Recenzja tabletu JXD S80

Chiński producent elektroniki użytkowej – JXD, posiadający w portfolio między innymi przenośne konsole do gier i odtwarzacze multimedialne, wprowadził do sprzedaży kolejny tablet internetowy, pracujący pod kontrolą systemu Google Android. JXD S80, bo o nim właśnie mowa, jest jednocześnie pierwszym urządzeniem w historii firmy, które napędzane jest przez dwurdzeniowy procesor. Co więcej, tablet został wyposażony w stosunkowo rzadko spotykany na rynku, 8-calowy wyświetlacz, Bluetooth oraz akumulator o pojemności 5100 mAh. Zapowiada się interesująco, prawda? W takim razie zapraszam do dalszej części recenzji, z której dowiecie się, jak S80 sprawuje się w codziennym użytkowaniu.

Specyfikacja JXD S80:

 • wyświetlacz: 8-calowy pojemnościowy o rozdzielczości 1024 x 768 pikseli,
 • procesor: dwurdzeniowy Amlogic AML8726-MX 1,5 GHz + Mali-400,
 • pamięć RAM: 1 GB DDR3,
 • pamięć wewnętrzna: 8 GB,
 • łączność: WiFi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0,
 • aparat: 0,3 Mpx przód, 2 Mpx tył,
 • złącza: mini-HDMI, micro–USB USB On-The-Go, microSD (obsługa do 32 GB), mini-jack 3.5 mm ,
 • akumulator: 5100 mAh,
 • system: Google Android 4.0 Ice Ceam Sandwich,
 • wymiary: 204 x 156 x 99 / 108 mm,
 • waga: 450 g.

Wykonanie i zawartość zestawu sprzedażowego

JXD S80 sprzedawany jest w białym pudełku, okraszonym grafiką tabletu oraz znaczną ilością chińskich „znaczków”. Jak się szybko okazało, jego zawartość nie napawa optymizmem, gdyż oprócz samego urządzenia, znalazła się w nim ładowarka sieciowa z polską przejściówką, kabel USB do transmisji danych oraz USB-host, umożliwiający podłączenie urządzeń peryferyjnych, jak pendrive, dysk zewnętrzny, klawiatura czy mysz, a także zewnętrznego modelu 3G. Zdecydowanie zabrakło mi zestawu słuchawkowego, kabla HDMI oraz ściereczki, gdyż jak szybko się okazało, sprzęt wprost ubóstwia zbierać odciski palców. Przejdźmy jednak do samego tabletu, który prezentuje się solidnie i zarazem elegancko, czego niestety nie można powiedzieć o wszystkich budżetowych produkcjach, które trafiają na nasz rynek.

Na szczególną uwagę zasługuje wykonana z aluminium pokrywa akumulatora, na której to umiejscowiona została maskownica głośnika, slot kart microSD oraz oczko 2-megapikselowego aparatu głównego. Dzięki temu tablet wygląda naprawdę stylowo, jednak zastosowane przez producenta materiały przełożyły się na znaczną wagę wyjściową urządzenia (450 gramów). No cóż, coś za coś.

Na frontowym panelu znajdziemy kamerę internetową o rozdzielczości 0,3 Mpix, znajdującą się centralnie nad 8-calowym wyświetlaczem o rozdzielczości 1024 x 768 pikseli, który okalają standardowe, czarne ramki.

Lewy bok został zagospodarowany przez gniazdo ładowarki, wyjście miniHDMI, port microUSB oraz mikrofon. Po przeciwnej stronie znajdziemy wyjście słuchawkowe w standardzie mini-jack 3.5 mm, z kolei na górnej krawędzi swoje miejsce znalazły klawisze głośności oraz włącznik, służący także do usypiania.

Wyświetlacz

JXD S80 został wyposażony w 8-calowy wyświetlacz, charakteryzujący się proporcjami 4:3, rozdzielczością 1024 x 768 pikseli oraz 5-punktowym multidotykiem. Niestety, w tym przypadku nie mamy do czynienia z matrycą IPS, a jedynie TN G+G, która nie oferuje tak szerokich kątów widzenia, dobrego odwzorowania barw oraz kontrastu. Niemniej gwarantuje komfortowe oglądanie filmów lub zdjęć w większym gronie.

Ponadto ekran jest bardzo czuły, co potwierdzają jego reakcje nawet na najlżejsze muśnięcia palcem, zaś prezentowany obraz ostry i czytelny. Multitouch działa płynnie, niezależnie od tego, czy korzystamy z jego dobrodziejstw w przeglądarce internetowej, galerii czy też w grach. Do wad należy jednak zaliczyć nagminne zbieranie odcisków palców oraz słabą widoczność na słońcu.

System

Tablet działa pod kontrolą systemu Google Android 4.0.4 Ice Cream Sandwich bez zbędnych, jak na mój gust „upiększaczy”, oferując tym samym pięć pulpitów, które można spersonalizować poprzez umieszczenie widżetów oraz skrótów aplikacji. Natomiast bezpośrednio po wyjęciu z pudełka na tablecie preinstalowane są następujące aplikacje: AppInstaler, ES Task Manager, Galeria, Gmail, Google Talk, HDMISwitch, Internet, iReader, Kalendarz, Kalkulator, Lokalnie, MoviePlayer, Muzyka, Nawigacja, Osoby, Poczta, YouTube oraz kilka chińskich, w tym bazar z aplikacjami. Oczywiście urządzenie oferuje dostęp do Google Play, czyli sklepu z setkami tysięcy aplikacji dedykowanymi tej platformie, na które producent zarezerwował 2 GB pamięci wewnętrznej.

Sama jego praca jest natomiast jak najbardziej bezproblemowa, wszystko działa płynnie i stabilnie. Podczas testowania nie zdarzyło się, aby tablet się „zamyślił” lub wymuszał zamknięcie aplikacji. Ponadto sprzęt może posłużyć, jako podręczny czytnik PDF-ów, gdyż dobre sobie radzi z otwieraniem dużych, ważących ponad 100 MB plików w tym formacie.

Pewnie jesteście ciekawi, czy JXD S80 otrzyma aktualizację do najnowszej odsłony systemu wyszukiwarkowego giganta – Androida 4.1 Jelly Bean. Dlatego od razu napiszę, iż na chwilę obecną nie ma żadnych oficjalnych informacji na ten temat.

Łączność

Połączenie z sieciami bezprzewodowymi Wi-Fi przebiega bez zarzutu, nawet w przypadku, gdy z routerem dzieli nas kilka ścian. Natomiast systemowa przeglądarka internetowa szybko wczytuje strony, których proces przewijania i powiększania / pomniejszania (multitouch) przebiega płynnie.

JXD S80 posiada także najnowszą odsłonę protokołu łączności bezprzewodowej Bluetooth 4.0, oferując tym samym wymianę danych pomiędzy dwoma urządzeniami, a także podłączenie urządzeń zewnętrznych.

Przeznaczony w głównej mierze do komunikacji z komputerem, port microUSB, umożliwia także ładowanie tabletu. Ponadto dzięki funkcji USB On-The-Go (OTA) istnieje możliwość podłączenia urządzeń peryferyjnych, jak pamięci zewnętrzne (pendrive, dysk), mysz czy klawiatura oraz, według zapewnień producenta, także zewnętrznych modemów 3G.

Na poniższym screenie możecie zobaczyć prędkości przesyłania danych za pośrednictwem kabla USB, zarówno z komputera do pamięci tabletu, jak i w drugą stronę.

Aparat

W JXD S80 znalazło się miejsce dla dwóch aparatów – głównego z matrycą 2 Mpix, który (jak na swoje parametry) oferuje zadowalającą jakość zdjęć oraz frontowy, umożliwiający za pośrednictwem aplikacji Skype przeprowadzanie połączeń wideo w rozdzielczości VGA. Poniżej znajdziecie kilka przykładowych ujęć, wykonanych przy pomocy tylnego aparatu, który podobnie, jak w innych budżetowych produkcjach jest tylko i wyłącznie dodatkiem.

Test aparatu JXD S80Test aparatu JXD S80
Test aparatu JXD S80Test aparatu JXD S80

Wideo

Według informacji podanych przez producenta, tablet obsługuje najbardziej popularne formaty wideo, w tym: AVI, MKV, VOB, WMV, RM, RMVB, MOV, FL, MPEG4. Jednak po pobraniu standardowych próbek, okazało się, że urządzenie nie jest wybitnie uzdolnione w dziedzinie odtwarzania filmów. Z resztą spójrzcie sami na to, jak poradził sobie z testowymi plikami pobranymi standardowo z tej strony:

 • Birds: płynnie,
 • Hddvd: nie udało się odtworzyć filmu,
 • Monsters: płynnie, z napisami, z dźwiękiem,
 • Suzumiya: płynnie, z napisami, z dźwiękiem,
 • Matrix: tylko dźwięk,
 • Harry Potter: płynnie, dostępne dwie ścieżki dźwiękowe,
 • Planet: płynnie, z dźwiękiem i napisami,
 • Shrinkage: płynnie, z dźwiękiem,
 • Shrinkage 2: nie udało się odtworzyć filmu,
 • Planet 2: nie udało się odtworzyć filmu.

Niemniej z działaniem aplikacji pokroju TVNPlayer czy ipla, JDX S80 nie miał najmniejszych problemów. Z kolei z zaimplementowanego głośnika (szkoda, że jest tylko jeden) wydobywa się głośny i wolny od szumów (chyba, że ustawimy maksymalny poziom głośności) dźwięk. Dodatkowo, dzięki wyjściu HDMI możliwe jest przekazanie wyświetlanego obrazu do odbiornika HDTV lub monitora. Natomiast, na wszelkiego rodzaju multimedia przeznaczone zostały 4,3 GB przestrzeni magazynowej.

Gry i benchmarki

Za sprawą dwurdzeniowego procesora Amlogic AML8726-MX z dwurdzeniowym chipem graficznym Mali-400 o częstotliwości taktowania 1,5 GHz oraz 1 GB pamięci operacyjnej RAM, sprzęt dobrze radzi sobie z najbardziej popularnymi tytułami, jak Angry Birds oraz najnowszymi grami – Bad Piggies, Prince of Persia Classic, Dead Trigger – jednak przy bardziej wymagających produkcjach 3D, pokroju ShadowGun wygląda to już nieco gorzej. Dodatkowo przy dłuższym użytkowaniu tablet znacząco się nagrzewa. Żałuję tylko, iż tak uwielbiany przeze mnie w dzieciństwie Rayman, który zadebiutował ostatnio w Google Play, okazał się niekompatybilny z JXD S80. Poniżej natomiast znajdziecie wyniki popularny aplikacji benchmarkowych.

Akumulator

Niestety na stronie producenta nie znajdziemy żadnych (prócz oczywiście pojemności) informacji na temat zastosowanego akumulatora, dlatego też w tym przypadku nie mam możliwości odniesienia się do deklarowanych czasów pracy na pojedynczym cyklu ładowania. Może i dobrze, gdyż ogniwo, którego pojemność wynosi 5100 mAh, nie jest mocną stroną tego tabletu. Przy włączonym Wi-Fi, synchronizacji Gmail i kanałów RSS oraz jasności ekranu ustawionej na 100%, JXD S80 zaoferował mi jedynie 3-godzinną rozrywkę przy ulubionych grach. Przy surfowaniu po Internecie czas ten wydłużył się do 4 godzin. Niestety pozostawiony na pastwę losu z w pełni naładowanym akumulatorem, domagał się podłączenia do ładowarki już po 14 godzinach. Na szczęście proces ładowania trwa krótko, bo niespełna 4 godziny.

Podsumowanie

Za sprawą nietypowej przekątnej wyświetlacza, jak również stylowej, aluminiowej obudowy, JXD S80 jest z całą pewnością ciekawym urządzeniem. Na jego korzyść przemawia zaimplementowany Bluetooth 4.0, którego obecność wciąż jest rzadkością na rynku budżetowych tabletów internetowych. Stabilnie działające oprogramowanie i dobrej jakości moduł Wi-Fi sprawiają, że przeglądanie stron www można zaliczyć do przyjemności, dzięki czemu tablet doskonale spełnia swoje podstawowe zadanie. Jeśli jednak jesteś maniakiem zaawansowanych gier 3D lub uwielbiasz godzinami oglądać najnowsze produkcje kinowe, urządzenie raczej nie spełni Twoich oczekiwań.

JXD S80 jest już dostępny w sprzedaży w cenie wynoszącej 639 złotych.

Komentarze

 • So

  Całkiem przyzwoity sprzęcik w dobrej cenie :)

 • bill

  “łączność: WiFi 802.11 b/g/n”
  Mógłbym prosić o sprawdzenie z jaką prędkością łączy się z AP, 150 czy 300 Mbit (ustawienia – wifi – kliknąć na sieć i wartość ‘szybkość łącza’) i z jaką prędkością kopiują się pliki w SMB (udostępnianie w windows). Oczywiście test wykonać przy AP 300Mbit i sile sygnału ~50dBm żeby był jako tako miarodajny.

  • Weronika Chyla

   Witam, dzisiaj cały dzień będę poza, więc sprawdzę dopiero jutro.

   • bill

    Dzięki za odpowiedz oO

 • Nom…

  “tn g+g” a cóż to za wynalazek? czyżby wymysł autorki “recenzji”?

  • Weronika Chyla

   Nie, to nie jest mój wymysł. Zapraszam na stronę producenta.

 • Nom…

  A tak przy okazji – naprawdę nie dało się zrobić choć dobrej jakości zdjęć tabletu? Bo te są naprawdę straszne.

 • Tobiasz

  byłem dzisiaj u nich w sklepie i sprawdzałem przy okazji również ten model gdyby nie to że wziąłem novo 7 fire to zdecydowałabym się na niego.

 • Xmen

  Hundai Rock X cena 750 zł , in + Wyświetlacz IPS , Kamerki video internetowa rozmieszczone symetrycznie bardzo ważne , flash 16 GB.

  • piotrekj

   Tylko że ten Hyundai nie jest dostępny w Polsce tylko z wysyłką z Chin.

   • Xmen

    No i co z tego przecież nie płynie do europpy żaglowcem Sants Maria ,poczekasz 15 dni i go masz

    • piotrekj

     A co z gwarancją oraz jak bedę chciał go kupić na fakturę? Wtedy do ceny trzeba doliczyć 23% VAT.

 • MarcinZZ

  Mam pytania odnosnie tego tabletu:
  -czy posiada on polska wersje systemu?
  -jak sprawuje sie przednia kamerka? Sprawdzilaby sie ona do czestego skype’owania?
  -i tak bardziej ogolnie – czy osobie, ktora uzywalaby tableta do skype’owania i czatowania moge kupic tablet 7″ czy powinienem wiekszy? Ktore modele warto wziac pod uwage wlasnie z uwzglednieniem przeznaczenia, o ktorym napisalem?

  Uprzejmie prosze osoby z doswiadczeniem jak i zaloge tabletowa o pomoc w odpowiedzeniu na te pytania i z gory bardzo dziekuje :)

  • Damian

   .Posiada polskie menu i google play.
   .Do rozmów przez skype spokojnie wystarczy, korzystam i sprawuje się bardzo dobrze. A co do wielkości to 8 jest w sam raz :D

 • Janek

  Czytałem, że ten model (JXD S80) ma taki mankament który polega na tym, że po włączeniu się wygaszacza ekranu przestaje działać WiFi. I nie ma opcji w ustawieniach żeby ona działała jak jest wygaszony ekran. Jeśli tak to to jest poważna wada, bo nie można np włączyć Skype w trybie “czuwania” z włączonym wygaszaczem ekranu żeby ktoś mógł do nas zadzwonić, albo ściągać jakichś plików czy podcastów z działającym wygaszaczem. Z kolei wyłączenie wygaszacza lub wydłużenie czasu kiedy się ma włączyć skutkuje zwiekszonym poborem energii a tej jak wiadomo w tabletach nie ma za duzo. Mam prośbę do posiadaczy tego tabletu o przetestowanie czy faktycznie jest ten problem a jeśli jest to czy nie da się go jakoś obejść np przez zainstalowanie jakiejś łaty na androida lub dodatkowego oprogramowania.

  Z góry dziękuję za wszelkie informacje.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona