Ważne

Czyżby koniec Windowsa RT?

Jak powszechnie wiadomo, aktualnie Microsoft oferuje aż trzy typy swojego systemu operacyjnego: Windows 8.1, Windows 8.1 RT oraz Windows Phone 8. Pierwszy przeznaczony jest zarówno na komputery stacjonarne, laptopy jak i tablety. Trzeci oczywiście trafił na różne modele smartfonów – m.in. seria Lumia firmy Nokii. A na co konkretnie skierowany jest Windows RT? Teoretycznie również na tablety. Ale czy ma on większy sens istnienia przy swoim “pełnym” bracie? Sam Microsoft ma chyba co do tego pewne wątpliwości.

Podczas konferencji UBS Global Technology Summit pośrednio w tej kwestii wypowiadała się Julie Larson-Green. Wiceprezes działu urządzeń i studiów oświadczyła:

We have the Windows Phone OS.  We have Windows RT and we have full Windows.  We’re not going to have three.  We do think there’s a world where there is a more mobile operating system that doesn’t have the risks to battery life, or the risks to security.  But, it also comes at the cost of flexibility.  So we believe in that vision and that direction and we’re continuing down that path.

Oznacza to, że firma nie ma zamiaru kontynuowania polityki “trzech systemów”. Jednak trudno jednoznacznie stwierdzić, czy Microsoft planuje stworzenie jednego, uniwersalnego systemu operacyjnego, czy też swojego rodzaju połączenia Windowsa RT oraz Windowsa Phone w jedno. Pierwsza opcja jest mało prawdopodobna. Wymagałaby ona naprawdę dużego czasu oraz dopracowania, za czym idą ogromne nakłady finansowe. Wszystko przez to, że smartfony, tablety oraz komputery różnią się od siebie znacznie, zarówno podzespołowo jak i funkcyjnie.

Druga opcja jest już jednak bardziej prawdopodobna. Wówczas “pełny” Windows byłby skierowany zarówno na komputery jak i tablety, natomiast scalenie Windowsa RT i Phone dałoby w efekcie bardziej rozbudowany system na smartfony, który może mógłby rywalizować na większą skalę z Androidem czy iOS.

Oczywiście wszystko zawsze zależy od wsparcia deweloperów w postaci pisanych programów pod jakikolwiek OS. Właśnie to jest jednym z głównych powodów niepowodzenia Windowsa RT – pustki w sklepie. Wina leży również po stronie producenta, gdyż poszukując tańszej wersji systemu na potrzeby tabletów, nie dopracował on produktu tak, jak powinien. Miejmy nadzieję, że zostaną z tego wyciągnięte wnioski na przyszłość, zwłaszcza podczas ograniczania swoich systemów do liczby mniejszej niż trzy.

Samych efektów możemy się spodziewać, zgodnie z zapowiedzią Julie Larson-Green, już w przyszłym roku.

[źródło]

Komentarze

 • zwierzak

  Nic dziwnego. Do niedawna procesory x86 nie grzeszyły oszczędnością baterii na tabletach, więc bardziej opłacało się ładować ARM, dlatego powstała wersja RT (chociaż i ta nie grzeszyła wydajnością na procesorach ARM i wymagała ich na prawdę mocne wersje). Jednak teraz Intel Atom miażdży konkurencję i w końcu ma rozsądną wydajność przy małym poborze energii. W dodatku na x86 można odpalić normalne aplikacje, których nie ma na ARM i raczej nikt ich nie przeportuje. Chodzi głównie o stare desktopowe aplikacje, których nikt nie będzie przekompilowywać omijając 1000 optymalizacji dla x86 lub przepisywać co C#.

  • W czym miażdży ARM’a? Dopiero co leciały dyskusje jaki to jest super Atom – a jak przyszło do porównań to ściema na maksa!

 • twin

  a dlaczego nie mogą pójść w ślady appla i google oferując te same systemu na telefony i tablety? już bym wolał windows phone na tablecie niż wersję RT

  • Marek

   Błądzisz, synu błądzisz.
   Gdyby były tablety z WP to nie byłyby to tablety tylko zabawki takie jak iPad.

 • ghuldan

  no i po raz kolejny zostaną z ręka w nocniku – chyba są ślepi i nie widza co się dzieje pod ich nosem : Apple kombinuje z procesorami ARM (perwszy 64bit juz maja) – Intel zacznie produkować 64bit procesobr ARM nie tylko dla Apple’a ! Apple pracuje nad 12 calowym tabletem ktory za chwile zastąpi MacBook’a AIR (pewnie bedzie można dokupić do niego śliczna aluminiowa klawiature za wartość samego tabletu) az w końcu przesiąda sie na platformę ARM z całym swoim ciemadanem a Microsoft sie zorientuje ze szkoda ze porzucili rozwijanie Win RT :) ale będa jajca

  • aaa

   No właśnie. ARM będzie wygrywać nawet jeśli Intel go dogoni – powodem jest to, że producenci mają dzięki niemu dużą niezależność, mogą sami robić swoje procesory.

 • Bucz

  A moze po prostu otworza w RT mozliwosc instalowania aplikacji okienkowych, przez co praktycznie upodobni sie do zwyklego Windowsa, tylko skompilowanego dla innej architektury?

 • asa

  Jeżeli coś przestanie istnieć, to WP (kwestia nazewnictwa nie ma większego znaczenia). Urządzenia z WP zostaną po prostu zaktualizowane do kolejnej wersji WIN RT i będą miały możliwość uruchamiania aplikacji z WP. WIN RT jest bardziej zaawansowanym systemem niż WP.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona