Mozilla ujednolici przeglądarkę Firefox

20120503-144113.jpg

W dzisiejszych czasach przeglądanie stron internetowych stało się dla sporej części społeczeństwa obowiązkowym, codziennym zajęciem. Z internetu korzystamy na wszystkich urządzeniach, jakie tylko w danej chwili mamy pod ręką. Raz są to komputery, innym razem smartfony, jeszcze kiedy indziej – tablety. Odkąd mobilny sprzęt zaczął znacznie zyskiwać na popularności w oczach klientów, wydawcy przeglądarek internetowych wzięli się ostro do pracy, by korzystanie z ich programów było jak majbardziej przyjemne i intuicyjne. Wśród nich także Mozilla, która ogłosiła plany na najbliższą przyszłość dotyczące przeglądarki Firefox. Dzięki temu wiemy, że design aplikacji zostanie ujednolicony – ma być taki sam na wszystkich urządzeniach, niezależnie od systemu operacyjnego i ma oferować jednakowe możliwości zarówno na urządzeniach mobilnych, jak i desktopach (podobnie jak w Google Chrome na Androida).

Głównym założeniem projektu jest zwiększenie komfortu pracy na wszelkiego typu sprzęcie. Dlatego też główny nacisk położony został na spore przyciski (z myślą o urządzeniach z dotykowymi ekranami) oraz wygładzone tekstury. Nadchodząca wersja przeglądarki ma się charakteryzować także zwiększeniem stabilności, płynności i szybkości działania.

Niestety, nie wiadomo kiedy powyższe plany wejdą w życie i pod jakim numerkiem dostępna będzie zunifikowana wersja przeglądarki Firefox. Jak to w takich przypadkach bywa, musimy się uzbroić w cierpliwość.

Poniżej znajdziecie kilka sceenów pokazujących wygląd nadchodzącej przeglądarki. Więcej znajdziecie na prezentacji przygotowanej przez zespół Mozilli. Wkrótce w sieci ma się także pojawić wideo dokładniej obrazujące zunifikowaną wersję aplikacji.

20120503-135241.jpg 20120503-141717.jpg 20120503-141913.jpg

źródło

Komentarze

 • uze

  Dotychczas jakoś nigdy nie mogłem się przekonać do jej mobilnej wersji, ale kto wie, może kiedyś będzie wystarczająco szybka i sprawna, aby mnie nie irytowała podczas korzystania. Trzymam kciuki.

 • aaa

  Nienawidzę tych kart w postaci obrazków z boku lub u góry. Jeśli chcą ujednolicić niech zrobią, by wyglądała i działała tak samo na tabletach i komputerach.

 • uze

  Dla mnie te boczne karty są akurat dobrym pomysłem, powinni jeszcze dodać ukrywanie paska adresu na tej samej zasadzie jak karty. W desktopowej wersji też mogą je wprowadzić. Na laptopotablecie może się przydać, łatwiej w to trafić palcem, czy stylusem niż w te małe karty, które były w górnym pasku. Nawet myszą według mnie może się to lepiej obsługiwać niż tradycyjne rozwiązanie.

  • ktoś

   Jak si ę ma otwarte 4-5 kart to może i lepiej, ale jak się ma otwarte więcej np. 20 to ja dziękuję za taką funkcjonalność, do niczego. Ale pewnie będą działać różne dodatki, więc firefox może się zmieniać, jak będzie trzeba to i tak się go dopasuje do własnych potrzeb.

   • uze

    Zawsze pozostaje scroll w myszce, gdy wysuniesz pasek kart, a takie karty są dużo czytelniejsze niż te w poziomie (które przy kilkunastu też do wygodnych nie należą. To tyle jeśli chodzi o desktopową wersję, na tablecie, to ja więcej niż kilka zakładek na raz nigdy otwartych nie mam, o komórce nie wspominając.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona