TSMC: dwurdzeniowy procesor 28nm 3,1GHz

Za działanie tabletów internetowych odpowiada szereg komponentów. Do najważniejszych zaliczymy przede wszystkim wyświetlacz oraz procesor, który musi sobie radzić z wykonywaniem wielu operacji jednocześnie, oferując przy tym wysoką wydajność i długi czas pracy urządzenia. Dlatego też czasem zaglądamy w świat procesorów, by sprawdzić, co tam się ciekawego dzieje. A wydarzyły się rzeczy, o których nie sposób nie wspomnieć.

Otóż firma TSMC pochwaliła się dziś dwurdzeniowym procesorem bazującym na ARM Cortex A9, wykonanym w 28nm procesie technologicznym, o częstotliwości taktowania… 3,1 GHz. Na pewno kojarzycie, że obecne na rynku urządzenia mobilne, a właściwie ich procesory, oferują taktowanie zegara na poziomie 1-2GHz. Tu mamy do czynienia z 3,1GHz – robi wrażenie!

Połączenie 28nm procesu technologicznego z częstotliwością taktowania 3,1GHz powinno pozwolić na zwiększenie wydajności urządzeń (w tym tabletów) bez skracania czasu ich pracy. Firma TSMC chwali się, że najnowszy chip jest dwa razy szybszy od ich jednostki wykonanej w 40nm procesie technologicznym. I trudno w to nie wierzyć, bo tak faktycznie musi być.

Powiecie pewnie, że czym tu się TSMC chwali, skoro na rynku jest już sprzęt z czterordzeniowymi procesorami… Pewnie. Ale nie zawsze ilość rdzeni świadczy o faktycznych możliwościach jednostki centralnej. Z niecierpliwością czekam na wieści czy (a jeśli tak, to kiedy) najnowsze dziecko TSMC trafi do pierwszych urządzeń.

źródło

Komentarze

 • aaa

  Teraz wyobraźcie sobie 28mm, 3.1Ghz i ARM15. Może dałoby już radę z i5 się zmierzyć? Ciekawe czasy dla urządzeń mobilnych nadchodzą.

  • agn

   do starego dual core nie miałby nawet podlotu

   • aaa

    ARM15 przy 4 rdzeniach powinien już być bardzo blisko i5, a na pewno i3. (Zapomniałem wcześniej napisać że chodzi mi o 4 rdzeniowca)

    • Frosti

     Nie uwierzę póki nie zobaczę :) IMO ARM15 nawet nie przebije Core Duo.

 • uze

  Nie tak dawno wątek o kaloryferach tabletowych był… Niedługo pewnie nie będzie to nic niezwykłego, a może i wentylatory dołożą, żeby sobie w cieple uspokajającego szumu słuchać… To już nawet w dużych procach odpuścili sobie walkę na megahertze, a teraz ktoś to do mikrusów przenosi…

  • aaa

   Pobór mocy i wydzielane ciepło zostało zapewne takie samo – dzięki procesowi 28mm.

   • uze

    Mogliby podawać TDP, wtedy by było wszystko jasne, jednak ją mimo wszystko wątpię w taką drogę. Sam mam. 2×1,4GHz w procesie 45nm i mimo wszystko gdybym miał do wyboru dodatkową moc a czas pracy, to wolałbym też 2×1,4GHz w 28nm i dłuższy czas pracy. Nic mi u mnie nie przecina, wszystko chodzi dobrze, ale czasu pracy nigdy za wiele. Chciałbym móc kiedyś zabrać tablet na dwa tygodnie w góry i nie martwić się o szukanie prądu.

    • uze

     Dlatego spodobało mi się podejście Samsunga przy S3. Dali 4 rdzenie, proces 32nm a częstotliwość jak przy Exynos 45nm.

 • hellypton

  28mm – to chyba procek z Odry…

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona