Recenzja tabletu Asus Transformer Pad 300 i porównanie do Asusa Transformer Prime (wideo)

asus transformer pad 300

Ostatnimi czasy mam do czynienia wyłącznie z budżetowymi tabletami, bo właśnie takich najwięcej obecnie debiutuje na polskim rynku. Otrzymanie do testów Asusa Transformer Pad 300 było bardzo miłą odskocznią. Jakiś czas temu dość długo miałam w rękach jego starszego brata, Transformer Prime TF201 i bardzo miło ten czas wspominam. I to właśnie spowodowało, że byłam bardzo ciekawa jak na jego tle wypada tańsza hybryda tajwańskiego producenta. Bo przecież te kilka stów nigdy piechotą nie chodzi, a skoro można zaoszczędzić, to dlaczego nie. Ale czy akurat w tym przypadku warto? Zapraszam do przeczytania (i obejrzenia) recenzji Asusa Transformer Pad 300 i porównania tabletu do Asusa Transformer Prime TF201.

Jako że w teście tym pojawiają się trzy dość długie filmiki, żeby nie dublować przekazywanych informacji, po prostu będzie mniej tekstu pisanego. Przyznajcie, że w przypadku moich recenzji to będzie niejako mała rewolucja ;-) Ale do rzeczy, bo bohater dzisiejszego tekstu czeka z niecierpliwością na to, by Was poznać. I odwrotnie.

Parametry techniczne Asusa Transformer Pad 300 (TF300T):
– Android 4.0 Ice Cream Sandwich,
– czterordzeniowy procesor Nvidia Tegra 3 T30L o taktowaniu 1,2GHz z dwunastordzeniową grafiką,
– ekran IPS o przekątnej 10.1″ (1280 × 800),
– aparat 8 Mpix,
– kamerka 1,2 Mpix,
– 32GB pamięci wewnętrznej,
– slot kart microSD,
– 1GB RAM,
– WiFi 802.11 b/g/n,
– Bluetooth v3.0,
– wyjście microHDMI,
– GPS,
– wymiary: 263 × 180,8 × 9,9 mm,
– waga: 635 g.

Pierwsze wrażenia, rozpakowanie

Pierwszy raz z Asusem Transformer Pad 300 miałam do czynienia na targach MWC 2012 w Barcelonie i wspominam ten dzień (a zwłaszcza właśnie konferencję tajwańskiego koncernu) bardzo dobrze. Choć był to najmniej ciekawy model spośród wtedy zaprezentowanych – pod względem parametrów technicznych nie da się go przecież porównywać z Transformer Pad Infinity 700 czy Padfone, tak okazał się najbardziej interesującym patrząc przez pryzmat ceny. Inaczej nie można powiedzieć o czterordzeniowym tablecie, którego cena zaczyna się od 1699 złotych (bez stacji dokującej i bez 3G). Tym bardziej ucieszyłam się, że miałam okazję dłużej pobyć z tym modelem i bliżej go poznać.

Mimo tego, że Transformer Pad 300 jest nieco grubszy i cięższy od Transformera Prime (odpowiednio: 263 × 180,8 × 9,9 mm i 635 g vs 263 × 180,8 × 8,3 mm i 586 g), bardzo dobrze leży w dłoniach. A dzięki plastikowej, chropowatej obudowie nie odnosi się wrażenia, że tablet może niespodziewanie wypaść z rąk. Szkoda tylko, że mocniej naciskając na obudowę, ta się lekko ugina w centralnej części.

System operacyjny, aplikacje

Asus Transformer Pad 300 pracuje pod kontrolą Androida 4.0 Ice Cream Sandwich. Jest to już nam świetnie znana platforma. Standardowo oferuje trzy dotykowe ikonki systemowe: wstecz, home i ostatnio otwarte aplikacje, z tym, że tą ostatnią możemy wykorzystać również do robienia screenshotów – wystarczy zaznaczyć odpowiednią opcję w ustawieniach (więcej na ich temat w dalszej części wpisu), a także dostęp do aplikacji i widżetów czy pięciu ekranów domowych, które można dowolnie spersonalizować.

W odnalezieniu się wśród zainstalowanych na urządzeniu programów oraz zarządzanie nimi umożliwia intuicyjny menedżer plików. W jednym miejscu mamy dostęp do pamięci wewnętrznej i karty microSD, a na widoku skróty do zdjęć, aparatu, muzyki i pobranych aplikacji. Bardzo przydatna sprawa – zwłaszcza, że z poziomu menedżera poszczególne programy można usuwać, przenosić do innych folderów, kopiować, itp.

asus transformer pad 300 test

Kilka słów dotyczących ustawień urządzenia. Oprócz dotyczących sieci zwykłych i bezprzewodowych (WiFi, Bluetooth, zużycie danych, tryb samolotowy, tethering i punkt dostępu, WiFi Direct) mamy do czynienia ze standardowymi ustawieniami urządzenia: dźwięk, wyświetlacz, pamięć, bateria, aplikacje. I tu zbliżamy się do najważniejszego punktu: dostosowanie ustawień Asus. Można tu ustawić możliwość wykonywania zrzutów ekranu przytrzymując przycisk ostatnio używanych aplikacji i format – JPEG lub PNG; wydajność systemu – tryb oszczędzania energii, zrównoważony lub normalny czy też włączyć blokadę paska systemowego – bardzo fajna sprawa, zwłaszcza podczas grania na tablecie, żeby przypadkiem czegoś nie nacisnąć.

asus transformer pad 300 test

A żeby już zakończyć temat systemu warto wspomnieć, że Face Unlock działa bez problemu.

Warto wspomnieć dwa słowa na temat kalendarza, z którego chyba każdemu zdarzyło się korzystać. Jeśli posiadacie tablet z Androidem i smartfona pracującego w oparciu o ten sam system, możecie skorzystać z synchronizacji kalendarza z kontem Google i automatycznie będziecie mieć dostęp do zapisanych wydarzeń i notatek z poziomu każdego urządzenia – bardzo przydatna sprawa.

asus transformer pad 300 test

Przeglądarka internetowa

Niektórzy bardzo nie lubią androidowej przeglądarki i szukają alternatywnych rozwiązań. Dla tych jednak, którzy nie lubią grzebać w Google Play, kilka słów na temat aplikacji, którą znajdziemy na Androidzie 4.0. Działa bardzo dobrze, choć – jak przystało na androidową przeglądarkę – zdarzają jej się chwile zamyśleń, zwłaszcza przy powiększaniu i pomniejszaniu treści.

Osoby, które nie sprawdzają co ciekawego czeka na nich w ustawieniach przeglądarki, sporo tracą. Już tłumaczę dlaczego. Przede wszystkim można tam znaleźć opcję, którą bardzo lubię, czyli możliwość wyświetlania strony na całej szerokości ekranu bez paska adresowego. Wtedy zamiast niego dostępnych jest szereg udogodnień i opcje sterowania dopiero w momencie, w którym klikniemy blisko brzegu wyświetlacza (ustawienia -> laboratorium -> szybkie sterowanie).

asus transformer pad 300 test

A oprócz tego można się jeszcze sporo pozmieniać. Oprócz tradycyjnej możliwości zmiany strony głównej, mamy także pod ręką opcję zmiany rozmiaru tekstu i jego skalowania czy nawet ustawienia negatywu. Oczywiście przeglądarka oferuje historię oraz zakładki, a także możliwość zapisania stron do czytania offline.

asus transformer pad 300 test asus transformer pad 300 test asus transformer pad 300 test

Wyświetlacz

Na temat ekranu Asusa Transformer Pad 300 można powiedzieć wiele dobrego, co zaraz uczynię. Są jednak dwa aspekty, które należy rozpatrzyć przy wybieraniu pomiędzy tym modelem a Transformerem Prime. Chodzi o Gorilla Glass i Super IPS+, czego w Transformer Pad 300 nie uświadczymy. Pierwsze sprawia, że nasz ekran jest bardziej podatny na wszelkie zarysowania, natomiast drugie – że czytelność ekranu w pełnym słońcu jest mocno ograniczona (w normalnym użytkowaniu nie przeszkadza, ale jak wyjdziemy na zewnątrz – już tak).

Matryca jest bardzo czuła – reaguje nawet na najlżejsze muśnięcia palcem. Dodatkowo oferuje świetne kąty widzenia, dzięki czemu możemy przeglądać treści multimedialne w towarzystwie bez obawy o to, czy osoby siedzące obok nas coś zobaczą – mamy pewność, że tak.

Klawiatura

O stacji dokującej trochę się nagadałam w poniższym wideo. Ale o ile wspomniałam o wszystkich najistotniejszych rzeczach, tak o jednej zalecie klawiatury zapomniałam: gładzik touchpada obsługuje multitotuch. Dzięki temu przeglądając strony internetowe można sobie powiększać treści bez konieczności sięgania do ekranu, choć nie zawsze załapuje akcje użytkownika. Co więcej, można również przewijać strony jednocześnie przesuwając po gładziku dwa palce (ten sam efekt uzyskamy trzymając strzałkę do góry lub w dół oraz klikając lewy przycisk touchpada a drugim palcem przesuwając góra/dół). Klawiatura oczywiście bez problemu radzi sobie z wielkimi literami (Shift) i polskimi znakami diakrytycznymi (Alt).

Ale jeśli nie będziemy mieć pod ręką stacji dokującej, z powodzeniem można pisać teksty na klawiaturze wirtualnej, która jest naprawdę wygodna. Oferuje pięć rzędów klawiszy zamiast standardowych czterech – w dodatkowym mamy do czynienia z cyframi, które zazwyczaj w tabletach dostępne są po kliknięciu w odpowiednią ikonkę. Obie klawiatury ułatwiają obsługę pakietu Polaris, w którym można edytować pliki tekstowe, arkusze kalkulacyjne oraz prezentacje multimedialne.

asus transformer pad 300 test

GPS

O ile Asus Transformer Prime miał problemy z GPS, których winowajcą była aluminiowa obudowa (trzeba pamiętać, że nie wszystkie egzemplarze oraz że producent rozwiązał kwestię oferując darmowe moduły zewnętrzne), tak Transformer Pad 300 działa bez zarzutu. Na wolnej przestrzeni bez problemu wyszukuje kilku satelitów – sprawdzane aplikacją GPS Test.

asus transformer pad 300 test

WiFi

Podobnie jak z modułem GPS, część tabletów Transformer Prime miała problemy z WiFi. Oczywiście porównałam działanie sieci bezprzewodowych obu modeli i muszę stwierdzić, że faktycznie Transformer Pad 300 radzi sobie z nimi znacznie lepiej. Nie jest to jedynie moje subiektywne odczucie. Potwierdzone zostało przez aplikację WiFi Analyzer, która odpalona na tym modelu wyszukiwała kilka dostępnych sieci i ich siła była wyższa niż w Transformer Prime, który znalazł jedynie dwie sieci o słabszej sile – a przecież oba urządzenia znajdowały się obok siebie.

asus transformer pad 300 test

Multimedia

Gry

Jako że sercem Asusa Transformer Pad 300 jest czterordzeniowy procesor Tegra 3 (na temat którego sporo już pisaliśmy, polecam zajrzeć zwłaszcza tutaj), nawet nie bawiłam się z Angry Birds czy moją ulubioną, swego czasu, grą – iRunner. Od razu zaczęłam z grubej rury. Na tapetę poszły takie tytuły, jak ShadowGun THD, Riptide GP, Bladeslinger, Grand Theft Auto 3 czy Galaxy On Fire 2 THD. Wszystkie gry działały bez problemów, aczkolwiek czasem zdarzały się sytuacje, w których można było mieć niewielkie zastrzeżenia do wydajności urządzenia, a co za tym idzie – płynności działania. Najbardziej irytujące były momenty, w których włączając jakąś grę, już od dłuższego czasu słychać było odpowiednie dźwięki z tytułu, a na ekranie wciąż gra nie została odpalona.

asus transformer pad 300 asus transformer pad 300 asus transformer pad 300

Wideo

Preinstalowany odtwarzacz wideo radził sobie z wszelkimi formatami bardzo dobrze. Z ulubionych przez nas testowych filmików nie poradził sobie jedynie z dwoma: mkv, xvid, ad l5, 1 mbps i mkv, vc1, apl3, 18 mbps, ale MX Player naprawił ten błąd. Z powodzeniem można więc używać Asusa Transformer Pad 300 jako mobilne kino. A dzięki wyjściu microHDMI, filmy można oglądać na dużym ekranie.

Aparat

Spodziewać by się można, że aparat o rozdzielczości 8 Mpix robi bardzo dobre zdjęcia. Niestety, nic bardziej mylnego – fotki wykonane Transformer Pad 300 są po prostu przeciętne. I to jeszcze zależy od warunków, w jakich zostały wykonane – im lepsze oświetlenie, tym fotka oczywiście lepsza. Poniżej znajdziecie kilka przykładowych zdjęć zrobionych przeze mnie, pokazujących, że aparat naprawdę nie jest najwyższych lotów. Jeśli ktoś potrzebuje tych zdjęć w oryginalnej rozdzielczości, proszę dać znać.

asus transformer pad 300 asus transformer pad 300 asus transformer pad 300

Niestety, nie było mi dane nakręcenie jakiegokolwiek wideo, bo co najwyżej zobaczylibyście poniżej mało ambitną produkcję pokazującą padający deszcz. Dlatego posłużę się filmikiem znalezionym w sieci, autorstwa redakcji PhoneArena:

Kamerka doskonale spisuje się podczas korzystania z aplikacji Skype i przeprowadzania rozmów wideo.

Benchmarki

Akumulator

W przypadku budżetowych tabletów punkt ten wypada najmniej ciekawie. Zupełnie inaczej jest jednak ze sprzętem, za który przyjdzie nam zapłacić nawet kilka razy więcej. Asus Transformer Pad 300 może się pochwalić akumulatorem, który pozwala na nieprzerwaną pracę nawet przez kilkanaście godzin – oczywiście wszystko zależy od tego, co w danej chwili robimy oraz jak skonfigurowaliśmy tablet. Producent podaje, że sprzęt pracuje przez dziesięć godzin, a klawiatura wydłuża ten czas o kolejne pięć godzin. Oczywiście nie byłabym sobą, gdybym nie sprawdziła, jak jest w rzeczywistości.

Filmy z jasnością ekranu ustawioną na maksymalną wartość, z włączonym WiFi w trybie zrównoważonym można oglądać przez niecałe osiem godzin. W podobnej konfiguracji, ale grając w gry, tablet trzyma ledwie cztery godziny. Oczywiście trzeba pamiętać, że gdy wyłączy się WiFi, jasność ekranu znacznie zmniejszy i zmieni tryb na oszczędzanie energii i dodatkowo nie będzie się tak „męczyło” urządzenia, jego akumulator pozwoli na znacznie dłuższą pracę. A klawiatura wydłuży jego żywotność o dodatkowe 4-4,5 godziny, w zależności od tego, co aktualnie robimy.

Ładowanie urządzenia od całkowitego rozładowania trwa ok. 2,5h, natomiast jeśli do tego dołożymy stację dokującą, czas ładowania wydłuży się do ok. 4h.

Asus Transformer Pad 300 vs Asus Transformer Prime TF201

Stoicie przed półką sklepową, na której widzicie oba tablety. Dzwonicie do mnie i zadajecie pytanie który model kupić. A ja tradycyjnie stwierdzam, że jednoznacznej odpowiedzi dać nie mogę. Wychodzę z założenia, że zawsze ostateczne decyzje zapadają po przemyśleniu wielu aspektów, ale przede wszystkim po przeanalizowaniu indywidualnych wymagań stawianych tabletowi – a te przecież każdy ma inne.

A jeśli ktoś nie chce mnie słuchać (lub nie lubi ;)), krótkie zestawienie różnic pomiędzy modelami TF201 i TF300T, o których mówiłam na powyższym wideo:

1. Obudowa: Transformer Prime – aluminium, Transformer Pad 300 – plastik. Choć może nie wygląda tak solidnie, jak w przypadku Prime’a (i tak faktycznie jest, bo w centralnej części się ugina przy mocniejszym ściśnięciu), tak mimo wszystko ma jedną ważną zaletę. Jest nią chropowatość, która sprawia, że tablet stabilniej leży w dłoniach. A dodatkowo sprzęt nie ma problemów z GPS-em.

2. Częstotliwość taktowania procesora. Transformer Pad 300 działa w oparciu o ten sam procesor, co Transformer Prime – czterordzeniową Tegrę 3. Trzeba jednak zauważyć, że pierwszy oferuje 1,2GHz, a drugi – 1,3GHz. Różnicę widać na papierze, a jakie ma to odzwierciedlenie w rzeczywistości? W większości przypadków nie widać znaczącej różnicy w płynności działania urządzenia, jak i jego wydajności, ale zdarzają się przypadki, w których aplikacje uruchamiają się wolniej niż w Transformer Prime.

3. W Transformer Pad 300 mamy ekran IPS zamiast Super IPS+, przez co widoczność w pełnym słońcu jest ograniczona. Dodatkowo nie ma Gorilla Glass.

4. Akumulator. W Transformer Prime możemy osiągnąć czas pracy dłuższy nawet o kilka godzin.

5. W Asusie Transformer Pad 300 brak diody przy aparacie. Dla mnie zupełnie bez znaczenia, aparatu w tablecie nie używam, ale wspomnieć o tym fakcie po prostu wypada.

Podsumowując, ja skłaniałabym się ku Asusowi Transformer Prime, bo po prostu mi się bardziej podoba, a jako że często zdarza mi się siedzieć z tabletem na powietrzu, Super IPS+ jest po prostu niezbędny (problemy z GPS mogę przeżyć, zwłaszcza, że można podpiąć zewnętrzny moduł). Aczkolwiek za TF300T przemawia wiele – na czele ze znacznie niższą ceną. Ale trzeba pamiętać też o bardziej dopracowanych portach, lepiej leżącej w dłonie obudowie z wyczuwalną, chropowatą fakturą, nieznacznie krócej działającej baterii. Jest to bardzo dobry sprzęt i jeśli się na niego zdecydujecie, rezygnując z Transformera Prime, nie powinniście być zawiedzeni. Oba urządzenia są interesujące i świetnie spisują się w codziennym użytkowaniu – trzeba jednak pamiętać o pewnych mankamentach, które ma zarówno TF201, jak i TF300T.

Podsumowanie recenzji Asusa Transformer Pad 300

Asus kolejny raz potwierdził, że jego sprzęt jest warty zainteresowania (i naszych pieniędzy ;)). Miło widzieć, że tajwański koncern uczy się na błędach i z każdym kolejnym urządzeniem wprowadza zmiany, które mają sprawić, by użytkowanie sprzętu stało na jeszcze wyższym poziomie. Transformer Pad 300 to tańsza alternatywa dla osób, które zainteresowane są czterordzeniowym Transformerem Prime, ale są ograniczone budżetem. Obie propozycje są ciekawe, obie mają wiele zalet, ale nie są też wolne od wad. Dwa tygodnie spędzone z Asusem Transformer Pad 300 spokojnie mogę zaliczyć do jak najbardziej udanych. Jeszcze tylko przypomnę, że cena tabletu zaczyna się od 1699 złotych (32GB, bez stacji i bez 3G), model z 3G trafi do sprzedaży prawdopodobnie w czerwcu.

Jeśli macie jakieś pytania dotyczące Asusa Transformer Pad 300 – zapraszam do komentarzy.

Asus Transformer Pad 300 Asus Transformer Pad 300 Asus Transformer Pad 300 Asus Transformer Pad 300 Asus Transformer Pad 300 Asus Transformer Pad 300 Asus Transformer Pad 300 Asus Transformer Pad 300 Asus Transformer Pad 300 Asus Transformer Pad 300 Asus Transformer Pad 300

Tablet do testów dostarczył X-KOM – dzięki! ;)

Komentarze

 • pooh1968

  No Kasiu – jak zwykle kawał solidnej roboty:) Dzięki
  ps. Rozwaliła mnie Twoja nakrętka – zrób ze mnie dzbanek:)))

  • Staram się jak tylko mogę najbardziej… ;) Dziękuję za dobre słowo – motywuje.

   Frugo! ;)

   • pamk22

    Więc ja też dodam motywujące słowa :-)
    Tablet nie dla mnie, ale recenzja doskonała.
    PS. też lubię Frugo ;-)

    • ;)

     Ale tu jest ciekawy paradoks – różowego koloru nie lubię, ale od różowego Frugo jestem uzależniona… ;)

     • Być może to Frugo wyrabia normę Twego zapotrzebowania na róż(e)?

 • ssz

  drugi!

 • marPLkiller

  Ciekkawe czy będzie można kupic sam tablet a później dokupić klawiaturę.

  • Nic mi na ten temat niestety nie wiadomo, ale coś mi się wydaje, że skoro obecnie takiej możliwości nie ma, to raczej nie będzie.

  • Podejrzewam, że cena produkcji klawiatury to grosze, natomiast cena w sklepie to marketing, więc w ten sposób firma chce pokazać, że daje więcej za tę samą cenę.
   .
   Poza tym, jak ktoś dostanie klawiaturę to pewnie będzie też ją używał a to chyba jest wygodniejsze niż na ekranie.

 • probowalas moze podkrecic procesor?

  • W testowym egzemplarzu? Z takimi trzeba baaardzo ostrożnie… ;-)

   • czyli jest szansa, ze bedzie wydajniejszy soft, plus podkrecony procesor do 1,5ghz i moze byc wydajniejszy od prime:-)

    • Rafał K.

     Nie zapominaj że Prime również można podkręcić ;)

     • mibo6666

      do 1.8Ghz :) I spokojnie działa :)

 • Draganblz

  Dziękuję za wykonanie świetnej roboty. Jedyne jak się mozna Wam odwdzięczyć to genrowanie dużej ilości odsłon, co staram się czynić kilka razy dziennie w poszukiwaniu nowinek. ;)
  Tabletowo uzależnia.;P

 • Pani Kasiu, gratuluję! Świetna recenzja, tablet stworzony dla mnie. Tylko na to czekałem i sie…doczekalem. Tabletowo ma taki swoj styl, styl Pani Kasi albo Pana Jarka- az chce sie czytac, bo fragmentami jest to po prostu zabawne :)

 • Galaxiak

  Super profesjonalny test :) Gratulacje :)

 • Jak zwykle recenzja na poziomie :) Warto było czekać :)

  Co do samego Pad 300 to jak dla mnie ma on dwie wady :( No ale to już gdzieś opisywałem więc się nie będę powtarzać ;) Ale i tak pomimo tych wad uważam, że to jedyny słuszny zakup i chyba mnie do niego przekonałaś ;)

 • mico

  No jak dla mnie Prime…

  – Matryca całkowicie odpada bo teraz w słoneczne dni kompletnie nic nie widać
  – Plastikowa obudowa która od poczatku się ugina jak w TF101 i po 3-5 miesiacach coś pęknie i będzie kaszana.
  – waga i grubość też swoje robią

  • mico

   I jeszcze obleśnie wygląda dziura głośnika…w TF201 i Tf101 były małe fajne dziureczki ….

  • mico

   I jeszcze zapomniałem o baretii…minimum 3h mniej na tf 300 …nie za dobrze,,,,

  • SpiderGisz

   Nie wiem dlaczego przytaczasz tf101. Mam go od dnia premiery rynkowej i jeszcze nigdzie mi sie nic nie ugina. Moze przestan na nim siadać ?

   • mibo6666

    Weź przestan skrzypią mu ramki , plastik pęka – pozbyłem sie dziada po 3 miesiącach. Kurz pod obudowa, pod aparatem, pod szkłem wyświetlacza.
    https://picasaweb.google.com/lh/photo/xm9r7flr-ogHuGz2B46YptMTjNZETYmyPJy0liipFm0?feat=directlink
    Tak mi pękł…

    sprzedałęm dziada po 4 miechach….

    • mibo6666

     o tym dziadzie drugim to było o tf101g ktorego miałęm 4 miesiace. Te same problemy.

     • SpiderGisz

      Z moich doswiadczen z tf101 wynika ze jest bardzo odporny . Wprawdzie odpadla mi ramka po tym jak raz mi wypadl z ręki ale biorac pod uwage fakt ze mam przeszlo 2 metry wzrostu i upadek byl z okolo 1,5 metra to nie moge go za to winic. Odkrecilem srubki na dole poprawilem ja na miejsce i jest jak nowy. Co do kurzu w opisywanych przez ciebie miejscach to w moim egzemplarzu nie ma to miejsca. Nie wiem co robiles z nim ze obudowa pekla tak mocno jak widac na fotce ale musial to byc harcore. Jedyne co moge mu zarzucic to fakt ze jest ciezszy , brzydszy od Prime no i oczywiscie sprzetowo slabszy. Ale gps dziala bez dopinania jakich dziwnych tworow.
      Nie jest to juz moze najnowszy cud techniki ( choc dlugo nim byl) ale daleki bylbym odnazywania go szmelcem czy tez jak to piszesz dziadem :-)
      Moze poprostu trafil ci sie iiepski egzemplarz – mercedesy tez bywaja trefne.
      Pozdrawiam.

     • mibo6666

      @Spidergisz
      Tak to był hardcore…. siediałem na uczelni, chwyciłem tablet lewą ręką i ułyszałem trzask… Niczego nie byłem świadomy i po 2 h odkryłem nierówność pod palcem. Okazało sie ,że to pęknięcie i musiało powstać podczas tego dziwnego “chrupnięcia” gdy trzymałęm tablet w ręce. Ogólnie potem pojawił sie kurz pod wyświetlaczem, oczkiem aparatu które nie jest w ogole szczelne, wypływy światła i skrzypienie ramki z lewej strony.

      Myślałem ,ze akurat to ten model i sprzedałem go…kupiłem TF101G i te same problemy….ogólnie na android.com.pl ludzie strasznie tez jechalui na skrzypienie obudowy i kurz pod wyświetlaczem oraz bootlopy na ics. Kijowy był ten tablet i plastik dlatego z plastikiem TF300 tez bym uważał bo jak sie ugina to znaczy ze sie wyrobi po 3-5miesiącach.

    • aaa

     Jak ty się z nim obchodziłeś? Jasne że się ugina – to plastik – ale żeby pękał to musiałeś się mocno postarać. :) Kurz w środku sugeruje, że mogłeś mieć go źle poskładanego może…?

     • Jakbyś jadł stejki też byś miał powera w dłoni ;-)

  • mico

   kurcze ktoś się pode mnie podszywa… kiedy będzie wymagane logowanie do komentowania ?

   /to pisałem ja – prawdziwy mico

   • mico

    To nie Ty…nie znosze podszywaczy! Znajdz sobie inny nick!

 • ws

  czy mogła bys zrobić porównanie asusa transformer pad 300 z aplowym ipadem trzeciej generacji

  • mico

   To porównanie nie ma sensu….całkowicie inna filozofia sprzetu…innyy target…

   • Dokładnie, zgadzam się. Nie porównujmy sprzętu, którego się porównać po prostu nie da.

    • twig007

     Zgadzam się, że nie są to sprzęty porównywalne, ale myślę, że ciekawie byłoby zestawić ze sobą sprzet androidowy (np. Asusa) i Apple’a. Po to, by pokazać na czym polegają różnice w tym sprzęcie, w jak odmienny sposób sprzęt ten się obsługuje (np. zarządzanie plikami, aplikacjami etc) i przez to do jak odmiennej grupy odbiorców trafia ten sprzęt.

     Tego typu pytanie pojawia sie u bardzo wielu (jesli nie większości) potencjalnych nabywców – iPad czy Android? Warto takie tematy adresowac

     pzdr!

     PS. Recka super! :)

 • Jan Kowalski

  No cóż, ja kupiłem to cudo jakieś dwa dni temu i potwierdzam wszystko co w recenzji napisano oprócz przycinek gier. U mnie takowe nie wystąpiły ale być może jeszcze go dobrze nie docisnąłem. Generalnie polecam choć bateria nie oszałamia a ekran trzeba poratować folią zabezpieczającą. Swoją drogą znalazłem matujące folie na allegro, co powinno załatwić problem “lusterka” przy używaniu na wolnym powietrzu..

  • mico

   Tylko wtedy pojawia sie inny problem…małęj ostrości obrazu przy foliach matujących. Przerabiałem to an TF101 który ma identyczna matryce co Tf300

   • aaa

    Różnica w ostrości jest niewielka. Mocno za to traci się na nasyceniu kolorów. Ja mimo wszystko używam, ale nie wiem czy kiedyś nie zerwę, szczególnie że mocno się już ta folia zużyła (rysik ja rysuje).

    • aaa

     PS. Przynajmniej przy mojej folii – jest na pewno wiele różnych odmian.

 • sseba

  A ja tak z innej beczki bo recenzja świetna miło usłyszeć w świecie IT a zwłaszcza w takim uszczerbku jak tablety damski głos. Najlepszy polski blog o tabletach ba mogę się pokusić nawet o stwierdzenie, że na świecie! Jakiego Pani telefonu używa na co dzień ? Bo widzę tam HTC One X :) a tak prywatnie ?

  • Wow… tak to mi jeszcze nikt nie powiedział, dziękuję!

   Co do smartfona – tak się złożyło, że HTC One X jest mój… ;)

 • sseba

  ps na przyszłość proszę głośniej mówić i się nie bać :)

  • jankov

   Przychylam się do prośby. :) Recka bardzo fajna tylko te prawie szepty do kamery… brzmią lekko partyzancko. ;)

 • daimonion

  “Szkoda tylko, że mocniej naciskając na obudowę, ta się lekko ugina w centralnej części.”

  Mysle, ze przyda sie po Juwenaliach nie tylko na studiach, ale i przy redakcji serwisu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Imies%C5%82%C3%B3w_przys%C5%82%C3%B3wkowy_wsp%C3%B3%C5%82czesny

  (powyzsze zdanie poprawnoscia zbliza sie do “Marek, robiac dlugopisem notatki, on sie wypisal jemu”)

  • mibo6666

   Takie czepianie sie…nawet prof. Jan Franciszek Miodek sie myli.

  • Tekst ma na pewno blisko 15 tysięcy znaków, przyczepiłeś się do jednego zdania – to chyba i tak niezły bilans? ;-)

   • daimonion

    Nie “przyczepilem sie”, zwracam uwage. Jasne, bilans bardzo dobry, 4+! ;-) (rozumiem, ze wystarczy; mozesz tez oczywiscie stosowac zasade jednego bledu na kazdy dluzszy tekst, tylko nie wiem, czy o to chodzi)
    Osoba, ktora potrafi uzyc poprawnie imieslowu w jezyku polskim, nie robi takich bledow z zasady. Dlatego pomyslalem, ze przyda Ci sie ta uwaga, czy to na studiach (nie wypada, zeby absolwent wyzszej uczelni tego nie wiedzial), czy przy redakcji serwisu (j.w.). To co innego niz literowka.
    Dojrzalosc nakazywalaby uznanie bledu, ale jakos tak jest w Polsce, ze jak sie skrytykuje konkret, to od razu wychodzi na to, ze sie skrytykowalo osobe (az glupio wyjasniac, ze nie o to chodzilo), niby nie powinienem byc zaskoczony ta odpowiedzia, a jednak przez chwile bylem, bo czasem o tym zapominam.
    Nie zamierzalem rowniez rozdmuchiwac sprawy i pisac tego wyjasnienia, ale w kontekscie Twojej odpowiedzi “mam nadzieje, ze to wyjasnienie okaze sie wyczerpujace.”
    Powodzenia z bilansem i gratuluje calych 15 tys. znakow tekstu bez wiekszych bledow poza jednym! ;-)

    • magus

     “Jakoś tak jej w Polsce”, że nie potrafi się zachować taktu i dyskrecji. Jak chcesz pomóc, to wyślij PW albo maila. A jak nie chcesz pomóc, to … nie pomagaj.

 • Piotrek

  Czy jest ogromna różnica między Tegrą 2 i Tegrą 3? Chodzi o porównanie TF300 do jego poprzednika.

  Pozdrawiam

  • mibo6666

   Tak jest ogromna . System działa płynnie czego nie można powiedzieć o urzadzeniach tegra 2. Sam mam proównanie TF201 vs TF101G i Tf101.

   Inna sprawa ,ze nie ma kompletnie problemu z przycieciami w grach, są dostępne specjalne wersje THD, tablet jest znacznie bardziej responsywny, wszystkie filmy w jakości nawet 1080p działania idealnie czego nie można powiedzieć o tegrze 2 która nie ma “neona”. Multitasking dziala lepiej bo urzadzenie ma wieksza moc obliczeniową. Ogólnie to jest tak jakbyś porównywał w działaniu iPada1 do iPada2 – dugi działa idealnie szybko a pierwszy dobrze ale bez fajerwerków. Samo nawet przewijanie pulpitów pełnych widgetów jest płynne gdzie na tegrze 2 potrafi być małe przycięcie czy spadek fps.

   • aaa

    Również podobne wrażenia miałem z porównania TF101 i TF201 oraz iPada 1 i iPada2. Przy czym z ICS TF101 zyskuje sporo na płynności, a i da się go dość ładnie podkręcić (mój stabilnie na 1.5Ghz chodzi, 1.6 też chyba jest w jego zasięgu) – i tą różnicę widać. Główną wadą jest jednak wolna pamięć, więc jak aktualizują się programy (szczególnie gdy kilka jednocześnie), to są zacinki. Dzisiaj z Tegrą2 nie ma już jednak sensu nic kupować – każdy inny dwurdzeniowy SoC jest lepszy. :)

  • mibo6666

   Dodatkowo masz 3 tryby pracy procesora ktory pozwala CI dobrać moc obliczeniowa do tego co aktualnie robisz. Jedna z ciekawszych opcji jest power saving mode w którym tablet ma moc tegry 2 ale może wytrwać nawet 22h na baterii – mówie tu o TF201 – od tego wyniku w przypadku Tf300 Trzeba odjąc 4-5h.

 • Krzysiek

  Można prosić o przetestowanie współpracy TF300 z modemami GSM ? Mam na myśli podłączenie powyższego przez dedykowaną przejściówkę. Z góry serdecznie dziękuję !

  • mibo6666

   Nic nie tzreba testować. Każdy tablet na ICS może zainstalować aplikacje z google play “UMTS Manager” *root* który sprawia ,ze modemy zewnetrzne USB działają.

   https://play.google.com/store/apps/details?id=umts.manager.jk&hl=pl

   • Łukasz

    Czy karty SIM z PINem też działają?
    Wiele jest informacji w sieci na temat tego, że do poprawnej pracy zewnętrznego modemu USB 3G z tabletem wymagana jest karta bez PINu, a ten ciężko zdjąć w przypadku abonamentu (inny rodzaj karty SIM).

   • Osobiście dzięki uprzejmości Pani Redaktor mogłem sprawdzić czy Pad 300 wykryje mój modem Huawei 3131 z kartą Aero2 i niestety tablet poległ. Ale test był wykonywany bez aplikacji o której piszesz więc może faktycznie się da jak się przy nim trochę opracuje :-)

    • mibo6666

     Praktycznie każdy Huawei będzie działął z tą aplikacją. Mój ma pin i świetnie radzi sobie z tym modemem.

 • bzik74

  moge naskrobac cos o moim padzie tf300? :)

  • A będzie tam coś odkrywczego? ;-) Wczoraj jeden z Czytelników podesłał mi tekst o swoim ATP300, ale z racji tego, że pojawiła się recenzja, to go nei publikowałam. Ale jeśli coś ciekawego napiszesz, to mogę zamieścić oba teksty.

 • bishop

  Witam
  Rozglądam się właśnie za tabletem. I faktycznie tabletowo.pl wciąga:) Mam pytanie. Mój tablet w 80% ma być mobilny tzn użytkowany na zewnatrz. Czyli podstawa to ekran IPS jeżeli mam cokolwiek widzieć?
  dzięki, pozdrawiam

  • Jan Kowalski

   IPS to takie minimum. Da się na 300setce działać na zewnątrz ale warto uniknąć wtedy pełnego słońca. Ekran ma niezłą jasność jednak refleksuje. Lepszy w tej kwestii jest IPS + z Prime’a.

   • twig007

    Pamiętaj jednak o tym, że obecna charakterystyka ekranów jest taka, że żaden z nich nie będzie świetnie widoczny w słońcu – im więcej światła zewnętrznego tym mniej będziesz widział na ekranie.

    na moim Prime nawet przy ostrym słońcu da sie wiele zobaczyć, ale wymaga to często użycia pełnej jasności IPS+

    pzdr

 • Jacek Socha

  Pani Kasiu ja z innej beczki, lezal tam htc onex, zamierzam go kupic- czy warto?-pozdrawiam -Jacek

  • Warto, warto, jak najbardziej! ;) świetny smartfon. Jeśli masz jakieś pytania, to śmiało.

   • Jacek

    zastanawiam się bardzo nad nim, tylko jak tam bateria, ma wyjsc one xl ale dwurdzeniowy
    czekac na galaxy s3 -drozszy o 800zl i ma micro sd
    i jeszcze jedno czy sa takie pokrowce zeby chronic ten wystajacy obiektyw? – kazdy mowi ze szybko sie porysuje ta czesc

    • Karol

     HTC One XL jest na rynek amerykański. U nas dostępna jest wyłącznie wersja międzynarodowa z Tegrą 3 (nie żeby to było coś złego!). Do SGS3 moim zdaniem zupełnie nie opłaca się dopłacać, nawet jakby były w tej samej cenie to bym wziął HTC (telefon jest fantastycznie wykonany, SGS niestety jak to Samsung, plastikowy). Warto się jeszcze zastanowić nad Galaxy Nexusem, nie jest dużo gorszy od One X, a można go teraz dostać na allegro w względnie atrakcyjnej cenie.

     • dred

      To ja sie podczepie pod temat,bo tez zastanawiam sie nad zakupem i rozwazam htc one x ,sony xperia s ,samsung note i smssung gs2 .kazdy czyms mnie przekonuje do siebie.o samsungu gs3 nie mysle,bo 2700 zl ,to przegiecie.
      Mam pytanie czy ten htc faktycznie mocno sie w grach grzeje,cos tez czytalem nt.slabej plynnosci dzialania i kiepskiej baterii.Jak z tym jest u niego?

     • Karol

      Dred, porównujesz zupełnie różne telefony, zastanów się na czym Ci najbardziej zależy. Jeśli ogromne wymiary Note’a Ci nie przeszkadzają to się nie zastanawiaj długo…
      Jeśli chodzi o telefon, to ja bym brał One X, ze względu ekran, procka, baterię (lepsza niż w Galaxy Nexusie), Sense i przede wszystkim wykonanie – miałem ten telefon w rękach, jest świetnie zbudowany. Dalej w kolejności są Galaxy Nexus (w high endzie chyba najlepszy stosunek cena-jakość na dzień dzisiejszy) i SGS2 (też świetny telefon, ale od Nexusa marginalnie różni się ceną, jak dla mnie nie opłaca się go brać).
      A jeśli chodzi o braki software’owe w One X… na xda już są ROMy, które są szybsze, bardziej oszczędzają baterię… także tu bym się nie bał :)

   • dred

    @karol wlasnie o to chodzi,ze sa to rozne telefony i kazdy ma cos,czego brakuje innym.
    Bede wymienial telefon u operatora,wiec Nexus odpada,choc docenia zalety ,a i cena na alledrogo jest sensowna ~- ok.1600 zl.
    Htc one X do dzis bezapelacyjnie najpotezniejszy smaty ze swietnym ekranem ( coraz bardziej przekonuje mnie ten SLCD 2 gen)
    Dzis premiera SGS 3,ale cen w orange poki co nie znam.
    Sony Xperia S tez swietny smart ,ale cena poki co za wysoka (ledwie stowka roznicy w moim abonamencie w stosunku do HTC ).
    S Note bo najwiekszy i swietny ekran ,ale bebechy juz dzis nie robia wrazenia.
    SGS 2 – o nim wszystko wiadomo,optymalna wielkosc,nadal swietny,do tego lepszy ekran niz w S Note.
    Dzis dodalem do tego wszystkiego Motorole Razr z racji ceny,bo ja moge miec za darmo ,a pozostale to wydatek 500-800 zl.Wnetrznosci na papierze takie jak SGS 2 ,ale odrobine gorszy ekran z pentile.Chociaz teraz czekam na premiere Razr Maxx i bezkonkurencyjna bateria 3100 MAh.
    Zasadniczo kazdy jest zajebisty ,ale wolalbym nie zalowac zakupy.

    • Karol

     Tak naprawdę każdy z tych telefonów jest świetny. Jeśli masz taką możliwość, to postaraj się po prostu wziąć każdy z tych telefonów do ręki i zobaczyć, który Ci się po prostu najbardziej podoba :)
     A co do Nexusa to zawsze możesz wziąć RAZR u operatora, sprzedać na allegro i kupić Nexusa… ;)
     Mi też ostatnio przeszła myśl o zmianie telefonu (mam aktualnie Nexusa S), ale stwierdziłem że te nowe telefony to nie jest aż taki ogromny skok jakościowy, więc zamiast dopłacać ~700zł do nowego telefonu zaczynam myśleć o tym:
     http://blog.gsmarena.com/android-4-1-jellybean-looks-set-to-debut-on-googles-nexus-7-tablet/ :)

 • elcede

  Chociaz w sumie nie przymierzam sie do zakupu zadnego z tabletow asusa, to jednak ciekawi mnie to podlaczenie po HDMI, wg. informacji jaka sie wyswietlila na tv to obraz jest 720p, czy filmy tez przesyla w 720p czy moze da rade odtwarzac po HDMI na 1080p? Ciekaw jestem jak to wyglada u chinczykow bo oni sie chwala nawet wyzsza rozdzielczoscia po hdmi jak 1080p

 • JJ

  Dziekuje za recencje.

  “Obie propozycje są ciekawe, obie mają wiele zalet, ale nie są też wolne od wad.” – niestety to clou tej recenzji. Asus po raz kolejny mnie rozczarowuje – miała być GorillaGlass w 300 (potwierdzane info przez facebookowy asus polska) , a nie ma; wersja 3G jak zwykle “wnajbliższymczasie” itd.

  No nic – uzbrajam sie w cierpliwość i czekam dalej na mój idealny zestaw (coś z wbudowanym 3G, dockiem, dobrym ekranem, baterią i minium ICSem) i śledzę dalej z uwagą tabletowo.

  • aaa

   Moja Gorilla Glass się porysowała dość łatwo. Może TF300 ma jakiś odpowiednik innej firmy po prostu? Niekoniecznie gorszy!

   • Może są różne Gorille? Mój Acer A501 miał zderzenie – “lądowała” na nim komórka i nie ma nawet śladu.

  • To może pierwszy transformer w wersji TF101G?

 • ainaruth

  Mam TF201 od końca stycznia. Zdaję sobie sprawę, że za niego przepłaciłem, że aż do którejś tam aktualizacji system był na nim bardzo niestabilny. Po przeczytaniu recenzji, w chwili obecnej nie wahałbym się – brałbym TF300 zamiast Prime.
  Ale mimo wszystko nie żałuję że nie czekałem z zakupem – do tej pory juz wiele razy przydał mi się w sytuacjach, gdzie żaden laptop (a na pewno mój staruszek) nie dałby rady.
  Normalnie nie poleciłbym nikomu sprzetu od Asusa. Ale Transformery są naprawdę bezkonkurencyjne.

 • ert

  czy da sie podpiac prime’a pod stacje dokujaca od pad 300 i odwrotnie?

  • adrian

   z racji różnej grubości tabletów TF300 nie uda się połączyć ze stacją z Prime

   • mico

    Jestes w bledzie. Oba tablety porownywalem i :
    – TF300 nie wchodzi w dock TF201 poniewaz jest za gruby.
    – TF201 spokojnie laczy sie z dockiem TF300 , ladnie on dziala ale z racji duzo cienszej obudowy chybocze sie w zawiasie przez co połączenie nie jest stabilne.

 • EH

  Dlaczego robiąc testy tabletów nikt nie podłącza ich do telewizorów by sprawdzić jak działają ?

  • To takie ogólne pytanie, mam rozumieć? Ja takowy test zrobiłam i wideo jest w powyższej recenzji.

   • EH

    Moje niedopatrzenie ,nie obejrzałem tego filmiku ,bo przy pierwszym miałem restart komp .Mam Maca i zdarza się przy oglądaniu filmików zawiesza mi komputer .Pzdr

   • KanonierKa

    Czy to wideo, w powyższej recenzji, jest we flash’u ?
    Pytam, bo NIE widzę żadnego wideo…

  • Kasia połączyła. A co nas obchodzi konkurencja?

   • KanonierKa

    Nie bądź samolubny ani arogancki…

    • Na końcu miała być buźka z języczkiem ale niestety pośpiech… a możliwości edycji brak ;) – a miał być taki (kiepski) żarcik ;)

 • pandorsz

  Świetna recenzja! Gdyby tak połączyć ekran Prime’a i całą resztę z Transformera 300, dla mnie byłby tabletem idealnym :)

  • mirio

   I gdyby odchudzić, spłaszczyć, dać lepszy aparat by rzeczywiście 8mpix było 8mpix jak w prime, żeby wywalić cały plastikowy tył który sie wygina, żeby dać inny wygląd głośnika, lepszą jakość dzwieku jak w TF201 to może bym sie zastanowił….a tak to jestem zdania Pani Kasi…Prime jest lepszy. Droższy ale bardziej przemyślany….no i jak można nie dać Gorilla Glasu? Przecież nawet stary TF101 to miał i przynajmniej takie rozwiązanie zapewnia trwałość szkła…a tak to po poł roku będzie masa mikro rys. Nie mówie nawet o elastycznościs zkła które bez GG jest bardziej podatne na pękniecia na skutek lekkich uderzen.

 • Waldek

  A etui Trans Sleeve z tf201 pasuje??

  • mibo6666

   A po co to ścierwo? Dostałem to za free do prime i odrazu pogoniłem na allegro. Podstawowa sprawa.:

   W ipadzie smart cover jest magnetyczny. Przyczepia sie do taba i nie “lata” jak głupi. Natomiast Prime ma tył z aluminium i nawet magnetyczny TranSleeve nie przyczepia sie do niego. Dodatkowo zawias nie jest magnetyczny tylko wpinany co zmniejsza wygodę użytkownia. Kolejny minus to sposób składania…nie jest tak łatwy jak w ipadzie…tu mamy coś w rodzaju niewygodnego origami…..a na koniec …. transleeve nie odblokowuje taba po otwarciu jak smart cover apple. Ogólnie z plastikowym tabletem to jeszcze mniejszy jest sens kupowania tego – tylna powierzchnia TF300 jest wypukła wiec gdy nałożymy sleeve na plecy to nie bedzie dobrze przylegać. Kolejna sprawa to otwory koło 40pin connectora do których nie będzie pasował zawias transleeve.

 • brunet

  Kasiu bardzo mi się podoba jak się śmiejesz do siebie w czasie nagrania :)
  Ja osobiście czekam na Asusa Infinity

  • Grzegorz

   Chciałbym dodać coś od siebie (chyba nie ma o tym w tym teście)

   1. Mysz w USB działa prawidłowo.
   2. Tablet (a raczej Android) nie pamięta ustawień profilu zasilania.
   3. Zdjęcia może nie powalają jakością ale nie jest to raczej wina optyki – widać przesadzili z algorytmami wygładzania/odszumiania – może to poprawią …
   4. Nie należy sugerować się czasem działania na baterii ponieważ doliczony jest w nim czas trybu czuwania – miarodajnym jest czas włączenia ekranu.
   5. Pamięć w TF300 to DDR3 – tylko ciut lepsza wydajność ale większe możliwości dla “podkręcaczy”.
   6. Jakość dźwięku w porównaniu z mp3 (markowym) jest dużo lepsza IMHO

   Pozdrawiam

   • mico

    1. TAK
    2. TAK
    3. To wina optyki, wiele portali juz o tym pisalo. Matryca jest mniejszej powierzchni niz w tf201 ..niby ma 8mpix ale to sa zdjecia jakosci 5.
    4. Czas pracy urzadzenia na wlaczonym ekranie – w takiej miarze podaje to producent. 15h z dockiem tf300 i 18h z dockiem tf201. W power saving mode odpowiednio dochodzi jeszcze jedna godzina roznicy na korzysc201.
    5. DdR3 ktory w benchmarkach nic nie daje i tablet nadal jest ciut mniej wydajna wersja tf201.
    6. Zalezy z czym porownujesz. Jezeli sprawzasz na sredniej klasie sluchawkach to pomiary nie sa miarodajne. Podlacz chociaz nauszniki sennheisera za min 500pln to zobaczysz ze jakoscdzwieku w kazdym tabie tf101, 201, 300 jest gorsza od np. Ipoda touch z podlaczonymi tymi samymi sluchawkami.

    I od siebie – nie ogarniam w tum urzadzeniu:
    – dlaczego pomimo relatywnie lzejszego materialu jakim jest plastik od metalowych i aluminiowych …czemu tablet jest ciezszy?
    – Z jakiego powodu tablet jest grobszy…. nie ma on magicznych fopupiczerow wzgledem tf201.
    – dlaczego zastosowano plastik ktory sie odgina, ugina etc. Jest to material ktory po jakims czasie ulega wyrobieniu jak w tf101. Czemu po fali krytyki wzgledem tf101 nie dali metalowej obudowy? Wystarczy dac okienko jak w ipadzie i nie trzeba uzerac sie z plastikiem. A tak mamy produkt ktory od nowosci sie wygina.
    – dlaczego nie dano do tabletu GorillaGlass ani zadnego innego odpowiednika szkla wzmacnianego? Roczny tf101 posiada gorilla glas ktory sprawia ze szklo jest znacznie bardziej elastyczne przez co trodniej je stluc. Swoja droga mniej sie rysuje. Nawet budzetowe telefony z androide posiadaja ta powlokę.
    – dlaczego pomimo mniejszego taktowania procesora i relatywnie podobnej baterii tablet dziala wedlug testow na zagranicznych portalach od 3 do 5h krocej z dockiem niz tf201?I Ba dsiala krocej niz TF101 ktory ma mniej oszczedna tegre 2?

    • mico

     Sory za bledy …wciskalo mi sie o zamiast u.

    • @mico:
     Pierwsza rzeczto jest impedacja wejściowa słuchawek – i tu sennheisera czasem ma nawet 300 Ohmów a nie 32, np model HD-650 i tu ju z może być duża różnica na dźwięku. Pytanie do jakiej impedancji przystosowane jest gniazdo urżadzenia odtwarzającego. Jesli do 32Ohm a podłaczysz słuchawki 300 Ohm to bedziesz miał przytłumiony dźwiek i problemem jest złe dopasowanie a nie zła jakośc generowanego dżwieku.

     • twig007

      ad. 2.

      Ciekawa sprawa – czy możecie opisać dokladniej co macie na myśli mówiąc “nie pamięta”? Czy to oznacza, że np. tab wraca zawsze to tego samego power mode’a po każdym zablokowaniu/odblokowaniu? Prime tego nie miał z tego co wiem, praktycznie zawsze używam najbardziej oszczędnego trybu i nie zmienia mi się od tak.

      pzdr!

     • mibo6666

      @Twig007
      Nie chodzi o to że po każdym zrebootowaniu urzadzenia nawet gdy masz Power Saving mde to urzadzenie włącza sie z balanced mode. Co byś nie ustawił to będzie balanced…
      Jak dla mnie to żaden minus bo aż kliknięcie na pasek zajmuje raptem 0,5sek…. no ale są czepialscy.

    • Waldek

     A Ty słyszałem o Transformer Infinity 700??
     Tam są odpowiedzi na wszystkie Twoje “dlaczego” + cena TF300t

 • mrfil

  można podłączyć zewnętrzny modem 3G do prime lub do 300?
  i czy transformer pad 300 jest kompatybilny z kontrolerem od ps3 tak jak prime?

  • mico

   Czytaj chlopie juz o tym pisalem. Sciagnij aplikacje UMTS Manager ktory wymaga roota.

   • gogi87

    Podałbyś lepszy sposób, bo myślę, że nie każdy chce się na dzień dobry pozbyć gwarancji.

    • mibo6666

     A co to za problem zrobic unroot w 30 sekund i powrocic do gwarancji??

     • gogi87

      Trochę ciężko mi w to uwierzyć, że nie zostaje po tym żaden ślad, którego serwisant z ASUS’a nie będzie umiał znaleźć.

 • mrfil

  dzięki,a mógłbyś jeszcze podać link pod którym znajdę info jak zrobić root?

  • mibo6666

   Xda developers -> forum -> dzial tf300 -> development section.

 • gogi87

  Skoro niema gorilla glass, to jaką folie byście polecali? Jakiś link z allegro mile widziany.

  • Jan Kowalski

   Ja polecam Gllaser Max. Powinno się pojawić po wpisaniu w wyszukiwarkę. Mam folię tej firmy na smartfonie i na tablecie. Jest bezklejowa, bezpieczna i wysyłają z reguły po dwie sztuki więc jeśli spaprzemy dokumentnie naklejanie jednej (nałapie brudu) to mamy drugą. Kosztuje około 40 zł z przesyłką czyli wychodzi po 20 zł za sztukę. Moim zdaniem nie tak dużo.

 • Kasiu zastanawiam się nad kupnem i doradz mi czy kupić PRIME czy tego? Czy warto dokładać 600zł do PRIME?
  Z góry dziękuje za odp:)

 • TuI

  Chciałabym się dowiedzieć, jak i czy w ogóle tablet (wersja 300) radzi sobie z flash-em oraz z oglądaniem filmów online?

 • Krzysiek

  Mam pytanie do osób korzystających z routerów MIFI. Poszukuję takiego urządzenia wyposażonego w slot na karty SIM i współpracującego z Aero2. Co byście mi polecili ?

 • pawe

  Czy tablet ten posiada funkcję USB OTG bez stacji dokującej, ale przez przejściówkę?

 • Unigeitus

  Zastanawiam się nad recenzowanym Asusem Transformer Pad TF300 w wersji z 3G (ale raczej bez klawiatury), a Acer Iconia Tab A511 też z 3G. Czy redakcja jest w stanie doradzić bo ja już głupieje od tych porównań. Z góry dziękuje;)

 • piotr

  Czy polecanie asusa transformera tf300t bo mam go zamiar kupić ?

 • Sinon

  A jak ma się temperatura urządzenia? Bliżej mu do iPada 2 czy 3>? Podczas długotrwałego grania urządzenie parzy w dłonie? (np, tak jak acer iconia a700)

 • Burzol

  Przepraszam, ale nie rozumiem. Czy z dołączonego w pudełku kabelka do ładowania można normalnie używać jako port USB?

 • bobo

  Mam pytanie, czy jeśli podłączymy zewnętrzny modem 3g przez usb, to transformer będzie normalnie śmigał?

 • Jacek

  Witam
  ja się właśnie zastanawiam nad TF300T – jest w tej samej cenie co Samsung Tab 2 10.2 tylko do Samsunga jest znacznie tańsza klawiatura. Paramtrami raczej wygrywa Asus, ale może doradzicie czy Asus czy Smasung Tab ? Sprzęt dla młodej studentki, raczej bez zaawanasowanego grania :-)
  Pozdrawiam

 • Kielczanin :D

  Ty mieszkasz w Kielcach!
  Poznaje ten zalew i molo ;D
  Gratulacje, wykonałaś kawał świetnej roboty, wiem już że mogę spokojnie kupić ten tablet

  • Pozdrowienia z Szydłówka ;)

   • Jacek

    Kasiu pomożesz z odp na mój post powyżej odnośnie Samsunga Tab ?
    Dziękuję i Wesołych Świąt

 • Adam

  Kasiu świetna recenzja, przeczytałem i obejrzałem całą z przyjemnością :) Jednak – dwie sprawy:

  1. Na żadnym filmiku nie było widać “kursora” po podłączeniu klawiatury, może to głupie pytanie, ale czy działa tak samo jak kursor w notebookach?

  2. Nie mogę nigdzie znaleźć sklepu z zestawem Asus Transformer Prime TF201 + klawiatura. Może mała podpowiedź? Chciałbym zobaczyć jak wyglądają różnice w cenie tych dwóch hybryd. Kupiłbym bez zastanowienia TF300, jednak boje się nieczytelnego ekranu na zewnątrz, z drugiej zaś strony chciałbym bezawaryjny dostęp do internetu, a piszesz że przez aluminiową obudowę Prime może niemile zaskakiwać wydajnością.

  Proszę odpowiedz swojemu nowemu fanowi :)
  Adam.

 • WeeD

  Z tym brakiem Gorilla Glass to bym polemizował:

  http://www.corninggorillaglass.com/products-with-gorilla/full-products-list

  http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_devices_with_Gorilla_Glass

  http://en.wikipedia.org/wiki/Asus_Eee_Pad_Transformer

  Zdaję sobię sprawę, że wikipedia nie jest najbardziej wiarygodnym źródłem, ale ten pierwszy link już bardziej.

  A tak poza tym to tablet świetny. Działa szybko, bez zwiech. Zaktualizował oprogramowanie do ICS 4.2.1.
  Na początku chciałem kupić bez klawiatury, ale zdecydowałem się i nie żałuję. Nie dość, że powiększa się dzięki temu czas działania to jeszcze wygoda użytkowania.
  Mam wersję z 3G. Z kartą Orange działa bez problemów. Według speedtest.net:
  download do 6 Mb/s
  upload do 1,5 Mb/s

  • WeeD

   Pomyliłem się. Zaktualizował się do Jelly Bean 4.2.1 oczywiście :)

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona