Ważne

Kto potrzebuje ekranu? Qualcomm prezentuje obsługę tabletu za pomocą gestów (wideo)

Ekran dotykowy jest najważniejszym elementem tabletu internetowego. Kupujący bierze pod uwagę jego przekątną, rozdzielczość, kąty widzenia, jakość wyświetlanego obrazu, kontrast, nasycenie kolorów i wiele innych parametrów, które mają wpływ na to, czy klient wróci do domu sam, czy też z prostokątnym pudełkiem. I choć dotyk szybko nie odejdzie do lamusa, Qualcomm, producent bardzo dobrych mobilnych układów Snapdragon, ma wizję obsługi tabletów internetowych za pomocą gestów.

Na swoim kanale na YouTube Qualcomm opublikował dla filmy wideo prezentujące gesty. Jeżeli wiecie, jak działa konsola Microsoft Kinect, macie ogólny obraz. Dzięki wbudowanej kamerce internetowej (w dzisiejszych czasach będącej standardem w nawet najtańszych ramkach), już wkrótce użytkownicy będą mogli obsługiwać interfejs swoich urządzeń wykonując ruchy rękami i głową.

Bezdotykowa wizja Qualcomm budzi nadzieje na świetlistą przyszłość tabletów jako konsoli do gier. Połączona z nowymi, superwyjdanymi układami graficznymi technologia wykorzystująca kamerkę internetową jako rejestrator ruchów ciała może dać początek zupełnie nowej gałęzi produktów lub raz na zawsze wyeliminować z rynku konsole. Wyobraźcie sobie, że stawiacie tablet na półce przed sobą, podłączacie go kablem HDMI do 50-calowego telewizora, kalibrujecie i uruchamiacie jedną z wielu dostępnych w sklepie Google Play gier. Nie wiem jak Wam, ale mnie to się podoba. Po co wydawać pieniądze na wiele urządzeń, skoro można kupić jedno łączące w sobie funkcje kilku innych?

via Engadget

Komentarze

 • Marcel

  Hmmm… Jakoś nie wybrażam sobie machać głową przed 10′ calową “dachówką”. Może na telewizorach to ma sens, ale na tabletach… No nie wiem. Ten facet wyglądał troche dziwnie grając w tą gre. Jak by taka aplikacja pojawiła się w Google Play przetestowałbym, ale czy używał to nie wiem.

 • Johnykalesony

  O.o czyli ekran nie jest potrzebny, by widzieć obraz?

 • el bandito

  ‘czy klient wróci do domu sam, czy też prostokątnym pudełkiem do domu’
  Heh dla niektorych jest za rank by pisac newsy;)

 • pepiniu1

  Konsola “to” gier ;-)

 • Rav

  I gdzie jest rozpoznawanie tych gestów? Zwykły ruch lewo-prawo i góra-dół, czyli żadna nowość. Było to już w grze EyeToy na PS2, w Nintendo DS, a nawet w telefonie – Sony Ericsson Yari. Są też w internecie gry we flashu na kamerę internetową. W identyczny też sposób można obsługiwać nowe telewizory.
  Odkrycie stare, ale dopiero teraz ktoś tam się obudził.

 • wilczekpl

  @Jarosław zaprezentował dość “rozrywkową wizję wykorzystania technologii rozpoznawania gestów. Ja natomiast chciałbym zauważyć, iż takie rozwiązanie może mieć dużo poważniejsze zastosowanie, skierowane chociażby do osób niepełnosprawnych ruchowo.
  Osobiście czekam z zapartym tchem na (prawdziwy) rozwój tej technologii i mam cichą nadzieję, że kiedyś Microsoft poczyni ten krok i zaimplementuje “gesty” w swoim systemie (lub jakiś inny producent w systemie “użytkowym”).

  Za chwilę powiecie zapewne, iż społeczność osób niepełnosprawnych jest rynkiem niszowym. Wierzcie lub nie, ale nie jest to prawda (patrząc w wymiarze przynajmniej europejskim). Taki obraz wyłania się jedynie z naszej, krajowej rzeczywistości).
  Biorąc za prawdę powyższe to i tak sterowanie gestem (i mową) może stać się trendem w wielu innych dziedzinach, nie tylko tych rozrywkowych.

  Nie zgadzam się z tezami, iż obsługa ruchem, mimiką czy mową/głosem urządzeń elektronicznych jest tylko, bardziej lub mniej, ciekawym “bajerem”. Wszystkie rozwiązania tego typu niosą za sobą ogromny potencjał, który oczekuje na swego wizjonera, będącego w stanie pokazać ludzkości jego wartość użytkową.

  • lemar123

   Z tego co pamiętam Microsoft juzto zrobił – sterownik o kinecta jest wbudowany bodajże w w Windows 8.

   • wilczekpl

    Szczerze powiedziawszy nic na ten temat nie słyszałem – jeśli jest to prawdą, może być interesująco.

    Z drugiej zaś strony, jak wiemy z doniesień medialnych, Microsoft ma chęć na dość znaczne zamknięcie systemu. Efektem może być przeobrażenie na OS skierowany do innej grupy odbiorców niż obecnie (podobnie jak Android czy iOS). W kontekście sterowania głosem lub ruchem, może się okazać, iż stracą na znaczeniu, gdyż sam system ograniczy swoje możliwości zastosowań.

 • O ile sterowanie gestami w pc i tv ma sens o tyle w tablecie nie widzę potrzeby… bezsens?

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona