Ważne

Microsoft ogłasza większą dostępność Flasha dla Internet Explorera

Dystrybuowana od wczoraj poprzez Windows Update poprawka odblokowuje przeglądanie w IE znacznie większej ilości stron stworzonych z wykorzystaniem Flasha. Według programistów Microsoftu, zwiększyła się ilość stron wykorzystujących technologię Adobe zgodnych z ich wizją UX Windowsa 8.

Słowo wyjaśnienia. Flash na Windowsie 8 oczywiście funkcjonuje i ma się całkiem nieźle. Internet Explorer 10, podobnie jak Chrome, ma odpowiednią wtyczkę wbudowaną bezpośrednio w przeglądarkę; w trybie desktopu program wyświetla całą zawartość stron. Jeśli ktoś korzysta z Internet Explorera w wersji WinRT (kafelki), przeglądarka korzystała do tej pory z listy Compatibility View (CV) – trafiały tam strony sprawdzone przez Microsoft pod kątem zgodności zawartości witryny z widzimisię Microsoftu. Jeśli jakaś strona nie chciała się wyświetlić w pełni, można było dać dyla na desktop i nie przejmować się takimi detalami. Tak fajnie nie było jednak na Windowsie RT: nawet w wersji desktopowej IE10 korzystał z listy CV.

Z omawianą poprawką zmienia się idea listy CV. Od tej pory trafiają na nią strony niezgodne z wymogami Microsoftu; jeśli nie ma na niej przeglądanej witryny, IE wyświetli zawartość we Flashu. Inżynierowie Microsoftu podają ciekawą statystykę – ponoć tylko 4% weryfikowanych stron nie spełnia ich wytycznych, tak więc z tego punktu widzenia wprowadzane zmiany mają sens. Drugim powodem jest to, że niektóre popularne strony wciąż nie zapewniają alternatywnych witryn wykorzystujących HTMLa 5.

Wraz z poprawkami do IE Microsoft wypuścił również aktualizację do narzędzia modern.IE dla webdeveloperów. Obecnie pozwala ono również skanować stronę pod kątem zgodności z listą Compatibility View.

Warto zauważyć, że wprowadzane zmiany pozwalają wyróżnić się Windowsowi RT na tle konkurencji – mało który system mobilny może pochwalić się obsługą Flasha, jakkolwiek kontrowersyjne by to nie było.

Źródło: IEBlog

Komentarze

 • Leo

  No w końcu, bo już byłem bliski poddania się i postawienia kreski na wersji RT..

 • Sławekpl

  wszyscy uciekają od tej technologi, a M$ się chwali czymś co powinno być od początku…
  ech ten marketingowy bełkot korporacyjny …

  • lexer

   Ale czy widzisz coś dobrego w fakcie, że i Apple i Google oficjalnie zrezygnowały z flasha? Wybacz, ale bełkotem jest dla mnie twój komentarz – pierwsza część zdania, zaprzecza drugiej.

   Dla mnie brak wsparcia dla flasha, to jedna z największych niedogodności związanych z urządzeniami mobilnymi – niby takie smart te fony i tablety będące niby przenośnymi komputerami, a jednak nie potrafią wyświetlić wszystkiego tak jak zwykły komp.

   Posunięcie MS z obsługą flasha wg mnie jest strzałem w dziesiątkę – między innymi dlatego zdecydowałem się na tablet z Win8 pro.

   • Sławekpl

    jak widzę, ze zrozumieniem przeczytanych treści też masz kłopoty, a nie tylko z przyswojeniem wiedzy ;)
    nawet Adobe doszło do wniosku, że sprzęt mobilny jest za słaby aby wykorzystywać na nim to dziurawe i zasobożerne dziadostwo
    stacjonarny sprzęt to inna bajka, a jak masz taba z Win8 Pro to masz na procku x86
    więc po co się wcinasz skoro nie wiesz o co chodzi

 • lexer

  Kolejny świetny news Juszi.
  Mam tylko jedno zastrzeżenie: “Jeśli ktoś korzysta z Internet Explorera w wersji WinRT (kafelki)” chodzi chyba o tryb Modern, nie konkretnie o Windowsa RT.

  • Juszi

   Stwierdzenie jest jak najbardziej poprawne. Internet Explorer w wersji Modern wykorzystuje (oficjalnie) API Windows Runtime, w skrócie WinRT – tak się zwą interfejsy programistyczne pod te kafelkowe cuda.

   Pozdrawiam

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona