Ważne

Telefon, 7” i 10”, czyli rzecz o interfejsie systemu Android 4.1 Jelly Bean

Niektórych z Was – podobnie jak mnie – zastanawia, dlaczego system operacyjny Android 4.1 Jelly Bean na nowo zaprezentowanym tablecie Google Nexus 7, wygląda tak samo jak na telefonie komórkowym wyposażonym w ekran o znacząco mniejszej przekątnej ekranu. Okazało się, że oczy nas zwodzą. Interfejs Jelly Bean dla tabletu wygląda inaczej niż dla smartfonu. Różnice są delikatne, wręcz kosmetyczne, ale znaczące.

Objawiają się w konstrukcji niektórych aplikacji. Jak twierdzi serwis Computer World, szczególnie dobrze jest to widoczne na przykładzie Gmail, domyślnego klienta pocztowego systemu Android. Podczas gdy na telefonie komórkowym interfejs wyświetla jedną stronę jednocześnie, na tablecie 7-calowym i 10-calowym zobaczymy okno podzielone na ułatwiające nawigację panele. Co ciekawe, Jelly Bean na 10-calowej “dachówce” będzie wyglądał inaczej niż na telefonie lub 7-calowym tablecie. Jego interfejs najprawdopodobniej będzie przypominał ten z Ice Cream Sandwich (belka powiadomień u dołu, menu akcji w lewym dolnym roku, etc). Niestety, nie wiadomo, co z urządzeniami wyposażonymi w ekrany o mniej popularnych przekątnych: 7,7”, 8,9” i 9,7”.

Przeciwnicy Androida już zacierają ręce – wydaje się, że podział UI Jelly Bean pogorszy szeroko pojętą fragmentację systemu. Z przykrością muszę ich rozczarować. Wraz z wydaniem “żelki”, Google opublikowało nowe narzędzia deweloperskie pozwalające na tworzenie aplikacji, które automatycznie będą dostosowywały się do rodzaju wyświetlacza tabletu lub smartfonu.

Tytułem podsumowania, Android 4.1 Jelly Bean ma trzy interfejsy: dla telefonu oraz dla 7- i 10-calowego tabletu. Myślicie, że to dobre rozwiązanie? Jeśli chodzi o moje zdanie, Android 4.0 Ice Cream Sandwich wygląda lepiej na 7” niż 10”…

via Liliputing

Komentarze

 • fefes

  Czyli wychodzi na to, że nexus 7 to tylko duży telefon.

  • Hertz

   …a może najpierw byś tak przeczytał artykuł a potem zabierał się za komentowanie?

   ehhh co za ludzie…

   • fefes

    To, że kilka aplikacji będzie tabletopodobnych nie zmienia faktu, że dalej będzie to wyglądać jak telefon.

 • rootpl

  No i dobrze, pamiętacie premierę HC ? To była jakaś masakra.
  Na 10 calach korzystało się z niego świetnie, ale już na 7 calach wszystko było stanowczo za małe i źle przeskalowane.
  Według mnie to bardzo dobry ruch, że każda wielkość ekranu ma swój odpowiednik tak aby jak najprzyjemniej korzystało się z systemu.

 • marPLkiller

  A dla mnie najwygodniejszym rozwiązaniem jest UI ICSa. I mam nadzieję, że choc raz nakładki producentów na coś się przydadzą i producenci zachowają normalny, tabletowy układ.

 • JFS

  Automatyczne przełączanie ? Ciekawe w kontekście Padfona..

 • hellypton

  “Czyli wychodzi na to, że nexus 7 to tylko duży telefon.”
  Telefon ma moduł 3G.

 • solar

  ‘(belka powiadomień u dołu, menu akcji w lewym dolnym roku)’ – znajdz literowke;)

 • Lost

  Mi jednak nie podoba się fakt, że trybu landscape można używać tylko w aplikacjach, a ekrany początkowe działają tylko w pionie, to faktycznie trochę tak, jakby trzymać wielki telefon.

  • aaa

   Strasznie głupia decyzja z ich strony.

 • AS

  Aplikacja powinna dynamicznie dostosowywać się do wielkości ekranu. Pisanie ich pod konkretne rozmiary jest nieporozumieniem. Coś, co jest naturalne w komputerach osobistych, powinno zawitać ostatecznie na Androida. Chyba, że Google wyda dwie wersje systemu. Ale to chyba nie byłoby dobrym pomysłem. Trochę, jak MS w czasach Windows 95, 98, NT, 2000.

 • Pomysł jest i dobry i nie dobry… W ICS i HC irytowało mnie bardzo nie wykorzystane miejsce na bocznych krawędziach ekranu głównego, cała reszta interfaceu jednak była w porządku. Uważam że użytkownicy – zwłaszcza w przypadku 7 calowych tabletów powinni mieć wybór czy chcą korzystać ze “smartfone UI” czy tego wzorowanego pierwotnie na HC – “Tablet UI” – dla jednych nawigacja po przez tabletowe wcielenie JB będzie na 7″ mordęgą, dla innych świetnym rozwiązaniem. Jednak Google na to nie wpadł… dobrze że jest załoga z XDA :)

 • KOala888

  jaka załoga z xda, root, zmiana 3 cyferek w buildprop i macie tabletUI ;)

 • Isia wygra dzisiaj Wimbledon :)

  Mi się baaardzo podoba nowy wygląd ;dp
  A kiedy nowy wygląd na tem portalu?!?!?!?!?!?!?!?1/?:D

 • jarekt

  Chcemy czy nie to JEST dodatkowa komplikacja dla developerów. Problemem jest stosowanie proporcji panoramicznych w tabletach z Androidem – o ile Apple zostało przy bardziej “kwadratowych” wymiarach o tyle tablety Androidowe 10” stały się zupełnie nieużywalne w poziomie. W efekcie telefony używamy w 80% przypadków w pionie a tabletów w 90% w poziomie. A co z urządzeniami o pośrednim rozmiarze? Tablety 7” mają rozdzielczości normalne w telefonach ale aż prosi się, żeby używać ich w poziomie. Nie zazdroszczę ekipie z Googla bo chłopaki mają problem…

 • oldfield

  Dobrych ruchem by bylo, gdyby zrobili jak tworcy KDE i uzyli grafiki wektorowej, zarowno dla ikon, jak i motywu. Dzieki czemu bez problemu UI byloby dostosowane do kazdej rozdzielczosci.

 • p.l

  > Wraz z wydaniem „żelki”, Google opublikowało nowe narzędzia deweloperskie pozwalające na tworzenie aplikacji, które automatycznie będą dostosowywały się do rodzaju wyświetlacza tabletu lub smartfonu. <

  Widać, że autor nie ma zielonego pojęcia o czym pisze.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona