Niebawem tablety zagoszczą w karetkach

Kilka dni temu trafiłam na tekst “Od tabletów nie ma ucieczki” opublikowany na łamach strony internetowej Wprost. Autor, Olaf Szewczyk, stwierdził w nim: “Będziesz mieć tablet – nie ma od tego ucieczki, przyjdzie do Ciebie jak kiedyś telefon komórkowy. Już za chwilę zaatakują Cię oferty, którym trudno się oprzeć”. Idąc tym tokiem rozumowania, tablety niebawem będą wszędzie – nie tylko w kieszeniach osób prywatnych. Będą też we wszelkiego rodzaju instytucjach, szkołach, urzędach… w karetce? Jak donosi dziś Radio Zet, tego typu sprzęt ma znaleźć zastosowanie w karetkach pogotowia ratunkowego.

Tablety internetowe mają trafić do karetek jako narzędzie będące ważnym elementem wyposażenia tego pojazdu. Mają zastąpić standardowy telefon w kontakcie między dyspozytorem a kierowcą. Zamiast dzwonić, dyspozytor będzie dzielił się wieściami dotyczącymi miejsca wypadku i poszkodowanego za pomocą specjalnego systemu elektronicznego przesyłania danych, obsługiwanego właśnie na tabletach.

Gdy system wejdzie w życie, zadaniem dyspozytora po otrzymaniu telefonicznego zgłoszenia o wypadku, będzie wprowadzenie danych na temat miejsca zdarzenia i chorego do komputera, a następnie przesłanie ich na tablet do karetki.

Tablet ma służyć nie tylko do komunikacji pomiędzy dyspozytorem a osobami w karetce. Ma to być również nawigacja, która wytyczy najszybszą i najkrótszą trasę dojazdu na miejsce zdarzenia oraz baza danych o pacjentach. “W przyszłości, kiedy elektroniczna karta pacjenta zacznie działać, będą to dane o chorobach, które dana osoba przeszła” – powiedział Dariusz Dymek z Wielkopolskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Obecnie system testują wielkopolscy ratownicy. Jeśli zda egzamin, już niebawem może zacząć działać także w pozostałych częściach kraju.

źródło

Komentarze

 • Marcin “Azawakh” Wojciechowski

  Popieram tablety w karetkach pogotowia. Co prawda nie wiem jak to ma funkcjonować ale pomysł po przetestowaniu może się przyjąć. Też się zgodzę z tezą, iż za jakiś czas albo zastąpią albo wspomożą laptopy czy też notebooki. Byłoby fajnie gdyby tablety znalazły szerokie zastosowanie w przemyśle czy też innych sferach życia. A pogotowie ratunkowe.? Kto wie może coś z tego wyjdzie i trzymam kciuki za powodzenie programu.

 • ZIBI

  Ciekawa która firma wygrała :)
  Ale OK.

  • Touldie

   Broń Boże, aby jakaś chińska! Autostrady widać jak na wybudowali…. Pewnie Samsung, bo TVN takimi operuje.

 • misio

  Ciekawe co z ochroną danych osobowych pacjentów w przypadku kradzieży lub zagubienia tabletu ? O ew. złej ingerencji w system i jego dane już nie wspomnę :(

  • Macieq

   na 10000% będzie tn programtylko terminalem, więc dane będą bezpieczne. Tak samo jest w tabletach w radiowozach policyjnych, które sąjuż stosowane kilka lat, a zawierają więcej danych.

 • jendrush

  Pewnie tak mniej więcej będzie. Ja zaś twierdzę, że za jakiś czas, pewnie nie aż tak długi nie będziemy korzystać z telefonów i tabletów, tylko czegoś w rodzaju Google Glass. Pewnie osoby, które nie miały styczności z telefonami i tabletami będą się dziwiły jak można było się gapić w takie małe ekraniki.

  • Touldie

   Google Glass jest równie odległą przyszłością jak snute przez naukowców fantazje na temat nanotechnologii.

 • hellypton

  Oby to nie były ipady…

  • uze

   Jeśli parametry w przetargu zostaną tak dobrane , że będzie to mógł być tylko iPad, to właśnie iPady trafią do karetek, podobnie jak trafiły do posłów.

 • TheRaceManiac

  Jedyne zastosowanie tabletów przez państwo, które zdaje się być rozsądnym.

 • mico

  omg…. jak oni to zrobią? zdaje się że dzisiaj jest problem z udostępnieniem lekarzowi wypisującemu receptę informacji czy pacjent w ogóle jest ubezpieczony… jeśli tak to przesyłanie kartoteki chorego na tablet w karetce jest u nas tak bliskie jak załogowa misja na Marsa

  • mobile4you

   Bo zaczynają od d..y strony. Nie ma systemu służb ratunkowych (TETRA niewdrożona), służb medycznych również. Próbują to łatać medialnymi akcjami.

 • Karol

  Mam rozumieć, że pisząc dystrybutor macie na myśli dyspozytora, tak?? :>

  • Haha, ja tak napisałam? ;D Dzięki, nie zauważyłam… ;)

 • ZENiTH

  W Krakowskim Pogotowiu Ratunkowym tablety są już od dawna w karetkach. Używane są do wypełniania kart wyjazdowych, zmiany statusów karetki, jako nawigacja.

 • ratownik

  Pogotowie w Bielsku-Białej na tabletach pracuje od 3 lat :) Mialy byc to super amerykanskie sprzety odporne na warunki itd… w praktyce okazalo sie ze jest to tablet XPLORE, w upalne dni bateria nie laduje, wazy to to ponad 2.5kg! odporne na uderzenia nie jest (kilka matryc juz pękło) baterie po 3 latach trzymaja 10min a koszt nowych to kilka tys zł :) (koszt tabletu to 14 tys zł) Oczywiscie pracuja na systemie windows. Gubia zasieg GPRS/3G bez powodu. Ogólnie miało być tak pięknie a wyszło jak zawsze… (z tego co wiem to w ramach przetargu bedą dostarczane własnie takie tablety) także życzę powodzenia :)

 • bodzio2

  Ha Ha Ha Ja już mam własnie w karetce tylko ze prywatnie na razie go używam i jest to Kiano Core II z DVB-T i GPS i jak na razie zdaje egzamin.A jakie nie są klepane w chinach ha ha ha pozdrawiam i zdrowia wszystkim życzę

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona