Ważne

MediaTek zapowiada ośmiordzeniowy procesor MT6592

Firma MediaTek zaprezentowała pierwszy na świecie procesor prawdziwie ośmiordzeniowy – MT6592. Chipset jest dedykowany urządzeniom z Androidem Kit Kat i przypuszcza się, że będzie dostępny pod koniec roku, czyli w pierwszych produktach – w pierwszej połowie 2014 roku.

Procesor może być taktowany zegarem od 1,7 GHz do 2 GHz. MT6592 jest w pełni skalowalny, co ma zapewniać oszczędność energii oraz pełną wydajność w razie potrzeby. Podobnie jak procesor Qualcommu nowy tajwański chipset ma obsługiwać wideo Ultra-HD 4Kx2K z kodekiem H.264 oraz nowe kodeki H.265 i VP9. MT6592 będzie wspierał kamery 16 MP, ekrany FULL HD, dual-band 801.11n Wi-Fi, Miracast oraz Bluetooth, GPS i tuner FM.

Całość została oparta o Cortex A7 z ARM Mali i została wykonana w procesie technologicznym 28nm. Nowy procesor ma strukturę “Heterogeneous Computing (HC)” – jest zbudowany z bloków CPU, GPU, DSP, silników ekranu, kamery, czujników i nawigacji.

Procesor MT6592 wylądował już w chińskim Umi X2S. Mówi się też, że poza Umi nowe urządzenia z tymi chipsetami przygotowuje już kilku chińskich producentów. Nie jest pewne, kiedy nowe układy trafią do bardziej znanych chociażby w Europie marek, lecz jest to zapewne jedynie kwestia czasu.

źródło

Komentarze

 • to już było wiadomo na temat tego układu, jak dobrze pójdzie będę miał urządzenie z tym układem jeszcze w tym roku;)

 • MarSen

  Tylko w testach ten SoC ma 4000 mniej punktów niż Snapdragon 800. Gdyby te 8 rdzeni działało chociaż 1,5 raza lepiej niż taki czterordzeniowy Snapdragon to możnaby się połasić. Dla mnie Qualcomm robi najlepsze procesory. Droższe, ale działające o niebo lepiej niż MediaTek. Ten drugi to po prostu budżetówka, a osiem rdzeni mimo, że jest to i tak słabsze niż cztery. Co to za sens zapytacie? A no taki, że szaraki pomyślą “4 rdzenie za 1000zł lub 8 rdzeni za 1000zł… Biorę te 8, pewnie lepszy.” i kupią.

  • antrykota

   mam 2 rdzeniowego Mediateka w komórce,
   i 4 rdzeniowego AllWinnera A31s w tablecie
   i w obu przypadkach nie narzekam

   • Czy na komórce coś robisz oprócz sortowania listy kontaktów?
    Czy na tablecie coś robisz oprócz Angry-B?

 • Fedurrr

  Te 8 rdzeni Mediateka zapewne i tak będzie tańsze niż 4 rdzenie Snapdragon 800.

 • dadi11
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona