Ważne

Recenzja użytkownika: Android 4.0.4 ICS na tablecie Samsung Galaxy Tab 7.7

Samsung rozpoczął aktualizację oprogramowania dla tabletów Galaxy Tab 7.0 Plus, Galaxy Tab 7.7, Galaxy Tab 8.9 oraz Galaxy Tab 10.1. Jesteście ciekawi, jak smakuje lodowa kanapka w wykonaniu koreańskiego producenta? Zapraszamy do lektury systemu operacyjnego Android 4.0.4 Ice Cream Sandwich na tablecie Samsung Galaxy Tab 7.7!

_ _ _ _

Autorem tekstu jest Marcin Łukaszewski, Czytelnik Tabletowo.pl.

Wczoraj w godzinach popołudniowych pojawiła się długo oczekiwana aktualizacja do ICS. Pomijąc już fakt, że od kilku dni nie jest to najnowsza wersja systemu Android, to jednak ICS 4.04 wnosi wiele usprawnień, na które długo czekali użytkownicy Tabów wyposażonych w Honeycomb.

Aktualizacja oficjalnie dostępna jest dla Austrii, jednak bez problemu mogą z niej skorzystać użytkownicy z innych krajów, wystarczy tylko ścignąć odpowiedni plik z Sammobile.
Jest to plik, który instalujemy w trybie Download Mode za pomocą Odina, lub bezpośrednio z poziomu tabletu jeśli ktoś ma zakupiony Mobile Odin. Ta ostatnia metoda jest nawet lepsza, bo eliminuje ryzyko “żółtego trójkąta”, a przy okazji umożliwia zachowanie Roota.
W moim przypadku korzystałem właśnie z Mobile Odin, w dodatku trochę ryzykancko – bez wipe (gdy w końcu udało mi się już ściągnąć system było już późno, więc nie chciałem się bawić w przywracanie aplikacji). Brak wipe póki co nie objawił się żadnym błędem czy rzucającym się w oczy spowolnieniem systemu.

Na wstępie wspomnę, że żaden ze mnie recenzent. Notatkę tę postanowiłem napisać bardziej jako rozwinięcie newsa o pojawieniu się aktualizacji, niż z myślą o poważnej recenzji. Niestety, nie jestem zbytnio zaznajomiony z interfejsem TouchWiz, jako że preferuję raczej Androida w wersji AOSP (na Tabie korzystałem z ROMu Eclipse), więc nie do końca będę mógł przedstawić różnice pomiędzy autorską nakładką Samsunga z HC oraz ICS.

O ile TW w oryginalnym sofcie, z którym zakupiłem tablet, szybko został u mnie zastąpiony, to muszę przyznać, że w wersji ICS jest dużo przyjemniejszy w użytkowaniu. Przede wszystkim jest dość rozbudowany (w porównaniu do np. AOSP), jednak bez wyraźnego wpływu na stabilność systemu, wręcz przeciwnie animacje przejść między oknami wydają się płynniejsze niż na uznawanym za bardzo szybki ROMie Eclipse.

Zmiany widoczne na pierwszy rzut oka, to bardzo krótki czas odblokowania tabletu (na HC lubił się zamyślić przy tej czynności), brak przycisku do screenshotów, który znajdował się dotychczas na dolnej belce. Jest on zastąpiony kombinacją klawiszy Power+VolDN, a w jego miejscu pojawił się przycisk wyszukiwania.
Zachowanie pozostałych przycisków jest raczej standardowe: pierwszy z nich to “cofnij”, drugi Home (przytrzymany uruchamia menedżera zadań), trzeci to lista ostatnio otwartych aplikacji (przytrzymany przenosi do listy aplikacji)

Przybyło na pewno miniaplikacji, które dostępne są poprzez kliknięcie w symbol “ptaszka” na środku dolnego paska z przyciskami funkcyjnymi. Teraz możemy sobie ustawić szybki dostęp do 7 spośród takich jak: Alarm, Czas na świecie, E-mail, Kalkulator, Menedżer zadań, Notatnik, Odtwarzacz MP3, S Terminarz, Telefon, oraz Wiadomości.
Zmianie uległy też ikony z paska powiadomień, są bardziej wyraźne, kolorowe, jaśniejsze – według mnie gorsze, w połączeniu z faktem, że póki co nie znalazłem sposobu na ich ukrywanie, zaczynam się obawiać o problem z wypalaniem pikseli w ekranie AMOLED.

Standardowo do dyspozycji użytkownika zostaje 5 ekranów, które przewijają się w pętli robiąc to naprawdę szybko i płynnie. U góry każdego z ekranów jest licząc od lewego narożnika: wyszukiwarka Google, symbol przeglądu ekranów, oraz symbol menu aplikacji w prawym narożniku. Skoro już o nim wspomniałem, to skupię się teraz na tym jak wygląda wspomniana lista aplikacji. Podobnie jak ekran główny, przewijanie następuje w pętli. Do dyspozycji mamy w lewym górnym narożniku przełącznik pomiędzy aplikacjami a widżetami, w prawym natomiast menu skrótów po rozwinięciu którego ukazują się opcje: Sklep Play, Edytuj, Odinstaluj, Pobrane aplikacje, Typ widoku, Udostępnij aplikacje, Ukryj aplikacje, Pokaż ukryte aplikacje.
Poprzez przytrzymanie palca na ikonie aplikacji mamy dostęp do: przeniesienia jej na jeden z ekranów, utworzenia katalogu, utworzenia strony, informacji o aplikacji, oraz usunięcia.

W ustawieniach systemu na pierwszy rzut oka widać zmianę ikon na bardziej kolorowe, tło jednak pozostało ciemne, z pewnością pozytywnie wpłynie na czas życia oraz energooszczędność wyświetlacza.
Z nowych funkcji na pewno doszedł Face Unlock, nie pamiętam, czy w HC był licznik danych, ale jeśli go nie było, to teraz się pojawił, bo natychmiast rzucił mi się w oczy.

Jak już wspominałem system działa zadowalająco płynnie, nie ma znanych z HC przycinek, czy zaników ikon potrafiących pojawić się dopiero po dłuższym czasie (sekunda, czasem nawet więcej). Odblokowanie w sposób tradycyjny poprzez przeciągnięcie palca również jest błyskawiczne.
Wbudowana przeglądarka internetowa zyskała nową funkcjonalność – w postaci trybu odwróconego czarno-białego, który dla ekranu AMOLED powinien zaowocować mniejszym poborem energii, a przydatny może być szczególnie podczas przeglądania stron z dużą zawartością tekstu, o ile oryginalne odwzorowania wtopionej w nią grafiki nie ma akurat dla kogoś znaczenia.

Gry chodzą płynnie, nie miałem problemów z uruchomieniem żadnej z wymagających pozycji, które dostępne są na SGT 7.7. Tytuły takie jak Dead Trigger, Mass Effect Infiltrator, Max Payne, czy GTA III chodzą płynnie zapewniając dużą przyjemność z rozgrywki.

Co ciekawe ICS z nakładką TouchWiz osiąga kilkaset punktów mniej w teście AnTuTu niż ROM Eclipse zainstalowany na tym samym tablecie. Jednak wynik tego testu nie idzie w parze z odczuciami z korzystania z systemu – tutaj wyraźnie widać przewagę ICSa nad HC.
Nie ma jednak róży bez kolców. Ze sklepu Play zniknęła mi między innymi Mozilla Firefoz (pewnie ta niekompatybilność zostanie szybko naprawiona) oraz Gesture Control, który w HC potrafił ukryć pasek stanu dając w zamian całkiem wygodne sterowanie tabletem za pomocą gestów, zarówno wbudowanych oraz zdefiniowanych przez użytkownika. Najgorsze jest jednak to, że póki co nie działa też NightMode z Chainfire3D. Jest to dla mnie jak na razie najpoważniejsza wada ICS, gdyż czytanie czegokolwiek w nocy na Tabie z AMOLEDem bez przygaszenia ekranu poza próg przewidziany przez producenta do komfortowych czynności nie należy.

Teraz pozostaje tylko trzymać kciuki za pozostałych członków rodziny Galaxy Tab, aby w końcu doczekali się od dawna obiecywanej aktualizacji.

_ _ _ _

Pamiętajcie, że modyfikacja oprogramowania na własną rękę może zakończyć się uszkodzeniem tabletu! Wszelkich zmian dokonujecie na własną odpowiedzialność.

_ _ _ _

Jeśli masz pomysł na tekst o tabletach bądź na tematy około-tabletowe lub jesteś posiadaczem któregoś z tabletów i chciałbyś z nami współtworzyć Tabletowo.pl – daj znać. Obecnie najbardziej pożądane są recenzje akcesoriów do tego typu sprzętu oraz wszelkich aplikacji  na iOS i Androida, ale jeśli czujesz, że mógłbyś napisać test swojego tabletu (w ramach serii recenzji Opinia/recenzja użytkownika), felieton bądź artykuł na jakiś konkretny temat – również jesteśmy otwarci na propozycje. W ten sposób, jeśli zechcecie nam pomóc, baza artykułów Tabletowo.pl powiększy się o kolejne wartościowe, autorskie wpisy. Nie ma nic cenniejszego niż dzielenie się spostrzeżeniami i opiniami z innymi Czytelnikami – jeśli masz taką ochotę – odezwij się na mejla: admin(małpka)tabletowo.pl

Komentarze

 • uze

  Najnowsza wersja Gesture Control potrafi już ukrywać pasek stanu w ICS, jednak nie jest to jeszcze taka sprawność jak przy HoneyCombie, u mnie znika wtedy tapeta, nie można też rozwinąć gestem listy statusowej…

  Warto też dodać (o czym ja pomyślałem dopiero po instalacji), że w urządzeniach Samsunga często występował tzw. hardbrickbug przy wyciekach ICS. Można podatność na to sprawdzić aplikacją od Chainfire. Jednak wydaje mi się, że odpowiedzialne linie kodu w źródłach jądra zostały już przez Samsunga poprawione…

  Z mojego jednodniowego doświadczenia wynika, że przy włączonym pushu dla synchronizacji z pocztą, GTalkiem i kilkoma innymi usługami, przez noc (1:00-6:30) zjadło mi 2 procent baterii, na Honeycombie w nocy miałem zużycie na poziomie 0,2-0,3% na godzinę.

  PS: Na xda-developers pojawiła już się wersja debloated/deodexed, do instalacji za pomocą CWM

  • Bardzo dobrze napisana recenzja.

   Swoją drogą, czy ktoś zauważył, że w tłumaczeniu AnTuTu “CPU floating point” jest przetłumaczone jako “CPU pływająca”.
   Uśmiałem się z tego.

   • kubson

    Też to zauważyłem, ale jakoś nie przywiązywałem do tego uwagi.

 • MojoJojo

  Ogładałem ostatnio na stoisku SAMSUNGA GalaxyTab2… niby ICS a muliło to nieprzeciętnie, każde przewinięcie ekranu kończyło się 3 – 4 skokami… dlaczego tak się dzieje… zamierzałem kupić wkrótce tablecik z ICS ale po tym co zobaczyłem u Samsunga zaczynam się zastanawiać… Proszę o obiektywne opinie użytkowników GalaxyTaba i TF300… czy u was też to tak tragicznie działa przy przewijaniu pulpitów ?

  • Michał

   Pewnie miał pełno niepotrzebnych widgetów

  • Sniper

   Na stoiskach zawsze tak jest. Ludzie się bawią i odpalają setki aplikacji zapychają pamięć itd.

  • Hidden

   Ja tak miałem na starcie.
   Zainstalowany Go Launcher HD i działa płynnie :).

 • Shadoczek

  Galaxy Tab 7.7 ma ekran AMOLED ?

  • uze

   Dokładnie super AMOLED plus, czyli bez pentile.

 • RobieSS

  Mam prosbe czy czy jakosc rozmow Video Skype wyrazsnie spadła? Niestety jest to bolączką Skype pod ICS

  • uze

   Niestety nie używałem praktycznie Skype na HC, więc ciężko mi stwierdzić zmianę jakości…

 • Marek

  wie ktos co nowego wnosi aktualizacja dzisiejsza TF101?

 • bbart79

  Tez sie zastanawiam co wnosi dzisiejsza aktualizacja do tf101. Na tabletowo jakos cicho o tym.

 • Patek11

  Czy podczas aktualizacji do najnowszej wersji pozostają dane na tablecie, czy wszystko leci w kosmos?

  • uze

   W trybie OTA nic nie ginie, jeśli byłeś wcześniej na stocku, to możesz się pokusić o instalację bez wipe nawet Odinem. U mnie nie ma problemów, a miałem wcześniej Eclipse, który ma wiele elementów z AOSP. Zrobiłem tylko wipe *cache. Ale bezpieczniej zrobić wipe na HC, bo z poziomu ICS może być różnie (nikt nie testował tego ROMu na brickbuga))

   • Patek11

    :Uze Jestem zwykłym użytkownikiem, a mówisz do mnie językiem niezrozumiałym!

    Sformułowania OTA, stock, wipe, Odinem, AOSP, HC, brickbuga są dla mnie całkowicie obce i mam nawet wrażenie, że sobie jaja robisz!

    NIE OBRAŻAJ LUDZI! :)

    Pytanie było dość proste! Nie wiem co sprawia, że ludzie nie potrafią normalnie ze sobą rozmawiać! Czyżby ślepota tabletowa?

    • uze

     Z całym szacunkiem, Google pomoże rozszyfrować każde z przytoczonych tutaj słów. Aktualizacja jest dla Austriaków, przynajmniej póki co, więc pisząc odpowiedź na Twoje pytanie założyłem, że jesteś chętny zrobić ją na własną rękę, a wtedy powinieneś wiedzieć jak się do tego zabrać.
     Nie chciałem nikogo obrazac.
     OTA aktualizacja przez sieć – możliwa z poziomu oprogramowania tabletu.
     Stock – oprogramowanie producenta
     Wipe – reset ustawień, można zrobić całkowity lub tylko pamięci podręcznej. Różnica polega na tym, że w drugim przypadku nie tracisz danych.
     HC – HoneyComb
     AOSP – jedna z bardziej czystych wersji systemu Android
     Brickbug – podatność niektórych urządzeń Samsunga na trwałe usunięcia partycji systemowych ze względu na różnice w interpretacji polecenia wipe przez chip z pamięcią emmc.
     Odin – oprogramowanie serwisowe do wgrywania softu bezpośrednio do urządzenia w trybie “download mode”
     Mobile Odin – podobnie jak wyżej, tylko robi się całą operację z poziomu urządzenia mobilnego. Jest dużo bezpieczniejsze i pozwala na zachowanie Roota, oraz nie zwiększa licznika flashowania.
     Pomoglem? Bo znając teraz znaczenie tych pojęć, które były wcześniej dla Ciebie niezrozumiałe, to odpowiedź na proste pytanie jest udzielona wyżej :)

     • bbart79

      Jak to dla austryjakow? Mieszkam w UK, mam oryginalnego tf101 i nic w nim nie grzebalem a dostalem aktualizacje.

 • kuba

  Mam pytanie, prośbę, problem. Czy najnowsze modele tabletów wystarczają do pozbycia się laptopa? Czy posiadanie tabletu wymusza posiadanie komputera stacjonarnego/laptopa? Wyjeżdzam na 2 miesiące i nie wiem czy niezbędne będzie branie laptopa razem z tabletem.

  • uze

   Tablet laptopa nie zastapi, no chyba, że tylko do surfowania, video i grania w gry, które na nim chodzą. Dla mnie natomiast laptopa idealnie zastępuje LapDock Motoroli z zainstalowanym Linuxem w miejsce webtopa. Dwurdzeniowe Motki są na tyle silne, że radzą sobie dość dobrze z desktopową wersją systemu. Na LapDocku bez problemu pracuję w qCADzie, OpenOffice, czy GIMPie.

   • kuba

    Dzięki. Popatrzę za takim rozwiązaniem ;]

 • cybi

  Kuba jasne wystarczy celować kantem tabletu w procesor laptopa i PC i się szybko ich pozbędziesz:) Bierz co możesz nigdy nic nie wiadomo.

  • kuba

   ;D +1

 • a

  off topic—>aktualizacja do tf101

  • a

   czcionki i ikonki chyba sie zmniejszyły i przeglądarka jakby lepiej chodzi (ale moze dlatego ze dawno go nie resetowalem i teraz po resecie tak fajnie śmiga)

 • besson

  Chyba mam rozwiązanie tajemnicy dlaczego wśród tabów do aktualizacji ICS nie ma taba z LTE. Rozmawiałem wczoraj z kolegą z Sony Mobile, któremu żaliłem się na postępowanie Samsunga na co on powiedział, że prawdopodobnie tab 8,9 z LTE dostanie wsparcie Android 4.1 Jelly Bean ponieważ ten wspiera mocno LTE.

  • uze

   Szczerze wątpię aby którykolwiek z Samsungów wypuszczonych na rynek z HC dostał JB. Samsung zrobi nowe modele, jak to ma w zwyczaju.
   LTE jest tak samo wspierane przez HC, jak i przez ICS, oraz GB w przypadku telefonów…

 • Patek11

  Połączyłem obie wiadomości i coś chyba rozszyfrowałem!
  Nawet ma to sens :)
  Dzięki i pozdrawiam

 • nova

  11 lip 2012

  Dzisiaj mam szczęśliwy dzień . aktualizacja doczekała się zresztą Galaxy Tab 7 Plus 3G 6200 P6200XXLQ1 Android 4.0.4 Open Austria Romu

  Model No: P6200 Tablet: Galaxy Tab 7.0 Country: PDA: Open AustriaPDA: P6200XXLQ1 CSC: P6200OXALQ1 Version: 4.0.4 , czyli doczekam ICSa 4.1

  Już mam gotowe w tablecie 4.0.4 chodzi bardzo, szybko, płynnie i pięknie . Pozdrawiam :-)

 • ania

  pomocy.mam tablet galaxy 10.1. dzis nie chcial sie wylaczyc. caly czas probowal sie ladowac i sie wieszal. udalo mi sie go zjechac naciskajac przycisk AUS i przycisk go glosu. Na ekranie wyskoczyl zielony ludzk i coagle trwa Downloading… Mam zostawic to tak jak jest aby sie lodowalo? czy do serwisu z nim? pomocy.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona