Ważne

Recenzja tabletów Window: N90 II i N70

tablety Window N90 i N70

W dzisiejszym świecie, w którym coraz więcej osób zostaje bez pracy, przez co bezrobocie rośnie w niesamowicie szybkim tempie, a zarobki zamiast rosnąć – maleją, często szukamy tańszych odpowiedników ciekawych produktów. Tak też jest w przypadku elektroniki. Dzięki temu właśnie tablety w ostatnim czasie zyskują wielką popularność w Polsce. Oczywiście dochodzą tu jeszcze inne czynniki, jak chęć zapoznania się z tego typu sprzętem, kupno urządzenia dla dziecka, niechęć do przepłacania, itd. Przyjęło się jednak, że jeśli elektronika jest tania i wschodniego pochodzenia, to znaczy, że jest tandetna i nie warto się nią interesować. Tablety Window starają się ten mit obalić. Może i materiał, z którego jest stworzony nie przypadł mi do gustu – jest to błyszczący plastik i przesadnie czuć to w rękach (zwłaszcza naciskając przyciski), ale parametry techniczne i działanie nie pozostawia wiele do życzenia. Wiadomo, że na papierze sprzęt często lepiej wygląda niż w rzeczywistości. Jak jest w tym przypadku? Przed Wami recenzja tabletów Window: 9,7-calowego N90 i 7-calowego N70.

Oba urządzenia są do siebie bardzo zbliżone – zarówno pod względem parametrów technicznych, jak i wyglądu. Dlatego też w tekście tym skupię się głównie na większym z modeli, Window N90, a na temat Window N70 będą pojawiały się stosowne adnotacje.

Parametry techniczne Window N90 II:
– dwurdzeniowy procesor Rockchip RK3066 Cortex A9 o częstotliwości taktowania 1,5GHz z Mali 400,
– Android 4.0 Ice Cream Sandwich,
– ekran IPS 9,7″ o rozdzielczości 1024 x 768 pikseli,
– 1GB RAM,
– 16GB pamięci wewnętrznej,
– WiFi,
– slot kart microSD,
– wyjście miniHDMI,
– port microUSB,
– Bluetooth,
– aparat o rozdzielczości 2 Mpix,
– kamerka,
– akumulator o pojemności 8000 mAh,
– waga: 594 g,
– wymiary: 244 x 189 x 9,6 mm.

Window N70, w przeciwieństwie do swojego większego brata, nie posiada aparatu oraz Bluetooth. Ma również słabszą baterię – jej pojemność wynosi 3200 mAh oraz wyświetlacz IPS o mniejszej przekątnej – 7″ i rozdzielczości 1024 x 600 pikseli.

Wideo:

Pierwsze wrażenia, zawartość pudełka

Po otwarciu białego, eleganckiego pudełka, naszym oczom ukazuje się urządzenie w takiej samej wersji kolorystycznej, które na chwilę zostaje pozostawione same sobie, kabel USB do transmisji danych pomiędzy tabletem a komputerem, przejściówka z microUSB na pełnowymiarowy port USB oraz słuchawki. W osobnym małym pudełeczku otrzymujemy ładowarkę, a ja dodatkowo do testów dostałam jeszcze bardzo fajne etui na 9,7-calowy tablet. Teraz już całą uwagę mogę skupić na samym sprzęcie.

tablety Window N90 i N70

Trzymam Window N90 w rękach i chcę go włączyć. Podświadomie naciskam wszystkie możliwe przyciski znajdujące się na prawej krawędzi. Żaden nie reaguje. Powoli zaczynam się irytować, ale dalej szukam włącznika. Jakoś umknął mi szczegół, że ten znajduje się koło oczka aparatu, czyli z tyłu modelu. Zero intuicyjności. Ale też kwestia przyzwyczajenia. Urządzenie, na prawym boku, posiada klawisz wstecz i menu, przyciski służące do regulacji głośności, port microUSB, wyjście miniHDMI, slot kart microSD – wszystkie trzy porty znajdują się pod nieco denerwującą zaślepką, którą dość ciężko się zamyka, gniazdo ładowania i 3.5 mm jack audio. Pozostałe krawędzie są puste. Z przodu w rogu mamy do czynienia z kamerką do połączeń wideo, z tyłu natomiast – z aparatem, włącznikiem służącym również do usypiania oraz niewielkim głośnikiem.

Window N70 jest podobny. Na lewym boku tym razem znajdziemy jack 3,5 mm, zaślepkę pod którą skrywa się slot kart microSD, port microUSB oraz wyjście miniHDMI, obok – gniazdo ładowania. Włącznik wraz z przyciskami do regulacji głośności umiejscowione zostały po lewej stronie górnej krawędzi tabletu. Z tyłu jest jeszcze mniejszy głośnik niż w większym modelu, natomiast z przodu – w centralnej części ramki nad wyświetlaczem – kamerka do połączeń wideo.

Jak wspomniałam, jakość wykonania obu modeli jest zadowalająca – tylne obudowy wykonane są z błyszczącego plastiku, dzięki czemu nie wyglądają zbyt tandetnie. Oba urządzenie dobrze trzyma się w dłoniach – aczkolwiek inaczej ze względu na przekątną ekranów i ich grubość (N70 jest dość gruby), nic nie grzechocze, a elementy obudowy zdają się być dobrze spasowane. Trzeba się jednak każdemu sprzętowi dokładnie przyjrzeć, bo często dopiero wtedy wychodzą mniejsze lub większe mankamenty – tak jest w przypadku N90. Przy lewej krawędzi obudowy, ekran nie jest odpowiednio doklejony, przez co reaguje na lekkie naciski palca i pod nim się ugina. Mniej wymagający użytkownicy mogą tego nawet nie zauważyć, bo jest to minimalny odchył od normy i nie przeszkadza w codziennym korzystaniu z tabletu. Co nie zmienia faktu, że problem występuje i należy o nim wspomnieć. Mniejszy model nie ma takich problemów.

tablety Window N90 i N70 tablety Window N90 i N70 tablety Window N90 i N70

System operacyjny, działanie

Niestety tablety Window nie są jednymi z pierwszych tanich urządzeń działających pod kontrolą Androida Jelly Bean. Mimo starszej wersji systemu, ale wciąż aktualnej i na topie – Androida Ice Cream Sandwich – oferuje świetne działanie. Odpowiedzialna za ten stan rzeczy jest nie tylko sama platforma od Google, ale także dwurdzeniowy procesor i 1GB RAM. Z pracy zarówno Window N90, jak i Window N70, można być naprawdę bardzo zadowolonym. Oba urządzenia są wydajne, nie zacinają się (a przynajmniej nie zdarzyła mi się taka sytuacja) i nie zamyślają – zresztą, kto oglądał filmik z początku wpisu, ten już się przekonał na własne oczy, że tak faktycznie jest.

Dwukrotnie jednak zdarzyły mi się problemy z wybudzeniem większego z tabletów, Window N90. W pierwszym przypadku pomogło podłączenie do komputera, w drugim natomiast – bardzo długie przytrzymanie włącznika. Powód tego stanu rzeczy jest mi nieznany (tablet był naładowany, nie pracował, “odpoczywał”), ale warto wspomnieć, że coś takiego miało miejsce.

Język interfejsu nie jest do końca spolszczony, przez co na przykład na ekranie domowym mamy widżet pogody lub kalendarza z chińskimi krzaczkami. Do naszej dyspozycji oddane zostały następujące preinstalowane aplikacje: ApkInstaller, Dopool TV, Explorer, Gmail, Kalendarz, Kalkulator, Mapy, Movie Studio, Muzyka, Palmebook oraz trzy inne programy, których nazw nie potrafię przepisać (niestety nie znam chińskiego ;)). Pozostałe możemy doinstalować obecnego sklepu Google Play. Podobnie jak z systemem, tak samo z działaniem aplikacji nie było problemów – żadna się nie zawiesiła, nie wymusiła zamknięcia, itp.

Warto zauważyć, że po dłuższej chwili korzystania z urządzeń, ich plastikowe obudowy robią się lekko ciepłe – ale nie gorące. Któryś z Czytelników Tabletowo.pl pytał czy z racji tego, że włącznik tabletu jest z tyłu przy aparacie, zdarza się, że przeszkadza w codziennym użytkowaniu i przypadkiem go wciskamy – mi coś takiego się nie zdarzało. Bliżej krawędzi jest oczko aparatu i to raczej je wyczuwa się pod palcami, trzymając tablet poziomo.

Czytanie plików PDF, nawet ważących ok. 90MB, nie jest dla tego modelu problemem. Poszczególne strony wczytują się szybko – nawet, jeśli plik wypełniony jest zarówno dużą ilością tekstu, jak i zdjęć.

tablety Window N90 i N70

Wyświetlacz

W każdej recenzji najbardziej krytycznie patrzymy właśnie na ten punkt. Ekran jest bowiem najważniejszym komponentem każdego tabletu internetowego. W przypadku tabletów Window nie można się do niczego przyczepić (poza wspomnianą wcześniej wadą w N90). Z racji tego, że oba modele oferują jednostki IPS, wyświetlany obraz bez trudu jest widoczny dla naszych towarzyszy, siedzących po lewej lub prawej naszej stronie. W obu tabletach czcionka jest ostra i czytelna za sprawą dobrze dobranej rozdzielczości: 9,7″ – 1024 x 768 pikseli oraz 7″ – 1024 x 600 pikseli. Kolory są dobrze odwzorowane, nie ma żadnych martwych pikseli ani prześwitów. oba ekrany są bardzo czułe i reagują na najlżejsze muśnięcia palca.

tablety Window N90 i N70

Aparat

Window N70 takowego nie posiada, Window N90 już tak. Szkoda tylko, że znajduje się w rogu tylnej obudowy, przez co robienie nim zdjęć jest nieco niewygodne i trzeba się nieco nagimnastykować i przyzwyczaić. Jak przystało na aparat o rozdzielczości 2 Mpix, robi dobre zdjęcia, aczkolwiek nie doskonałe. Zerknijcie poniżej na kilka przykładowych fotek zrobionych aparatem Window N90.

tablety Window N90 i N70 tablety Window N90 i N70

Oba modele posiadają kamerki do połączeń wideo – w obu przypadkach Skype działa. Ale tu również przyczepię się do miejsca, w którym znajduje się kamerka w N90. O ile w N70 oczko kamerki jest w centralnej części ramki nad wyświetlaczem, tak w N90 jest w rogu – a to, jak wspomniałam wyżej, nie jest zbyt komfortowe.

Porty, Bluetooth, WiFi

Zacznijmy od portu microUSB, który wykorzystujemy przy pomocy przejściówki na pełnowymiarowy port USB. Z sukcesem podłączyłam myszkę, klawiaturę, pendrive’a oraz czytnik kart pamięci, dystrybutor informuje również o możliwości podłączenia dysku zewnętrznego. Problem pojawiał się gdy chciałam podłączyć zewnętrzny modem 3G – ale tylko w przypadku N90 i losowo – raz działał, raz nie (wtedy nie była widoczna nawet ikonka 3G i zasięgu).

Z czytaniem kart microSD nie było żadnego problemu. Jeśli natomiast chodzi o Bluetooth (obecny wyłącznie w Window N90) – podłączyłam bezprzewodową klawiaturę oraz powysyłałam pliki multimedialne pomiędzy kilkoma urządzeniami z Androidem.

Prędkość przesyłania pliku ważącego 4,40GB między tabletami a komputerem zobaczycie na poniższych screenach:

Recenzja tabletów Window: N90 i N70 Recenzja tabletów Window: N90 i N70

WiFi działa stabilnie, nie zrywa połączenia. Nie ma problemów z połączeniem się z sieciami zabezpieczonymi – nawet w przypadkach, gdy hasła są długie i składają się ze znaków specjalnych.

Tethering WiFi (połączenie z HTC One X) nie stanowi dla nich (N70 i N90) żadnego problemu.

Wideo

Aby tradycji stało się zadość, na obu tabletach Window przetestowałam działanie testowych próbek wideo pochodzących z tej strony.

Próbki pobrane z tej strony działały następująco:
– Birds: płynnie,
– Hddvd: płynnie,
– Monsters: płynnie, z dźwiękiem i napisami,
– Suzumiya: płynnie, z dźwiękiem i napisami,
– Matrix: preinstalowany odtwarzacz pokazał błąd, MX Player – płynnie, z dźwiękiem,
– Harry Potter: płynnie, obie ścieżki dźwiękowe są dostępne,
– Planet: płynnie, z dźwiękiem,
– Shrinkage: płynnie, z dźwiękiem,
– Shrinkage 2: płynnie, z dźwiękiem,
– Planet 2: płynnie, z dźwiękiem.

Gry, głośniki

Dwurdzeniowy procesor, 1GB RAM i czterordzeniowy procesor graficzny Mali 400 zobowiązują. Urządzenie doskonale radziło sobie z takimi produkcjami, jak Asphalt 7, Riptide GT czy GTA 3.

W obu urządzeniach spotykamy się z bardzo niewielkimi głośnikami – w N70 jest oczywiście jeszcze mniejszy niż w N90. Skutek jest chyba jasny: bardzo cichy dźwięk, aczkolwiek, co może cieszyć, czysty.

tablety Window N90 i N70 tablety Window N90 i N70

Akumulator

Window N90 został wyposażony w akumulator o pojemności 8000 mAh, natomiast N70 – 3200 mAh, przez co czas ich pracy jest bardzo zróżnicowany. Dla większego z modeli osiągnięcie średniego czasu pracy na poziomie 7-8 godzin nie jest zbyt dużym wyzwaniem, natomiast dla mniejszego – 3-4 godzin. Obu modeli nie da się ładować przez USB. Jeszcze jedna istotna kwestia: podczas ładowania wszystko działa tak, jak należy. Wspominam o tym, bowiem często zdarza się tak, że podczas tego procesu są problemy z działaniem sprzętu czy reakcją ekranu na dotyk.

Podsumowanie

Tablety Window to bardzo ciekawe propozycje, które warto wziąć pod uwagę, jeśli zależy nam na tanim i dobrym tablecie. Oba modele oferują bardzo dobry stosunek parametrów technicznych do ceny i są jednymi z pierwszych tanich produktów z dwurdzeniowymi procesorami. Urządzenia te są wydajne, ich ekrany czułe, a akumulatory wytrzymałe. Oczywiście należy liczyć się również z mankamentami, które występują – przede wszystkim z plastikiem (nie wszystkim będzie przeszkadzał) czy niedoskonałym spasowaniu elementów obudowy – dokładniej ekranu.

Cena + rabat dla Czytelników Tabletowo.pl

Cena Window N90 II to 899 złotych, natomiast Window N70 – 649 złotych. Jeśli zdecydujecie się na zakup urządzeń do 2. września, w sklepie swiatmp4.pl otrzymacie 5% rabatu. Wystarczy podać hasło TABLETOWO.

Komentarze

 • Wojtek

  co Pani by poleciło n70 czy może cos z serii ainol elf2 lub aurora 2 ?

  • piotrekj

   N70 oraz Aurora 2 to tak naprawdę bardzo podobne tablety. Jedyna różnica to procesor w n70 jest to RK 3066 1.6GHz oraz czterordzeniowa grafika w opini wielu osób RK3066 wygrywa w tym momencie z procesorem który jest w Aurorze 2

  • dred

   Nie tak dawno pisalem, ze warto byloby w podsumowaniu podac alternatywne produkty z ich wdami i zaletami w stosunku do recenzowanego produktu. Widze jednak, ze w tym temacie cisza. Szkoda, bo malo kto odnajduje sie w meandrach tanich chinskich jaki i drogich markowych tabletow

 • asia

  Recenzja super, pokazane bardzo praktyczne funkcje. Jeśli można zapytać to co to za widget kalendarza na głównym ekranie?

 • se7

  Dobry tablet, tylko window n70 ma za słabą bateryję co według mnie go skreśla :/

  • piotrekj

   Window N70 posiada trochę większą bateria dokładnie 3700mAh czyli baterię o takiej samej pojemności co np Ainole Elf 2 i Aurora 2. Taką informację podaje producent znajduje się również na opakowaniu.

 • Siara

  Jak długo ładuje się N90 ?

 • misio

  Paniu Kasiu czy przyszła teraz pora na teścik P6200 vs P3100? Czy jeszcze coś innego czeka w kolejce na “tortury” ? ;)

 • dawidzeg
  • freeman1982

   ten droższy ma 3G z tego co piszą i nowszego androida

   • freeman1982

    chociaz pewny na 100% nie jestem

    • Paweł

     3G obsługuje, ale zewnętrzne modemy, więc niezbyt duże pokrycie we wzroście wartości użytkowej ma te dodatkowe 150 złotych.

     • cermit1

      ten niby tańszy jest dlatego, że wysyłany z Chin, poniżej jest również opcja wysyłki z Niemiec bez cła w 2-3 dni i już trochę droższa, ale zawsze masz parę groszy zaoszczędzone …

  • piotrekj

   Te tablety pod względem budowy nie różnią się. Jedyna różnica to to że jeden ma wgranego androida 4.0.4 natomiast drugi 4.1.

   • dawidzeg

    Czyli pewnie można zrobić backup na tym droższym i wgrać na tańszego?

  • mobile4you

   Droższy ma BT i większą baterię. Obydwa 3G maja tylko zewnętrzne.

 • herzlich

  Czekałem, czekałem i się doczekałem. Trzeba pogratulować Pani obiektywnego podejścia do tematu :-). Jedno pytanie, czy są planowane jakieś updaty softu? Chodzi o nowsze wersje Androida na te tablety.

  • piotrekj

   W chwili obecnej jest już dostępny Android 4.1 na ten tablet

   • Victor

    na n70?

 • freeman1982

  “N90 jest już z Androidem 4.1” takie info w sieci znalazłem
  Mniejszy ma za słaba trochę baterie i brak Bluetooth :/

 • Andrek

  Macie możliwość sprawdzania tych tanich tabletów jak radzą sobie z odbiornikami GPS, czy to na BT czy takimi pod USB? To by było bardzo przydatne. Pozdrawiam!

 • Marian

  fajna recenzja tylko jeszcze pytanko doprecyzowujące na temat ekranu – czy jest pokryty plastikiem czy może szklany tak jak w Shogunie?

  • rbodych

   W N90 ekran jest plastikiem pokryty, nie ma gorilla glass

   • Marian

    Dzięki za info. Szkoda bo szkło nawet jeśli nie GG to i tak zawsze wytrzyma więcej niż plastik

 • se7
  • piotrekj

   Pod względem specyfikacji ciekawa propozycja tylko ciekawe jak będzie z aktualizacjami tego tabletu wsparcie ze strony producenta to podstawa. Do tabletów window (yuandao) bez problemu znajdziesz aktualizacje gdyż ukazują się cyklicznie. W tym momencie jest już dostępna druga aktualizacja firmware z androidem 4.1 do N90.
   O tabletach window (yuandao) możesz bez problemu znaleźć informacje w necie. Natomiast odnośnie Acena nie wiadomo kto go produkuje oraz gdzie szukać do niego firmware. To że tablet wyglądem przypomina jakiś inny tablet nie znaczy że firmware będzie w 100% pasowało, gdyż różne firmy używają w swoich tabletach różnych podzespołów, które nie zawsze są ze sobą kompatybilne

 • Kutang

  a czym się różni Window N101 od Shiru ? czy tylko tym że ten pierwszy ma 32gb ?

 • Victor

  Cieszy mnie pozytywna recenzja. 8 godzin przed jej ukazaniem się zamówiłem N70 u Chińczyka.

 • yarthecat

  W N90 jest 16GB pamięci wewnętrznej – i le z tego jest dostępne na aplikacje, czy przypadkiem nie jest tak ,że na aplikacje jest śmiesznie mało pamięci (np 512mb) a reszta widziana jest jako sdcard na dane.
  Problem ten dotyka nowe (cortex A9, ips etc) tablety dostępne na rynku

  • piotrekj

   Ma wydzielone 1gb na aplikacje, tak jak napisałeś w innych tabletach jest tak samo.

   • yarthecat

    Czyli coś za coś jednym wystarczy innym nie. Czy są znane sposoby obejścia problemu via rooting etc, czy po prostu ten typ tak ma “i znaj ograniczenia mocium Panie”? Czy może z doświadczenia “użyszkodników” wynika, że jednak taka ilość w zupełności wystarcza? – nie mam tabletu, przymierzam się i martwię się, że wdepnę w minę z “braku obycia”

 • Wojtas

  Czy android 4.1 jest również dostępny na n70?
  Jeżeli tak to gdzie go można znaleźć?

  • piotrekj

   W chwili obecnej nie ma jeszcze androida 4.1 do n70. W pierwszej kolejności ma być dopracowany pod n90 następnie będzie wydany na pozostałe tablety.

 • A ja mam prośbę do Pani Redaktor. Czo może Pani na n90 zainstalować aplikację Sixaxis Compatibility Checker i sprawdzić czy ten tablet jest kompatybilny z padem PS3? Nie wiem czy ma Pani również takiego pada bo wtedy można by od razu sprawdzić czy n90 który ma blutacza faktycznie pozwala na granie w gry przy użyciu pada :)

  • Ok już wiem, że Pani tego nie sprawdzi bo to wymaga uprawnień Root’a który ten tablet pewnie nie ma ;)

   • piotrek.smoq

    Ale na forum jest opis jak to zrobić.

    A robiąc roota nie traci się gwarancji!

    • Photothinking

     czy mógłbyś podać link do opisu roota :), bo kiedy szukałem to nie mogłem znaleźć nigdzie.

 • Jedno małe sprostowanie dotyczące problemów (głównie z dotykiem) podczas ładowania tabletów.

  Otóż problem nie leży w samych tabletach, ale marnej jakości ładowarkach dołączanych do nich. Ładowarki te nie są stabilizowane.

  Najprostszym sposobem na przekonanie się o tym jest podłączenie takiego tabletu do innej, stabilizowanej ładowarki. Wszystkie problemy znikają natychmiast (testowane na Cube U30GT-H).

  • piotrek.smoq

   Można prosić o jakiś link do takowej ładowarki?

   • Nie kupowałem nowej. Używam wiekowego uniwersalnego zasilacza z regulacją napięcia i wieloma końcówkami. Spisuje się doskonale.

 • Wojtas

  Pani Kasiu prosze jeszcze sprawdzić, jak działa mikrofon, tzn. czy można swobodnie porozmawiać przez skype. Niestety, np. w ntt mikrofon jest bardzo słabej jakości.

 • kicak

  Na filmie widać że Panią Kasie denerwuje klapka przykrywająca złącza, często obracając tablet próbuje ją dociskać i poprawiać.
  Czy ta klapka jest naprawdę tak niedopasowana do obudowy i denerwująca?

  Na filmie widać również że występują chwilowe problemy z czytnikiem kart SD i Modemem 3g podłączonym do portu USB. Stawiam że to jest powodem niedopasowania przejściówki USB na mikro USB do złącza w tablecie i problemy mogą występować także przy podłączeniu innych urządzeń.
  Może w N101 to poprawią?
  A tak nawiasem to tablet o jakich proporcjach ekranu używa się bardziej komfortowo 16:9 czy 4:3?

 • bogo

  czy w Aurorze II równie dobrze czyta sie PDF jak w Window n70? bo zastanawiam sie który tablet kupić.

 • pawel84czarny

  Jesli chodzi o klapke to jako uzytkownik potwierdzam ze jest ona uciazliwa. I na filmie jest idealnie pokazane dlaczego.

 • Pablito

  A ja mam takie pytanko :
  – jak wygląda w tym tablecie praca na dokumentach – word,excel, i jakiś power point? Czy wszystko odbywa sie bez zaciachów i innych takich-takich?

  • piotrek.smoq

   Otwierałem na swoim ciężkie pliki, od xlsów skomplikowanych po pdfy z wieloma obrazkami itp. Powiem Ci, że zacząłem pracować na tablecie, bo tak świetnie to działa.

 • Makiavelli

  Trochę poza tematem

  Od dziś jest już dostępny MODECOM freetab 9702 IPS X2 w AGITO za 899 jako alternatywa dla N90

  Ja skłaniam się ku temu tabletowi bo jest to klon droższego Yarvika Xenty i oczekiwanego przez wielu KIANO pro Dual(różni go tylko wielkość pamieci – ma 16 giga)

 • Makiavelli

  Pani Kasiu – możemy liczyć na jakiś teścik MODECOMA bo na KIANO to się Pani raczej nie doczeka?? :-)

 • Maniak

  Pani Kasiu
  Czy warto kupić WINDOW N90, a może warto skusić się na SHIRU SHOGUN?????

  • Makiavelli

   Dziwne pytania zadajesz – masz testy obu tabletów do tego masę opini nt. jednego i drógiego (poczytaj sobie temat o KIANO -znajdziesz tam kilka wątków o N90 od ludzi którzy już go mają) Nikt za ciebie nie zdecyduje – porównujesz dwa rozne tablety – jeden o proporcjach 4:3 a drógi 16:9. Myślę że Pani kasia wróżką nie jest – choć kto wie ???

 • brzdac

  polecam poczytać forum http://swiatandroid.pl/viewforum.php?f=81 zajdziesz tam wiele ciekawych informacji w niewielu jeszcze wątkach

 • Axial

  No to mam dylemat, albo rebrandowany Shogun albo N90. Oba tablety prezentują się wyśmienicie w tym samym przedziale cenowym. Wie ktoś może jak sprawa wygląda z spolszczeniem systemu w przypadku N90? W recenzji jest mowa o gdzieniegdzie wyskakującej chińszczyżnie i zastanawiam się jak bardzo to wpływa na komfort pracy oraz czy mogę oczekiwać że w przyszłości pojawią się w pełni spolszczone aktualizacje?

 • piotrekj

  N90 ma w pełni spolszczonego androida tak jak inne tablety. W tablecie zainstalowane są aplikacje w j. chińskim jak Ci przeszkadzają można je odinstalować nie ma z tym problemu.

 • Axial

  Dzieki za informacje.
  Apropo, widział już ktoś że na stronie YuanDao są dwie wersje dwurdzeniowego N90?
  Jeden jest z aluminiowym back cover i przełacznikami umieszczonymi po bokach (prawie jak pierwszy jednordzeniowy N90):
  http://www.yuandaocn.com/product_details.aspx?id=25
  Drugi dokładnie taki sam jak w recenzji, czyli z tym szpetnym plastikowym tyłem:
  http://www.yuandaocn.com/product_details.aspx?id=24
  Planowałem zakup N90 II ale jak zobaczyłem aluminiową rewizję strasznie się na nią napaliłem i zastanawiam czy wogóle będzie u nas dostepna.

 • brzdac

  aluminium ma jedna zasadnicza wade. Tłumi sygnał WI-Fi. Poczytaj oponie i recenzje o TF201 (ASUS), w którym to zastosowany pełny aluminiowy tył.
  Efekt był taki, że Asus musiał zainwestować w zew odbiorniki GPS bo aluminium dokładnie stłumiło sygnały GPS i Wi-Fi.

 • Adam

  Dziś otrzymałem N90 boskie stworzonko:) Jedyna wadę jaką widzę to to, że się nagrzewa, poza tym jestem porażony jakością wyświetlanego obrazu i filmów, wcześniej bawiłem się iPadem 2 i uważam, że pod względem obrazu N90 jest podobny, a nawet lepsza od IPada2.

  • Dr Evil

   Ja natomiast otrzymałem do łapek N70. O zaletach nie będę wiele pisał bo w cenie 600PLN otrzymałem naprawdę dobry tablet do domowego użytku:wi-fi ok, zero zwiech, odtwarzanie filmów ok, odczyt ebooków ok, jakość obrazu ok. Jest kilka wad np.: nagrzewanie podczas ładowania, tragiczna ładowarka:), nie do końca spolszczony interfejs (najlepiej wywalić chińskie aplikacje i default’ową klawiature) ale poza tym nie ma się do czego przyczepić. Jeżeli ktoś nie potrzebuje GPS, bluetooth, modemu 3G to warto się zastanowić nad N70 lub nad większym bratem N90.
   Co do klapki o której była mowa w jakimś wcześniejszym komentarzu to nie jest ona uciążliwa bo przecież aż tak często nie podłącza się zewnętrznych urządzeń.

   • Adam

    Dobra, minął ponad tydzień i mogę coś więcej napisać, zacznę od minusów bo kilka dostrzegłem(ja tak, żona nie;|):
    – może wystąpić problem z odczytywaniem pdf które zawierają zeskanowane dokumenty – zmiana strony lub powiększenie zajmuje wtedy do 10s.
    – Ładowarka tak jak napisał Dr Evil jest tragiczna kupa chińskiego plastiku
    – zauważyłem, że na ciemnym tle wyświetlacz koło obudowy poświt uje trochę na biało – takich kilka księżyców w odstępach 5-10mm na górnej obudowie(tu gdzie przednia kamerka) z prawej strony, ale jest to widoczne tylko gdy ustawi się czarne tło, w kolorze kompletnie tego nie widać
    – po dłuższym użytkowaniu nagrzewa się tylna obudowa tak na środku – ale trzymając ją w sposób “naturalny” można się nie skapnąć

    Plusy(według mnie najważniejsze w porównaniu do IPad2):
    + bardzo szybki – brak zwiech przy oglądaniu filmów(nawet HD BATLEFSHIP 2012 i inne pokazówki HD)
    + bardzo dobra jakość prezentowanego obrazu potrzebuje tylko chwili by dopasować ostrość po zmianie np: zdjęcia, lub strony w PDF – jest to tak krótka czynność, że czasem trudno ją zauważyć

    Neutralne:
    – bateria ładuje się od 0% do 100% prawie 5h – nie wiem czy to dużo? I Ile w ogóle bateria u was trzyma?

    • Wojtas

     Nie wiem o co biega z tą ładowarką, ja kupiłem u Chińczyka N70, i ładowarka jest plastikowa ale jak każda inna, nie powoduje kłopotów z użytkowaniem tabletu podczas ładowania, minusy takie to, że trzeba korzystać z przejściówki do gniazdka i krotki kabel.

 • mag

  Własnie pisze z Kiano PRO 10 dual.rozważałem Modecom lub Kiano.dzisiaj dotarł kurier i jestem zachwycony.bardzo dobrze złożony .wyswietlacz bardzo czuły.
  Jesli macie pytania to piszcie ,chetnie odpowiem .

  • cezar

   Jak sobie Kiano radzi w grach typu MIB3, BIA2, NOVA2D, Modern Combat3?

 • piter_pan

  jak myślecie który jest lepszy Kiano Pro 10 Dual czy Window n90 czy SHIRU Shogun modele odnośnie 9,7″ albo 10″, chodzi mi głównie o porównanie wydajności procesora i grafiki i wyświetlacz. Jaki wybralibyście dla siebie??

  • freeman1982

   Coraz bardziej myślę nad MODECOM FreeTAB 9702 IPS X2 za 800zł już można go mieć

 • sxzp

  Można prosić o opis aktualizacji n90 do Android 4.1 Jelly Bean, w punkcikach krok po kroku jak dla dziecka :)

 • edi
  • piotrekj

   Yuandao na targach w październiku zaprezentuje 5 nowych modeli. Oprócz tabletów 7 calowych będą też większe tablety w tym jeden naprawdę bardzoooo ciekawy. Została wypuszczona pierwsza partia testowa modelu N70HD w drugiej połowie października powinien trafić do sprzedaży w Polsce.

 • poszukujętabletu:)

  Szukam dla siebie tabletu i bardzo zainteresował mnie window n70 Widzę dużo pozytywnych recenzji, ale jeśli mielibyście znów kupować tablet to czy nadal byłby to n70 ?
  Bardzo interesuje mnie to czy satysfakcjonuje was ten model?

  • Victor

   Jak najbardziej, poprzednio miałem NTT i to była tragedia. N70 posiadam od dwóch tygodni i nic się z nim złego nie dzieje.

   • piotrekj

    W mojej opinii tablety window n70 wypadają lepiej w porównaniu np a Ainolem Aurorą 2 gdyż lepszy procesor, zasięg wfi oraz stabilny soft. W najbliższym czasie powinna pojawić się aktualizacja do Androida 4.1.

    • Victor

     Nie wiesz może, czy ten najbliższy czas, to tydzień, czy raczej miesiąc?

     • piotrekj

      Dzisiaj otrzymałem informację że w chwili obecnej dopracowują 4.1 na nowy tablet N70HD jak tylko będzie w pełni gotowy to go przerobią pod n70 gdyż tylko różnią się matrycą.
      Czy się wyrobią w ciągu tygodnia tego nie wiem. Od 1 października mają przez ponad tydzień święto więc nic się nie będzie działo w tym kierunku.
      Tylko z drugiej strony 12 października rozpoczynają się targi w Hongkongu więc dobrze by było zaprezentować wszystkie tablety z nowym androidem

 • poszukujętabletu:)

  Zastanawiam się jeszcze nad tym : JXD S80: dwa rdzenie, 8″ ale n70 chyba bardziej mi przypadł do gustu. A co wy sądzicie?

 • gt

  Pani Kasiu. Proszę odpowiedzieć czy port USB w N70 obsługuje modem bleutooth. Sądzę, że tak ale proszę potwierdzić

 • Paweloso

  Zdjęcie z aparatu przypomina mi Garbatkę-Letnisko – czy to przypadkiem nie tam było robione zdjęcie?

 • rekin99

  Witam , wie ktoś może jaki modem3G do N70

 • rty

  Te problemy podczas ładowania tabletów to 90% źle wykonane zasilacze (filtrowanie napięcia), w kocu muszą na czymś jeszcze oszczędzać.

 • k

  witam,
  powiedzcie mi z tego co czytałem to window i vido to ta sama firma, ale vido n90s to już nie to samo co prezentowany window n90 II???
  bo na stronie neonet i allegro nigdzie w specyfikacji nie ma napisane że vido na bluetooth i ma 8gb czy to błąd w opisie czy dwa różne modele???
  nie mogę znaleść strony producenta Yuandao (a dokładniej to ona nie działa) czy ta firma jeszcze istnieje?? może źle szukam, czy można liczyć na jakieś aktualizacje, prosiłbym o link do strony
  z góry dzięki

  • http://vido.com.pl/produkty/ Są to 2 różne modele, N90II jest chyba poza dystrybucją, w zeszłym roku kosztował około 900zł. N90S (bez bluetooth i z małą baterią) kosztuje około 600zł.

 • Maria

  Nie znam sie na tabletach ,zamówiłam dla córki coś takiego –NOWY TABLET VIA 10,1 CALI ANDROID 4,0 1,5GHz WIFI– z tej strony http://allegro.pl/show_item.php?item=2953058671 czy dokonałam dobrego wyboru?Towar wysyłany jest z Chin.

 • Mateusz

  @Maria
  tablet powinien być dobry, podobno firma VIA jest ok. Wszystko co jest napisane na aukcji o tablecie mówi o dobrej jakości.

  • Maria

   Dzięki Mateusz to pierwsza dobra wiadomość, druga dobra wiadomość to, że jest już w Warszawie. Mam nadzieję, że dotrze w dobrym stanie. Czekam już prawie miesiąc.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona