Ważne

Natywne Ubuntu na Asusa TF700 coraz lepsze

Ostatnimi czasy dużo piszemy o Ubuntu w kontekście tabletów. To chyba dobrze, że temat istnieje, ponieważ bardziej zaawansowane systemy niż obecnie stosowane w slate’ach są zwyczajnie dużo bardziej funkcjonalne. Jakkolwiek nie możemy na razie korzystać z tabletów z oficjalnym Ubuntu, tak na kilka urządzeń powstały już porty systemu. Większość z nich korzysta z mechanizmu chroot, tj. używa kernela Androida. Są jednak i porty natywne – takim za sprawą użytkownika rabits może cieszyć się ASUS Transformer TF700.

Developer działający na forum XDA-Developers stworzył ROM oparty o Ubuntu 12.10, całkowicie zastępujący system Android. Obecnie port oznaczony jest kodem 0.6.2. Poniżej klka funkcjonalności tego ciekawego systemu:

-wsparcie dla DualBoot z ROMem CleanROM 2.7.2 za pomocą initrd, wsparcie dla bootowania z karty SD

-możliwość zabootowania Linuxa bez jego instalacji w celu sprawdzenia działania

-tryb graficzny z logowaniem użytkownika

-specjalne mapowanie klawiszy stacji dokującej

-modyfikacja działania touchpada (przewijanie 2 palcami, tapnięcie dwoma palcami jako trzeci klawisz myszy)

-obslugiwane WiFi w kernelu (aczkolwiek nie działa poprawnie)

-działający OpenGL ES (gry 3D)

-wsparcie dla audio, dekodowanie sprzętowe wideo 1080p

-tryb pełnoekranowy

Jak widać Ubuntu dla TF700 jest już całkiem funkcjonalne, czas pokaże co developer jeszcze w owym porcie poprawi. Na chwilę obecną problemy sprawia interfejs Unity powodujący wycieki pamięci, resetujące się WiFi oraz niepoprawnie działający ekran dotykowy. Jeśli bugi uda się wyeliminowač, to użytkownicy Infinity będą mogli rozszerzyć diametralnie funkcjonalność urządzenia.

Więcej informacji znajdziecie tu i tu.

Źródło

Komentarze

 • andrzejbzyku

  Przepraszam za tak laickie pytanie natomiast w świecie Ubuntu jestem kompletnie zielony i chciałbym się dowiedzieć-jak wygląda obecnie kwestia aplikacji na Ubuntu? Czy traktować go jako zwykłego Linuxa, czyli wszystkie Linuxowe aplikacje chodzić będą również tutaj? Bo jeśli tak to mamy wreszcie np. normalny pakiet Office, a nie wszystkie pseudowersje z Androida. Tego najbardziej mi brakuje i bez pakietu Office klawiatury w Transformerach są tak naprawdę tylko zgrabnymi stojaczkami i ładowarkami podróżnymi. ;)

  • Rafał Kaczor

   Nie miałem okazji użytkować na tablecie Ubuntu, jednak na notebooku już tak (a portowana jest wersja właśnie desktopowa).

   Na Linuxie jest dostępny OpenOffice lub LibreOffice i masa innych, “pełnowymiarowych”programów. Ja właśnie dlatego widzę że jest to szansa dla tabletów – wreszcie będzie można na nich nie tylko konsumować, ale i tworzyć treść ;)

  • aaa

   Wszystko powinno działać z drobnymi wyjątkami (jak flash, wine). Ale sam nie miałem jeszcze okazji na ARM sprawdzić jak sobie Ubuntu radzi. LibreOffice jednak na pewno będzie działać – pytanie czy wystarczająco szybko? Musiałbyś popytać na XDA, poszukać filmików. Chyba jednak nie powinno być źle. Taka Tegra3 jest porówywalna z jakimś jednordzeniowym Athlonem pewnie – a na takich LibreOffice przecież chodzi bez problemów. Z kolei na prockach A15 powinno być już bez żadnych problemów, Chromebook świetnie wypadł w testach na Phoronix.com.

   • t0m3k

    Liczy się wydajność jednego jądra, obawiam się że wydajność LO może być podobna do pierwszych atomów.
    Gdzieś czytałem, że udało się skompilować LO bez zmian w kodzie pod ARM więc powinno działać.

    • aaa

     1. Dlaczego “liczy się wydajność jednego jądra”? LibreOffice na pewno jakieś wątki tworzy przy trudniejszych zadaniach. 2. A15 przy dwóch rdzeniach było szybkie, a porównywano też chyba do dwurdzeniowców. Połowę wydajności i3 osiągnęło – jak na ARM to nieźle, dwa razy lepiej niż starsze atomy.

  • Do anrzejbzyku:
   W sumie tego samego brakujacych mi w moim Ipadzie…cos co by zmianilo tablecik internetowy w bardziej powazniejsze narzedzie do pracy.

   Przewaga takowego Asusa to wlasnie touch pad,czy chocby mozliwosc polaczenia bezwzglednie potrzebnej do precyzyjnej pracy myszki.

 • h

  Wlasnie znajde gdzies porownanie ARM do CPU mobiilnych np . Tegra 3 / Exynos 4412 / Exynos 4412 / Exynos 5250 do Intel Atom / AMD C60 ???

 • andrzejbzyku

  Właśnie tego też nie czaję. Progsy pod Windę nie chodzą w winRT, bo jest inna specyfika procesora. To czemu nagle w przypadku innych systemów to nie ma znaczenia? :D

  • Mikmach

   Ma znaczenie, ale ze względu na inny sposób dystrybucji programów nie będzie to widoczne dla użytkowników.

  • Jacko

   Ubuntu jak każdy linux jest systemem otwartym (posiada ogólnodostępne źródła ) i można go skompilować pod dowolny procesor , tradycyjny Windows jest systemem zamkniętym i nie można go skompilować na dowolny procesor ( nie ma źródeł). Swoją drogą sam Microsoft pewnie mógłby to zrobić (choć pewnie to nie takie proste) , ale z jakiś przyczyn stworzył WinRT na procesory ARM. Może ktoś jeszcze wypowie się na ten temat , chętnie dowiem się czegoś więcej. Równie ciekawe jest porównanie wydajności procesorów ARM (np Tegry 3 ) kontra x86 (AMD C-60). Cenowo tablet Galaxy Nexus 7 i notebook Acer AO722 to podobna półka cenowa. Moim zdaniem na razie wygrywa notebook.

  • haftowane

   Dlatego, że większość programów pod linuksa to open source. Możesz ściągnąć sobie kod źródłowy programu i skompilować pod procesory ARM

  • aaa

   Ponieważ programy oraz biblioteki na Windows są dystrybuowane w postaci binarnej i każdy twórca programu i biblioteki musiałby ją przekompilować na ARM (co nie zawsze będzie proste). A nawet Microsoft się tego nie podjął z wszystkimi swoimi bibliotekami zdaje się.

 • to masz

  moze się nie znam za dobrze ale ubuntu (linux) na tablecie to chyba błąd bo swap ciągle kopiuje/zapisuje dane a karty SD , pendrivy itp mają jakiś limit zapisu. Znajomy miał linuxa na pendrive i uzywał go normalnie po 2 miesiącach zajechał pendriva :/

  • Rafał Kaczor

   Ale Linux o ile wiem może równie dobrze działać bez SWAP.

  • aaa

   Swap wyłączasz, logi wyłączasz i będzie dobrze. Przy czym przy wyłączonym swapie musisz nieco uważać, by nie przekroczyć ilości RAMu (przydałoby się tutaj 4GB, przy 2GB możesz mieć z tym problemy przy kilku otwartych dużych programach).

 • rty

  Peny mają ograniczenie, zapisu odczytu zapisane w oprogramowaniu. Ja miałem pena 4GB MINTA z biedronki i zainstalowanego Linuksa MINTA, na nim działał 2 lata poprawnie używany, co dziennie dość intensywnie, a wcześniej jako pamięć masowa. (Padł po dołączeniu do uszkodzonego portu USB). Niedawno kupiłem pena transcend 16GB pierwszy poszedł na gwarancję po około 1-miesiącu użytkowania b.d intensywnego. Dostałem 2 który padł po 2-miesiącach, ale drugi już naprawiłem w własnym zakresie zrezygnowałem z gwarancji i działa do dzisiaj, już ponad 5 miesięcy takiego samego użytkowania.
  Ubuntu na tablety, to bardzo dobry pomysł, pytanie czy da się tak samo korzystać z aplikacji googleplay.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona