Ważne

Facebook aktualizuje aplikację na iOS. Pożegnajmy HTML5, powitajmy szybkość!

Do dziś oficjalna aplikacja Facebook na iOS (a do niedawna także na Androida) uważana była za jeden z najgorszych programów dla urządzeń mobilnych kiedykolwiek wyprodukowanych. Była powolna, pełna błędów, ograniczona, zawieszała się, a nawet odmawiała uruchomienia się w niektórych przypadkach. Działo się tak za sprawą kodu HTML5 będącego jej rdzeniem; krótko mówiąc, oficjalna aplikacja Facebook na iOS była tylko skrótem do delikatnie zmodyfikowanej przeglądarkowej wersji serwisu. Kilkanaście minut temu się to zamieniło, ponieważ programiści z Markiem Zuckerbergiem na czele opublikowali w sklepie Apple AppStore aplikację Facebook 5.0.

Najważniejszą zmianą wprowadzoną w aktualizacji jest przepisanie aplikacji od podstaw i uczynienie jej natywną dla iOS. Oznacza to lepsze wsparcie ze strony systemu, szybkość, płynność, niezawodność. Innymi słowy – Facebook 5.0, choć na pierwszy rzut oka wygląda tak samo, całkowicie różni się od poprzedniej wersji klienta. Wśród wyróżnionych nowości znalazło się “szybsze niż kiedykolwiek” przewijanie wpisów znajomych, belka informująca o liczbie nowych postów, otwieranie i zamykanie podglądu zdjęć za pomocą przesunięcia palcem w dół oraz natychmiastowy dostęp do powiadomień.

Posiadacze urządzeń z Androidem – nie martwcie się. W Google Play także znajdziecie aktualizację dla Facebooka. Co prawda jest ona mniejszego kalibru niż ta dla iOS, ale wnosi kilka przydatnych poprawek i funkcji, w tym możliwość tworzenia wydarzeń oraz uproszczoną procedurę przesyłania zdjęć.

Nową wersję aplikacji Facebook można pobrać ze sklepów Apple AppStore i Google Play.

via Phone Arena

Komentarze

 • messo

  Wszystko fajnie, tylko czemu FB na androida a konkretniej na Tablety nie jest taki sam jak na iOS? Czy to smartphone czy Tablet aplikacja wyswietla sie tak samo, czyli w wersji dla telefonow..

  • Marcel

   Zgadza się. Wersja na tablety z Androidem to jakiś żart. Wogóle nie jest przystosowana do dużych ekranów. Mam ją zainstalowaną, ale tylko do powiadomień. Korzystam z Facebooka w przeglądarce, ale to do miłych rzeczy nie należy. Cały czas się tnie i prawie nie da się korzystać.

   • qwerty

    Jaki masz tablet i z którą wersją androida? Szczerze mówiąc to strona facebooka nie jest chyba jakoś specjalnie ciężka.

 • dred

  Bo to rozne systemy, a do tego android jest mocno poframentowany, od 1.6 do 4.1

  • Gdzie 1.6 i starsze wersje stanowią margines, używany przez zaledwie kilka % osób – do Androida 2.1 jest to 4.9%.

   • Marek G.

    nie mówiąc o 15 % na 2.2 i 60 % na 2.3.3-2.3.7 i 15.8 na 4.0.3 i 0.8 % na 4.1. Gorzej niż HDD po roku pracy :). Więc nie mów że starsze wersje to margines bo własnie większość nadal

 • Nie mam tam konta… jest mi wszystko jedno.

  • Misiek

   Pora nadrobić zaległości :-)

   • Miałem na chwilę konto, gdy robiłem fanpage dla tworzonego przeze mnie serwisu i stwierdziłem, że to kompletne dno. Gorsze niż nk, czy fotka. Także… nieprędko :D

 • podpis

  Co wsadzicie na FB – opowiadanie, wiersz, zdjcie pod prysznicem, wyznanie milosne staje sie wlasnoscia FB (czytajcie regulamin) i moga robic z tym co chca.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona