Allwinner prezentuje nowy SoC A23

Allwinner to chińska firma znana głównie z produkcji komponentów do tabletów niższej klasy. Najpopularniejszym z ich produktów są układy SoC z serii A, tworzone z myślą o tanich tabletach działających pod kontrolą systemu Android. To właśnie do niej należy zaprezentowany niedawno, dwurdzeniowy A23.

Producent zdecydował się na reklamowanie go dość odważnym hasłem: “Najwydajniejszy dwurdzeniowiec na świecie”, co nieco koliduje z powszechną opinią dotyczącą marki Allwinner. A23 wyposażono w dwa rdzenie ARM Cortex-A7 (1.5 GHz) oraz GPU Mali-400 MP2. Jest to więc w gruncie rzeczy nieco podrasowana wersja zaprezentowanego na początku tego roku A20. Firma Allwinner twierdzi, iż cechą wyróżniającą ich najnowszy produkt na tle konkurencji jest dużo niższe zużycie energii. Nie wiadomo jeszcze, czy A23 będzie oferował wsparcie dla różnych dystrybucji systemu GNU/Linux, tak jak to miało miejsce w przypadku A10, będącego najprawdopodobniej najpopularniejszym SoC tej firmy.

Masowa produkcja układu A23 rozpocznie się w październiku, co oznacza, że już niedługo możemy spodziewać się nowej fali tanich tabletów opartych właśnie na tym SoC.

źródło

Komentarze

 • Plexus

  Mali 400 mp2 = poniżej apple

  • Raul

   To jakiś żart z tym najwydajniejszym dwurdzeniowcem.

 • Jakieś dwie ligi w tyle za RK3066 pod względem wydajności. Może bardziej energooszczędny, ale co z tego skoro moc jak na dzisiejsze czasy żałosna?

 • janko

  To nie jest tak, że Allwinner robi komponenty “do tabletów niższej klasy”, tylko robi komponenty trochę tańsze niż inni, na te tańsze komponenty rzucają się tytani tabletowego dizajnu, tacy jak Ainol, i robią z tych tańszych komponentów jakieś totalne badziewie. A potem badziewna opinia po części idzie na konto firmy Allwinner, która pewnie w ogóle nie wie, że producent tabletu nie potrafi prawidłowo użyć ich procesora (i np. tablet z wyłączonym ekranem ciągnie z baterii 150mA i nawet jak się go nie używa, to trzeba codziennie łądować).

 • Johnykalesony

  Najszybszy dwurdzenioweiec HAHAHAHAHH Exynos 5 dual.

 • Damian

  Zależy jak na to wszystko spojrzeć, papier wszystko przyjmie, miałem okazję testować tablety oparte na komponentach Allwinnera, nawet ten układ 4 rdzeniowy, szczerze niezbyt szybko działał tablet z tym prockiem, mimo,że Andek był czysty.
  Tanie, chińskie tablety są owszem wydajne, ale na papierze, w codziennym użytkowaniu jest już różnie. Bardzo często jest brak kompatybilności tych procków z aplikacjami, ale to akurat nie tylko przypadłość chińczyków, Intel w tabletach boryka się z podobnymi problemami, że niektóre aplikacje nie działają.
  A teraz coś na koniec, jak wygląda typowy chińczyk w środku? Mała płytka z pamięciami, zazwyczaj Hynix, procek klejony, do tego bardzo tandetna bateria, wygląda jak worek w dodatku strasznie tandetny, do tego mamy niewielki układ odpowiedzialny za ładowanie, wszystko poklejone kaptonem.
  Ja nie mówię, że nie ma miejsca na takie konstrukcje, ale nie za 500 czy 800 zł, a za max 200.

  • Jak tam jest kaptop to i tak lepiej niż tanie monitory Della, gdzie płytka przyklejana jest taśmą.

 • axim

  nie wiem co mam o tym myslec, oni racza chyba zartowac sobie

 • Marcus

  Allwinner i Rockchip tak się ostatnio chwalą tymi dwurdzeniowcami o zmniejszonym zużyciu energii, a potem taki SoC trafia do tabletu o najgorszych możliwych parametrach z baterią 2500 mAh, więc czas działania pozostaje bez zmian i nadaje się on jedynie dla dzieci.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona