Wiko VIEW

Recenzja tabletu Asus MeMO Pad FHD 10 (wideo)

recenzja tablet asus memo pad fhd 10

Był taki czas, że wśród dostawców jednostek centralnych do tabletów z Androidem przodowała NVIDIA. Później jej miejsce zajął Qualcomm, który – trudno nie odnieść wrażenia – cieszy się aktualnie największym zaufaniem u producentów sprzętu. W sprzedaży debiutowało wiele produktów z procesorami Samsunga (Exynos), Texas Instruments, MediaTek, Allwinner czy Rockchip. Intel nieco przespał swoją szansę. Dopiero ostatnio wziął się do roboty, dzięki czemu pojawiły się pierwsze tabletowe propozycje z Androidem i procesorami tej firmy. Jedną z nich jest Asus MeMO Pad FHD 10, który jest świeżynką na polskim rynku. Można go znaleźć na półkach sklepowych w cenie 1499 złotych. Cena, w połączeniu z interesującymi parametrami technicznymi, zachęca do bliższego przyjrzenia się temu modelowi. Nie omieszkałam tego zrobić. Poniżej znajdziecie recenzję Asusa MeMO Pad FHD 10.

Parametry techniczne:
– ekran IPS 10,1″ 1920 x 1200 pikseli, Corning fit,
– dwurdzeniowy Intel Atom Z2560 1,6GHz,
– Android 4.2 Jelly Bean,
– 2GB RAM,
– Bluetooth 3.0,
– WiFi 802.11b/g/n,
– GPS,
– 32GB pamięci,
– aparat 5 Mpix,
– kamerka 1,2 Mpix,
– czujnik oświetlenia, e-kompas, akcelerometr, żyroskop,
– slot kart microSD,
– port microUSB,
– wyjście microHDMI,
– 3.5 mm jack audio,
– akumulator o pojemności 6760 mAh,
– wymiary: 264,6 x 182,4 x 9,5 mm,
– waga: 580 g.
Cena: 1499 złotych

Wideo

Pierwsze wrażenia

Ostatnio Asus dość wyraźnie rozgraniczył dwie rodziny swoich tabletów: modele Transformer dla bardziej wymagających oraz MeMO Pad – bez klawiatury – bardziej przystępne cenowo, ale o interesujących parametrach. Poza brakiem hybrydowej budowy, druga z wymienionych serii oferuje również odmienione wzornictwo. W Transformerach byliśmy przyzwyczajeni do tylnego panelu z koncentrycznymi kręgami nawiązującymi do stylistyki ultrabooków Asusa, Zenbook. W testowanym MeMO Pad FHD 10 takiej stylistyki nie uświadczymy. Czy jest to minus? Niekoniecznie, choć, jak zawsze, punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Jednym się taki zabieg spodoba, innym nie.

recenzja tablet asus memo pad fhd 10

A skoro już jesteśmy przy obudowie modelu, kilka słów na jej temat. Wykonana została z dobrego jakościowo plastiku, a przynajmniej takie można odnieść wrażenie trzymając tablet w dłoniach (jak wiecie, w przypadku jego mniejszego brata, MeMO Pad HD 7, na plastik zdarzyło mi się bardzo narzekać). Uroku dodają mu wzory powstałe na panelu przez zastosowanie chropowatości. Ta ma dwie zalety. Raz, że wygląda o wiele ciekawiej niż gdyby był gładki. Dwa natomiast – tekstura sprawia, że urządzenie nieco bardziej stabilnie leży w dłoniach, przez co ryzyko wyślizgnięcia się go z rąk jest zniwelowane. Ale jeśli ktoś ma szczęście do wypuszczania z rąk wszelkich możliwych urządzeń, to nawet i ta chropowatość mu nie pomoże ;) Osobną kwestią jest również fakt, że zastosowane tworzywo sprawia, że obudowa zarówno nie zbiera odcisków palców (w przeciwieństwie do ekranu), jak i nie widać na niej zarysowań.

recenzja tablet asus memo pad fhd 10

Jakość wykonania modelu stoi na dobrym poziomie, choć nie obeszło się bez kilku mankamentów widocznych przy bliższym przyjrzeniu się. W wielu przypadkach testowanych tabletów, również Asusa, doświadczałam uginania się ekranu przy krawędziach produktu (jak choćby w testowym egzemplarzu Nexus 7 2012) czy braku odpowiedniego spasowania poszczególnych elementów obudowy, co objawiało się przesadnym trzeszczeniem. Tu na szczęście tego nie ma. Tablet wydaje z siebie bardzo ciche dźwięki przy mocniejszym ściśnięciu. Ale tylko wtedy. Zauważyłam również przy bliższym przyjrzeniu się obudowie, że przy porcie microUSB biała ramka nieznacznie odstaje od ekranu, przez co tworzy się niewielka szczelina. Dodatkowo włożenie paznokcia w podobną szczelinkę koło przycisków do regulacji głośności, powoduje nieznaczne odstawanie obudowy od ekranu. Poza tym wszystko jest w jak najlepszym porządku i gdy normalnie korzysta się z tabletu, przywołanych mankamentów nawet się nie zauważa.

W moje ręce trafiła biała wersja kolorystyczna MeMO Pad FHD 10. Na rynku są jeszcze dostępne inne: niebieska i różowa (chwała ci, Asus, że nie przysłałeś mi tej ostatniej…). Z racji tego, że obudowa jest jednym kawałkiem plastiku, jej ramka zachodzi na przedni panel, przez co patrząc na tablet z przodu widoczna jest owa ramka w takim kolorze, w jakim posiadamy tablet (w moim przypadku oczywiście jest to biel).

Ogólnie muszę stwierdzić, że tablet dobrze leży w dłoniach, ale jest stosunkowo ciężki. 580 g robi swoje.

recenzja tablet asus memo pad fhd 10

Porty, złącza

Zacznijmy od tyłu – tu mamy do czynienia z oczkiem aparatu umieszczonym u góry obudowy w centralnej jej części (przez co oczko kamerki z przodu musiało zostać nieco przesunięte w prawą lub lewą stronę – wybrano prawą), głośnikami stereo przy obu krawędziach tabletu, oznaczeniami typu “Intel inside” na dole oraz logo Asusa w centralnej części panelu.

recenzja tablet asus memo pad fhd 10

Wszystkie krawędzie urządzenia są lekko ścięte, ale zaokrąglone, dzięki czemu wszystkie przyciski i złącza znajdują się nieco bardziej z tyłu. Z lewej strony znajdziemy wyjście microHDMI, slot kart microSD oraz port microUSB, u góry – włącznik służący również do usypiania, po prawej stronie – 3,5 mm jack audio i przesadnie wystające przyciski regulacji głośności, z kolei dół jest całkowicie pusty.

recenzja tablet asus memo pad fhd 10

Porty:
– slot kart microSD: jest nieopisany, przez co szansa włożenia karty w odpowiednią stronę wynosi 50%, a i tak większe prawdopodobieństwo jest, że włożymy nie tą, co trzeba ;); karta chowa się w gnieździe, nie wystaje z niego,
– wyjście microUSB: jest to jedyna możliwość ładowania tabletu – zarówno przez USB komputera, jak i przed adapter sieciowy. Komputer wykrywa sprzęt jako urządzenie multimedialne. Przesłanie danych 1GB z tabletu na komputer trwa 43 sekundy, natomiast odwrotnie: 56 sekund. Do tabletu przez specjalną przejściówkę bez problemu możemy podłączyć akcesoria peryferyjne, jak myszka, klawiatura czy zewnętrzne pamięci typu pendrive. Wtyczka sprawia wrażenie stabilnie osadzonej w porcie, ale reaguje na nawet lekkie szturchnięcia; lekko wystaje z portu przez co trzeba uważać, by w chwili nieuwagi jej po prostu nie zgiąć,
– port microHDMI: bez żadnych problemów obraz przesyłany jest przewodowo, wraz z dźwiękiem, na telewizor lub monitor; wtyczka jest stabilnie osadzona w gnieździe.

recenzja tablet asus memo pad fhd 10

Wyświetlacz

MeMO Pad FHD 10 jest kolejnym tabletem Asusa, który dane mi było testować. W związku z tym mam już w pamięci sporo ustawień i funkcji oferowanych przez produkty tajwańskiego koncernu. I tak warto zwrócić uwagę na wyświetlacz. Tu, w większości urządzeń firmy, mamy możliwość wybrania trybu podwyższonej jasności ekranu (outdoor), dzięki któremu korzystanie z tabletu w pełnym słońcu nie sprawia trudności. Niestety, jako że do MeMO Pad FHD 10 przyczepiona została łatka taniego sprzętu, na próżno tu szukać podobnego trybu. To z kolei powoduje, że widoczność na zewnątrz pozostawia wiele do życzenia – zarówno pod względem jasności ekranu, jak również odbić naszego oblicza w błyszczącej matrycy. A skoro już o jasności mowa, należy zauważyć, że na obudowie tabletu znalazł się czujnik natężenia światła, dzięki któremu możemy korzystać z możliwości automatycznej regulacji jasności wyświetlacza.

recenzja tabletu asus memo pad fhd 10recenzja tabletu asus memo pad fhd 10

Zachwycać się można rozdzielczością 10,1-calowego ekranu MeMO Pad FHD 10, która – choć i tak nie jest najwyższa na rynku: 1920 x 1200 pikseli (tu króluje Nexus 10 z 2560 x 1600 pikseli), to oferuje wspaniałe doświadczenia z użytkowania. Zagęszczenie pikseli to 224 ppi. Zastosowana rozdziałka sprawia, że przeglądanie wszelkich stron internetowych czy plików PDF (które, swoją drogą, lubią się długo ładować) jest bardzo wygodne i komfortowe. Czcionki są gładkie, ostre i wyraźne, dzięki czemu wzrok nie męczy się przy dłuższym czytaniu. Choć tu w grę wchodzi jeszcze jasność ekranu, ale to już zupełnie inna kwestia.

Doskonałe, jak przystało na matrycę IPS (choć i tu zdarzają się wyjątki), są kąty widzenia. Bez żadnych niedogodności obejrzymy materiał multimedialny w towarzystwie, a osoby po naszej lewej lub prawej stronie nie będą narzekać na jakość obrazu, który widzą pod różnym kątem.

Standardowo w tablecie Asusa znajdziemy aplikację Asus Splendid, dzięki której zmienimy jakość wyświetlanego obrazu na taki, jaki nam najbardziej odpowiada. Możemy tu włączyć tryb żywych kolorów, zmienić ich temperaturę, odcień i nasycenie. Przydatna kwestia zwłaszcza dla osób wymagających, wśród nich fotografów, którzy np. na tablecie przeglądają zrobione przez siebie wcześniej zdjęcia.

Recenzja tabletu Asus MeMO Pad FHD 10 recenzja tabletu asus memo pad fhd 10

Nie obyło się również bez lekkich niedociągnięć Asusa w przypadku ekranu. Doświadczymy tu bowiem lekkich prześwitów przy krawędziach – zwłaszcza w lewym dolnym rogu (trzymając tablet w pozycji dedykowanej, tj. w poziomie).

Do reakcji na dotyk użytkownika nie można mieć najmniejszych zastrzeżeń. Za każdym razem polecenie jest odczytywane szybko i precyzyjnie. Irytujący jest natomiast ekran pod względem palcowania się – po prostu uwielbia zbierać odciski palców, które wcale nie są łatwe do usunięcia.

recenzja tablet asus memo pad fhd 10

Działanie, oprogramowanie

Mimo tego, że Intel nieco zaspał i dopiero niedawno włączył się w walkę o uznanie na rynku tabletów, z niezbyt wielkim dystansem podeszłam do testów MeMO Pad FHD 10. Tym bardziej, że od pierwszej chwili, gdy go włączyłam, połączenie dwurdzeniowego procesora Intel Atom Z25670 o częstotliwości taktowania 1,6GHz z 2GB RAM i Androidem 4.2.2 Jelly Bean, uraczyło mnie wysoką wydajnością i szybkością działania.

recenzja tabletu asus memo pad fhd 10recenzja tabletu asus memo pad fhd 10

Przez dwa tygodnie, gdy tablet był w moim posiadaniu, nie uświadczyłam żadnych problemów z jego pracą – nie zdarzały mu się żadne zacięcia, a przejścia pomiędzy poszczególnymi pulpitami były płynne. Raz tylko, pamiętam, zdarzyło się, że przy próbie wybudzenia tabletu z uśpienia ekran nie reagował na dotyk – chwilowo się zawiesił. Na szczęście po chwili wszystko wróciło do normy. I więcej podobna sytuacja się nie powtórzyła.

Wprowadzanie tekstu do tabletu jest możliwe dzięki wygodnej, znanej nam już z wcześniejszych urządzeń tajwańskiego koncernu, produktów. Jest to autorska klawiatura Asusa, pięciorzędowa, z klawiszami alfanumerycznymi w pierwszym rzędzie od góry, co sprawia, że nie musimy się przełączać z widoku liter na cyfry i odwrotnie, gdy tego potrzebujemy. Klawisze są odpowiedniej wielkości, podobnie jak odstępy pomiędzy nimi. To sprawia, że wpisywanie tekstu jest szybkie i nie sprawia problemów. Rzadko zdarza się, że trafiamy w inny przycisk niż to zakładaliśmy wcześniej. Niestety, na klawiaturze na próżno szukać literki “ą”.

recenzja tabletu asus memo pad fhd 10recenzja tabletu asus memo pad fhd 10

Naszym centrum dowodzenia jest belka znana z Androida, wysuwana z góry. Tu mamy dostęp do szybkich ustawień: WiFi, oszczędzanie energii, szybki słownik, Bluetooth, GPS, dźwięk i automatyczne obracanie. Tu również ustawimy jasność ekranu – manualnie lub automatycznie, przejdziemy do ustawień WiFi, Audio Wizard, wyświetlacza bezprzewodowego oraz ustawień ogólnych tabletu. W ustawieniach z kolei możemy dodawać profile użytkowników.

recenzja tabletu asus memo pad fhd 10

W interfejsie znajdziemy kilka dodatków Asusa. Wśród nich przede wszystkim możliwość korzystania z mini aplikacji (możemy mieć uruchomionych maksymalnie sześć jednocześnie) oraz zablokowania dolnego paska systemowego, przez dłuższe przytrzymanie domku. Przyciski systemowe (wstecz, home, otwarte aplikacje) znajdują się w centralnej części paska, natomiast przycisk do uruchamiania mini aplikacji – przy lewej krawędzi.

recenzja asus memo pad fhd 10 recenzja asus memo pad fhd 10

Tablet oferuje 32GB pamięci, jednak dla użytkownika zostaje 25,89GB. Jeśli natomiast chodzi o RAM, podczas korzystania z urządzenia najczęściej w użyciu jest ok. 1GB, wolne – 0,93GB.

recenzja asus memo pad fhd 10recenzja tablet asus memo pad fhd 10

Wśród preinstalowanych na MeMO Pad FHD 10 aplikacji znajdziemy: Amazon Kindle, AOLink, aparat, App Backup, App Locker, Asus Artist, Ass Splendid, Asus Story, Asus Studio, Asus To-Do, Audio Wizard, Blokada rodzicielska, BuddyBuzz, Chrome, Google+, galeria, Gmail, przeglądarka internetowa, kalendarz, kalkulator, mapy Google, menedżer plików, Movie Studio, muzyka Play, MyBitCast, MyLibrary, nawigacja Google, poczta, Press Reader, Rejestrator dźwięku, Google Play, Słownik, szybki słownik, Sticky Memo, SuperNote Lite, Google Talk, YouTube, zegar i Zinio.

Test pamięci systemowej (AndroBench dla 64/64 MB):
– szybkość ciągłego odczytu danych: 49,28 MB/s
– szybkość ciągłego zapisu danych: 14,65 MB/s
– szybkość losowego odczytu danych: 9,68 MB/s, 2480.62 IOPS(K)
– szybkość losowego zapisu danych: 0,64 MB/s, 165.6 IOPS(K)

Recenzja tabletu Asus MeMO Pad FHD 10

GPS, WiFi, Bluetooth

Z GPS-em sprawa jest dziwna. O ile po włączeniu map Google pozycja ustalana jest poprawnie już po kilku sekundach, tak każdorazowa próba uruchomienia AutoMapy kończyła się fiaskiem. Za każdym razem aplikacja nie mogła odnaleźć satelitów – nawet po godzinie przebywania na otwartej przestrzeni. Jest to o tyle dziwne, że każdorazowe włączenie aplikacji, jak GPS Test lub Stan GPS, GPS łapał fixa po ledwie kilku sekundach (za pierwszym razem trwało to znacznie dłużej, ok. minuty).

Nawigacja offline od Google nie działa, podobnie jak AutoMapa. Ta druga z kolei, jak już wspomniałam, nie może w ogóle wyszukać satelitów mimo tego, że GPS Test i inne tego typu aplikacje pokazują, że tablet satelity widzi i, co lepsze, kilka jest w użyciu.

Recenzja tabletu Asus MeMO Pad FHD 10 Recenzja tabletu Asus MeMO Pad FHD 10 Recenzja tabletu Asus MeMO Pad FHD 10 Recenzja tabletu Asus MeMO Pad FHD 10

O wiele lepsza sytuacja jest z WiFi – tutaj nie napotkałam żadnych, nawet najmniejszych problemów z połączeniem z sieciami bezprzewodowymi. Nigdy połączenie nie zostało samoistnie zerwane, a zasięg zawsze był przyzwoity – na tyle, by umożliwiał komfortowe korzystanie z sieci.

Bluetooth z kolei umożliwia nie tylko przesłanie plików z jednego urządzenia na drugie, ale również podłączenie akcesoriów peryferyjnych, w tym klawiatury.

Wideo

Wydawać by się mogło, że sprzęt znanego producenta z dobrym procesorem nie powinien mieć problemów z odtwarzaniem wideo. Rzeczywistość jednak wszystko zweryfikowała. Preinstalowane na tablecie odtwarzacze wideo, a są takowe dwa, tragicznie potraktowały standardowe, testowe próbki. Na szczęście MX Player uratował sytuację. Wcześniej jednak wymagał pobrania odpowiedniego kodeka (MX Player Kodek x86). Szczegóły, jak zawsze, poniżej:
– Matrix (mkv, 480p, xvid, as l5, 1mbps, he aac, napisy): płynnie, z dźwiękiem (MX Player: płynnie, z dźwiękiem, z napisami),
– Suzumiya (mkv, 720p, h264, 3mbps, vorbis, napisy): płynnie, z dźwiękiem, bez napisów (MX Player: płynnie, z dźwiękiem, z napisami),
– Harry Potter (mkv, 720p, h264, hp 3.1, 600kbps, aac/mp3 dual audio): nie odtworzył (MX Player: lekki brak synchronizacji obrazu z dźwiękiem, obie ścieżki dźwiękowe dostępne),
– Planet (mkv, 720p, h264, hp 5.1, 6mbps, ac3, napisy): nie odtworzył (MX Player: płynnie, z dźwiękiem, z napisami),
– Planet 2 (mp4, 720p, h264, hp 5.1, 6mbps, ac3): płynnie, bez dźwięku, bez napisów (MX Player: płynnie, z dźwiękiem, z napisami),
– Shrinkage (mp4, 720p, h264, mn 3.1, 3mbps, aac): płynnie, z dźwiękiem,
– Shrinkage 2 (mkv, 720p, h264, hp 3.1, 3mbps, aac): nie odtworzył (MX Player: płynnie, z dźwiękiem),
– Birds (mkv, 1080p, h264, hp 4.1, 40mbps): płynnie,
– hddvd (mkv, 1080p, vc1, ap l3, 18mbps, ac3): nie odtworzył (MX Player: lekki brak płynności),
– Monsters (mkv, 1080p, h264, hp 4.1, 10mbps, dts, napisy): klatkowanie, bez dźwięku, bez napisów (MX Player: płynnie, z napisami, bez dźwięku).

recenzja tablet asus memo pad fhd 10

Głośniki

MeMO Pad FHD 10 to kolejny tablet z głośnikami umieszczonymi z tyłu obudowy. Są to głośniki stereo, znajdujące się przy krawędziach urządzenia, jeden po prawej, drugi po lewej stronie. Nie trudno więc zgadnąć, że położenie go na jakiejkolwiek płaskiej powierzchni powoduje zagłuszanie wydobywającego się dźwięku. Żeby tego było mało, ten sam efekt uzyskamy trzymając tablet w dłoniach w jego domyślnej pozycji, czyli w poziomie.

Do naszej dyspozycji oddana została aplikacja Audio Wizard – w zależności od ustawionego w niej trybie, głośniki grają ciszej lub głośniej. Jakość wydobywającego się z tabletu dźwięku jest bardzo dobra nawet na najgłośniejszym ustawieniu. Tu jest jeden haczyk – gdy głośność zmienimy na maksymalną w trybie Muzyka, głośniki zaczynają lekko charczeć i trzeszczeć. Ale nie na aż takim poziomie, by stwierdzić, że nie da się tego słuchać.

recenzja tablet asus memo pad fhd 10

Gry, benchmarki

Lubię grać. Kiedyś, gdy jeszcze nie wiedziałam, że wpadnę na pomysł powstania Tabletowo.pl, godzinami grałam w pecetowego Baldur’s Gate (wybaczcie, czasy Commodore pamiętam jak przez mgłę). Później przerzuciłam się na konsole. Aktualnie najwięcej (o zgrozo) gram właśnie na tabletach – ostatnio z zamiłowaniem pirata drogowego ścigam się w Real Racing 3. I cieszę się, gdy ta gra może mi sprawiać radość za sprawą płynności i dobrej grafiki. W testowanym MeMO Pad FHD 10 to właśnie było.

Bez żadnych problemów odpaliłam na testowym egzemplarzu takie tytuły, jak właśnie Real Racing 3, Grand Theft Auto 3 czy Need For Speed: Most Wanted. Oczywiście granie w mniej wymagające produkcje, jak Angry Birds, Granny Smith czy iRunner, również jest możliwe.

Benchmarki:
OpenGL test: 58,9
NenaMark2: 58,7
NenaMark1: 59,9
Quadrant: 5804
AnTuTu: 17938 (CPU: 6624, GPU: 6802, RAM: 3617, I/O: 895)
CFBench: 12758, 5401, 8343
An3DBench: 7797
An3DBenchXL: 40560
Vellamo: html5: 1786, metal: 625
3D Mark:
Ice Storm: 5771
Ice Storm Extreme: 3408

Recenzja tabletu Asus MeMO Pad FHD 10 Recenzja tabletu Asus MeMO Pad FHD 10 Recenzja tabletu Asus MeMO Pad FHD 10 Recenzja tabletu Asus MeMO Pad FHD 10 Recenzja tabletu Asus MeMO Pad FHD 10 Recenzja tabletu Asus MeMO Pad FHD 10 Recenzja tabletu Asus MeMO Pad FHD 10 Recenzja tabletu Asus MeMO Pad FHD 10 recenzja tablet asus memo pad fhd 10

Aparat, kamerka

Aparat MeMO Pad FHD 10 ma rozdzielczość 5 Mpix, oferuje touch focus, ale nie ma diody doświetlającej. W ustawieniach możemy zmienić tryb wykonywania zdjęć (normalny, panorama) oraz tryb scenerii (pionowy, poziomy, noc, śnieg, zachód słońca, impreza, podświetlenie). W efektach znajdziemy następujący wybór: klasyczne, LOMO, odcienie szarości, negatyw, sepia. Rozdzielczość możemy zmieniać pomiędzy 5 Mpix, 3 Mpix a 1,3 Mpix, balans bieli: auto, światło żarowe, światło dzienne, fluorescencja, zachmurzenie, natomiast ISO – od 50 przez 100, 200, 400 do 500.

Przykładowe zdjęcia:

Recenzja tabletu Asus MeMO Pad FHD 10 Recenzja tabletu Asus MeMO Pad FHD 10 Recenzja tabletu Asus MeMO Pad FHD 10 Recenzja tabletu Asus MeMO Pad FHD 10

Kamerka umożliwia przeprowadzanie rozmów wideo przez Skype w zadowalającej jakości – zarówno dla naszego rozmówcy, jak i dla nas.

Akumulator

10-calowy tablet z wydajną jednostką centralną i ekranem o wysokiej rozdzielczości potrzebuje akumulatora o dużej pojemności. Asus stanął na wysokości zadania, gdyż w MeMO Pad FHD 10 znajdziemy jednostkę o pojemności 6760 mAh. Jak sobie radzi podczas codziennego użytkowania i ile godzin pracy oferuje?

Korzystając z tabletu na najniższej jasności ekranu z włączonym WiFi, przeglądanie stron internetowych jest możliwe przez prawie trzynaście godzin – niezły wynik! Z kolei gdy wyświetlacz maksymalnie rozjaśnimy, czas ten spada do niecałych siedmiu godzin. Przez sześć godzin pooglądamy wideo z ekranem ustawionym na maksymalną wartość z wyłączonym WiFi. Natomiast gdy ekran maksymalnie przyciemnimy, czas ten się wydłuży do dziesięciu godzin.

Alternatywy

Szukając alternatywnego tabletu dla Asusa MeMO Pad FHD 10 zwracam przede wszystkim uwagę na ekran o wysokiej rozdzielczości. Podobną matrycę ma między innymi Sony Xperia Tablet Z (ok. 2000 złotych), Huawei MediaPad 10 FHD (ok. 1600 złotych), Acer Iconia Tab A700 (ok. 1500 złotych) oraz inny, high-endowy sprzęt tajwańskiego koncernu, Asus Transformer Pad Infinity 700 (2099 złotych).

recenzja tablet asus memo pad fhd 10

Podsumowanie

MeMO Pad FHD 10 to bardzo udany produkt Asusa. Świetnie działa, oferuje bardzo dobry wyświetlacz i długi czas pracy akumulatora, a do tego posiada system operacyjny Android z dodatkami od tajwańskiego koncernu w postaci mini aplikacji i możliwości blokady paska systemowego. Do wad urządzenia niewątpliwie należy zapisać niewielkie prześwity przy krawędzi ekranu, problemy z GPS-em, które nie powinny mieć miejsca, a także lekkie niedociągnięcia pod względem jakości wykonania i brak trybu podwyższonej jasności, która – zwłaszcza latem – bardzo by się przydała.

Plusy:
– świetny ekran,
– Android 4.2.2 z ciekawymi dodatkami Asusa w interfejsie,
– płynność i wydajność działania,
– akumulator,
– obecność microHDMI, Bluetooth,
– głośniki z Audio Wizard,
– dobry jakościowo plastik.

Minusy:
– niewielkie prześwity przy krawędzi ekranu,
– brak trybu podwyższonej jasności,
– problemy z GPS-em (Automapą?),
– ekran bardzo podatny na palcowanie,
– niedociągnięcia w jakości wykonania.

Braki:
– 3G (powoli zbliża się premiera modelu z LTE i procesorem Qualcomma)

Cena: 1499 złotych

Komentarze

 • BNC

  Zdarzają się jakieś niekompatybilne aplikacje z tym procesorem Intela?

  • Podczas testów nie kojarzę żadnej takowej. Ale proszę dać przykłady jakichś konkretnych, to sprawdzę.

 • lcf

  A jak GPS z innymi nawigacjami się zachowuje, np. z Sygic?

 • Iza

  Kasiu, czy da się podpiąć do tego tabletu zewnętrzny modem z kartą Aero? Drugie pytanie: czy wiesz kiedy w sklepach w Polsce pojawi się wersja z 3G?

  • Zewnętrzny modem – tak, ale nie wiem czy z aero, bo nie mam modemu obsługującego aero (jeszcze), a moja karta gdzieś zaginęła w akcji (wystąpiłam o duplikat).

   Wersja z LTE będzie jakoś niebawem, ale konkretnej daty polskiej premiery nie znam. Słyszałam jedynie pogłoski, że ma kosztować 1699 złotych… ;) ale ile w tym prawdy – się okaże.

 • Sławekpl

  jeśli do testów dostarczyli dachówkę z prześwitami widać cała seria takie będzie mieć, zapewne błąd konstrukcyjny inaczej przed wysyłką wybraliby dla Kasi lepiej złożony sprzęt
  znów się Asus (nie)popisał :P

  a tu taka ciekawostka ;)
  http://i1125.photobucket.com/albums/l587/Slawekpl/IdiotOutside_01.jpg

  /komentarz przeszedł moderację – poprawiona została nazwa producenta/ Kasia

  • Sławekpl

   jakim cudem jest wpisana nazwa firmy poprawnie i to z wielkiej litery w moim komentarzu??? zapewne jakiś przebrzydły mały skrzat się bawi na łączach :D, mnie by coś takiego przez palce nie przeszło :P

   • Sławekpl, chyba pora się wziąć za ostrą moderację komentarzy. Bo ostatnimi czasy użytkownicy sobie pozwalają na zbyt wiele.

    • Sławekpl

     rozumiem obelgi, nie uzasadnione żale, propagowanie nienawiści itp.
     ale moderowanie nazwy “srasus” zakrawa na krypto reklamę, zwłaszcza, że wszyscy znają mój negatywny stosunek do tej firmy (polski oddział),
     zmiana słów/liter przez moderatora bez słowa komentarza i jego podpisu zakrawa na komunistyczną cenzurę i uważam za niedopuszczalne
     czyżby srasus zaczął płacić za “wygładzanie” negatywnych komentarzy na swój temat???
     więcej kasy niech przeznaczą na serwis a nie takie działania, wtedy nie będą musieli ingerować w niezawisłość portali …
     ale co się dziwić, firma krzak, nic nie importuje to i za nic nie odpowiada :P

     • Pisząc “srasus” jednocześnie dajesz do zrozumienia, jaki jest Twój stosunek do producenta. Nikt mi nie płaci za to, że zmienię to, co napiszesz na prawdziwą nazwę firmy. Po prostu odrobina szacunku należy się każdemu. Nawet firmie, której produktów nie lubisz/nie uznajesz. Wybacz, ale dłużej “srasusa” tolerować nie będę.

      Zauważ, proszę, że treści merytorycznej Twojego komentarza nie zmieniłam.

      Nie ma problemu, każdy komentarz, który ulegnie moderacji, będzie odpowiednio przeze mnie podpisany.

     • Sławekpl

      właśnie tego podpisu mi zabrakło przy mojej zmianie, zmieniając nazwę zmieniłaś kontekst mojej wypowiedzi, który teraz nie oznacza jednoznacznie, że mam tą firmę tam gdzie plecy tracą swą szlachetną nazwę :D
      jeśli wolisz mogę przy każdej takiej sytuacji zastąpić to słowo opisem wszystkich moich problemów z ich produktami i jaka nastąpiła reakcja ich serwisu oraz polskiego oddziału
      nie wiem co będzie korzystniejsze – jedno słowo czy udokumentowane problemy, zapytaj się vendora :P
      a na szacunek trzeba sobie zasłużyć, pomyliłaś z bezwarunkową miłością matki do dziecka ;)
      mają lepsze i gorsze produkty jak każda firma, choć u nich tych gorszych jest jakby więcej niż połowa :P za to pretensje mam do polskiego oddziału “firma krzak”, która woli kasę przeznaczać na “wspieranie” portali zamiast porządny serwis, pisałem wielokrotnie, że jak ktoś chce coś ich kupić to za granicą i tam niech też serwisuje :P

     • Sławekpl

      wcześniej czytałem tutaj określenia mające podobne konotacje (srajpad, szajsung) przy innych producentach i żadnej moderacji nie było,
      spotkał mnie wątpliwy zaszczyt bycia (jeśli się nie mylę) pierwszym tak zmoderowanym
      Kasiu już kiedyś zadałem Tobie takie pytanie ale nie uzyskałem wtedy odpowiedzi, lecz teraz patrząc na sukcesywną zmianę podejścia (reklamy z targów głownie o tej firmie jakby inni nic nie pokazali, wygładzone recenzje, newsy po kilkanaście razy o tym samym produkcie) ten termin chyba już jest Tobie znany, także ponownie się zapytam – kiedy zmieniacie nazwę na (sr)ASUSOWO.PL??? :P

     • Gdybyś czytał uważnie, dostrzegłbyś zdanie, w którym stwierdziłam, że trzeba zacząć poważnie moderować komentarze. Wcześniej tego nie robiłam, przez co właśnie takie “srajpady” były na porządku dziennym. Wierz mi, że teraz to ulegnie zmianie. I “srasusów” też nie będzie. Przykro mi.

      Po prostu zmieniłam podejście. Tyle. A któryś komentarz musiał być pierwszy. Padło na Twój.

      A nazwy nie zamierzam zmieniać. To blog o TABLETACH, a nie o urządzeniach konkretnego producenta. Równie dobrze możesz stwierdzić, że powinnam kupić domenę nawiązującą do każdego innego producenta – głównie Apple i Samsunga, bo to przecież właśnie o nich najczęściej piszę. A, nie, jeszcze Overmax, Kiano, Modecom i wiele innych firm.

      Nieco więcej dystansu do życia życzę.

     • Sławekpl

      gdybyś czytała uważnie – wpisałem, że mam wątpliwy zaszczyt…

      dystansu hmm… podliczyłem z ostatnich targów ile newsów było o tej wrednej firmie i ich produktach a ile o WSZYSTKICH innych, zgadniesz proporcje?
      blisko połowa dotyczyła produktów mojego “ulubieńca”, tak jakby oni zajęli połowę powierzchni targów i nikt inny nie miał nic innego do wystawienia
      dystans to powinna redakcja zachować, zdrowy rozsądek też się przyda
      jestem wyczulony na manipulacje i zawsze jak je wyniucham będę to piętnować i uświadamiać innym, przestanę jak się przyznacie oficjalnie (tak jak PCLab), że portal jest finansowany przez tą firmę, ale też tu nie wejdę więcej, tak samo jak nie wchodzę na strony producenta (tylko w celu sprawdzenia specyfikacji), bo wypociny działu marketingu mi są zbędne, szukam obiektywnych informacji, których sam w danej chwili nie mam możliwości zweryfikowania bo np. jeszcze sprzętu nie ma w sklepach

     • Zauważ, że to właśnie Asus zaprezentował najwięcej nowości na przywołanych przez Ciebie targach. A mamy w zwyczaju informować o każdym tablecie osobno. Skoro tak, tak też robiliśmy. Ale po co ja się w ogóle tłumaczę… I tak swoje wiesz i ślepo w to wierzysz.

      Żaden producent nie sponsoruje tego bloga, więc nie mam się do czego przyznawać.

      Dziękuję za uwagę i pozdrawiam.

     • Sławekpl

      wiem, na ślepo to w nic nie wierzę, czyli doznania transcendentalne są mi obce :D
      nie przez przypadek wymieniłem inny portal, tam było podobnie, zresztą możesz odszukać moje wpisy, które w pewnym momencie się urywają
      zagraniczne redakcje jakoś znalazły jeszcze kilka interesujących pozycji o których warto było napisać w trakcie trwania targów …
      to tylko semantyka niestety! bloga, redaktor-a/-ki, serwer, bilety, hotele, diety itd. itd. ;)

     • Hah, powiem Ci tylko jedno: Asus nigdy nie postawił mi żadnego wyjazdu na targi. Zdziwiony? Za to były inne firmy. Jakoś tego nie zauważyłeś.

      uważam, że dalsza dyskusja na ten temat nie ma sensu. Pozdrawiam.

     • Sławekpl

      tiaa wszystko “usłyszałem” :D :D :D
      zauważyłem, tylko nie zawsze sponsorem Twoim była firma powiązana bezpośrednio z tematyką portalu, to co miałem komentować?
      dla przypomnienia – postaraj się przed wyjazdem na targi o filtr polaryzacyjny do aparatu który ze sobą weźmiesz, przynajmniej zobaczymy sprzęt a nie odbicia w nim ;)
      chyba, że znajdziesz dachówkę z matowym ekranem – powodzenia :D

     • Dariusz

      Na Boga, chłopie!!!! Rajstopy opadają. Przecież z taką gimbazą, nie da się merytorycznie polemizować . Sam słownik wyrazów obcych nie czyni człowieka mądrym.
      “SEMANTYKA”- JAKO PRACA DOMOWA.
      Ps. Nic mnie Asus nie obchodzi, ale czytanie o Twojej nienawiści do firmy staje się nudne, o używanym słownictwie nie wspominając.

     • Sławekpl

      Dariusz przynajmniej miałeś powód by po latach znów sięgnąć do słownika wyrazów obcych :D
      szkoda, że nadal brak tutaj rejestracji i tak faktycznie nie wiadomo, kto się pod danym nickiem ukrywa, polemika z jednym redaktorem była trudna, z całą redakcją jest już uciążliwa :P

 • Ozymandias

  W samsungu galaxy tab 2 7 GPS to bajka jest lepszy od wielu nawigacji nawet takich za ponad 500 zł a sam kosztuje niewiele więcej!!! A tu taka niemiła niespodzianka

 • uze

  “Był taki czas, że wśród dostawców jednostek centralnych do tabletów z Androidem przodowała NVIDIA. Później jej miejsce zajął Qualcomm, który – trudno nie odnieść wrażenia – cieszy się aktualnie największym zaufaniem u producentów sprzętu. W sprzedaży debiutowało wiele produktów z procesorami Samsunga (Exynos), MediaTek, Allwinner czy Rockchip. Intel nieco przespał swoją szansę”

  Ja rozumiem, że TI wycofał się ostatnio z rynku, ale pominięcie go w zestawieniu producentów jednostek centralnych do tabletów i ukoronowanie NVIDIi to chyba lekkie nadużycie :P

 • misio

  Kochana Pani Kasiu, kiedy możemy spodziewać się recenzji konkurencyjnego tabletu od Samsunga ??? Chodzi o model GT-P5200 (również opartym na Intelowej jednostce centralnej). Potrzebuje w najbliższym czasie nabyć sensowną 10-kę, więc miło byłoby wiedzieć jak owy Samsung wypada w porównaniu z prezentowanym tu Asusem.

  Przy okazji, jak sądzicie w co lepiej celować: MeMo Pad FHD 10 (wer. z modemem), GT-P5200 czy Exynos-owy GT-N8000 ???

  • Miło, że Ktoś jednak uważa, że jestem kochana ;)

   Test Samsunga Galaxy Tab 3 10.1 pojawi się w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Jak dobrze pójdzie, to w najbliższy weekend.

   Z podanych przez Pana modeli zastanawiałabym się głównie nad MeMO Pad FHD 10 ze względu na wyświetlacz. N8000 jest już nieco starszym modelem i poczekałabym na jego następcę (mam nadzieję, że poznamy go na IFA). Z kolei na temat Galaxy Tab 3 10.1 wypowiem się po tym, jak się z nim zapoznam bliżej ;)

   • doświadczony

    Kochana Chwalebna Czczigodna Wspaniała Pani Kasiu czy możemy sie spodziewać testu porównującego oba tablety tych oto zacnych firm jakimi z pewnoscią są firmy Samsung i Asus.:p

    • Galaxy Tab 3 10.1 vs MeMO Pad FHD 10? Postaram się:)

  • Diabeł

   Misio,ja też myślałem o tych 3 modelach i note wygrywa u mnie,z tym ,że myślę jeszcze poważnie o 8-calowym nocie.

 • Diabeł

  Pani Kasiu n 8000 jest starszym modelem,ale zarówno samsunga jak i asusa oba na intelu biję na głowę jeśli chodzi o szybkośc i płynnośc działania.

  • Owszem, N8000 to świetny sprzęt i warto go rozważać. Ale biorąc pod uwagę, że został zaprezentowany w zeszłym roku, można mieć nadzieję, że za kilka tygodni pojawi się jego następca z – mam nadzieję – ekranem o wyższej rozdzielczości.

   Na to czekam. Bo tak naprawdę tylko wyższej rozdzielczości brakowało mi w obecnym Galaxy Note.

   • uze

    +1

 • Diabeł

  Nowy note na 100% będzie miał super parametry.Tylko obawiam się,że jego cena może być grubo ponad 2500 zł.

 • paul123

  Kasiu…
  Przydalaby sie zakladka RECENZJE w menu na strony glownej tak by szybko przegladac testy. W natloku artykulow, trzeba przewijac mnostwo stron by cos znalezc.

   • paul123

    nijak nie wiem jak na to wejsc poza wpisaniem powyzszego w sciezke adresu. ten link zgubie, zapomne i nadal nie bede wiedzial jak w to wejsc. naprawde przycisk w menu, bardziej bylby przydatny niz podzial na miesiace w zakladce “Archiwum”

    • Jest spis kategorii w prawej kolumnie strony, nad wspomnianym archiwum.

     • paul123

      dziala dobrze na kompie, na tablecie pokazuje jako ostatnie stare recenzje… jakis Shiru jest jako najnowszy test.

 • Gość

  Mam pytanie do Kasi:

  Czy lepiej Ci się korzystało z Memo Pad FHD 10 czy z Sony Xperia Tablet Z i czy warto dopłacać do tego modelu?

 • Aratar

  W teście jest błąd. Gdy jest mowa o wolnej pamięci ram, napisała pani, że jest jej tylko “0,93MB”, co wydaje mi się trochę za mało ;) A tak poza tym to tablet u mnie dyskwalifikują głośniki z tyłu urządzenia.

 • Pianista

  Mam pytanie, czy te dodatki od Asusa będą dostępne na innych, wcześniej wydanych urządzeniach? Na przykład na TF700T Infinity? Bardzo brakuje możliwości otworzenia kalkulatora przy innej aplikacji :(

  Czy Asus w ogóle coś takiego przewidział dla wcześniejszych urządzeń?

  • Pianista

   Dziękuję bardzo za odpowiedź.

 • Sławekpl

  info z innej recenzji – ten producent znów okazał ignorancję wprowadzając na nasz rynek produkt z błędem, może dlatego że polski oddział nie sprowadza tego sprzętu tylko niezależni dystrybutorzy…
  jestem ciekaw kiedy ta firma krzak pozwoli na wpisywanie w swojej klawiaturze ekranowej polskiego znaku diakrytycznego “ą”, idę o zakład, że Niemcy nie mają problemu ze swoimi umlautami :P
  importer ma w nosie aktualizacje, a oddział skoro nie sprowadził też
  niestety, tak to jest z takimi firmami o profilu “krzak”

  ekran to niskobudżetowy PLS, nie oferuje kolorów i kątów podobnych do IPS, zniekształcenia pojawiają się znacznie wcześniej, choć później niż na najtańszych matrycach TN
  profesjonalna recenzja powinna takie informację zawierać, w reklamówce przygotowanej przez koło gospodyń wiejskich jest ona zbędna :P
  Kasiu nie wiem jak mocno różowe okulary założyłaś podczas testu tej dachówki ale twierdzenie, że kolory są “doskonałe” przypomina mi o daltonizmie u części populacji :D

  • Kolory sobie możesz ustawić za pomocą aplikacji Asus Splendid. A kąty widzenia są naprawdę dobre.

   Że o “ą” zapomniałam – cóż, zdarza się. Odpowiednie zdanie przy adnotacji o klawiaturze zostało dodane.

   ile Ci płaci konkurencja Asusa za oczernianie tej firmy?

   • Sławekpl

    jak jeszcze o czymś “zapomniałaś” a doczytam gdzieś indziej to uzupełnię ;)
    ten programik to jedynie modulator, on kolorów nie poprawi, polecam się zaznajomić z budową i typami matryc oraz ich fizycznymi ograniczeniami

    po raz kolejny wpiszę – nie jestem w żaden sposób związany czy powiązany (nawet towarzysko) z jakimkolwiek producentem, importerem czy dystrybutorem jakiegokolwiek sprzętu elektronicznego
    nie lubię chamstwa i pazerności, także tą odrobinę czasu aby ustrzec innych przed moimi problemami z wielką przyjemnością poświecę ;)
    zauważ, że ja nie piszę o Asustec Inc. tylko cały czas o *(..)Asus Polska firmie krzak, o serwisie w Polsce realizowanym przez firmy zewnętrzne (jak i wszystkie inne usługi) oraz o problemach na jakie trafia polski użytkownik ich sprzętu, począwszy od newsów i recenzji pisanych na różowej dachówce :P
    *(w kropki wstawić “sr”) :D

   • Sławekpl

    skoro zaczęłaś – a ile Tobie płacą za jej wychwalanie?
    nie to, że jestem jak ta przysłowiowa chorągiewka na wietrze bo ja mam zasady, ale tak z ciekawości się dopytam – ile miesięcznie obecnie kosztuje uczciwość?

  • misio

   Dajcie już spokój…
   I tak każdy ma swojego faworyta (producenta) w każdej dziedzinie. Jeden kocha Apple-a a inny nienawidzi np. Volkswagen-a, życie… A to, że Szefowa Tabletow-a ma swoje indywidualne upodobania co do sprzętu zwanego Tabletami to jej święte prawo. Wiemy o nich nie od dzisiaj, przykład: lubi White obudowy, nie lubi Pink koloru, podświadomie kocha swojego wysłużonego już iPad-a :) zwraca uwagę na ich wagę i ew. dodatki (software-owo hardware-owe) itd., itp. Dlatego nikt nigdy nie będzie TU w pełni i 100-procentowo obiektywny. Jeden widzi kolory i ich nasycenie tak a inny inaczej, jednemu dany plastik WYDAJE SIĘ wysokiej a innemu przeciętnej jakości

   Tak przy okazji…. @Sławekpl – a co do przytoczonego przez Ciebie fragmentu tej “innej recenzji”, czy mamy rozumieć, że Asus Polska nie importuje oficjalnie do PL tego modelu? Kto w takim razie daje na ten produkt Asus-a PL gwararancje?

   • Sławekpl

    polski oddział nic nie importuje, robią to zewnętrzne firmy np. ABC Data
    ten oddział dostaje kasę bezpośrednio od centrali na “zadania” reklamę, marketing i serwis, jeśli tego ostatniego by nie zapewniał taka ABC Data musiałaby samemu się postarać o serwis ale możliwe, że koszty zwiększyłyby i tak już wyższą w Polsce cenę tego sprzętu i sprzedaż drastycznie by spadła, w konsekwencji zaprzestaliby importu (sklep przesyła wadliwą sztukę do importera, a tak podają jedynie nr pod który delikwent ma zadzwonić, także dla sklepu to też korzystniejsze rozwiązanie)

    do momentu kiedy serwisem zajmował się importer wszelkie naprawy były dużo sprawniej realizowane oraz częściej rozstrzygane na korzyść klienta niż obecnie, gdyż importer odsyłał sprzęt do producenta (inaczej zawarta umowa importowa)
    teraz jest totalne dziadostwo, jakość sprzętu też się pogorszyła choć jadą na renomie wypracowanej wiele lat temu gdy głównie produkowali płyty główne do komputerów PC, te stare płyty często chodzą do dziś, nowe tego producenta tyle czasu nie pożyją
    prócz tego jest też sporo elektroniki której ta firma nie produkuje a jedynie obkleja swoim logo

    jedynie części dla firmy zajmującej się serwisem są zamawiane przez polski oddział, żaden pracownik z którym będziesz się kontaktować w jakiejkolwiek sprawie (pomoc, serwis) nie jest zatrudniony przez Asus Polska

    • Nie jest zatrudniony przez Asus Polska, bo serwis obsługuje zewnętrzna firma, będąca autoryzowanym serwisem. Z Polski gro sprzętu trafia do serwisu w Koszalinie, inna część do Czech. W sieci znajdziesz sporo opinii na temat obu – pierwszy cieszy się jako taką opinią, natomiast ten z Czech zbiera same nagany.

     • Sławekpl

      jak była Orika z Wrocławia to ten serwis w Koszalinie zbierał najgorsze opinie, jak widać u tego producenta zawsze może być gorzej z serwisem skoro wybrali jakiś czeski jeszcze gorszy od gorszego :D
      polski oddział najwidoczniej nie rozumie, że sama sprzedaż nie jest najważniejsza (choć na tej podstawie dostają kasę) liczy się też co i jak firma robi gdy właściciel sprzętu podczas użytkowania natrafi na problem z nim
      Kiano i wiele innych firm to rozumie choć na rynku są krócej

      nie musisz mnie cytować, wielokrotnie pisałem, że wszystkie usługi związane z produktami tej firmy są w Polsce realizowane przez firmy zewnętrzne …

   • Sławekpl

    ekran i obiektywizm
    od tego jest kalorymetr aby dokonać rzeczywistego pomiaru co dana matryca faktycznie wyświetla,
    zdjęcia tego samego obrazu wykonanego pod różnymi kątami potrafią zobrazować jak jest z kątami patrzenia – to akurat można zrobić obiektywnie i nie potrzebny jest specjalistyczny sprzęt oraz wiedza z zakresu budowy matryc

    pisałem o tym kilka miesięcy temu i zero zmian, czyli subiektywne opinie są tutaj pożądane hmm…

    • Gość

     Na benchmark.pl jest recenzja tego tabletu i tam się do kolorów nikt nie przyczepił, więc może to naciągane. Widziałem też zagraniczną recenzję tego sprzętu i dostał 9/10. Jak będzie trzeba podam źródło.

     Co do ą to to jest takie czepianie się, bo jest klawiatura Android, która ą z pewnością ma.

     Wygląda więc, że ten sprzęt jest ciekawy. Bardziej martwi mnie GPS, być może wadliwy model albo kwestia oprogramowania.

     Jaki modem zewnetrzny podłączałaś Kasiu i z jaką siecią działał?

     • Sławekpl

      czytaliśmy ten sam tekst?
      jeśli tylko patrzysz na wprost i nie jesteś w słońcu to kolory są bardzo zbliżone do matryc IPS, jednak zmiana kąta patrzenia powoduje ich przekłamania szybciej niż na IPS, kontrast też jest niższy – ale przecie ja to już wpisałem
      Kasia błędnie podaje, że tab ma matrycę IPS a tu jest tańszy PLS
      “ą” – polski rynek, oprogramowanie powinno być dostosowane do polskiego użytkownika, nie wiem jak Ty ale ja lubię swój ojczysty język, jeśli firma nie potrafi rozwiązać tego problemu nie powinna dodawać tak schrzanionej app – wyznaję zasadę – robić coś dobrze, albo wcale

      Kasiu za zabranie głosu w dyskusji nie musisz dziękować, to nie panel roboczy a rozrywka ;)

   • Dzięki za zabranie głosu w dyskusji.

    MeMO Pad FHD 10 to kolejny tablet Asusa, który nie ma “ą” na klawiaturze, a który zdarzyło mi się testować. Nie mogę sobie jednak przypomnieć w jakim modelu wcześniej coś takiego wystąpiło (jak znajdę, to zaktualizuję komentarz).

    Okazało się, że daleko szukać nie musiałam – to był młodszy brat testowanego tabletu, MeMO Pad HD 7:
    http://www.tabletowo.pl/2013/07/25/recenzja-tabletu-asus-memo-pad-hd-7-wideo

 • Mihau

  Wygląda zaskakująco dobrze, a i cena rozsądna, to może być przebój (choć niekoniecznie w Polsce).

 • Bee!

  @Sławekpl czepiasz się dla samej zasady i najwyraźniej to lubisz, więc, zastanawiam się – czy Ty nie masz czasem na nazwisko Kaczyński?

  • Sławekpl

   pudło, moje nazwisko rodowe zaczyna się na drugą literę alfabetu ;)
   jak lubisz być nabijany w butelkę to krytykuj dalej moje poczynania, będziesz miał nie obiektywne recenzje w których wszystkie “wpadki” będą pomijane, czyli tubę producenta a nie portal na którym znajdziesz przydatne informacje pozwalające dokonać świadomego zakupu sprzętu odpowiedniego dla Ciebie
   kiedyś tak nie krytykowałem, portal zaczynał, miał mniej czytelników ale najwyższy czas zacząć profesjonalnie podchodzić do tematu
   niestety to słowo jest obce wielu redaktorom w polskiej sieci, rozumieją ale pojąć sensu nie mogą :D

   • uze

    Strzelę sobie – ród Baranów?
    Pisałeś wcześniej, że lubisz swój ojczysty język, ale najwyraźniej nie przeszkadza Tobie brak kropek oraz wielkich liter na Twojej klawiaturze, dlatego nie wiem dlaczego czepiasz się braku jednej literki u producenta którego akurat nie lubisz? Zresztą równie dobrze mógłbyś jej nie używać, skoro nie potrafisz poprawnie, zgodnie z wymogami Twojego ojczystego języka napisać krótkiego komentarza na blogu.

    • Sławekpl

     wielkie litery stosuję tam gdzie są wymagane, nie umiesz wyłapać w tekście przeczytanym tego o co się czepiasz (gdzieś dzwoni ale w którym kościele hmm…), lub po prostu Twoja znajomość języka (jakiegokolwiek) pomija wszelką składnię i zasady pisowni inaczej spostrzegłbyś, że nie rozdzielam zdań, lecz jest to celowe działanie – taki styl pisania
     jednak jeśli bardzo Tobie brak kropek to dobierz sobie z tych :)
     …………………………………………………………………………………………………..
     jestem ciekaw czy wiesz kto w opublikowanej książce zastosował podobny zabieg ;)

     • uze

      Dziecko. Gdybyś chodził do szkoły 30 lat temu, a nie dzisiaj, to byś ze swoją usprawiedliwianą w bzdurny sposób dysgrafią skończył ledwo podstawówkę i spędzał czas żebrając na piwo pod sklepem.
      To, że dzisiaj wszelkie papiery na rozmaite “schorzenia” uniemożliwiające poprawne pisanie, liczenie, czy nawet ćwiczenie na WF umożliwiają skończenie takim jak Ty szkół, nie znaczy że masz mi wmawiać, że prawidłowo używasz wielkich liter, a brak kropek tłumaczysz “takim stylem”.

      No i później świat jest pełen przekonanych o własnej wyjątkowości ludzi, którzy są grubi, nie potrafią poprawnie pisać, czy dodawać, bo przecież mają papier na to, że to nie ich wina… 90% z nich gdyby nie lenistwo mogłoby równie sprawnie się ruszać, jak pisać czy liczyć. Takie moje zdanie a teraz wybacz że nie będę karmił Ciebie swoimi odpowiedziami, bo nie miałem na celu ciągnąć jałowej polemiki. Chciałem Ci tylko zwrócić uwagę, że czepianie powinieneś zacząć od siebie.

     • Sławekpl

      za składnię i styl od mojej polonistki dostałbyś pałę i to jeszcze na szynach :D
      jak widzę gdy brak merytorycznych argumentów dotyczących głównego wątku trzeba pojechać po koligacjach rodzinnych, pochodzeniu, sąsiadach i wszystkich szczekających kundlach na podwórku
      jeśli to jest dla Ciebie objawem dorosłości to ja wolę biegać z pampersem po ulicy
      Twoje wypociny pełne małostkowości, zawiści i zbędnego czepialstwa nie popartego wiedzą tylko “aby się jakoś odgryź” przypominają mi sofistyczne poglądy o. Rydzyka – chrześcijanin krzewiący nienawiść do wszelkiej inności, który chce sprowadzić wszystkich innych do swojego poziomu (tych co się nie da wyeliminować)
      ogarnij się chłopie, może dzienniki któregoś z hiszpańskich średniowiecznych inkwizytorów przeczytaj tak dla równowagi :P
      jesteś kolejnym dowodem, że czytać a przeczytać to dwie różne sprawy, “rozumieć” w ten wątek nie włączam, to już byłaby abstrakcja zbyt daleko idąca dla Ciebie ;)
      pozdrawiam

    • Sławekpl

     z baranem nie trafiłeś, urodziłem się w październiku czyli waga :D
     teraz już jagniątko wszystko skuma? ;)
     z rodzinnym pozdrowieniem, pozostaję z poważaniem
     beeeeeeeeeeee :D

     • Dariusz

      No cóż, jeszcze raz dokarmię …… . W konfabulacji powyżej, zostałem “redaktorem”- “chapeau bas”. Według Ciebie, wszędzie czyhają przekręty serwisowe, sponsorowane wycieczki, podszywani sprytni redaktorzy oraz nierzetelne recenzje, które należy piętnować i tępić, kalecząc język oraz bezwzględnie nadużywając niezrozumiałych dla siebie zwrotów. Dokładając do tego interpunkcję, a właściwie jej brak, oraz frustracje wylewane na każdą osobę, diagnoza może być tylko jedna.
      Dodatkowo aby zrozumieć złożoność osobowości, należy oczywiście bezwzględnie przeczytać wszystkie wpisy na innych portalach, ekscytując się niemiłosiernie jak “Ich” “Załatwiłeś” przestając odwiedzać te strony (do dzisiaj dochodzą do siebie).
      Jak dobrze być galaktycznym, między-portalowym mścicielem, walczącym ze złem i obłudą tego świata.
      Czasami ręce piszące tekst winny posiadać plenipotencje od organu, który u naczelnych znajduje się między jednym i drugim nieowłosionym uchem. W przypadku braku tychże, należy bezwzględnie zaprzestać pisania, powoli i spokojnie wyłączając komputer. Ta metoda daje szansę na brak słowa “o…łom” przy własnym imieniu.

      Należy przy tym odpowiedzieć sobie na jedno pytanie: jeżeli wiele osób twierdzi, że blondyn jest średni, podczas gdy blondyn uważa się za pięknego, to jest piękny czy głupi?
      Pozdrawiam, mając nadzieję na brak kontynuacji deliberacji w rzeczowym tonie.

     • Sławekpl

      a z kim mam deliberować? podpisujesz się różnymi nickami, używasz słów które przeczytałeś w ostatnim wydaniu Tygodnika Powszechnego nie zrozumiawszy kontekstu oraz ich znaczenia – ale to inna inszość
      używając Twojego języka – a kim Ty jesteś, że krytykujesz czyjąś odmienność, samemu nie posiadając żadnych ideałów negujesz każdego kto je ma
      nic nigdy nie zrobiłeś dla kogokolwiek jeśli nie miałeś z tego bezpośredniej korzyści, za to w bezinteresownej krytyce chcesz się wspinać na wyżyny choć nadal siedzisz na terenie depresyjnym, zapewne w jakimś kopalnianym nieczynnym szybie
      nie mam zamiaru zakłamywać rzeczywistości, że masz skomplikowaną naturę, dla mnie jest ona prosta jak technologia budowy cepa – jesteś Ty i osoby wyznające Twoją religię, reszta to … (w kropki wstaw jaki sobie chcesz epitet ze swojego skromnego arsenału)
      miłego wniebowzięcia, bo wojsko też zapewne negujesz :P
      PS
      jakim redaktorem? czytaj co wpisałem, a nie to co chcesz przeczytać, coś pisałeś o konfabulacjach? hmm…

      można prowadzić dyskusję na zasadzie wymiany poglądów z których coś wynika, zostaje wypracowany jakiś kompromis albo choć uznanie prawa drugiej strony do inności, z Tobą takie zakończenie jest awykonalne, także kończę to pisanie do przysłowiowego słupa, bo nic z tego konstruktywnego nie wyniknie
      żegnam inkwizytora, załączam pozdrowienia dla Lucka Twojego szefa :D

     • Dariusz

      Drogi Sławku,
      Mam jeden nick, nie pracuje w redakcji i nie jestem katolikiem.
      Przetłumacz proszę słowo “konfabulacja”, inne też warto.
      Chyba się zagubiliśmy w tym dogryzaniu i ratowaniu świata.
      Rada była “od serca”.
      Pozdrawiam

     • Sławekpl

      1. użyłeś sam wcześniej to słowo i teraz chcesz bym je Tobie wyjaśnił? :o
      – toż to zakrawa na totalną hipokryzję, druga możliwość jest zbyt przerażająca (patrz koniec punktu 3) :D
      2. sam wpisałeś “jeszcze raz dokarmię” a gdzie w takim razie pierwszy raz
      – gubisz się w swoich osobowościach, które podpisujesz różnymi nickami
      3. nie używaj liczby mnogiej jeśli tylko Ty masz problem
      – ja się nie zgubiłem, chyba, że jesteś Królową Elżbietą wtedy możesz o sobie pisać “My”, zaświadczenie z zakładu psychiatrycznego o rozdwojeniu jaźni też może być pomocne :P
      4. by radzić “od serca”, trzeba to serce mieć, Ty masz jedynie pompkę …

      a niech stracę…
      również pozdrawiam :)

 • Wszystko ładnie i pięknie, ale z iOS i windows 8 na rynku, Android na tablety nie ma po prostu racji bytu – w mojej skromnej opinii.

 • plebann

  Czemu głośniki z tyłu są w plusach, a nie minusach?

  • Głośniki jako takie można zaliczyć do plusów, ich rozmieszczenie – do minusów.

   • Sławekpl

    z matematyki pamiętam, że plus i minus się znoszą, więc nie powinnaś (na podstawie swoich słów) dać tej dachówce za głośniki plusa ;)

    choć z drugiej strony te głośniki nie są na dole więc jeśli ktoś nie trzyma dachówki dużym łapskiem centralnie a od spodu to ich nie zasłoni, lecz granie “do tyłu” gdzie ekran jest z przodu i tak wydaje się zawsze poronionym pomysłem…
    powinni dołączać stojak z odpowiednio wyprofilowaną płaszczyzną odbijającą dźwięk do użytkownika ;)

 • Paweł T

  Dobra super przepychanki na forum czy firma ta czy ta jest super lub mniej. Mnie to nie interesuje za bardzo chce kupić Tableta 10 do 1500zł max i szukam czegoś dobrego aby za rok nie musiał go wymieniać raczej myślę o tym aby użytkować go normanie stronki, poczta, czasem gierki. Więc co polecacie w tej cenie nie interesuje mnie za bardzo jakiej firmy aby był dobry trzymał długo baterię miał dobry wyświetlacz nie musi mieć 3G no i gwarancja. Wiec może ktoś coś podpowie czekam Sławekpl na jakąś propozycje bo widzę że troch ogarniasz temat i jak nie lubisz chamstwa wyzysku to mi polecisz najlepszy sprzęcik do 1500zł

  Pozdrawiam

  • Sławekpl

   jak już w innym miejscu pisałem, możesz kupić ten sprzęt (z recenzji) czy inny tej firmy jeśli mankamenty które posiada Tobie nie przeszkadzają ale tylko za granicą i tam też serwisuj o ile pojawi się problem, z podobnych przyczyn odradzam też tośkę, tam prześwity są jeszcze większe a serwis mają gorszy niż opisana tutaj firma (jak się okazuje zawsze może być gorzej xD)

   • Paweł T

    no dobra ale co polecasz za 1500zł ?

    • Sławekpl

     na chwilę obecną nie mam zbytnio co polecić, jakbym osobiście coś kupował to teraz bym musiał iść na zbyt duże kompromisy, czekam na berlińskie targi IFA
     trudno mi komuś coś proponować jeśli dla siebie nic wybrać nie mogę z aktualnie dostępnych modeli, a może ja mam zbyt wysokie wymagania hmm… ;)

     • Wiesz co Sławekpl? Muszę Ci to napisać:
      mimo tego, że czasem naprawdę mnie irytują Twoje komentarze i mam Cię serdecznie dość za te wszystkie dogryzające słowa w moją stronę, że jakoby Tabletowo było sponsorowane przez którąkolwiek firmę, ale… fajnie, że jesteś za nami ;)

      Co nie zmienia faktu, że w dalszym ciągu się pewnie będziemy przekomarzać przy każdej możliwej okazji ;)

     • Sławekpl

      dzięki, również się cieszę, że na tej stronie jesteś właśnie Ty ;)
      dobra polemika nie jest zła, zawsze się przydaje inny punkt widzenia :)
      choć *(..)asusa nie odpuszczę, za bardzo ta firma mi zalazła za skórę :x

      *(..) w kropki wstawić sr :D
      o ile powstanie regulamin (bo jeszcze takowego nie ma) zabraniający wpisywania “srajpad, szajsung, srasus” to ja go nie łamię :P
      PS
      pogoń Krzyśka za te obiektywy (aparatów) Sony, argumenty masz w komentarzach ;)

 • Paweł T

  Hmm też bym chciał kupić super tableta z super parametrami i to najlepiej za 1000zł ale wiem że nie da rady więc trzeba iść na kompromisy. Wiec jak nic nie chcecie poleci to może ktoś napisze który z tych 4 jest najbardziej war zakupu.
  1. ASUS MeMO Pad FHD 10
  2. Samsung Galaxy Tab 3 10.1
  3.Asus Eee Pad Transformer Prime TF201 32GB
  4. Huawei MediaPad FHD 10

  interesuje mnie szybkość działania aby się nie zawieszał aby nie trzeba było go ładować co chwile no i jak najlepszy wyświetlacz. Ogólnie który z tych jest najlepszy każdy czym się różni.

  • Sławekpl

   1,3 – firma, 2 – rozdzielczość, 4 – niby najlepszy (z mojego punktu widzenia) jednak procesor i słabo zoptymalizowany pod niego soft trochę psują obraz
   jak zapytałeś się który, to właśnie Huawei chciałem wpisać lecz z powodu procka zrezygnowałem

 • Mihau

  Zamiast Galaxy Taba 3 10.1 polecam Note’a 10.1, wersję WiFi-only dostaniesz za ok. 1400zł, a ma mocniejsze parametry, dobry soft i świetny rysik. Natomiast co do reszty: Prime to stary model, zdecydowanie najsłabszy z wymienionych, za to z dobrym wsparciem społeczności i keyboard-dockiem, Huawei za bardzo nie kojarzę (czytałem gdzieś recenzję, ale o ile pamiętam, niczym się specjalnie nie wyróżniał – poza matrycą FHD), a ten MeMO Pad – cóż, wygląda bardzo fajnie, ale też opieram się tylko na recenzji, a nie na własnych doświadczeniach. Osobiście mam Note’a 10.1 z 3G i nie wymieniłbym go na żaden inny tablet z Androidem czy iOSem, ale na Twoim miejscu poczekałbym na te targi, tak jak Sławekpl pisze.

 • Gość

  Zatem pytanie do Sławka i Kasi:

  Czy lepszy jest Sony Xpetia Tablet Z od tego Asusa i czy warto do niego dopłacić 500 zł?

  • Hmmm, bardzo trudne pytanie. Xperia Tablet Z jest odporny i piękny, ale zarazem delikatny, dobrze działa i niewiele można mu zarzucić poza nadmiernym grzaniem się obudowy podczas użytkowania. Z kolei u Asusa doświadczymy większej grubości i masywności, a i GPS działa jak chce.

   To trudny wybór. W zależności od tego, do czego tak naprawdę chcesz używać tabletu, powinieneś uzależnić swój wybór. Najlepiej chyba jednak przekonać się na własnej skórze jak działają oba urządzenia, czyli sprawdzić oba w sklepie i wybrać ten, który zrobi lepsze wrażenie.

   Ja bym się raczej zastanawiała nad Zetką, ale wyłącznie w wersji z 3G. Ale Asus też jest niczego sobie.

   • Gość

    Niestety Z z 3G słono kosztuje i chyba nie opłaci się aż tyle wydawać.

    Ten Asus zrobił na mnie dobre wrażenie. No i liczę na aktualizacje przynajmniej przez rok od Asusa. Z Sony może być różnie, jak to pokazali z Xperia S.

    Myślę głównie o pdfach i Internecie. Gry mnie specjalnie nie interesują. I chciałbym aby mi ten tablet trochę posłużył (2 lata)

    • Sławekpl

     głównie potrzebujesz do PDF i neta to czemu się nie skłonisz w stronę chińczykopodobnych z retiną, kupisz taniej niż któryś z tych i nawet na Huawei E587 jeszcze Tobie zostanie jeśli będziesz potrzebował 3G ;)
     jeśli nie potrzebujesz GPSu to polecam Kiano np. Elegance 9.7 by Zanetti

     • Gość

      Właśnie nie wiem czy ufać tanim chińczykom. Jakoś mnie to mniej przekonuje. Asus mimo Twoich problemów wydaje się jednak lepszą alternatywą. Na chińczyki przyjdzie czas za jakiś rok. Póki, co jeszcze ich inżynierowie muszą trochę popracować, choć i tak robią już niezłą robotę. Oglądałem specyfikację niektórych chińczyków na popularnym w PL sklepie i wygląda, to tak, że ten Asus jest od nich raptem 350 zł droższy. Więc sam nie wiem. Poza tym, jeśli można tu podpiąć modem, jak Kasia napisała w jednym komentarzu (okazjonalnie chcę używać, bo mam w promocji od operatora kablówki). A poza tym Asus pokazuje, że daje swoim tabletom rok aktualizacji, a nie wiem czy wszystkie chińskie firmy będą tak robić.
      Mam jeszcze trochę czasu – tablet kupię na początku września.

      PS. Widziałem tego Asusa na nienieckiej stronie i kosztował 349 EUR plus dostawa. Pytanie, czy kupić go w PL czy w Niemczech?

     • Gość

      Jeszcze jedno ten tablet ma 32 GB pamięci. A wspomniane chińczyki mają zwykle 16 GB, więc różnica w cenie jest coraz mniejsza.

     • Sławekpl

      gdzie kupić to już odpowiedziałem ;)
      gdzie serwisować też…

 • Paweł T

  Chyba jednak poczekam na Asus MeMO Pad FHD 10 LTE ma lepszy układ graficzny i lepszego procka, ma modem więc jak dla mnie to chyba już wszystko co bym potrzebował.

  Dziękuje za pomoc

 • Karolcia

  Czy można dzwonić z tego tabletu?

  • Testowana była wersja WiFi, więc nie można dzwonić.

 • larky

  Mam pytanie(a) o host usb, bo są zasadnicze sprzeczności w poszczególnych recenzjach tego modelu i w prezentowanej specyfikacji. Czy on faktycznie jest zaimplementowany? Można podłączać pendrive, modemy, myszki itp. Czy zostało to DOŚWIADCZALNIE sprawdzone podczas testów Asusa?

  BTW Macie w planach test wersji LTE?

  • Wszystko, o czym piszę w testach, jest sprawdzane. Tak, można podłączyć akcesoria peryferyjne.

   Mam w planach. Jak tylko przyjdzie do mnie testowy egzemplarz. Póki co – czekam.

   Pozdrawiam.

 • larky

  Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź :) Myślę o zakupie wersji z LTE, więc bardzo proszę o przetestowanie jej także pod tym kątem (jak tylko nadejdzie) + obowiązkowe testy z Aero2 ;)

  Na stronie głównej naprawdę bardzo by się przydała zakładka Testy

 • sQba

  Proszę rozwiać moje wątpliwości i utwierdzić mnie w przekonaniu co do wyboru tabletu służącego głownie do przeglądaniu prasy, książek, internetu oraz oglądaniu filmów. co powinienem wybrać, aby służyło mi na lata. Mam 1500 zł, skłaniam się ku Asusowi FHD 10, chociaż w głowie mam produkty Apple. Ipad mini 16 Wifi, ale czy warto ? proszę o pomoc. Może szanowne osoby tworzące zacną stronę pomogą mi w wyborze ?!

 • larky

  No i poszaleli z ceną: 1899 PLN za wersję LTE z 16GB… A miało być tak pięknie :(

 • Szymon

  Trochę się bałem tej literki ‘ą’, ale jakoś nie znalazłem w tej cenie nic o tych parametrach. Na szczęście dobra wiadomość – chyba już ten nie lada problem rozmóżdżyli ;-) Model kupiony w lutym 2014, literka ‘ą’ występuje :-)

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona