Ważne

Larry Page, CEO Google: Android jest ważny, ale nie najważniejszy

Larry Page, persona powszechnie znana i lubiana, jest współzałożycielem i szefem światowego giganta internetowego Google. Jednym z produktów jego firmy jest system operacyjny Android, z którego codziennie korzystacie na swoich tabletach i smartfonach. Czytając niektóre komentarze publikowane pod wpisami na Tabletowo.pl, można dojść do wniosku, że oprogramowanie ukryte wewnątrz tych urządzeń jest dla Was bardzo ważne. Co ciekawe, inny stosunek ma do niego jego stwórca, Larry Page, który uważa, że Android jest dla Google ważny, ale nie najważniejszy.

Biorąc pod uwagę fakt, iż w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy Android wygenerował dla Google niemalże 3 miliardy dolarów zysku, słowa Page’a są zaskakujące. Wypowiedział je zeznając na sali sądowej podczas drugiego dnia procesu pomiędzy Google a Oracle, firmą stojącą za językiem programistycznym Java.

Niespełna dwa tygodnie wcześniej Larry Page stwierdził, że platforma Android rozwija się niebywale szybko i jest wspaniałym przykładem mocnej współpracy, która systematycznie, wraz z premierami kolejnych odsłon systemu, zacieśnia się.

Jakby tego było mało, w sierpniu ubiegłego roku Google zakupiło mobilny oddział Motoroli, jednego z największych producentów elektroniki użytkowej na rynku. Wiele osób wiązało z tym aktem nadzieje; liczono na nowe, flagowe urządzenia, szybsze aktualizacje, spektakularne debiuty. Niestety, nie doczekano się żadnej z tych rzeczy, a według najnowszych doniesień flagowy tablet Google Nexus będzie owocem pracy tajwańskiego Asusa, nie amerykańskiej Motoroli.

Nie wiadomo zatem jak powinniśmy rozumieć nagłą zmianę nastawienia CEO Google do własnego, znanego i cenionego na całym świecie, produktu.

via Boy Genius Report

Komentarze

 • grah

  Jak to nie wiadomo dlaczego?

  Czy uważasz, że na sali sądowej, procesu, który ma ustalić ile warta dla Google jest Java i ile ma oddać z tego tytułu tantiemów Oracle, będzie twierdził, że Android jest ich ukochanym dzieckiem, najważniejsza technologią?

  – “aha, to w takim razie sasądzone xxx $ tantiem jest jednak za niską kwotą” rzekł sędzia…

 • mico

  łaaa, co za sensacja…
  szkoda, ze znowu redaktorowi nie udało się utrzymać na wodzy swojego zamiłowania do konkretnej marki i nienawiści do androida

  • Tak? A gdzie konkretnie? Bo coś mi się wydaje, że jesteś nieco przewrażliwiony.

  • Szkoda tylko ze trowca Unix-a nie zyje bo podobny process mogby z latwoscia wytoczyc APPLE (NextStep czerpie z Unixa)

   I tym sposobem geniusz co z tworzyl pradziwe srodowisko zostal zapomniany a o medialnym hipisie bedzie powstawal film.

   Genialnym udokonaczycielem juz isniejacych rzeczy!

   Uparte zamilowanie do APPLA to zwyczajny idiotyzm

   • Taki proces miałby może sens gdyby Apple wykorzystało elementy BSD nielegalnie. Tymczasem, Darwin – uniksowa podstawka dla Mac OS X jest dostępna jako open source.

 • Ryzykowne stwierdzenie ze strony kogoś takiego jak CEO Google. Ale potwierdza ono strategię rozwoju Androida. Działa ona tak: „zróbmy coś, ale nie przykładajmy się do tego nadmiernie”.

  Posiadam Galaxy S 2 z oficjalnym updatem do 4.0. Cóż jednak z tego, skoro nie mam w nim większości nowych funkcji z interfejsu Androida 4.0. Dlaczego? Bo TouchWiz nie ma zaimplementowanych nowych funkcji.

  To jest porażka. Porażka, na którą pozwoliło Google.

  • mico

   co do TW i tego że kastruje ISC’a to masz rację.
   ale kupiłeś telefon SAMSUNGA, który ma prawo zrobić w produkowanym prezz siebie telefonie co chce, wiedziałeś o tym, że ma TW i będzie go miał, więc skąd teraz to zdziwienie ? trzeba było kupić jakiegoś Nexusa.

   • Tylko, że na Androidzie 2.3 ten TouchWiz miał nawet więcej funkcji niż fabryczny interfejs. W 4.0 sytuacja jest odwrotna. Gdyby Samsung pozwolił mi wyłączyć TouchWiz i korzystać z oryginalnego interfejsu, nie było by sprawy. Ale nie pozwala i jest problem. Google natomiast totalnie olewa to co producenci robią z ich systemem.

    • aa

     Home Switcher plus jakis inny launcher?

     • Mam zainstalowany Nova Luncher, ale to tylko nakładki udające ICS…

     • mico

      jesli brak niektorych ficzerow z ics nie daje Ci spokoju to pozostaje wgranie jakiegos custom romu

 • liet

  Do autora artykułu:
  Ja rozumiem, że człowiek wychowany na “onet’ach” i “interia’ch” nie jest w stanie napisać nic sensownego, ale tworzenie taniej sensacji, ze wszystkiego co się wygrzebie w internecie, bulwarowe sensacje i wnioski oparte na wyobraźni autora to już lekka przesada. Daj sobie Pan spokój i zajmij się czymś innym, bo tego się czytać nie da…

  • Nie czytam “onetów” i “interii”, a informacja o zdaniu szefa firmy stojącej za najpopularniejszym systemem operacyjnym na rynku o tymże systemie operacyjnym jest bardzo ważna dla wszystkich jego użytkowników. Nie wiadomo, jakie reperkusje będzie miała zmiana stosunku Page’a do Androida. Jeżeli rzeczywiście nie uważa go za priorytet firmy, równie dobrze może nie zauważyć ewentualnego spadku jego jakości.

   A tak na marginesie, proponuję, żebyś podzielił/a się linkiem do własnej strony internetowej, na której dzielisz się swoją twórczością. Z przyjemnością poszerzę horyzonty o surowo rzetelne i niesensacyjne informacje.

 • Samwieszkto

  Jak widać strategia Apple (wszystko z jednego źródła) może mieć sens..
  Mam androida ;)

 • @mico

  Tutaj nie chodzi o nerwicę geeka, tylko o zasadę. Samsung nie powinien kastrować systemu który napędza jego telefony. Żaden producent nie powinien. Google natomiast nie powinno na to pozwalać.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona