czekam na tanie chińskie tablety z Windows 8.1 :-)

 • Nech

  Szarpałbym, gdyby ktoś dał tam pełnego windowsa, nie rt.

  • m

   A skąd wniosek że tam jest RT? Przecież RT jest na ARMy, a to jest x86.

 • Nech

  Darek niestety chyba nie doczekasz się ze względu na koszty systemu oraz brak logiki w takim rozwiązaniu-bez porządnego procesora i 4 rdzeni windows 8 i 8.1 rt to porażka.

  • Darek

   Ja jestem optymistą :-)
   Jeżeli opłaca się Asusowi i Toshibie, to Chińczykom też będzie. Jest porządny Z3740, Windows 8.1 dla tabletów do 10 cali kosztuje ułamek normalnej ceny (plotki mówią o 10-20$), MS dorzuca licencję MS Office HS. Myślę, że do wiosny zobaczymy kilka modeli za <1000 zł

  • Miron

   zawsze mogliby wypuścić tablet bez systemu. Byłoby dużo taniej wtedy :) a użytkownik wraca do domu, instaluje system na własną rękę i wszyscy są zadowoleni

 • Kuba

  Jak może być 1 GB RAMu? Przecież Win 8 wymaga minimum 2 GB, więc 1 GB nie miałby tu racji bytu…i tak przy 2 GB i starym Intelu będzie to mało funkcjonalne urządzenie. Ale to tylko moja opinia ;)

  • Artur Gusiński

   Ten 1 GB RAM odnosi się do i10 – ten model pracuje na Androidzie, ale tutaj także nie ma zgodności . Ramos podaje , że i10 ma 2 GB , ale spotkałem się już na stronach chińskich z ofertą przedsprzedaży modelu i10 z 1 GB RAMU. Pewnie model będzie sprzedawany pod różnymi markami i w różnych opcjach ( 3G , może powstanie wersja ARM – w Chinach ten model bardzo podoba się wizualnie , a z SoC ARM będzie na pewno tańszy) .
   Wersja Pro na pewno będzie miała 2 GB RAM.

 • benek

  Niech sprzedają z Windowsem XP :) przynajmniej na każdym Intelu i z każdą ilością ram nie byłoby problemu ,wiem że to nierealne nawet ze względu na wsparcie które kończy się w kwietniu lecz jak by go nadal wspierali to XP Pro stawiam na drugim miejscu zarz po Windowsie 7 Ultimate

  • XDLOL

   1gb ramu to się obecnie nawet do przeglądania netu nie nadaje (chyba, że wyłączysz flasha). Poza tym tak xp jak i w7 się do tabletu nie nadają.

   • Artur

    Tego nawet nie komentuje .
    Na tablety są 4 systemy :
    – Android
    – iOS
    – Windows ( 8 i RT )
    – Linux ( nieoficjalnie , ale jak ktoś poszuka … )
    Być może w najbliższej przyszłości :
    – Chrome
    – Sailfish
    – Tizen (?)
    Do jaskiń nie wracamy…. ( niestety…)

    • benek

     Jaka jaskinia? chyba nie wiesz o czy mówisz.Praktycznie we wszystkie dni robocze mam kontakt z firmami które robią niezłą kasę i nie płacą swoim pracownikom minimalnej krajowe i byś się zdziwił w ilu z nich operują jeszcze na starym poczciwym Windowsie XP czekając do kwietnia ze zmianą systemu więc nie pisz mi o jakiś jaskiniach bo systemy na gwałt to zmieniają w państwówce tylko potem okazuje się że przekręt goni przekręt

     • Artur

      Po primo: czytamy czasami coś poza blogami. określenie ” powrotu do jaskiń ” funkcjonuje w kulturze , więc kontekstu nie będę tłumaczył.
      Secundo : idąc tropem Twoich myśli , powinniśmy wciąż pracować na DOS , bo potrzebował tylko 128 kB RAM i był taki szybki …i bezwzględnie można było na nim pracować , pisać i liczyć .
      Tertio ; pamiętam , jak wprowadzano Windę XP – larum , narzekania , potem wyśmiewanie i rady co M$ może zrobić sobie z takim systemem . Kilka l;at później to samo mówiono o W7 . Wiec poczekaj z ta krytyką 1 rok i wtedy wrócimy tutaj i znów porozmawiamy. OK?

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona