MediaTek pracuje nad nową generacją procesorów opartych o architekturę ARM Cortex A-5X

MediaTek to tajwański producent procesorów dla telefonów komórkowych i tabletów. Jeszcze kilka miesięcy temu nazwa spółki nie budziła żadnych skojarzeń, dziś jej układy znajdziemy w urządzeniach sygnowanych logo znanych marek. MediaTek w bardzo krótkim czasie zyskał ogromną popularność, a to za sprawą procesorów, które – choć tanie i pozornie niemogące równać się z projektami Nvidii czy Qualcomm – mogą pochwalić się przyzwoitymi możliwościami i wydajnością. MediaTek zaproponował alternatywę dla drogich w produkcji urządzeń, czym zwrócił uwagę zarówno chińskich twórców elektroniki typu white-box, jak i Acera, Lenovo, a najprawdopodobniej także Samsunga. Jak wynika z wczorajszego oświadczenia opublikowanego przez tajwański koncern, już wkrótce jego portfolio powiększy się o wybór mikroporocesorów nowej generacji opartych o architekturę ARM Cortex-A5X, czyli Cortex-A53 oraz Cortex-A57.

Będą to 32- i 64-bitowe układy ARMv8 mogące pochwalić się dużą energooszczędnością i obsługą instrukcji AArch64 oraz AArch32. Technikalia i szczegółowy opis platformy ARMv8 znajdziecie w tym pliku PDF. Niezaznajomionym z informatycznym żargonem powinna wystarczać informacja o pełnej kompatybilności wstecznej z ARMv7, wsparciu dla inteligentnej technologii obserwacji działaniu poszczególnych rdzeni procesora oraz większej ilości obsługiwanej pamięci operacyjnej.

Oparte o architekturę ARM Cortex-A5X procesory MediaTek ujrzą światło dzienne w przyszłym roku.

via Liliputing

Komentarze

 • janko

  Dopiero pracują nad nową architekturą, a na zdjęciu widzę gotowy procesor. Znaczy to zdjęcie to ściema, czy oni ściemniają, że dopiero pracują, a tak naprawdę już dawno mają, nawet zdążyli przylutować ten nowy procesor do płytki?

  • To zdjęcie poglądowe, bodajże któregoś z układów A15.

   • Arek

    Na fotce to moduł minipci dla sieci WIFI (stosowany dawniej w laptopach) – 0 czym świadczą dwa konektory ufl dla anten u góry. :-)

    • Arek

     Chociaż z drugiej strony, nie pasują wycięcia na minipci, więc może to coś zintegrowanego z wifi do jakiegoś tableta. :)

 • Ciekawe. Mają zamiar przerobić specyfikację A-5X, tylko po to aby ją osłabić? Bo w oryginalnych danych licencyjnych wszystkie A53 i A57 są 64-bitowe.

 • deadhanter

  Nie oslabic a dodac jego kompatybilnosc rowniez do 32 bitow… zobaczymy co z tego wyjdzie mozliwe ze cos co bardzo malo produ ciagnie :) 2-3 dni na bateri?

 • za miesiąc pojawią się pierwsze telefony z procesorami 8-rdzeniowymi

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona