Poradnik: jak zaktualizować tablet Samsunga przez Odin?

Poradnik: jak zaktualizować tablet Samsunga przez Odin?

Kies, Odin, ROM – jednym słowa te są bardzo bliskie, dla innych – czarna magia. Słyszeli o nich, ale nigdy się bardziej nie zainteresowali, bo wolą biernie przyglądać się sytuacji na rynku i oczekiwać pojawienia się informacji o dostępności nowej wersji systemu bezpośrednio na tablecie. Ale przecież można inaczej. Jeśli choć trochę znasz się na oprogramowaniu lub chcesz zacząć się znać, możesz sam zadbać o to, pod jaką wersją systemu operacyjnego będzie działać Twoje urządzenie. W niniejszym poradniku posłużę się przykładem Samsunga Galaxy Tab 2 7.0 z 3G (P3100).

Tak się stało, że w moje ręce trafiło urządzenie, które pracowało pod kontrolą Androida 4.0.3 Ice Cream Sandwich. Z racji tego, że było niebrandowane (kupione na wolnym rynku, w jednym ze sklepów z elektroniką) powinno samo zasygnalizować, że jest dostępna aktualizacja do nowszej wersji Androida (wiadomo, że modele kupione u operatorów są aktualizowane później lub… w ogóle). Niestety, takowa informacja nigdy nie pojawiła się na jego ekranie, a próba wyszukania nowszej wersji systemu w ustawieniach kończyła się fiaskiem – mimo, że w komentarzach na Tabletowo czytałam, że wielu użytkowników tego tabletu ma nowsze wersje systemu (4.1) niż wspomniany AICS… W końcu w sieci pojawiły się wieści, że koreański koncern rozpoczął aktualizowanie Galaxy Tab 2 7.0 do Androida 4.2.2 Jelly Bean – zaczął od Francji. Oczywiście tablet nie informował o dostępności nowego oprogramowania. Ale z racji tego, że na SamMobile publikowana jest każda wersja systemu dla danego urządzenia Samsunga, postanowiłam wziąć sprawy w swoje ręce.

Ale zanim przejdziemy do aktualizowania urządzenia, kilka słów na temat gwarancji i ewentualnej jej utraty. Nigdzie w sieci nie znalazłam jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy wgranie samemu nowszej wersji oprogramowania na tablet przynosi skutki w postaci utraty gwarancji. Nie mówię bowiem o ROM-ach stworzonych przez technologicznych freaków, zawierających zmiany w oprogramowaniu i wszelkiego rodzaju modyfikacje, a o oficjalnym oprogramowaniu Samsunga, które – prędzej czy później – i tak powinno zagościć na naszym sprzęcie. Wolimy oczywiście, by stało się to prędzej. Są dwie szkoły. Jedni, w tym ja, twierdzą, że wgranie oficjalnego oprogramowania nie powinno się wiązać z żadnymi konsekwencjami. Inni jednak są zdania, że instalowanie nowej wersji systemu jest ingerencją w system i może wiązać się z problemami w serwisie. Ale bądźmy szczerzy – kto w serwisie sprawdza wersję oprogramowania?

Spójrzmy jednak w stronę brandowanych urządzeń… Jakiś czas temu na Twitterze można było zadawać pytania rzecznikowi polskiego oddziału Samsunga, Olafowi Krynckiemu. Padło pytanie: “czy urządzenia brandowane po wrzuceniu oryginalnego oprogramowania niebrandowanego przez program Odin tracą gwarancję?” W odpowiedzi mogliśmy przeczytać: “Tak, serwis może odmówić naprawy gwarancyjnej dlatego, że jest to nieuprawniona ingerencja w system”. Z doświadczenia znajomych i czytelników wiem jednak, że zdarzają się sytuacje, w których do serwisu operatorów trafiają smartfony z zainstalowanymi ROM-ami z XDA, które są bezproblemowo naprawiane i wracają do użytkowników jak gdyby nigdy nic.

Podsumowując, trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy wgranie oficjalnego oprogramowania wiąże się z utratą gwarancji. Moim zdaniem: nie powinno. Zwłaszcza, że sprytni użytkownicy przed oddaniem sprzętu do serwisu są w stanie przywrócić poprzednią, “bardziej oficjalną” wersję systemu na urządzenie. Pamiętajcie jednak, że wszelkich zmian w oprogramowaniu dokonujecie na własną odpowiedzialność. Gdy coś pójdzie nie tak, trzeba pamiętać o możliwości “uceglenia” tabletu.

Po przydługim, aczkolwiek istotnym wstępie, pora przejść do tego, co najważniejsze. Jak zaktualizować tablet Samsunga przez Odin?

Musimy mieć pod ręką:
program Odin (umożliwia wgranie oprogramowania na tablet – zarówno oficjalnego, jak i modyfikowanych ROM-ów; uważany jest za bardziej bezpieczny od samsungowego Kiesa),
Kies (może być przydatny do instalacji sterowników),
– oprogramowanie dedykowane posiadanemu tabletowi, pobrane z SamMobile (trzeba być zalogowanym):
*Galaxy Tab 2 7.0 P3110 WiFi: tutaj (oprogramowanie dla Wielkiej Brytanii),
*Galaxy Tab 2 7.0 P3100 3G: tutaj (oprogramowanie dla Francji),
– tablet (w moim przypadku Samsung Galaxy Tab 2 7.0),
– kabel USB (do podłączenia tabletu do komputera).

Zanim zabierzemy się do wgrywania oprogramowania, warto wykonać kopię zapasową danych znajdujących się na posiadanym urządzeniu. Po wykonaniu backupu przechodzimy dalej. Po upewnieniu się, że urządzenie jest naładowane, wyłączamy tablet i wykonujemy wszystkie kroki po kolei:

1. Zaprzyjaźniamy się z Odinem. Pobieramy go stąd, instalujemy i uruchamiamy.

Poradnik: jak zaktualizować tablet Samsunga przez Odin?

2. Pobrany w międzyczasie plik z oprogramowaniem wgrywamy do Odina klikając na PDA, a następnie wybierając konkretny plik .tar lub .md5. Po chwili jest wgrany i widoczny przy polu PDA.

Poradnik: jak zaktualizować tablet Samsunga przez Odin? Poradnik: jak zaktualizować tablet Samsunga przez Odin?

3. Sprawdzamy ustawienia Odina – w opcjach (Option) muszą być zaznaczone dwa okienka: Auto Reboot oraz F. Reset Time. Jeśli wszystko jest w porządku – przechodzimy do następnego kroku.

4. Wyłączony wcześniej tablet wreszcie bierzemy w swe ręce. Przyciskamy jednocześnie dwa przyciski: Vol- i Power. Po pojawieniu się odpowiedniego widoku na ekranie, klikamy Vol+.

5. Podłączamy tablet do komputera za pomocą kabla USB (pamiętając wcześniej o tym, że do drugiej generacji tabletów włącznie Samsung korzystał ze swoich 30-pinowych złączy). Odin powinien wykryć podłączone urządzenie. W okienku nad ID:COM na jasno niebieskim tle pojawia się napis 0:[COM7].

Poradnik: jak zaktualizować tablet Samsunga przez Odin?

6. W Menedżerze zadań zamykamy wszystkie procesy związane z programem Kies.

7 . Uzbrajamy się w cierpliwość i w Odinie klikamy na Start.

8. Gdy proces wgrywania oprogramowania się zakończy, w zielonym kwadracie pojawi się słowo PASS i tablet automatycznie uruchomi się ponownie (trwa to zdecydowanie dłużej niż zwykle). Po zakończeniu tego procesu tablet odłączamy od komputera.

Poradnik: jak zaktualizować tablet Samsunga przez Odin?

9. Po zaktualizowaniu tabletu polecane jest przywrócenie ustawień fabrycznych.

10. Uśmiechamy się szeroko, właśnie zaktualizowaliśmy tablet do nowszej wersji oprogramowania ;)

Cały proces trwa niecałe 10 minut.

Komentarze

 • Mihau

  “Jedni, w tym ja, twierdzą, że wgranie oficjalnego oprogramowania nie powinno się wiązać z żadnymi konsekwencjami. Inni jednak są zdania, że instalowanie nowej wersji systemu jest ingerencją w system i może wiązać się z problemami w serwisie. Ale bądźmy szczerzy – kto w serwisie sprawdza wersję oprogramowania?”

  Sprawdzają – licznik flashowań. Jeśli pokazuje 0 i nie wykrywa oprogramowania zmodyfikowanego (a przy flashowaniu oryginalnych paczek z softem licznik się nie “nabija”), to nie mają praktycznie możliwości stwierdzić, że ktoś cokolwiek majstrował przy oprogramowaniu – najwyżej sprawdzić, czy ktoś nie ma roota. W starszych urządzeniach tego licznika nie ma i tu mogą się pokusić o sprawdzenie softu, ale jeśli flashowało się oprogramowanie producenta, to znowu nie ma właściwie szans na stwierdzenie, w jaki sposób się je wgrało.

  • pan

   Ale odin jest oprogramowaniem stosowanym w serwisach samsunga i wgrywając rom samsunga nie podbijasz licznika flaszowań :P

   • Mihau

    Przecież napisałem, że oryginalny soft nie nabija licznika :P

    • elmak

     Licznika w starszych urządzeniach nie ma bo nie mają nowszych wersji androida, licznik pojawił się w nowszym oprogramowaniu nie sprzęcie.

  • Pyton

   Mam problem z połączeniem się tableta w trybie bootloadera z komputerem do pkt. 4 wszystko wychodzi ok. Potem pojawia się nic……
   Po włączeniu tableta w odinie pojawia się 0:com6. W trybie ładowania baterii pojawia się 0:com1 i 5. Ale tryb 7 nigdy się nie pojawia. Próbowałem różnych rzeczy, tzn. z zaporą itp. tryb przesyłania plików, nic nie pomaga.
   Tracę nadzieję, kupiłem w Play taba i bardzo tego żałuję. Dziadowska firma, wszyscy w około mają już aktualizacje a ja nie…..

   • LUKVIS2

    POLECAM KIESA OD DZISIAJ 4,2,2,XEO DLA P5110 :)))))))

 • Toldo

  Z racji wykonywanej pracy, wiem co nie co jak działają serwisy i wiele było takich przypadków, że przyjmowali nawet urządzenia z nabitym licznikiem, bez słowa, a nawet takie z wgranym cyanogenem czy innymi modyfikacjami.

  Wgranie niebrandowanego, fabrycznego softu Odinem, jako takie nie jest nieautoryzowaną ingerencją, ponieważ wgrywamy oryginalne oprogramowanie (w identyczny sposób jak robi to serwis). Na takiej samej zasadzie można by powiedzieć, że wgrywając soft przez KIES stracimy gwarancję.

  PS. Gwoli ścisłości historycznej, licznik flashowań pojawił się w Samsungach od modelu i9100 bodajże i obecny jest również we wszystkich tabletach poczynając od drugiej generacji serii Galaxy Tab (wszystkie nowsze od P10xx).

  • elmak

   A to nie jest tak że licznik pojawił się w andku?

 • Toldo

  A swoją drogą w opisie brakuje informacji o dwóch rodzajach romów: jednoplikowych (czyli takich jak w opisie) i trzyplikowych, gdzie romy trzyplikowe często pomagają na różne usterki naszego urządzenia, bądź nawet są w stanie przywrócić je do życia jeśli zrobimy soft-bricka.

 • maxpace133

  Widze że Windows 8 :)

 • loola

  “….. 1. Zaprzyjaźniamy się z Odinem. Pobieramy go stąd, instalujemy i uruchamiamy…..”

  Pobieramy go skąd? :)

  • Ohohoho, serio zapomniałam podać linka? ;) Już nadrobiłam, przepraszam.

 • dziadek

  No cóż ale dla gt-5100 nadal oprogramowania brak chyba że źle szukam

  Pozdrawiam

  • Najnowsza wersja dostępna dla P5100 to 4.1.2.

   • dziadek

    Przykro mi Pani Kasiu że zawracam głowę ale ciągle mam problemy ze znalezieniem oprogramowania, może nie napisałem zbyt dokładnie wersji, mój tablet to GT-P5100 nr wersji JMM76D.P5100XXBLH2 Zakupiony w PLAY z 3G i GPS

    Pozdrawiam Serdecznie

    • Toldo

     Nie znalazłeś, bo Play nie udostępnił jeszcze swojego brandu z 4.1.2, ale ze spokojem możesz wgrać czysty soft dla Polski czyli XXDMC3, dostępny pod tym linkiem: http://www.sammobile.com/firmwares/3/?download=13941

     Bez problemu można potem wgrać soft z Playa, o ile taki się pojawi, a i z gwarancją nie będzie żadnych problemów, bo dla serwisu liczy się, że soft jest fabryczny, a nie to czy ma brand czy nie. (nie wspominając oczywiście o liczniku)

 • Toldo

  Softy do Samsungów (wszelkich) najlepiej szukać tu: http://www.sammobile.com. Oczywiście wymagana rejestracja, ale warto.

  • A co napisałam w tekście? ;)

   • Toldo

    Owszem, podałaś linki :P, ale wielu bezmyślnie klika byle tylko pobrać, a nie zada sobie trudu sięgnięcia do głównej strony, która jest w zasadzie obowiązkową lekturą (nawet codzienną z racji newsów) dla każdego, nieco bardziej świadomego, posiadacza sprzętu Samsunga ;)

 • figaros

  co ma wersja odina do urządzęnia ja nadal używam odina 3 v1.0 dla sgs1 (i9000) i tego samego odina używan do Samsunga Galaxy Note2.
  A Te kity z utatą gwaranjito tylko trzeba mieć wrodzoną paranoją aby w to wierzyć ,ostatnio mÓj Note 2 był w serwsicie bo głosnik szwankował ,jeszcze nie było oficjalnego androida 4.2.2 i chyba nadal ma nie być nie ważne goście nawet zapytali z jakich stronek ściągam soft a ja na to że czy jakoś cichaczem nie odblokoali mmmby mi cida w HOX’ie aby był 000 i żebym mógł każdy rom ładować do telefonu.Gośc się tylko uśmiechnał więc myślał że gdybym z odpowiednia kwota wyskoczył do dało by rade.Szanowna Pani Katarzyno z tym Odinem to pojechaliście trochę po bandzie to tak jak gdyby do każdego kurczaka inny model kuchenki mikrofalowej.Nie chcę nikomu ubliżać a jako ciekawostkę dodam że za pomocą odina zrootowałem Nexusa10

  • Toldo

   Ano wersja ma to, że niektóre egzemplarze (nie mówię tu o modelach) nie idą jedną wersją, więc trzeba użyć innej (S3 mini nie zrobisz starym Odinem np.). A, że Odin jest kompatybilny wstecznie to już inna kwestia. A co do ciekawostki to raczej nic dziwnego skoro Nexus 10 jest produkcji Samsunga…

 • Keisser

  Witam, jestem kompletnie zielony, bardzo proszę o pomoc, mój tablet GT-P3100 nie jest widziany przez PC (Windows 7 x64) po zainstalowaniu Kiesa, n ie wiem co jest tego powodem. Dodaję, że jest to wersja brandowana z Play. Nie pomaga rozwiązywanie problemów z błędami połączeń ani ponowna instalacja sterowników. Proszę o informację co powinienem widzieć w pkt. 4 ww. poradnika tzn. którą pozycję menu wybrać?
  Jeszcze raz przepraszam, że piszę tutaj a nie na forum.

  • Toldo

   Powinieneś zobaczyć dwie ikony na środku i jednej zaznaczenie będzie mrugać. Przełączasz się między nimi minusem głośności a plusem zatwierdzasz. Musisz wybrać tą z napisem Downloading… i zatwierdzić, a potem postąpić zgodnie z tym co się pojawi na ekranie (ponownie trzeba będzie potwierdzić, że chcesz wejść w download mode). Tablet w takim stanie należy podłączyć do PC.

 • Keisser

  Udało się :))

  Bardzo dziękuję Toldo, wszystkich serdecznie pozdrawiam

 • Keisser

  Jeszcze jedno pytanko, a mianowicie zetknąłem się z informacjami, że po aktualizacji do wersji JB 4.2.2 tablet laguje i a tym wypadku konieczny jest Full Wipe. Czy to prawda i czy trzeba to zrobić przed aktualizacją systemu.

  • Toldo

   Trzeba, nie trzeba. Na pewno warto, żeby pozbyć się śmieci z poprzedniego systemu. To jest trochę tak jakbyś wgrał Windowsa 7 na XP bez formatu dysku (co jest oczywiście niemożliwe, ale dla przykładu). Oczywiście wipe wykonujemy PO wgraniu nowego systemu, robienie wipe PRZED mija się z celem.

   • Keisser

    Serdeczne dzięki.

 • misiek

  Pilne: a co znaczy 0:[COM8] bo na tym mi się zatrzymało dałem START i ostatnia komenda to setupconnecion. na tablecie mam niebieskie menu: reboot.. aplly up… wipe data… wipe cach.
  i nic się nie dzieje :( co wybrać…help

  • misiek

   dobra udało się… po prostu po pwr + v- miałem do wyboru dwie opcje: rozpakuj i poberz. Założyłem że pobrane już mam i dałem rozpakuj :) i to był mój błąd. Pozatym teraz miałem 0:[COM9]
   pzdr

 • elmak

  Ja na miejscu tabletowo zajął bym się newsami a temat poruszony w tym wątku zostawiłbym forom tematycznym, pozdrawiam.

  • Z jednej strony może i masz rację, ale z drugiej – czemu czasem nie poświęcić uwagi właśnie problemowi wgrywania, bądź co bądź, oficjalnego oprogramowania, czego wielu użytkowników tabletów po prostu boi się robić, bo myśli, że to bardzo trudne?

 • Robert

  A czy dla Samsunga 2 GT-P5110 WiFi jest jakaś nowsza aktualizacja Androida?

 • jacobbb

  Jak zrobić ten wipe? Po wgraniu systemu? Z góry dziękuje za informacje.

 • galaxy tab 2 10.1

  Witam. Czy ktoś z użytkowników forum powie mi jak można ominąć blokady operatora dotyczące aktualizacji do 4.1.2. Firma play do dziś nie wypuściła aktualizacji androida.Wszelkie próby odwiedzenia się kiedy będzie dostępna aktualizacja zakończyły się na takiej wiadomości od play: Firma nie jest zobowiązana aby aktualizowane oprogramowanie.

  • jacobbb

   Podejrzewam, że najpierw musisz zrootować swój tablet, a później wgrać ROM, który Cię interesuje.

 • galaxy tab 2 10.1

  Na tym pic polega, że nie chcę stracić gwarancji.

  • marabut51

   Temat gwarancji jest omówiony w pierwszych komentarzach, ale przed oddaniem do serwisu można wgrać firmware operatora. Jest dostępne pod adresem http://samsung-updates.com/ .

 • arty

  Witam.

  Przydało by się jeszcze zrobić tutorial jak przywróci taba samsunga do stanu przed rutowania , i wyczyści licznik fleszowania do 0.

 • marsmol

  Witam,
  Próbowałem dzisiaj zaktualizować swojego Galaxy Taba 2 10.1 (brandowanie z T-Mobile) do najnowszej oficjalnej wersji android dostępnej na stronie samsunga. Jednak zatrzymałem się na 4 kroku, gdyż wchodząć w to ‘menu serwisowe’ nie wiedziałem co dalej kliknać, a gdy nie zaznaczyłem nic, i podłączyłem tablet do komputera, to nie był on wykrywany przez odina. Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć łopatologicznie jak zaktualizować soft, ponieważ jestem w tym temacie totalnie zielony. Z góry dziękuję za pomoc :)

  • Toldo

   Musisz w tym momencie zaznaczyć (podświetlić) prawą ikonkę i zatwierdzić, a potem już dalej wedle poradnika.

   Swoją drogą punkt 4 wymaga dopracowania w poradniku bo jest to jeden z najistotniejszych kroków.

   • marsmol

    Jaką prawą ikonkę?
    W tym momencie mam do wyboru 5 opcji:
    1. Reboot system now
    2. apply update from external storage
    3. wipe data/factory reset
    4. wipe cach partition
    5. apply update from cache

    Którą z tych opcji mam wybrać, po wybraniu aktualizacji z zewnetrznego nosnika, jedyna pamiec zewnetrzna, ktora byla widoczna to karta microsd, włożona w Tablet.

    • Toldo

     Włączyłeś recovery, a do zmiany romu przez Odina potrzebny jest tryb download. W momencie włączania tabletu z wciśniętym klawiszem vol – pojawią Ci się dwie ikony: http://img807.imageshack.us/img807/332/dsc01846.jpg

     Musisz wybrać prawą i zatwierdzić vol +. Wtedy wejdziesz w tryb download.

     • marsmol

      U mnie od razu przechodzi do Trybu Recovery, czy może to być związane z tym, że obecny soft jest brandowany? albo jakieś blokady w ustawieniach?

     • Toldo

      Zdarzały się przypadki z telefonami Samsunga, że nie chciały wchodzić w download także jest to możliwe. Jeśli czujesz się na siłach, możesz poczytać o Android ADB i za jego pomocą, prostym poleceniem “adb reboot download” spróbować uruchomić tablet w tryb download.

 • marsmol

  Problem okazał się prozaiczny, zamiast Power + vol – należało NA SAMYM POCZĄTKU od razu klinąć power + vol + i tablet uruchomił się w trybie Download, dziękuję wszystkim za pomoc :)

 • sensorial

  Potrzebuje pomocy nie umiem z SamMobile po zalogowaniu pobrać

  Oprogramowania dla galaxy Tab 2.7 P3100
  Wybieram model i kraj i nic się nie pobieram.

  http://www.sammobile.com/firmwares/3/?download=6265

  Bardzo prosze o pomoc.

 • artoids

  ja nie moge zaktualizowac tym sposobem.
  wszystko idzie ok do pkt. 4.
  znaczy sie gdy wciskam vol+nic sie nie dzieje.
  posiadam p5100XXLH4 brandowanego play.
  android 4.0.4
  macie jakies podpowiedzi badz sugestie?.
  a moze ktos by mi zaktualizowal na terenie Warszaway?

 • Diabeł

  Ja wgralem niemiecki czyli dbt soft na note 8 n 5100,ale csc zostało z poprzedniego polskiego softu czyli xeo.I za cholerę nie mogę ustawić na dbt.Wiem,że potrzebny jest do tego 3 plikowy soft.W związku z tym proszę Was,pomóżcie mi znaleźć 3 plikowy soft na Niemcy na mdel n 5100 czyli wersję 3g/wifi.

 • artoids

  udało sie.
  u mnie problem tkwił w tym ze windows 7 nie widział tableta. Odpaliłem lapka z XP i aktualizacja przebiegła bezproblemowo.

 • ola

  Wielkie dzięki za dokładną instrukcję przez odina, mój tab2 7.0 z 3 g ma android 4.2.2 francja.pozdrowienia

 • sensorial

  Mam pytanie czy wgranie tego aktualizacji do 4.2.2 tej wersji francuskiej nie zmieni wersji językowej czy dalej będzie po polsku ?? I pytanie czy ktoś aktualizował na Windowsie 7 w wersji 64 bit ?? bo Odin i Kies działają normalnie podłączając tableta wykrywa go.

  • Toldo

   Nie zmieni Ci języka. Do wyboru nadal będzie polski. Zmienić się może jedynie CSC, czyli kustomizacja (dodatkowe aplikacje operatorskie lub pod dany kraj, ustawienia, itp). Co do wersji systemu, nie ma to znaczenia bo instalując kiesa, dogrywasz też odpowiednie sterowniki.

   • buba26

    Tzn jak mam gt-p5110 i wgram np angielska. Wersje 4.22 to bede mial jezyk polski ?kustomizacja czym bedzie sie objawiac ?dostep do polskich aplikacja bede mial nadal?dziekuje za pomoc

 • sensorial

  pytanie czy wgranie nowego softu do androida 4.2.2 powoduje jakies komplikacje z gwarancja czy jest to dozwolone i nie wplywa na gwarancje ?

 • sensorial

  Zaktualizowałem i jest o niebo lepiej szybciej wszystko funkcjonuje ale troszkę zmieniło się okno powitalne bardziej jak w galaxy SIII idzie się przyzwyczaić. Problem w tym że klawisze funkcyjne typu cofnij oraz wróć do pulpitu przeskoczył z lewej strony tabletu na jego środek czy jest jakaś możliwość powrotu do ustawienia ich z lewej strony ??

 • Jrk

  Dzień dobry,

  mam pytanie (sorry, może naiwne, ale w Androidzie akurat nie jestem biegły).

  Chcę zaktualizować P3100 do Androida 4.1.2.

  Zrobiłem tak jak Pani poleca, jednak stanąłem na punkcie 4.
  Wciskam jednocześnie VOL- oraz POWER i… rezultat jest taki, że robiony jest zrzut ekranu. Chyba nie o taki ekran chodziło? ;)

  Po podłączeniu do ODIN urządzenie jest na porcie COM3. Nie 7, tylko właśnie 3.

  Co w tej sytuacji? Można wgrywać? Jeśli nie, to co zrobić?

 • toSZek

  po pierwsze vol- i power a później vol+ robisz dopiero gdy wyłączysz tablet i to było napisane a ty poprotu tego niezauważyłeś. a i jeszcze jedno na screenie twórcy poradnika com7 a ja miałem com6 i wszystko przebiegło tak jak powinno i zamiast andka 4.1.1 mam 4.2.2 poprotu pobierz wszystko co jest na liście tu do pobrania i podtępuj krok po kroku i czytaj wszystko żeby niezepsuć sobie tableta.

 • lekki problem

  w raamce nad anpisem ID;COM nic mi sie nie pojawia, lecz przeciwnie pod tym napisem pojawia mi sie o;[COM8] lub 0;[COM9] jezeli klikne start to tez sie zaaktualizuje cczy jak? robie to pierwszy raz i nie wiem

 • Darcun

  odnośnik pod “program Odin” niestety nie istnieje… :-(

 • Paweł

  Problem na punkcie 4:

  Chciałem zaktualizować Samsung Galaxy Tab 2 10.1 według instrukcji, ale po naciśnięciu przycisków Vol- oraz Power włącza się Android Recovery Mode, a przycisk Vol+ pozwala jedynie przesuwać opcje w menu. Jakieś sugestie?

 • Darcun

  …w galaxy tab 2 ale 7.0 dwukrotnie próbowałem vol- z power i tylko uruchamiał się system. Musiałem wcisnąć vol+ i trzymając vol+ wcisnąłem power. Dopiero wtedy miałem wybór. download ROM lub restart tabletu… czy jakoś tak. wystarczyło podpiąć kablem do kompa i wcisnąć samo vol+. W Odinie start, 10 minut i był 4.2.2

 • Paweł

  Dzięki! :) Vol + power włączył “custom download OS”

 • buba26

  Witam! Mam galaxy tab 2 gt-p5110 i mam pytanie czy jaj wgram andoida 4.22 francuski czy angielski czy bede mial jezyk polski?czy bede mial dostep do sklepu google z polskimi apkami?prosze o pomoc

  • Darcun

   Język polski będzie, w P3110 mam. A czy polskie apki? Sprawdzę i się odezwę, chyba, ze ktoś wcześniej odpowie.

 • Crysstalls

  Mam GT-P5100 brandowy play. Mam ODINa, w tabie wcisnęłam power i vol-, niebieska linia ustawiona w tabie n upply update from external storage. podlaczam do lapciaka (win 7 i druga próba win xp) ale odin nie uzupełnia ID:COM :( Kiedy klikam start w Odin, pokazuje mi wiadomość “All threads completed. succeed 0 / failed 0)”. Ofc plik z sammobile do odina wcześniej zaciągnęłam zgodnie z instrukcją.
  Ktoś wie co robić?
  Z góry dziękuję.

  • Toldo

   Bo w tabie masz tryb recovery, a nie download. Musisz wejść w download mode, czyli w momencie pojawienia się na ekranie tabletu dwóch ikon, wybierasz download, wtedy Odin zobaczy urządzenie i będzie można wgrać rom.

 • Crysstalls

  Jestem po aktualizacji, yupiii!!! :)
  Wiesz co zrobiłam, na tabie kliknęłam jednocześnie przyciski power oraz vol+ a nie jak w opisie vol-. Od razu miałam tryb odin. Port pojawił mi się COM25 więc może być tu i każdego inaczej.
  Cieszę się nowym andkiem. Zauważyła,, że zniknął problem z kopiowaniem tekstu (wcześniej miałam błąd), od niedawna tab (gra, przegldana strona) miał lekkie zawiechy – teraz zero problemu.
  ALE gdzie jest możliwość robienia screena ekranu???

 • marabut51

  Pojawiła się aktualizacja do JB 4.1.2 w T-MOBILE. Jest dostępna od początku listopada.

 • artoids

  tylko po co ładować brandowane oprogramowanie.
  wgrajcie XEO

  • marabut51

   Np. przed oddaniem do serwisu na gwarancji.

 • Crysstalls

  Ja wgrałam nie brandowe i mam 4.2.2 na pokładzie.

 • artoids

  Masz 4.2.2 na 5100?
  Możesz napisać skąd wziąłeś tę wersję?

  • Crysstalls

   1. Zarejestrowałam się na http://www.sammobile.com (bez rejestracji nie pobierzesz pliku).
   2. Tam klikasz na FIRMWARE.
   3. W polu szukania (search device here) w pozycji (czarny banner) Select your firmware wpisujesz oznakowanie tableta (w moim przypadku GT-P5100).
   4. Pokaże Ci się lista, ja wybrałam wersję dla Australii (wersja 4.2.2 z listopada 2014, PDA: P5100XXDMI1).

 • artoids

  No wlasnie z Australii.
  Ja zaladowalem Xeo 4.1.2.

  Ale jak jest możliwość i opcja jezyka na Polski to załaduje 4..2.2
  Mam pytanie czy mozna załadować 4.1.2 dla p5110?

 • Cinek

  Witam,
  czy może ktoś potwierdzić, (albo zaprzeczyć) że uaktualnienie do 4.2.2 usuwa problem braku możliwości przenoszenia aplikacji na karte pamięci w GT-P3110?
  Z góry dziękuję.

 • artoids

  Jest 4.2 2 dla p5110 na sammobile.
  Zasysajcie i aktualizujcie ;)

 • bubaaruba

  Wczoraj zainstalowałem na swoim GT P-5110 adroida 4.22 przewidzianego dla Niemiec i działa aż miło.

  • Czymś funkcjonalnym się ta paczka różni od softu dla reszty świata?

 • artoids

  Wczoraj to jest 28.
  Od 28 jest 4.2.2 XEO.
  No ale nic. Gratuluje

  • Crysstalls

   Jaka jest różnica między tym co mam zainstalowane Odinem (4.2.2 australijska wersja) od XEO?

 • Lebron Mistrz

  Pomóżcie. Dzisiaj moja dziewczyna zaktualizowała tableta samsunga galaxy tab 2 10.1 do nowszego androida 4.2.2 chyba ale jej sie nie podoba więc chce żebym jej to naprawił czy można jakoś wrócić do fabrycznego androida??? Pomóżcie mi prosze

 • Juliet

  Czy tak samo mozna cofnac z 4.2.2 na 4.0.4 ?

 • Endriu

  Witam.
  Właśnie zrobiłem wszystko zgodnie z instrukcją, P5110 tyle, że chciałem zainstalować z powrotem 4.0.4. Wszystko pięknie ładnie tylko teraz tablet uruchamia się do napisu “SAMSUNG” i stoi. Pomocy! Co zrobiłem nie tak?
  Jak teraz przywrócić 4.0.4?

  • Endriu

   Ożywiło go ponowne wgranie 4.2.2, ale jak przywrócić 4.0.4 ??? Ktoś podpowie?

 • artoids

  a co jest nie tak z 4.2.2?
  Może zainstaluj wersje 4,0,4 np. dla Niemiec.
  pewny nie jestem, tylko podpowiadam.

  • Endriu

   Moim zdaniem Tablet działa teraz jak gówno! Muli i nie działa ipla, z której korzystałem! Do dupy z tym! Chcę z powrotem 4.0.4.

 • dziurex

  Witam. Czy aby przeprowadzić proces aktualizacji tablet musi być zrootowany??

 • artoids

  Nie

 • dziurex

  kurczę to ja już nie rozumiem w takim razie po co jest root? (jestem totalnie świeży i czytam od wczoraj) nie żebym mógł zainstalować właśnie aktualizację?? i jeszcze jak by mi ktoś mógł wyjaśnić co to jest CWK??

 • dziurex

  i jeszcze jedno pytanko?? skad mogę pobrać jelly bean 4.2.2 bo z sammobile nie można z hotfile tez nie i nie mogę nigdzie znależć :(

 • 2 Pac

  Przed kilkoma minutami zaktualizowałem swojego Taba, wszystko przebiegło bez problemu.
  Jeśli chodzi o punkt 5:
  “W okienku nad ID:COM na jasno niebieskim tle pojawia się napis 0:[COM7]”
  Ja miałem COM4.

 • Kiss

  A ma ktoś może jakiś pomysł jak wrócić do 4.0.3 ?

 • fiken112

  WITAM!! czy wie ktoś gdzie można pobrać plik z rozszerzeniem PIT do SG TAB 2 ??

 • Kuba Ciupek

  dzienki za zjebanie telefonu zrobiłem jak na zdjęćach w lewym gurnym rogu wykrzyknik czerwony i nic się nie da zrobić serdeczne dzienki

 • Kuba Ciupek

  dzienki za rozwalenie telefonu wyskoczył w lewym górnym rogu wykrzyknik i nic nie bmoge robić pls pomóżcie

 • Ale

  Czy są jakieś aktualniejsze informacje na temat akualizacji tab 2?

 • Max kolanko

  Przestrzegam przed aktualizacją oprogramowania. Nie ma możliwości powrotu do wcześniejszej wersji systemu. Zapamiętajcie sobie raz na zawsze to co jest zainstalowane fabrycznie nie będzie działało lepiej niż jakaś tam aktuakizacja.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona